Technológia pokládky laminátu to urobiť sami - video, nuansy, cenné tipy

Veľké množstvo ľudí sa zaujíma o technológiu ukladania laminátu: video tohto procesu je veľmi populárne na rôznych zdrojoch, ktoré hosťujú takéto videá. Široká prevaha materiálu je vďaka jeho ekologickej ústretovosti, ľahkej starostlivosti (akékoľvek škvrny možno ľahko odstrániť pomocou acetónu a laminát nestratí svoj vonkajší lesk), jednoduchosť inštalácie a krásny vzhľad. Dôležitou skutočnosťou pri výbere podlahovej krytiny je schopnosť vykonávať všetky stupne inštalácie nezávisle, bez účasti špecialistov. S pokládkou laminátových panelov zvládnete akúkoľvek osobu, a to aj bez absolútnych stavebných zručností. Na to stačí oboznámiť sa s technológiou práce a dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel.

Takže, začnime ...

Príprava základu pre pokládku

Pred inštaláciou podlahovej krytiny musíte vykonať niekoľko prípravných prác. Základnou požiadavkou základne je maximálna rovinnosť. Laminátové podlahy je možné položiť na:

  • staré drevené podlahy;
  • betónový podklad.

Príprava drevených podláh

Najprv je potrebné starostlivo skontrolovať povrch na rôzne chyby, ako napríklad uvoľnené dosky alebo vyčnievajúce klince a samorezné skrutky. Ofsetové dosky, ale aj vyčnievajúce hlavy klincov, vedú k postupnej deformácii dokončovacej podlahovej krytiny.

Všetky nestabilné oblasti by mali byť upevnené alebo, ak je to možné, vymenené za nové a klince a skrutky by sa mali utopiť niekoľko milimetrov pod povrchom podlahy.

Pred položením laminátu by mal byť povrch drevenej podlahy vyrovnaný, napríklad pomocou stieracieho stroja
.

Potom môžete začať vyrovnávanie základne. V prípade drevených podláh je oveľa ľahšie brúsiť povrch práčkou. Ak to nie je možné, potom môžete položiť vrstvu preglejky alebo hrubej lepenky.

Príprava betónového základu

Betón je najspoľahlivejším základom pre takmer všetky podlahy, okrem laminátu. Kladenie materiálu naň je zárukou dlhej životnosti, ale príprava takéhoto základu vyžaduje veľmi pracnú prácu.

Najskôr je horizontálna plocha určená dlhou konštrukčnou úrovňou. Ak je prítomnosť svahov viac ako dvadsať percent celkovej plochy základne, potom existuje potreba cementovo-pieskového poteru. Pod laminátom by výška poteru nemala byť príliš veľká, stačí asi 50 mm.

Ďalej naneste vrstvu samonivelačnej zmesi nepresahujúcu 20 mm. Kompozícia musí byť vyrovnaná, je lepšia so špeciálnym valčekom a hrebeňom. Osobitná pozornosť by sa mala venovať spojom medzi podlahou a stenou. Uhol musí zostať presne 90 °. Dodržiavanie všetkých týchto pravidiel výrazne urýchli a uľahčí ďalšiu prácu na pokládke laminátu.

Dôležité: podlahová krytina môže byť spustená až po 2-3 dňoch, potom čo je samonivelačná zmes úplne suchá.

Priama príprava materiálu

Technológia ukladania laminátu si vyžaduje, aby bola uložená v miestnosti, v ktorej sa plánuje položiť aspoň dva dni. Obaly s panelmi, bez otvárania, by mali byť ponechané v miestnosti, aby materiál získal teplotné a vlhkostné charakteristiky mikroklímy miestnosti.

Substrát pod laminátom

Aby sa zabránilo deformácii hotovej podlahovej krytiny, je potrebné dbať na to, aby substrát bol pod laminátom opatrný. Ak je podlaha plánovaná na betón, potom je hydroizolácia jednoducho potrebná, v iných prípadoch môže byť táto etapa zanedbaná. Priamo pod laminátovými panelmi je potrebné položiť špeciálny podklad, ktorý poskytuje tlmenie pri chôdzi, ako aj zvukovú a tepelnú izoláciu.

Pri ukladaní laminátu na betónový podklad je potrebné nielen podklad, ale aj hydroizoláciu
.

Najbežnejším substrátom je polyetylénový penový materiál. Má úžasnéprevádzkových charakteristík, najmä vďaka svojej poréznej štruktúre. Je pravda, že je zle odolná voči ultrafialovému žiareniu (tu nehrá žiadnu úlohu, pretože substrát nie je vystavený priamemu slnečnému žiareniu) a počas používania je mierne zhutnený.

Korkový substrát, ktorý neumožňuje používať hydroizolačnú vrstvu, sa tiež osvedčil. Korkový materiál má prírodný pôvod a je vynikajúcim zvukovým izolátorom. Ďalším typom vysoko kvalitného substrátu pre laminát je kompozitný materiál pozostávajúci z granulovaného polystyrénu umiestneného medzi dvoma vrstvami polyetylénu.

Technológia ukladania laminátu

Technológia ukladania laminátu vlastnými rukami je pomerne jednoduchá. Najprv sa musíte rozhodnúť, akú metódu plánujete položiť podlahovú krytinu. Laminát možno položiť dvoma spôsobmi:

  • rovné;
  • uhlopriečka.

Ak v tejto oblasti nemáte dostatok skúseností, nemali by ste okamžite začať diagonálnym stylingom, ktorý si vyžaduje určité zručnosti. Ak chcete začať, skúste položiť laminát obvyklým spôsobom a vyhnete sa mnohým ťažkostiam.

Pri priamej inštalácii sú panely usporiadané v smere slnečných lúčov
.

Laminát s priamym ukladaním

  1. Začneme pokládkou zo steny, ktorá sa nachádza oproti dverám v smere slnečných lúčov. Rozprestierame prvý rad, spojíme konce panelov dohromady. Skôr ako pevne priliehate na stenuZmontovaná konštrukcia pomocou malých klinov vytvára medzeru medzi stenou a podlahovou krytinou najmenej 10 mm. To pomôže kompenzovať deformáciu laminátu po úplnej inštalácii a zmenách teploty a vlhkosti v miestnosti. Po tomto pevne nastavíme prvý rad na nastavovacie kolíky.
  2. Odrezali sme asi 500 mm od jedného panelu - toto bude prvý pás druhého radu. Laminát musí byť uložený v rozloženom poradí - to pomôže rovnomerne rozložiť záťaž na hotový povrch a dodať mu väčšiu stabilitu. Dôsledne spájame konce panelov a zostavujeme druhý rad podlahových krytín. Teraz vložíme hrebene druhého radu do drážok prvého a opatrne zaistíme spojenie. Možné sú dva typy zámok: „cvaknutie“ - druhý rad panelov sa zdvihne pod uhlom 30 °, vloží sa do zámku prvého a ľahko sa pritlačí k podlahe; „Zámok“ - panely obidvoch radov sú umiestnené vodorovne horizontálne a hroty jedného radu sú vložené do drážok druhého radu, mierne ohnutým dreveným kladivom.
  3. Podobne aj všetky ostatné riadky.
  4. Na konci práce odstránime všetky nainštalované kliny a zakryjeme medzeru ozdobným soklom.
  5. Je vhodné položiť posledný rad s malým montážnym páčikom, ale malo by sa s ním zaobchádzať veľmi opatrne bez poškodenia laminátových panelov a stien.

Zaujímavé: niektoré typy laminátov vyžadujú použitie špeciálneho vodoodpudivého lepidla. V tomto prípade po položení prvých štyroch radovje potrebné počkať na úplné vyschnutie roztoku lepidla a až potom pokračovať do ďalšej práce.

Diagonálne položenie laminátu

Tento typ pokládky je dobrý, ak sa podlaha neplánuje zakryť kobercami alebo nútiť mnohými kusmi nábytku.

Okrem toho táto metóda výrazne rozširuje vizuálne hranice miestnosti, čo ju robí ideálnou pre malé byty.

Kladenie laminátu diagonálne je veľmi pracný a nákladný proces. Spotreba materiálu sa zvyšuje o približne 15%

Proces kladenia je pomerne zložitý. Laminátové panely sú v tomto prípade umiestnené v uhle 45 ° k stene, čo výrazne zvyšuje spotrebu materiálu vďaka početným rezným pásom. Ak sa rozhodnete pre tento spôsob podlahovania, zvýšte vo svojich výpočtoch množstvo materiálu minimálne o 15%

Niektoré užitočné tipy

Laminát by sa nemal ukladať v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Podlahová krytina tohto materiálu, ktorá sa nachádza v kúpeľni, saune alebo WC, rýchlo bobtná a je pokrytá škaredými vlnami. Je to vďaka jeho konštrukčným vlastnostiam: laminát je vyrobený z drevovláknitej dosky, ktorá sa ľahko absorbuje vlhkosťou.

Je potrebné namontovať laminát z okna na dvere a svetlo by malo padať paralelne s krycími panelmi. V opačnom prípade budú spojovacie švy na povrchu hotovej podlahy dobre viditeľné.

Nachádza sa pod skratkou, ale veľmiZrozumiteľné video vám pomôže lepšie pochopiť technológiu samo-kladenia laminátu.

Dúfame, že naše rady vám pomôžu urobiť všetku prácu sami a po mnoho rokov vás podlaha poteší svojím nádherným vzhľadom. Koniec koncov, nič prináša toľko radosti ako dobrá práca vykonaná vlastnými rukami.