Technológia pokládky pevnej dosky: metódy zariadenia a konečná úprava

Masívna doska je dokončovacia podlahová krytina vyrobená z pevného masívneho tvrdého dreva alebo mäkkého dreva, na ktorej strane výrobca poskytuje drážky a hrebene na tesné spojenie s priľahlými doskami. Podlaha dosiek z masívneho dreva sa vyznačuje reprezentatívnym vzhľadom, dokonale zachováva teplo, je odolná voči zaťaženiu, je trvanlivá a šetrná k životnému prostrediu, ľahko sa ovláda a v prípade potreby toleruje opakované brúsenie, brúsenie alebo leštenie. Ak je kladenie z masívneho dreva dosky sa vykonáva s prísnym dodržiavaním pokynov a pôvodná kvalita materiálu spĺňa normy technológie, potom krásne a trvanlivé podlahy bude slúžiť viac ako jednej generácie.

Orientačné body a kritériá výberu

Trvanlivosť a vysoká výkonnosť budúcej prírodnej drevenej podlahy sú rovnako závislé od dodržiavania pokynov na inštaláciu a od pôvodnej kvality masívneho dreva. Kvalita pevnej dosky závisí od týchto faktorov:

 • kvalita surovín;
 • zariadenia technologických liniekvýrobný závod;
 • Moderná technológia sušenia.
Masívna doska: drážky a hrebene sú v bokoch vybavené pevným dokovaním so susednými doskami

Upravené drevo na výrobu podlahových dosiek z pevného poľa by nemalo obsahovať priechodné otvory, uzly, plesne ani hnilobu. Z moderného technického vybavenia výrobcu a dodržiavania technológie sušenia závisí stabilita lineárnych rozmerov hotového výrobku. V moderných drevospracujúcich podnikoch sa drevo suší pod vysokým tlakom na minimálny obsah vlhkosti, je impregnované antiseptikami do plnej hĺbky a potom je vlhkosť umelo upravená na optimálne podmienené ukazovatele.

Vo väčšine podnikov sa dosky z masívneho dreva po vysušení mele a nanesú na povrch niekoľko vrstiev laku odolného proti opotrebeniu alebo ich pokryjú olejmi alebo voskom a podlahy takýchto dosiek sú pripravené na použitie hneď po montáži. Ak nie je vykonaná konečná úprava prirodzených podlahových dosiek z poľa v továrni, potom je vyrobená v konečnej fáze po inštalácii.

Kvalitná pevná doska musí spĺňať tieto kritériá:

 • vlhkosť - 7-10%;
 • hrúbka - 15-30 mm, ale môže dosiahnuť 50 mm;
 • šírka - 100-150 mm;
 • 38) dĺžka - od 50 cm do 3 metrov a do 6 m;39. prípustné odchýlky lineárnych rozmerov - najviac 0,5 mm.

Pevnosť a základné mechanické vlastnosti závisia od hrúbky pevnej dosky.vlastnosti budúceho poschodia. Najčastejšie používané dosky majú hrúbku 20 - 25 mm, ale konečná voľba závisí od typu podkladu pre podlahu, typu dreva a účelu miestnosti.

Druhy a príprava podláh na pokládku

Podlahy z masívneho dreva sa môžu ukladať v ľubovoľných priestoroch: drevené a kamenné súkromné ​​domy, ako aj v bytoch výškových tehlových, panelových alebo monolitických betónových domov. Základom podlahy môže byť:

 • železobetónové podlahové dosky;
 • kovové alebo drevené konštrukcie;
 • nosné stĺpy prvého poschodia súkromného domu;
 • Staré drevené podlahy.

Vo všetkých uvedených prípadoch sa používa rovnaká technológia ukladania masívneho dreva, ale príprava každého typu základu má svoje vlastné charakteristické znaky.

​​

Príprava betónového základu

\ t

Ak je to potrebné, vyrovnajte betónový podklad cementovým pieskovým poterom.

Dôležité: Odporúča sa, aby sa drevené podlahy položili na čerstvý betón len 2,5 - 3 mesiace po naliatí. Stupeň pripravenosti základne sa kontroluje pevným zatlačením malej vrstvy polyetylénu na povrch. Ak sa po 48 hodinách kondenzátu nestane na strane fólie v blízkosti betónu, je podklad vhodný na pokračovanie v inštalácii podlahy.

Parotesná zábrana je vyrobená z penového polyetylénu alebo pôdneho tmelu na suchom a rovnom podklade. Polyetylénovú fóliu je možné položiť na seba alebo na koniec, lepiť tkaninu stavebnou páskou.

Na vrchnej vrstve parotesnej vrstvy sa ukladajú vrstvy z preglejky odolnej voči vlhkosti, ktoré sa predtým rozrezali pozdĺž menšej strany na pásy široké 40 - 60 cm. Úlomky základne preglejky sa ukladajú diagonálne alebo striedavo takým spôsobom, že medzi nimi je medzera 2-3 mm a medzi vonkajším listom preglejky a stenou je medzera asi 10 cm. vo výške 15 bodov upevnenia na 1 m2. Hlavy skrutiek klesajú do hĺbky 3-4 mm.

Na betónový podklad sa môže položiť masívna doska hrubšia ako 25 mm
.

Ak sa mletý tmel používa ako parotesná zábrana, môže byť lepená preglejková základňa. Na tento účel sa tmel zriedi rozpúšťadlom na optimálnu konzistenciu, nanesie sa na betón a prilepí na neho pripravené preglejky, pričom sa na ne nanesie lepidlo kompatibilné s tmelom.

Dôležité upozornenie: podlaha z masívneho dreva môže byť položená na preglejku, položená na betón, ak jej hrúbka nepresahuje 25 mm.

Nosná základňa na guľatina

Základný nosič na guľatine sa používa na usporiadanie podlahy v nových domoch s veľmi nerovným betónovým podkladom, na nosných stĺpoch na prvých poschodiach súkromných domov, ako aj v prípadoch keď sa plánuje použiť dosku z poľa viac ako 25 mm hrubého ako povrchová úprava. Usporiadanie nosnej základne na polenách je veľmi populárne, pretože konštrukcia nevyžaduje vodné operácie, následné sušenie a je pomerne rýchlo namontovaná.

Príprava ložiskovej základne na guľatinu: preglejková podlaha na už usporiadanej a zarovnanej konštrukcii guľatiny

Lagami sa nazývajú drevené pravouhlé tyče, obvykle s prierezom 50x55 mm a dĺžkou 70 - 100 cm, ktoré sú pripevnené k betónu alebo inej základni pomocou skrutiek s kolíkmi kolmo na smer podlahovej dosky budúcej podlahy. Krok oneskorenia je zvyčajne 25 - 30 cm a vzdialenosť medzi susednými bodmi pripevnenia k základni je najmenej 50 cm.

Vrstva minerálnej vlny je umiestnená v priestore medzi zúženiami, ktorá súčasne plní funkciu tepelnej izolácie a ochrany pred hlukom, Zvlášť platí pre prízemie. Vrstva parotesného materiálu je položená na vrch lag a upevnená konštrukčnou zošívačkou a nakoniec je čierna podlaha vyrobená z vodotesnej preglejky - základ pre položenie dosky.

Základom je existujúca drevená podlaha

Existujúca drevená podlaha môže slúžiť ako základ pre položenie masívneho dreva, ak je pevnosť pevne daná. Inak je lepšie ho rozobrať a vytvoriť nový moderný základ. Ak nie je pochýb o tom, staré podlahy sú brúsené brúskou, inštaláciou hrubého brúsneho pásu, starostlivo očistené od prachu a položením hydroizolačnej vrstvy bežného alebo penového polyetylénu.

Masívna doska je v tomto prípade umiestnená v rovnakom smere ako hlavné podlahové dosky. Ak je určený iný smer vrchného náteru, na zemský povrch povrchu zeme sa umiestni vrstva z preglejky odolnej voči vlhkosti s hrúbkou asi 12 až 15 mm.

Pred položením masívnej dosky je základňa z preglejky brúsená a odstránená prachom

Bez ohľadu na konštrukciu základne podlahy je jej povrchová vrstva vodotesná preglejka. Pred položením dokončovacej podlahy z masívnej dosky je hrubá podlaha z preglejky brúsená brúskou a odstránený prach.

Metódy pokládky: lepidlo a lepidlo

Podlahové dosky vyrobené z masívneho prírodného dreva sa nanášajú lepidlom alebo bez lepidla. S použitím lepidla sa ukladá doska z cenných drevín, ktorá je spravidla tenšia ako bežné druhy, a jej dĺžka málokedy presahuje 2 m - čo ovplyvňuje vysoké ceny. Výhodný je tiež spôsob lepenia pokládky masívnej dosky pri usporiadaní podlahy v miestnostiach s veľmi veľkými plochami alebo zložitými nepravidelnými obrysmi, ako aj vo veľmi malých oblastiach, napríklad v oblasti dverí a oblúkových otvorov.

Na lepidlo sa položí masívna doska z drahého dreva, nie príliš hrubá a nie príliš dlhá,
.

Pri lepení podlahových dosiek sa dosky z masívneho dreva prilepia k podkladu špeciálnym lepidlom, tesne priliehajú k sebe v priečnom a pozdĺžnom smere a pripevnia sa k základni v bočných spojoch samoreznými skrutkami v uhle 45 °, pričom čiapky sa nastavia do hĺbky 3-5 mm.

Pevná drevená podlaha prilepená k podkladu je odolná voči sezónnym deformáciám, je trvanlivá, nevyžaduje kompenzačné teplotné spoje. Zároveň je dosť rozmarná s ukazovateľmi teploty a vlhkosti, ktoré sú vyššie ako povolené a nie sú vôbec vhodnéako dokončovacie podlahy v vykurovacích systémoch "teplá podlaha". Nakoniec, aby bolo možné vymeniť aj malú poškodenú plochu, je potrebné úplne demontovať celú podlahu položenú na lepidlo.

Modernejšia metóda lepenia masívnej dosky bez lepidla je jednoduchá a vždy sa používa pri práci s výrobkami vybavenými systémom pero-drážka.

Pokládka masívneho dreva

V predvečer začiatku práce na podlahe by sa mala masívna doska preniesť do miestnosti, vybrať z obalu, naskladať a nechať 3-5 dní. To je potrebné, aby materiál bral teplotu a vlhkosť prostredia a následne sa počas prevádzky podlahy nedeformoval.

Kladenie masívnej dosky vlastnými rukami nevyvolá problémy ani pre neprofesionálnych

Ak je základ pre podlahu riadne pripravený a vyberie sa kvalitný materiál, položenie masívnej dosky vlastnými rukami nevyvolá problémy ani pre neprofesionálnych. Výrobcovia odporúčajú položiť dosku z poľa pri relatívnej vlhkosti nie vyššej ako 60% a teplote vzduchu 10-30 ° C. Najčastejšie je masívna doska položená paralelne so smerom svetla zo samotného osvetľovacieho okna, ale akékoľvek iné riešenia sú možné napríklad na diagonále.

Pokládka prvého radu podlahových dosiek začína pozdĺž najdlhšej steny rovnobežnej s osou podlahy, ostro proti stene, zarovnaná a upevnená samoreznými skrutkami tak, že môžu byť uzavreté soklom. Opačná strana nástennej dosky je pripevnená k základni alebo je oneskorená, skrutkovanázaskrutkujte do drážky pod uhlom 45 °. Upevnenie k základni sa vykonáva skrutkami z dreva, ktorých dĺžka by mala byť 2-2,5-násobok hrúbky dosky.

Každá podlahová doska musí byť upevnená na všetkých susediacich okamihoch zaostávania
.

Dôležité: Každá podlahová doska musí byť pripevnená na všetky guľatiny, s ktorými prichádza do styku.

Každý nasledujúci rad dosiek sa položí hrotom do drážky dosky predchádzajúceho radu, pričom sa pamätajú na upevnenie na základňu samoreznými skrutkami. Pre maximálnu priľnavosť podlahových dosiek k sebe navzájom, sú prispôsobené pomocou podložky. Posledný rad dosiek, rovnako ako prvý, je pripevnený k základni skrutkami, takže môžu byť skryté pod soklovou lištou. Medzi extrémnymi radmi podlahových dosiek a stien ponechajte teplotnú medzeru 8-10 mm.

Povrchová úprava z masívneho dreva

Ak sa na podlahu použila doska z masívneho dreva s vrchným náterom z výroby, podlaha sa môže prevádzkovať bezprostredne po montáži. V prípade použitia nespracovanej dosky z masívneho dreva by novo položená podlaha mala stáť asi týždeň, potom by mala byť leštená a pokrytá dvomi vrstvami laku, aby sa zabránilo vysušeniu alebo nadmernému zmáčaniu dreva.

Prirodzená drevená podlaha podlieha tiež povinnému brúseniu, ak rozdiel v hrúbke medzi dvoma susednými doskami presahuje prípustnú hrúbku 0,5 mm a je zrejmý. Masívna doska je brúsená pozdĺž vlákien pomocou brúsneho pásu s zrnom 0,15 mm. Ak sa na povrchu dosiek pri pokládke defektov objavili hľuzy, mali by byť tmelené,brúsený a až potom aplikovaný lak.

Po pokládke sa podlaha z masívneho dreva lakuje alebo impregnuje olejmi a zlúčeninami na báze vosku
.

Ventilátory z prírodnej drevenej podlahy môžu namiesto laku používať špeciálne olejovo-voskové zmesi na natieranie dreva. Prostriedky na báze prírodných olejov a vosku, na rozdiel od lakov, impregnujú dosku poľa v celej hrúbke, čím sa na povrchu vytvorí tenký ochranný film. Takýto povlak účinne zvýrazňuje prirodzenú textúru dreva a zároveň ho chráni pred poškodením hmyzom, plesňami alebo hubami.

Praktickosť dosiek z masívneho dreva ako podlahová krytina sa po stáročia osvedčila ako bezproblémová služba, je krásna, veľkolepá a úctivá. Napriek úctyhodnému veku používania doska z masívneho dreva nikdy nevyjde z módy, prístupná akémukoľvek druhu spracovania, vrátane umelého starnutia, ktoré je tak populárne medzi dizajnérmi pri vytváraní interiérov v štýle „vintage“.