Technológia pokládky podlahovej dosky do-it-yourself: odporúčania, normy, video tutorial

Tí, ktorí chcú zdôrazniť svoje postavenie, bohatstvo a dobrý vkus, pri výbere podlahy by mali venovať pozornosť podlahy. Má vysokú spoľahlivosť, šetrnosť k životnému prostrediu, dobrú odolnosť voči opotrebeniu a skvelý vzhľad. Proces pokládky parkiet bol vždy jedným z najťažších typov prác, ale s príchodom masívnej parketovej dosky sa všetko stalo oveľa jednoduchšie. Pokládka podlahovej dosky je pomerne jednoduchá záležitosť, a môžete to urobiť sami, hlavnou vecou je byť schopný používať nástroj a dodržiavať určité pravidlá a odporúčania.

Druhy podlahových dosiek

V súčasnosti existujú na trhu dva typy podlahových dosiek: masívne podlahové dosky a viacvrstvové podlahové dosky. Líšia sa vo výrobnej metóde.

Masívna parketová doskaje vyrobená z jedného kusa dreva s drážkou a hrebeňom pozdĺž jej koncov. Na jeho výrobu sa používajú dreviny aj ihličnaté.

Viacvrstvová parketová doska pozostáva z rôznych druhov dreva
.

Viacvrstvové parketysa vytvárajú kombináciou viacerých typovdrevo s rôznymi vlastnosťami, čím sa dosahujú výnimočné výkonnostné vlastnosti dosky. Pre prvú vrstvu lamiel sa používajú tvrdé a cenné dreviny. Je z prvej vrstvy bude závisieť od vzhľadu a pevnosti podlahovej dosky. Druhá vrstva lamiel je kolmá na prvú a na to sa používa mäkké drevo. Táto vrstva sa používa ako spojovací prvok pre tento panel aj pre jeho susedov. Tretia vrstva je vyrobená z preglejky alebo lamiel borovice alebo smreku do hrúbky 4 mm.

Okrem toho sa parketová doska už predáva s výrobným náterom a impregnáciou z húb a hnilobou. Bez ohľadu na typ podlahovej dosky, jej životnosť a pevnosť sú priamo ovplyvnené dodržiavaním výrobnej technológie, skladovania a inštalácie. A ak nie je možné ovplyvniť výrobný proces a podmienky skladovania, potom môže byť proces stylingu riadený, ale je lepšie ho vykonať sami.

Špecifickosť pokládky podlahovej dosky

Na vytvorenie pevnej a odolnej podlahovej podlahy podlahovej krytiny bude málo skúseností s používaním náradia. Ak sa počas práce nebude dodržiavať technológia pokládky, spoľahlivé a krásne podlahy nebudú fungovať. Preto pred položením podlahovej dosky musíte vykonať niekoľko prípravných prác a dodržiavať určité technologické požiadavky.

 • V prvom rade je potrebné venovať pozornosť základu, na ktorompoložená parketová doska. Mal by byť hladký, trvanlivý, bez trhlín, drážok a kvapiek. Maximálny povolený výškový rozdiel je 2 mm na 1 meter. Ak je základňa poškodená, je potrebné ju opraviť alebo opraviť.
 • Druhým dôležitým bodom, ktorý treba venovať pozornosť, je úroveň vlhkosti v miestnosti. Parketová doska netoleruje vysokú vlhkosť, preto je jej uloženie v kúpeľni, WC alebo kuchyni nežiaduce.
 • Po tretie, po zakúpení a dodaní podlahovej dosky sa musí ponechať 48 hodín v interiéri. A až potom, čo sa doska „použije“ na mikroklímu miestnosti, môžete ju začať pokladať.
 • Po štvrté, aby sa dosiahol skutočne silný a trvanlivý náter, musí sa pri inštalácii v miestnosti dodržať určitá úroveň vlhkosti v rozmedzí 35 - 65% a teplota by nemala byť nižšia ako +18 ° C.
Pokladanie podlahovej dosky

Ďalšou požiadavkou na pokládku podlahovej dosky je prítomnosť podkladu a hydroizolácie bez ohľadu na typ základne a miestnosti. Priamo podlahová doska by mala byť položená v smere lúčov svetla, aby sa skryli tiene na spojoch.

Príprava podkladu na pokládku

Pred položením podlahovej dosky sa povrch vyrovnáva samonivelačnou hmotou
.

Inštaláciu parketových dosiek je možné vykonať na betóne aj na drevenom podklade. Hlavné požiadavky na to sú sila,spoľahlivosť a hladký povrch. Pred pokládkou je preto potrebné vykonať audit nadácie av prípade potreby vykonať práce na jej oprave.

Príprava drevenej podlahy

Ak bude parketová doska položená na drevenú podlahu, mali by ste ju skontrolovať, či nie je namáčaná, vrzanie a rozdiely medzi podlahovými doskami. Ak je podlaha vo výbornom stave, ale medzi podlahovými doskami sú malé kvapky a praskliny, potom musí byť vyrovnaná. Na tento účel môže byť povrch navinutý a natretý, potom prebrúsený a pokračovať v ďalšej inštalácii. Ak sú dosky praskané alebo visia trochu, môžu byť pripevnené k guľatine pomocou skrutiek, a povrch môže byť slučkovaný a puttied. Ak však drevená podlaha zlyhá, budete ju musieť rozložiť na lag, vyrovnať alebo čiastočne vymeniť a potom znova zložiť celú konštrukciu.

Príprava hrubého betónového základu

S betónovým základom je situácia trochu jednoduchšia. Jeho povrch by mal byť kontrolovaný na trhliny, kvapky alebo drážky. Ak sú prítomné, povrch by sa mal očistiť od nečistôt, naliať samonivelačnú zmes a nechať niekoľko dní uschnúť. Ak je však betón popraskaný, premenený na prach a stagguje na miestach, potom bude potrebné odstrániť starý betónový poter na podklad pomocou perforátora a naliať nový. A až po vyschnutí betónu môže byť podlahová doska položená.

Ako správne položiť podlahovú dosku

Predtýmpoložte podlahovú dosku, musíte sa rozhodnúť o spôsobe jej inštalácie. Existujú len dve z nich - lepidlo a lepidlo (plávajúce).

Lepenie podlahovej dosky k základni vytvára monolitickú konštrukciu

Lepiaci spôsob pokládky umožňuje vytvoriť trvanlivý a spoľahlivý náter v miestnostiach s veľkou plochou. Samotný proces je dosť časovo náročný a vyžaduje zvýšenú pozornosť a presnosť práce. Okrem toho, ak je potrebné vymeniť jeden panel, budete musieť drotať pekne a prípadne nahradiť niekoľko susedných panelov naraz. Glueless metóda je najjednoduchšia a najrýchlejšia. Panely samotné sú vzájomne prepojené v zámke a umiestnené na substráte, zatiaľ čo spojenie zámku je niekedy zlepené.

Inštalácia podlahovej doskyje takáto:

 • Na betónový alebo drevený podklad umiestnime hydroizoláciu z polyetylénovej fólie. Vrstvy fólií prekrývame (15 - 20 cm) a lepíme spolu s páskou. Na stenách a lepidle vytvárame lepiacu pásku 10 - 15 cm.
 • položíme podklad na vrch filmu. Na tieto účely môžete použiť penový polyetylén, polystyrén alebo korok. PE pena a korok sa predávajú v roliach a polystyréne - vo forme rohoží. Polyetylénová pena a korkové pásy sú rozprestreté po celej dĺžke miestnosti a zlepené páskou. Na konci cesty položíme polystyrénové rohože a zároveň spoje lepíme lepiacou páskou. Ak majú plány vytvoriť úplne ekologickú podlahu, potom akopodklad by mal používať korok.
Spôsob lepenia podlahovej dosky vyžaduje podklad z preglejky odolnej voči vlhkosti

Dôležité! Ak je plánovaný spôsob lepenia podlahovej dosky, ako podklad sa použije vodotesná preglejka. Jej listy sa ukladajú priamo na základňu a upevňujú sa skrutkami. Začneme stohovať od stien, pohybujúce sa do stredu miestnosti tak, aby posledný rad listov ležal medzi dvomi predtým položenými.

 • Teraz je potrebné vykonať malé výpočty počtu radov podlahovej dosky. Ak je potrebné skrátiť posledný riadok a jeho šírka bude menšia ako 5 cm, potom musíte urobiť prvý a posledný riadok rovnakej šírky;
Prvý rad parketovej dosky je položený bodcom proti stene (tŕň je predrezaný)
 • panely prvého radu položíme hrotom proti stene;

Dôležité! Pre tesné uchytenie musí byť hrot na pozdĺžnej strane panelov odrezaný.

 • pretože strom má tendenciu expandovať alebo zmenšovať sa v závislosti od úrovne sezónnej vlhkosti, je potrebné ponechať medzi stenou a podlahovou doskou medzeru 10 - 15 cm. Aby sa táto medzera pri pokládke zachovala, vkladáme špeciálne kolíky. Na pozdĺžnej strane jedného panelu sme položili tri kolíky a na úzke dva;
Pre priliehavé parketové dosky dokončujeme kladivom
 • spojíme panely prvého radu navzájom v zámku. Ak to chcete urobiť, každý z nasledujúcich panelov pod malýmUhol s hrotom v drážke predchádzajúcej a pre tesné uchytenie, to kladivo cez drevený bar;
Okrem lepenia podlahovej dosky k základni ju upevníme pneumatickými klincami do drážky
.

Dôležité! Ak použijeme lepiacu metódu pokládky, potom pred položením každého nového panelu na miesto jeho pokládky nanesieme lepidlo a vyrovname ho zubovou stierkou. Panely sú dodatočne upevnené pomocou pneumatických klincov na nenápadnom mieste - vnútri drážky. Treba dbať na to, aby parketové panely v úzkych spojoch netvorili rímsy alebo skosenie.

Pre lepšiu odolnosť by malo byť kladenie parketových dosiek vykonávané "v teréne"
.
 • aby boli parkety spoľahlivou a trvanlivou podlahou, mali by sa položiť „v behu“. Preto začneme položiť druhý rad kratšou doskou. Aby ste to urobili, musíte dosku znížiť tak, aby bola 2/3 normálnej dĺžky;
 • druhý rad panelov je prepojený rovnakým spôsobom ako prvý, potom sa celý riadok presunie na prvý a spojí sa. Panely druhého radu sú privádzané do drážky prvého radu v malom uhle a pre dokonalejšie uchytenie panelov ukončíme kladivo cez tyč. Robíme to postupne, najprv prvý panel, potom druhý, a tak ďalej až do konca;

Dôležité! Posledné panely v každom rade by mali byť ukončené svorkou. Keď sa lepiaca metóda položenia druhého radu stohuje písaním. Za týmto účelom sa lepidlo aplikuje na miesto inštalácie a parketový panel sa okamžite položí, čo je možnédosahuje kladivo, a to až potom, čo robí ďalšie fit. Druhý rad panelov upevňujeme rovnakým spôsobom ako prvý.

Ak lepidlo čiastočne prečnieva na spojoch, musí sa utrieť vlhkou handričkou.

 • začneme klásť tretí rad panelov z dosky, ktorej dĺžka je 1/3 normálu. Potom sa kladenie vykonáva podľa algoritmu prvého a druhého radu;
 • začneme položiť štvrtý rad s celým panelom. Každý ďalší riadok je položený, úplne opakujúci vyššie uvedený algoritmus pre kladenie prvých štyroch riadkov;
 • položenie podlahovej dosky v blízkosti dverí, je potrebné vykonať rezy v doske tak, aby dobre priliehali k stĺpikom rámu dverí;
 • Osobitná pozornosť by sa mala venovať miestam v miestnosti, kde prechádzajú stúpačky vykurovacích potrubí. Pri pokládke na takých miestach je potrebné na podlahovej doske vyznačiť polohu rúrok. Po tom, vyvŕtajte dieru pod potrubím s priemerom 2 mm väčším, než je samotná rúra, a odrežte časť dosky presne v strede otvoru. Teraz sme umiestnili väčšinu dosky, upevnite ju. Na konce narezaného kusa naneste lepidlo a nasaďte ho na miesto. Okolo rúry je položená špeciálna čiapka rovnakej farby ako parkety;
 • keď bude podlahová doska položená po celej ploche miestnosti, odstráňte dištančné kolíky medzi stenou a prvým radom;
 • Poslednou fázou parketových podláh je inštalácia soklov. Sokel sámzapína na špeciálny upínač - klyaymer. Na inštaláciu podstavca najprv odrežte vyčnievajúcu časť podkladu a hydroizolujte nožom. Potom namontujeme prvé svorky vo vzdialenosti 15 - 20 cm od rohov, ďalšie svorky sú inštalované s krokom 40 - 50 cm, svorky pre sokel sú pripevnené k stene pomocou hmoždiniek a skrutiek.

Dôležité! Ak sa v procese pokládky použilo lepidlo, musí sa nechať vyschnúť jeden deň, po ktorom bude podlahová krytina podlahovej dosky pripravená na použitie.

Parketové podlahy a „teplá podlaha“

Samotná parketová podlaha je pomerne dobrý tepelnoizolačný materiál, okrem iného substrát poskytuje dodatočnú tepelnú izoláciu. Ale ak je potreba ďalšieho ohrevu, potom môže byť podlahová doska položená na systém "teplej podlahy". Hlavná vec, ktorú treba zvážiť, je typ „teplej podlahy“. Mala by byť ohrievaná vodou, ale nie elektrická. Faktom je, že „vyhrievané podlahy“ s elektrickým ohrevom získavajú teplo príliš rýchlo a v dôsledku toho sa v dôsledku prudkého poklesu teploty začne prasknúť uzamykacie spojenie podlahovej dosky.

Pred začatím procesu kladenia musí byť systém vopred vypnutý a podlahy by mali byť ponechané vychladnúť na izbovú teplotu a až potom by sa malo začať s pokládkou. Po ukončení všetkých prác na inštalácii podlahovej dosky sa môže systém „teplej podlahy“ zapnúť najskôr 7 dní a teplota sa môže postupne zvyšovať na 2-3 stupne denne. Na všetkoV opačnom prípade, aby podlaha podlahovej dosky nevedla, mala by byť teplota na celom povrchu rovnaká. Ak je systém „teplej podlahy“ inštalovaný vo všetkých miestnostiach, je potrebné pri inštalácii zabezpečiť, aby parketová podlaha v každej miestnosti končila vo dverách.

Podrobné video inštrukcie

Parketová doska slúžila ako alternatíva k klasickým parketám, čo umožnilo vytvoriť krásne a prirodzené podlahy samostatne, čo značne šetrí služby najatých remeselníkov. Ale rovnako ako každý prírodný materiál, podlahy vyžadujú starostlivú prácu a dodržiavanie všetkých pravidiel, požiadaviek a odporúčaní výrobcu, po ktorých môžete vytvoriť spoľahlivú a trvanlivú podlahu.