Tehla sporák na vaňu - postavíme sporák na kúpeľ z tehál podľa stavebných predpisov

Tradičný materiál používaný pri stavbe saunových pecí je tehlový. Hoci moderný trh ponúka obrovský výber stavebných materiálov pre saunové kachle, najpoužívanejšie sú tehlové saunové kachle. Budovanie pece vlastnými rukami nie je veľmi zložitý proces, ktorý vyžaduje len malé zručnosti v stavebníctve, starostlivosti a presnosti. Je potrebné poznamenať, že tehlové pece pre kúpeľ nepotrebujú omietky a obloženie. A keď pracujete, budete potrebovať bežné nástroje, ako napríklad stierku, štvorec, nástroj na výrobu smaltu, úroveň, kliešte a iné, ktoré má takmer každý majiteľ.

Vzhľadom na svoje jedinečné vlastnosti má kamenná kamenná pec niekoľko výhod oproti plynovým, kovovým alebo elektrickým sporákom. Udržiava príjemnú teplotu vzduchu a optimálnu vlhkosť, dlhodobo udržuje teplo a zároveň nehorí parou. Tradičná kamenná pec v kúpeli je pomerne masívna vykurovacia konštrukcia, ktorá dobre ohrieva celú oblasť a dáva správne množstvo pary. jehovyznačuje sa vysokou spoľahlivosťou, trvanlivosťou, vysokou účinnosťou a jednoduchou obsluhou.

O príprave na výstavbu variča

Konštrukcia tradičného tehlového sporáka na kúpeľ sa po mnoho rokov nezmenila, štruktúra každého z jeho prvkov sa starostlivo skontrolovala. Pecné zariadenie obsahuje niekoľko komponentov:

  • Firebox;
  • 27. Popolník;28. Ohrievač;
  • Komín.

Výber požadovaného materiálu

Pri výstavbe tehlového saunového sporáka by sa mal používať len vysokokvalitný materiál, vďaka čomu bude murivo spoľahlivé a robustné. Použite značku červených tehál M s nasledujúcimi hodnotami od 75 do 150, ktorá má mrazuvzdornosť 25 cyklov. Tehla musí mať správny tvar, praskliny alebo cudzie inklúzie by nemali chýbať. Kvalita materiálu je ľahko overiteľná jednoduchým poklepaním. Kvalitná tehla dáva kovový zvuk a tehla s nekvalitnou streľbou bude tlmená. Pece, ktoré sú vystavené vysokým teplotám, je žiaduce prikrývať žiaruvzdorné alebo žiaruvzdorné tehly.

Hľadanie vhodného materiálu by sa malo vykonať veľmi starostlivo, pretože vlastnosti konečného dizajnu závisia od správnej voľby. Červenej tehly má dobrý prenos tepla a dáva hotovej štruktúre krásny a zaujímavý vzhľad, ktorý nevyžaduje ďalšie úpravy.

Výkresy tehlových pecí na kúpele

Murárske pece sú pomerne zložité štruktúry, ktoré vyžadujúosobitnú pozornosť počas fázy výstavby. Preto musia byť vypracované výkresy tehlových pecí podrobne popísané procesom vykonávania prác s prihliadnutím na špecifiká stavby. Objednávka je podrobný nákres, ktorý jasne znázorňuje položenie každého radu tehál. Pomocou špeciálnych značiek a tieňovania na výkrese je znázornený tvar tehly potrebný na vytvorenie zaoblených plôch.

Poradie tehlovej pece pre kúpeľ - variant 1
Poradie tehlovej pece pre kúpeľ - variant 2

Existuje aj mnoho iných rád saunových kachlí, ktoré môžete nájsť na iných zdrojoch na internete.

Základ pre pec v kúpeli

V prvej etape výstavby sa položí základ. Najprv by ste mali vykopať jamu s hĺbkou asi 0,7 m, ktorá by mala byť umiestnená pod úrovňou zamrznutia pôdy. Každá pôda sa pohybuje trochu, čo nepriaznivo ovplyvňuje celkovú základovú štruktúru. Aby sa predišlo takýmto problémom pri prevádzke pece, je potrebné, aby bola šírka jamy na nižšej úrovni o niečo väčšia ako hlavný výkop.

Dno jamy je pokryté vrstvou piesku, ktorá by mala pokryť 15 cm vrstvou. Piesok sa musí naplniť vodou a nechať vsiaknuť. Na vrch sa naleje zmes kameňa s rozbitou tehlou, vrstva je vyrobená až do hrúbky 20 cm, potom by sa mala naniesť vrstva sutiny, malo by sa nainštalovať debnenie a vystužený rám, ale až potom, keď sa vrstva piesku zmrští. Všetky vrstvy na vrchu sú naliate vrstvou betónu,ktoré by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 15 cm od povrchu zeme. V ďalšom stupni sa debnenie demontuje s použitím niekoľkých vrstiev dechtu na bokoch a výsledné miesto je pokryté jemným štrkom, hrubým pieskom.

Ako posledná vrstva základu sú dva kusy strešnej krytiny, ktoré by sa mali zhodovať s jej plochou. Táto vrstva vykonáva vodotesnú funkciu. Jeho zariadenie je veľmi dôležitým opatrením, ktoré chráni povrch tehál pred vlhkosťou, čo môže spôsobiť nielen stratu pevnosti celej konštrukcie, ale aj jej predčasné zničenie. Vykonávanie stavebných prác na vodotesnom zariadení dopĺňa proces vybudovania základu pre kúpeľné kachle.

Kontrola hydroizolácie a nadácie
​​

Konštrukcia tehlovej pece

Pripravená základňa sa kontroluje podľa vodorovnej polohy. Pomocou medzivrstiev a mált je možné odstrániť vady, ktoré vznikli pri nalievaní základu. Ďalej je potrebné rozrezať tehly a položiť ochrannú stenu, na ktorú budete potrebovať cementovo-pieskovú maltu. Táto stena sa skladá z piatich radov a je navrhnutá tak, aby zabezpečila spoľahlivú ochranu stenového panelu pred požiarom.

Ďalej by sa mal presne určiť vonkajší obrys pece a korelovať s otvorom umiestneným v strope medzi nosníkmi. Táto oblasť je výstupným bodom komína v podkroví. Vzdialenosť medzi dvoma nosníkmi musí presne zodpovedať 90 cm na drevenej koľajnici, ktorú musíte urobiťmalé vybranie v strede, v ktorom je položená olovnica. Jeho ostrý koniec je umiestnený nad budúcnosťou prvého radu spojky. Pri upevňovaní kábla musíte starostlivo monitorovať dodržiavanie vertikálnej polohy. Prvý rad tehál je usporiadaný podľa bodu na základni, na ktorom je znázornená olovnica. Umiestnenie tehál musí byť v súlade s objednávkou.

Po položení prvého radu je potrebné prepnúť na hlinenú maltu.

Príprava malty na pokládku

Hlina na maltu sa ťaží z hĺbky 0,5 m alebo viac. Musí byť dôkladne očistený od rôznych nečistôt a niekoľko dní namočený v nádobe s vodou. Piesok určený na malty, podrobený previerke a čisteniu úlomkov. Hlavná vec je, že spolu so zrnami piesku by sa malé čiastočky kamienkov nemali dostať do roztoku. Príprava roztoku začína hnetením ílu, postupne sa do neho pridáva voda. Pomocou perforátora sa zmes dôkladne premieša až do hustej kyslej smotany. Do hotovej zmesi sa pridá pripravený a mierne navlhčený piesok.

Príprava malty na murivo: hnetenie s výhodou pomocou stavebného mixéra na dosiahnutie jednotnej konzistencie

Pred použitím roztoku sa musí skontrolovať na jeho pripravenosť. Ak to chcete urobiť, ponorte do zmesi suchú, čistú tyčinku a analyzujte vrstvu roztoku zostávajúcu na tyčke. Dobrý roztok ponecháva vrstvu asi 2 mm. Ak vrstva na tyčke dosiahne viac ako 3 mm, potom by mala byť pridaná do roztokupiesok. A ak je vrstva menšia ako 1 mm, potom sa v tomto prípade pridá hlinka. Miešanie roztoku sa uskutočňuje v malých množstvách, pretože časom stráca svoje jedinečné vlastnosti.

Pravidlá pokládky

Po položení prvej a nasledujúcich radov sa musia rohy bezchybne skontrolovať, čo musí byť prísne rovné, vykoná sa overenie s objednávkou. Hrúbka švov medzi radmi tehál by nemala byť väčšia ako 3-5 mm a tehly by mali tesne priliehať k sebe. Jedným z faktorov pre splnenie tejto požiadavky je kvalitné riešenie pripravené bez kameňov a zvyškov. Druhý rad je položený tak, že každá z tehál prekrýva spoje spodných tehál. Všetky nasledujúce riadky sú umiestnené podobne.

Inštalácia dverí odvzdušňovača sa vykonáva vo fáze položenia tretieho radu tehál.

Inštalácia dvierok ventilátora

Dvere sú pripevnené pozinkovanými alebo oceľovými pásmi. Tehly nad dverami potrebujú trochu píliť.

Podložka z tehál na montáž dverí

Budúca tehlová pec v kúpeli pred zariadením štvrtého radu by sa mala kontrolovať z hľadiska rovnomernosti povrchu steny a rešpektovania rovnosti rohov. Položenie štvrtého radu je spojené s pokládkou studne na popol a rošt, čo je špeciálny gril potrebný pre vzduchový kanál a na čistenie palivového priestoru z popola. Na jeho inštaláciu je potrebné drážky v tehlách drážkovaťjeden centimeter potrebný na tepelnú rozťažnosť roštu. Zadná stena pod grilom je zaoblená, aby sa dosiahol minimálny odpor vzduchu vstupujúceho do spaľovacej komory.

Montáž roštu na tehlovú pec

V šiestom rade muriva sa vykonáva inštalácia dverí pre ventilátor av siedmom rade inštalácia roštu a dverí ohniska. Vo väčšine prípadov sú tehlové kachle na vane vybavené liatinovými dverami, ktoré sú považované za najodolnejšie a žiaruvzdorné prvky.

Ôsmy rad muriva sa musí vykonať s prepážkou, pretože komín začne od neho. Týmto spôsobom sú všetky nasledujúce rady uložené až do štrnásteho radu, v ktorom sú inštalované kanálové tyče - kovové výrobky pripomínajúce písmeno P. V prednej stene pece by mal byť otvor pre nádrž pod horúcou vodou. Nádoba by mala byť držaná vertikálne na bočných stenách muriva, ale zároveň sa dotýkať vopred položených kanálov.

V prípade pätnásteho radu sa používajú polovice tehál, ktoré sú navzájom uložené pod uhlom. To bude základom pre položenie deliacej steny. Ďalšie tri riadky padajú rovnakým spôsobom ako prvé - každá z tehál musí uzavrieť spoje v predchádzajúcom rade.

Devätnásty rad je spojený s montážou dverí, ktoré sú potrebné na odber pary. Dvadsiate a dvadsiate prvé rady sú upevnené tenkými prúžkami z mäkkej ocele. Na dvadsiatom prvom rade sú parné dvierka zatvorené, nádoba je umiestnená pod horúcou vodou,ktorý prehodil tehlovej sute. Na dvadsiaty tretí riadok začína inštalácii potrubia, jeho výška závisí na výške kúpele.

Príprava pre montáž rúrkové pece

Konštrukcia vaňou pece, má priamy vplyv na výber rúrky. Napríklad, masívne pec v kúpeli tehál vyžaduje väčšiu trubice a pre ľahšiu konštrukciu bude potrebovať menšiu veľkosť rúrky. Je potrebné si uvedomiť, že hrúbka stien pece a rúr, a že časť dymových priechodu nemôže byť menšia ako polovica tehly. Komín musí vzrásť aspoň pol metra nad strešnú plochu. Pri pokladaní potrubia použití vápna alebo cementovej malty, ktorý nestráca svoje vlastnosti pod vplyvom kondenzátu.

hotové rúry z tehál môže byť prilepené k zlepšeniu jeho vzhľadu a poskytovať ďalšiu ochranu proti požiaru kúpeli.

Video: rekonštruované s vysokou účinnosťou pece

Spôsob podľa vlastnej montáž tehlové pece pre vane nie je tak zložitý stanovená preskúmania nuansy konštrukčné schému. Splnenie všetkých podmienok a odporúčaní bude stavať novú pec tehál, ktorá bude plne vykonávať svoje funkcie.