Tepelná izolácia a tepelná izolácia kúpeľa: ktorá izolácia je lepšia pre kúpeľ a pre vaše zdravie

Silná para a liečivé teplo sú výhodou dobre izolovaného kúpeľa, ktorý zároveň plní hygienické a liečebné funkcie. Správne vykonaná komplexná tepelná izolácia kúpeľa, dôsledné dodržiavanie technológií a správny výber izolácie pre všetky stavebné konštrukcie pomôžu vytvoriť a zachovať výhody kúpeľných domov. Dobrá izolácia, fungujúca na princípe termosky, poskytne podmienky potrebné na prijatie hygienických postupov, vytvorí "zdravú" atmosféru. Dôležitým argumentom v prospech vykurovacích miestností je predĺženie životnosti samotnej budovy a kúpeľňových zariadení, ako aj zníženie spotreby palivových zdrojov.

Takmer všetky typy existujúcich stavebných materiálov sa používajú na výstavbu kúpeľa v prímestskej oblasti. Kúpeľne sú postavené z dreva, penobetónových tvárnic, hotových prefabrikovaných rámových konštrukcií, tehál a guľatiny. V kúpeľoch je veľa rôznych projektov. Solidní hostitelia teraz nemajú štandardné tri sekcie, medzi ktoré patria:

 • práčovňa,
 • parný kúpeľ,
 • pohodlný salónik.

Majitelia prímestského pozemku sa často snažia na svojom území vybudovať skutočný kúpeľný komplex so sprchovacím kútom, biliardom, spálňou na druhom poschodí, vybaviť ruský parný kúpeľ alebo škandinávsku saunu. Prirodzene, v každom prípade sa ohrievanie kúpeľa vykonáva podľa špeciálnej schémy, zameranej na špecifiká prevádzky budovy, plochy, počtu podláh a počtu izieb, ako aj na materiál zvolený na výstavbu.

Viditeľný dvojpodlažný kúpeľ s rôznymi funkčnými miestnosťami môže úplne nahradiť vidiecky dom na vidieku
.

Požiadavky na tepelnú izoláciu kúpeľa

Osobitné prevádzkové podmienky kúpeľňových konštrukcií predurčujú súbor požiadaviek na izolačný materiál.

Izolácia zvolená na optimalizáciu izolačných vlastností kúpeľa by mala:

 • dobre fungujú v spojení so stavebnými a dokončovacími materiálmi, zvyšujú tepelný výkon, neovplyvňujú ich špecifické výhody;
 • sa líšia stabilnou pevnosťou, neznižujúcou sa od teplotných rozdielov, od nadmerného odparovania, od účinkov vysokej teploty;
 • zabránenie vzniku a akumulácii kondenzátu, výskytu deštruktívnych faktorov biologického pôvodu;
 • majú minimálne hodnoty absorpcie vlhkosti a vysoké izolačné parametre;
 • majú osvedčenia potvrdzujúce bezpečnosťpoužívanie hygienických a požiarnych kritérií;
 • nevypúšťať toxické látky za podmienok prevádzky s vysokou teplotou;
 • na zabezpečenie jednoduchosti inštalácie a schopnosti vykonávať tepelnú izoláciu celého obvodu konštrukcie bez medzier a medzier, čím sa zvyšujú tepelné straty.

Ideálnym výsledkom je symbióza

Efektívna izolácia konštrukcie kúpeľňového domu zahŕňa použitie niekoľkých tepelne izolačných materiálov. Používajú sa na vybavenie stien, strechy, podlahy, stropu, vykonávanie vnútornej a vonkajšej izolácie. Mnohí majitelia sa rozhodnú vybaviť kúpeľný systém "teplou podlahou", čo vyžaduje použitie špeciálnej izolácie. Rad horľavých izolačných materiálov nie je kompatibilný s drevenými väzníkmi a stenami z dreva, ale perfektne funguje v tandeme s penovými betónovými tvárnicami alebo tehálami. Všeobecne: vybavenie kúpeľa dobrou energeticky úspornou vrstvou bude vyžadovať použitie niekoľkých typov tepelne izolačných produktov a použitie rôznych technológií.

Systém usporiadania podlahy kúpeľa s polystyrénovou penovou izoláciou
\ t
​​

Sortiment materiálov na izoláciu

\ t

Tepelné izolátory pre kúpele dodávané výrobcami na trh majú odlišný súhrnný stav. Amorfné zásypy, ktorými sú granule rôznych veľkostí, výrobky na extrúziu svetla, malé bloky, náhodne usporiadané alebo striktne nasmerované vlákna, kombinované do materiálu podobajúceho satextílie. V procese izolácie sa používajú špeciálne rohože, dosky so zvýšenou tuhosťou, valcovaný materiál. Existuje dokonca aj kvapalný ohrievač pre kúpeľ, ktorý sa po nanesení a vysušení suspenzie zmení na polymérny elastický povlak.

Na izoláciu kúpeľní sa často používa hliníková fólia, ktorá súčasne s izoláciou pôsobí ako reflektor tepelnej energie. Je vhodný pre parné kúpele a pre pracie oddelenie. Ochrana stavebnej a izolačnej vrstvy môže slúžiť ako polyetylénová fólia, sulfátový papier, ktorý možno použiť len pri usporiadaní miestností na rekreáciu. Na ochranu drevených konštrukcií sa hodia akési "populárne" zmesi, pozostávajúce z pilín s kamenivom spájajúcim ílu. Môžete si zakúpiť špeciálnu hotovú kompozíciu s podobnými vlastnosťami.

Upozornenie. Neodporúča sa na usporiadanie vnútornej alebo strešnej lepenky, ktorá pri zahrievaní vyžaruje škodlivé toxické zložky.

Kovová fólia je ohrievač, ktorý kombinuje funkcie ohrievača a reflektora tepelnej energie
.

Sortiment izolačných materiálov je izolácia organického, minerálneho a umelého pôvodu. Každá z nich má pozitívne vlastnosti a negatívne stránky.

Ohrievače prírodného pôvodu

Po mnoho storočí sa kúpele v ruských dedinách izolovali machom, konopou konope, ľanovou špongiou a plsťou z vlny. Poskytuje vynikajúce prírodnéMnoho ľudí uprednostňuje výmenu vzduchu. Stavba červeného machu, ktorý sa používa na zakrytie škár medzi korunami, nehnije, obsahuje baktericídne látky. Rovnaké vlastnosti majú kukushkinový ľan a mech rašeliník pridaný do zloženia kúdele a ľanového vlákna. Medzi ich nevýhody patrí:

 • vysoká cena;
 • 62) trvanie izolačných prác;
 • pravdepodobnosť poškodenia molami, myšami, vtákmi.

S cieľom kontrolovať škodcov možno tento druh spevňovača spracovať chemickými látkami, ale v takýchto prípadoch sa environmentálne priority znížia na nulu.

Prirodzený ohrievač pre kúpeľ z guľatiny, tesnenie stien sa bude musieť pravidelne aktualizovať, pretože vtáky ho môžu „odtrhnúť“

Izolácia z ľanu a juty je odolná voči rozkladu. Jutová plsť, plátená vata a zmesová bielizeň-jutová tkanina poskytujú vynikajúce zhutnenie, vďaka pružnosti, ktorá je dobre uzavretá švami, sú pozoruhodné za prijateľnú cenu. Ľanové džbány majú vynikajúce vlastnosti, v ktorých je krehkosť juty vyvážená pružnou pružnosťou ľanu. Je to účinná izolácia stien vane z dreva, je vhodná na prácu vo vnútri i mimo budovy. Použitím týchto materiálov sa tepelná izolácia drážok a medzier konštrukcie vykonáva po konštrukcii strešnej konštrukcie. Re-tesnenie vykonávať po zmrštenie dreva asi rok.

Organické látky pre izolačné vane

Tepelnoizolačné výrobky sna báze organických surovín vyrobených z rašeliny, výroby drevného odpadu, rákosia. Vláknité, rašelinové, drevotrieskové dosky, jazýčkové dosky by nemali byť umiestnené v zóne častého pôsobenia zvýšených teplôt. Cez spracovanie väčšiny typov arbolitov, fibrolity spomaľovače horenia, s ich pomocou je lepšie vybaviť šatňu a ďalšie miestnosti pre odpočinok. Pre vonkajšie obklady sú vhodné len v oblastiach, kde nie je silnejší ako -17 stupňov.

Tepelná izolácia s minerálnym zložením

Minerálna izolácia sa považuje za najekonomickejšiu a najpraktickejšiu. Ich náklady spôsobujú prevahu tohto typu izolácie v oblasti priemyselnej výstavby. Minerálna vlna rôzneho zloženia a vyrobená zo troskových alebo kamenných vlákien sa podieľa na usporiadaní takmer všetkých stavebných konštrukcií, môže sa použiť na izoláciu akéhokoľvek povrchu povrchovej štruktúry kúpeľa.

Priority pre čadič, diabázu, vápenec, dolomit a troskovú vlnu:

  75) nehorľavosť, schopnosť zabrániť šíreniu požiaru;76) vysoká účinnosť izolácie;77) trvanie prevádzkových období;
 • nedostatok hmatateľnej deformácie pri dlhodobom používaní v ktoromkoľvek z komplexných podmienok;
 • vodoodpudivosť.

Špeciálne rohože z kamennej vlny uľahčujú proces otepľovania, znižujú čas práce. Okrem jednoduchej a pohodlnej inštalácie kameňa aMateriál trosky je ďalšou vážnou výhodou: hlodavce ju nepokazia. Preto každá kamenná a čadičová izolácia pre kúpeľ najčastejšie vybavuje podlahu a spodné podlažie, čo je tiež diktované hmotnosťou výrobkov.

Čadičová vlna je jedným z najobľúbenejších druhov materiálov na tepelnú izoláciu kúpeľa, je potrebné ju používať s hydroizolačnou vrstvou, pretože izolačné vlastnosti sa zhoršujú v mokrom stave
.

Technické charakteristiky a prevádzkové výhody izolácie z minerálnej vlny sa prakticky zhodujú s charakteristikami sklenej vaty. Avšak flexibilnejšia sklenená vata sa ľahšie inštaluje. Je pravda, že má nižšiu hranicu rezistencie voči vystaveniu vysokým teplotám, ale je nepravdepodobné, že by niekto vo vani chcel vykonať test materiálu pri + 450 ° C a nikto sa nebude môcť v takýchto podmienkach kúpať.

Izolácia polymérov pre vane

Ľahké, praktické a ľahko sa inštalujúce syntetické izolačné materiály odolávajú vlhkosti a vysokým teplotám. Tí, ktorí chcú zatepľovať, môžu použiť tri typy izolačných materiálov na báze plastov:

 • peny s bunkovou a penovou štruktúrou;
 • izolácia z pórovitých plastov;
 • penové plasty.

Izolačné polyméry, ako je polyuretánová pena, extrudovaný polystyrén alebo extrudovaná polystyrénová pena, sa vyznačujú vynikajúcou kombináciou nízkej objemovej hustoty s vysokými vlastnosťami tienenia za tepla. Neabsorbujú vlhkosť,charakterizované vysokou pevnosťou a dlhodobou bezchybnou obsluhou. Varianty týchto produktov, ktoré teraz predstavil priemysel, obsahujú ako prísady retardéry horenia. Nemajú horieť, majú majetok, aby sa zabránilo šíreniu ohňa, samozhášanie, keď náhodné iskry zasiahne povrch. Nehorľavé plastové izolátory sú vhodné na usporiadanie podláh, čím sa vonkajšia vrstva kúpeľa s izoláciou.

V sérii penových izolačných materiálov nie je penové sklo posledné, čo predstavuje najlepšie vlastnosti kamennej vlny a penových plastov. Odolná, nehorľavá, vodotesná izolácia sa dá ľahko rezať pílou alebo nožom, pripevniť na povrchy. Tepelná izolácia s polymérnymi materiálmi by sa mala vykonávať v kombinácii s povinným použitím parotesnej zábrany, bez ktorej sa kondenzát môže hromadiť na izolácii.

Tepelná izolácia stien kúpeľa s povlakom izolačného materiálu parou

Tepelná izolácia kúpeľa: stupne

Všetky druhy prác na zlepšenie izolačných vlastností kúpeľňovej konštrukcie sú rozdelené na vnútornú a vonkajšiu izoláciu. Počas stavebného procesu začnite vybavovať povrch vrstvou izolácie. Práce sa vykonávajú v nasledujúcom poradí:

 • Tepelná izolácia základov a podláh, na ktoré sa môže použiť kameň alebo trosková vlna, expandovaná hlina alebo iný amorfný izolačný materiál, expandovaný polystyrén, akýkoľvek druh syntetickej izolácie vo forme rohoží alebo panelov;
 • Tepelná izolácia nosných stienvnútri a priečok. Priestory prevádzkované v rôznych teplotných a vlhkostných podmienkach sú vybavené rôznymi typmi vykurovacích telies;
 • Izolácia povrchu stropu. Účinná izolácia stropu vane je pokrytá následným obložením vrstvou paroizolačného materiálu. Pre zaistenie tepelnej izolácie existuje veľký výber materiálov, ktoré sú na jednej strane vybavené kovovou fóliou, čo zvyšuje izolačné vlastnosti, pevnosť izolácie a odráža vlny horúčav.
 • Strešné izolačné práce predurčujúce použitie tepelných a hydroizolačných materiálov.
Príslušná tepelná izolácia stropu kúpeľa chráni pred kondenzáciou, predlžuje sa prevádzková doba kúpeľa

Poslednou fázou izolácie kúpeľov je tepelná izolácia vonkajších nosných stien a povrchová úprava pomocou šindľového alebo blokového domu, omietky, obkladových dosiek, obkladaných tehál, obkladového kameňa atď. následne parametre tepelnej izolácie.

Video: všetko o výbere vykurovacích telies pre vane

Správne vykonaná tepelná izolácia kúpeľnej budovy poskytne pohodlné podmienky na vykonávanie hygienických postupov a zníži náklady potrebné na vytvorenie požadovaných podmienok teploty a vlhkosti. Izolácia chráni stavebné materiály a vykurovacie zariadenia pred predčasným opotrebovaním. Kľúčom k úspešnej práci aDlhá životnosť izolačného systému bude kompetentným výberom izolácie.