Tepelná izolácia podlahovej peny: technické a technologické výhody

Neustály nárast cien energie spôsobuje, že otázka kvalitnej tepelnej izolácie miestností je stále naliehavejšia. Ak chcete vykonať túto akciu, je nielen získať možnosť ušetriť na vykurovaní, ale aj získať pocit pohodlia pohodlia. Správna voľba izolácie - polovica bitky. Stavebný trh ponúka obrovskú rozmanitosť svojich odrôd, ktoré samozrejme nie sú ľahké. Ohrievanie štvorcových metrov pod nohami, medzi celým komplexom „izolačných opatrení“, je možno najdôležitejšou etapou. Prečo? Práve na nich klesá hlavné prevádzkové zaťaženie - a charakter miestnosti tu nehrá osobitnú úlohu. Použitie penových polymérnych materiálov, najmä izolácia podlahy expandovaným polystyrénom, môže byť najlepším riešením tepelnej izolácie pre váš domov.

Pod penovými polymérmi (v tomto prípade) sa rozumie pena, polyuretánová pena, polystyrénová pena, polypropylén.

Penový plast a penová hmota z extrudovaného polystyrénu?

A extrudovaná polystyrénová pena apolystyrén má "príbuzné" chemické zloženie, pretože oba produkty sú "deriváty" polystyrénu. Ale počas prevádzky oboch produktov (ako ohrievača) je zrejmé, že ich vlastnosti sa stále výrazne líšia. To je vysvetlené základnými rozdielmi vo výrobnej technológii.

Výroba polystyrénu je určitý počet cyklov naparovania suroviny s vodnou parou (polystyrén, umiestnený vo forme). Výsledkom je zvýšenie objemu granúl a ich „spekanie“. V procese rastu každého z granúl nie je len zvýšenie ich povrchu, ale zvýšenie mikropórov.

Čas a vonkajší vplyv vyvolávajú oslabenie dlhopisov; dôjde k prasknutiu, materiál sa jednoducho „rozpadne“ na granule. Ich slabá fyzikálno-chemická interakcia vysvetľuje nízku pevnosť peny (najmä ohybovú reakciu) v porovnaní s polystyrénovým produktom pripraveným extrúziou.

Extrudovaná polystyrénová pena má pevnú mikroštruktúru - je to hmotnosť uzavretých buniek, ktoré plnia molekuly plynu. Intermolekulárne chemické väzby sú oveľa vyššie ako "pena". Tesnosť buniek nám umožňuje dospieť k záveru, že prenikanie kvapaliny a plynu z jedného do druhého je nemožné. Prístup látok zvonku je možný iba otvorený (umiestnený na bočných plochách alebo úsekoch) bunky.

Postupná (pomalá, ale istá) výmena peny extrudovanou polystyrénovou penou je celosvetovým trendom.

Penoplex rovnaký -Toto je domáca "prezývka" extrudovaného polystyrénu.

Pěnoplast sa často nazýva polystyrénová pena, ale pokiaľ ide o extrudovanú polystyrénovú penu, pamätajte, že ide o materiál ako Penoplex.

Nuž, je čas prejsť z teoretického na praktické.

Proces tvarovania peny je potešením: dosky sa rýchlo položia, ľahko sa narezú

Tepelná izolácia podlahy penou

Pena je často používaným materiálom pre izoláciu podláh a nielen pre ňu. Ohrievanie podlahy s ňou je pohodlné, jednoduché a čo je najdôležitejšie - nevyžaduje značné finančné náklady.

 • Polystyrénové dosky (do hrúbky 50 mm) sa položia na izolačný materiál (polyetylénová fólia);
 • Utesnenie sa vykonáva;
 • Ďalej by sa mala umiestniť drevotriesková doska (zalepená), betónová alebo pieskovo cementová zmes (asi 6 cm hrubá).

Je potešením pracovať s týmto ohrievačom, je ľahko prístupný mechanickému pôsobeniu, má nízku hmotnosť.

Hlavným faktorom, ktorý určuje jeho popularitu, je samozrejme lacnosť.

98% materiálu je vzduch, ktorý, ako vieme, je vynikajúcim tepelným izolátorom.

Expandované polystyrénové dosky nie sú len účinným tepelnoizolačným prostriedkom: môžu výrazne znížiť prenos hluku z nárazu (prestavby nábytku, schody).

​​

Tri dôvody výberu peny ako izolácie:

 • tepelná izolácia (čo je samozrejmosťou).Tento materiál je schopný „udržiavať“ dobre teplo (vďaka svojmu vysokému obsahu vzduchu) - to vám umožňuje ušetriť zdroje, ktoré vykurujú miestnosť;
 • 54) zvukotesnosť. Dajte pohodlie nielen sebe, ale aj svojim susedom!
 • trvanlivosť. Pena je schopná slúžiť nie desať rokov, súčasne bez spekania a hnilobou.
Tepelná izolácia drevenej podlahy penovým plastom predurčuje použitie parotesnej fólie
.

Penoplex - extrudovaná polystyrénová pena

Penoplex je chemicky biologicky inertný typ výrobku s nízkym stupňom horľavosti.

Podlahy prvých poschodí

Výhoda extrudovaných dosiek z penového polystyrénu sa stáva veľmi zrejmým pri budovách "suterénu" zariadenia (podlaha prvého poschodia sa nachádza priamo na zemi).

Izolácia penového polystyrénu je účinná aj v tých najnáročnejších prevádzkových podmienkach (vlhkosť, nízke teploty, mechanické zaťaženie).

Uzavretá bunková štruktúra penoplexu umožňuje položiť ju pod vodotesné membrány. Vyrovnávacia vrstva - piesok. Hrúbka podkladovej vrstvy - od 100 mm. Hydroizolácia nad izoláciou by mala byť vykonaná „lepením za studena“, s vylúčením prítomnosti zmäkčovadiel a rozpúšťadiel v lepiacej kompozícii.

V praxi je to takto:

Tepelná izolácia podlahy na zemi - schéma

Izolácia podlahy na zemi

 • základňa na úrovni. Ideálne prevoľná pôda sa stane jej zhutnením; je žiaduce nechať ju usadiť - od 14 dní do mesiaca;
 • 75) vyplniť hrubý štrk /drvený vankúš asi 10 cm hrubý, mechanické alebo ručné podbíjanie;
 • Vrstva piesku rovnakej hrúbky a celá konštrukcia sa musí čo najviac stláčať;
 • ak podklad alebo železobetónová doska pôsobí ako základ, okamžite sa na ňu položí film.
 • po nanesení fólie by sa mali položiť fólie z polystyrénovej peny;
 • Položte kovovú sieťovinu;
 • nalejte roztok;
 • vyrovnajte výslednú rovinu s vyrovnávacou hmotou;
 • Nainštalujte podlahy.

Na prvý pohľad sa môže penoplex zdať veľmi krehký, nespoľahlivý. Verte mi, nie je. Môže izolovať nielen typické obytné priestory, ale aj výrobné zariadenia, garáže.

Tepelná izolácia pre vykurované podlahy

Tepelná izolácia sa stáva absolútne nevyhnutnou pre systém podlahového vykurovania. Úlohou expandovaného polystyrénu v tomto prípade je znížiť prenos tepla v nepotrebných smeroch. Vzhľadom na to, že prúd nie je rozptýlený, náklady na energiu sa znižujú. V opačnom prípade bude vykurovanie okrem vašej podlahy podliehať stropu alebo suterénu.

Polystyrén je umiestnený priamo na paneli. A už na ňom je teplá podlaha „konštruovaná“. Lepiaca páska môže zabrániť prieniku cementového mlieka do švov.

Schematicky táto tepelná izolácia vyzerá takto:

Zahrievanie vykurovanej podlahypenový polystyrén

Podlahy s vysokým prevádzkovým zaťažením

V prípade pokládky penovej vrstvy na vyrovnávaciu vrstvu sa na ňu umiestni hydroizolácia. Tradičnú strešnú krytinu je možné položiť pod izoláciu priamo na betón. „Stenové“ spojovacie uzly sú veľmi dôležité pre ochranu pred studenými mostmi.

Podlahy na guľatine

Na podklade sa umiestni polyetylénová fólia. Medzi oneskoreniami drevených debien položte izoláciu. Toto usporiadanie podlahy zabezpečuje rovnomerné zaťaženie rámu - v tomto prípade môže byť ako tepelný izolátor použitý nielen polystyrénový extrudovaný, ale aj bežný penový plast.

Pred montážou konštrukcie sa uistite, že praskliny a iné poškodenia základne - hlodavce vás nepotrebujú.

Umiestnite OSB alebo drevotrieskovú dosku na vrch lag, potom nainštalujte požadovaný náter.

Výhody ako rozhodujúci faktor

Polystyrén, odolný voči vlhkosti, ohňovzdorný. Jeho rozsah je nezvyčajne široký. Okrem podláh je polystyrénová izolácia ohrievaná základmi, fasádami, stenami, pivnicami - to všetko vďaka splneniu najvyšších požiadaviek na moderné tepelné izolátory.

„Rodina peny“ je známa nielen vďaka svojim tepelno-izolačným vlastnostiam, ale jej „zástupcovia“ sú tiež schopní zabezpečiť účinnú zvukovú izoláciu (táto vlastnosť má zásadný význam pre priemyselné zóny a megalopolizácie).

Polystyrén je šetrný k životnému prostrediu. Je ľahký - je vhodný na prepravu anainštalovať.

Vďaka konštrukčnej stabilite a trvalej udržateľnosti je možné materiál správne označiť za optimálne riešenie pre tepelnú izoláciu podláh a iných povrchov v ktoromkoľvek klimatickom pásme.