Tepelná izolácia podlahy na balkóne a lodžii: podrobne o etapách izolácie

Nie je žiadnym tajomstvom, že jedným z najčastejších problémov v bytoch, starých aj nových, je nedostatok prestížnych metrov štvorcových. V tejto situácii je túžba používať každý centimeter použiteľnej plochy viac než odôvodnená. Má najpriamejšie spojenie s balkónom, pretože so správnym prístupom, miesto, ktoré často slúži na uloženie domácich prírezov a zbytočných vecí, sa zmení na útulný kútik. Aby však tento kút zostal pohodlný pre pobyt nielen v lete, ale aj v zime, je potrebné zvážiť podlahovú izoláciu na balkóne.

Zahrievanie podlahy na lodžii nie je zložitý proces a je to pre každého celkom možné, bude tu túžba a samozrejme potrebné materiály.

Druhy prijateľnej izolácie

Možnosti izolácie balkóna závisia od materiálu, ktorý si zvolíte ako tepelný izolátor. Stavebníctvo dnes ponúka veľa možností, ale tie boli najobľúbenejšie:

Každý ohrievač má svoje vlastné výhody a nevýhody, mal by byť vybraný na základe preferenčných vlastností pre vás osobne
.

1.Penoplex. Hrúbka sa volí v závislosti od účelu balkóna, ak nie je v kombinácii s obytnými priestormi priamo, postačuje hrúbka 40 mm. Ak má byť loggia stálym biotopom, potom sa hrúbka penoplexu pre kvalitnú tepelnú izoláciu zvýši na 60 mm. Rezané dosky sú pripevnené k podlahe plastovými hmoždinkami a spoje sú vyplnené letnou montážnou penou (v zime je prítomný toluén - látka, ktorá rozpúšťa polystyrén).
2. Pěnoplast - najekonomickejší materiál. Je ľahká, nehygroskopická, dokonale zadržiava teplo, ale nestabilná, a preto si vyžaduje konštrukciu drevených prepraviek.
3. Penofol (polyetylénová pena) - najatraktívnejší a najspoľahlivejší spôsob izolácie. S hrúbkou iba 4 mm môže tento materiál nahradiť dosku s hrúbkou 100 mm. Životnosť je viac ako 50 rokov. To je to, čo využijeme na zohriatie nášho balkóna.

Nástroje a spotrebný materiál

Prvým krokom je obava o dostupnosť potrebných nástrojov a materiálov, ktoré pomôžu pri realizácii takej dôležitej úlohy, ako je izolácia podlahy balkóna.

Takže budeme potrebovať:

  • vŕtačka s vŕtačkou;
  • kladivo, stavebný nôž;
  • vrták s tryskami na zaskrutkovanie skrutiek;
  • skladačky;
  • zvinovacie metre;
  • hmoždinky, skrutky (65 mm);
  • tyče (4x3 cm);
  • izolácia - penový plast 5 mm (50x250 cm);
  • drievotrieska alebo preglejka;
  • Penofol (valec s hrúbkou 10 mm).

Tepelná izolácia podlahy na lodžii: etapy

PoAkonáhle sme pripravili všetko potrebné pre prácu, môžete prejsť na prvú etapu.

Prvá etapa: Kladenie tyčí

Pred očistením podlahy dôkladne zmyte podlahu. Ďalšie, po obvode lodžie, umiestnime penu, rezanie s nožom v prípade potreby. Odporúča sa skladať v jednom kuse tak, aby boli spoje čo najmenšie. Po nanesení prvej vrstvy sa musia spoje a spoje napeniť. Potom sa položí druhá vrstva. Ak je to možné, vyhýbajte sa stehom na sebe, tzn. by mal byť položený s odsadením.
Ďalším bodom je meranie priečnej vzdialenosti lodžie na povrchu podlahy.

​​

Toto je dôležité!
Všimnite si, že bočná vzdialenosť v rôznych uhloch sa môže líšiť. Buďte pozorní.

Odmerajte vzdialenosť v ľavom rohu, odpočítajte asi jeden a pol centimetra a odrežte drevo elektrickou pílou. Prvé drevo sa musí položiť 10 cm od steny. Vypočítame, koľko tyčí potrebujeme, ak je vzdialenosť medzi nimi 50-60 cm, potom je všetko elementárne: ustúpime do tejto vzdialenosti, odčítame 1,5 cm, odrezáme a skutočne položíme. Ale neponáhľajte sa opraviť. Keď sa fronta dostane do krajného lúča, je potrebné ju urobiť tak, aby bola 10 - 15 cm od steny, aby sa umožnilo pohybovať druhou a treťou tyčou od konca a rovnomerne rozložiť vzdialenosť medzi nimi.

Schéma izolácie podláh

Teraz môžete upevniť, pre ktoré budete potrebovať: kladivo, perforátor, skrutky, skrutkovač alebo vŕtačku. Každý nosník je pripevnený na 4 skrutky dlhé 65 cm, z ktorých najvzdialenejšiemusí byť 10 cm od steny.To sa robí jednoducho: vyvŕtame dieru, vložíme hmoždinku a kladivom ju zatlačíte kladivom. Potom zastrčte skrutku a pritlačte ju cez nosník do betónu. Pre lepšiu fixáciu utiahnite skrutkovač. Všetky ostatné tyče sú upevnené rovnakým spôsobom.

Druhá etapa: izolácia penofolom

Po položení tyčí sa musia medzery medzi nimi položiť izoláciou. Optimálna hrúbka je 30 mm, potom bude v jednej rovine s tyčami, ktoré sú v zásade potrebné. Pri pokládke izolátora sa snažte zabrániť vzniku trhlín.

Toto je dôležité!
Hrubá izolácia je vhodná na rezanie pozdĺž vedenia. S úsilím strávite niekoľkokrát na ňom nožom, ohnite zlomeniny na kolene - ľahko a presne sa zlomí pozdĺž línie rezu.

Ak ešte existujú medzery, pena ľahko vyrieši situáciu. Teraz si vyzbrojte ceruzkou a označte umiestnenie koncov tyčí na stenách pri podlahe - nebudete musieť hádať neskôr!

S cieľom odstrániť tepelné straty a vyplniť medzery montážnou penou

Obraciame sa na penofol. Po určení dĺžky balkóna položíme na vrch 40 cm a odrežeme penofol. Nezabudnite, že materiál by mal byť položený s fóliou smerom nahor, je tiež potrebné sa uistiť, že ide o 20 cm za každou stenou

Tretia etapa: zdvíhanie podlahy

, skrutkovač, samorezné skrutky (65 mm), zvinovací meter, rovina, ceruzka, veľké listy z preglejky alebo drevotrieskovej dosky (hrúbka 20 mm), kotúčová píla.

Striháme tyče askladujeme v niekoľkých radoch (4-5). Vedené pomocou značiek, pomocou vŕtačky a samorezných skrutiek, upevnite hornú koľajnicu k spodnej koľajnici, kým sa nezastaví. Potom musíte horizont vyrovnať. Stavebná úroveň musí byť aspoň meter - je to oveľa pohodlnejšie pracovať týmto spôsobom
Najdeme najvyšší bod na lodžii, pre ktorý ležíme na každej úrovni a určujeme rozdiel. Aký uhol na vzostup k horizontu je nižší. Po určení, ktorá strana, vľavo alebo vpravo hore, nájdeme najvyšší bod - východiskový bod.

Strihať "thopiki" - kúsky dreva dlhé 4 cm (na začiatku 10 kusov). Pomocou skrutkovača a ešte lepšieho vŕtania s tryskou sa učíme skrutky pohybujúce sa od najvyššieho bodu dovnútra a potom naprieč. Táto etapa bude vyžadovať dosť trpezlivosti, ale je to veľmi dôležité, verte mi. Buďte presní!

Mierne odskrutkujte skrutky

Po odskrutkovaní skrutiek o 1,5 cm nadvihnite drevo na ich kryty, opatrne ho položte na vrch a zistite úroveň dreva. Berieme "thopik", dať ho do medzery medzi barom sám a penofol, všimnite si hrúbku. Kolík "chopik" na tejto značke s kladivom a nožom. Odskrutkujeme skrutku, vložíme "chopik" (pre dokonalú fixáciu) a skrutku dotiahneme až na doraz.

Najprv vyrovnajte diaľkový svetelný lúč, potom zdvihnite medziľahlé tyče na požadovanú úroveň, opäť upevnite "thopiki". To je potrebné urobiť po celej podlahe. Teraz s fixom na stenu je potrebné označiť strednú časť každej tyče, takže po položení podlahovej krytiny viete kdepripojiť.

Toto je dôležité!
Ak sa vám zdá, že nebude dostatok tepla, môžete položiť ďalšiu vrstvu izolácie (300 mm) a ďalšiu vrstvu peny na vrchu tyče na úrovni.

Štvrtá etapa: kladieme preglejku

Na prelome prístupov z preglejky môžeme samozrejme použiť drevotrieskovú dosku, ale preglejka je oveľa lepšia a šetrnejšia k životnému prostrediu. Meriame rozmery pre ohraničenie preglejky, snažíme sa zohľadniť uhly medzi stenami. Rozmery prenášame na preglejku, priťahujeme partnera a pomocou kruhovej píly vyrezávame kus s otočkami a otáčkami.

Toto je dôležité!
Všimnite si, že skutočné rozmery po obvode by sa mali znížiť o približne 1 cm Nezabudnite na penofol, ktorý vyčnieva nad úroveň podlahy.

Preglejku položíme tak, aby pozdĺž obvodu lodžie bola medzera 1 cm
.

Po položení preglejky po celej ploche hľadáme predtým vytvorené značky (stred dreva). Nakreslíme rovnú čiaru z jednej steny do druhej, takže budeme vedieť, kde je drevo pod preglejkou. Pomocou vŕtačky upevníme preglejky, vzdialenosť medzi skrutkami je 45 cm. To je všetko.

Ako inak si môžete zahriať podlahu na balkóne?

Teraz si môžete vychutnať pohodlie

Ak je podlaha na balkóne drevená, môžete použiť minerálnu vlnu - materiál, ktorý sa kvôli svojim tepelnoizolačným vlastnostiam nelíši od takmer penového plastu. Ak je na podlahe cementový poter, najlepšou možnosťou by bolo keramsit,teplé linoleum, plstený podklad pod laminátom.

Ak chcete niečo modernejšie, môžete nainštalovať systém podlahového vykurovania, ktorým môže byť voda, infračervené alebo elektrické.

Technológia zložitejšieho procesu izolácie podláh na lodžii s inštaláciou systému podlahového vykurovania demonštruje videoklip:

Možnosti, ako vidíte, sú hmotnosť. Vyberte si ten, ktorý sa vám zdá najvhodnejší, a vychutnajte si čas strávený na teplej a útulnej lodžii, dokonca aj počas najťažších zimných mrazov.