Tepelné čerpadlá na vykurovanie: rozumné využitie voľných zdrojov

21. storočie je už dávno za oknom a niektorí dedinčania stále vykurujú svoje domy starým spôsobom - drevom a uhlím. Niektorí sa však už stali šťastnými majiteľmi plynových pecí, ale civilizácia sa nemôže dostať ku každému a plynári nie sú v žiadnom zhone. Ako byť tí, ktorých domy sú ďaleko od všetkých požehnaní? Naozaj budú musieť niekoľko rokov spaľovať staré kachle s drevom? Našťastie sa na trhu už dlho objavujú alternatívy - tepelné čerpadlá na vykurovanie, ktoré umožňujú ohriať alebo ochladzovať miestnosť na požadovanú teplotu, a dokonca aj ohrievať vodu bez väčších ťažkostí od osoby.

Čo je tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je špeciálne zariadenie, ktoré berie energiu z okolia a premieňa ho na teplo alebo chlad v závislosti od toho, čo od neho ľudia v danom čase požadujú. S pomocou takýchto zariadení je možné nielen vykurovať domy počas chladného obdobia roka, ale aj ochladzovať ich v lete. obdržanétak môže byť teplo použité aj na ohrev vody, ktorá bude použitá pre teplovodný systém.

Toto technické zariadenie vám tiež umožňuje výrazne ušetriť peniaze, pretože viac ako tri štvrtiny tepla generovaného počas prevádzky čerpadla je zadarmo, pretože sa získava z okolitého prostredia, ktoré zatiaľ patrí celému ľudstvu a nie súkromnému podnikateľovi.

Tepelné čerpadlá sú vynikajúcim riešením pre vykurovanie obytných priestorov, pretože sú hospodárne a šetrné k životnému prostrediu.

Zásada prevádzky - prenos energie

Princíp činnosti takéhoto zariadenia je približne rovnaký ako princíp bežnej chladničky v každej kuchyni. Je založený na prenose energie, v tomto prípade tepla, z chladného tela na teplo. Na tieto účely sa v čerpadlách používa chladivo, ktoré sa pri vystavení teplu začne odparovať v komore s nízkou teplotou a tlakom. Pretože sa tieto parametre (tlak a teplota) v kompresore zvyšujú, chladivo postupne uvoľňuje teplo, kondenzuje v komore s vysokou teplotou a rovnakým vysokým tlakom. Tak, prakticky z ničoho tiež teplo dopadá.

Princíp činnosti tepelného čerpadla

Typy tepelných čerpadiel

V závislosti od zdroja, ktorý vydáva teplo, sú čerpadlá rozdelené do týchto typov:

 • geotermálny
 • vzduch
 • s použitím sekundárneho tepla.

Geotermálne tepelné čerpadlo

Geotermálne tepelné čerpadlo využíva teplo zo zeme, podzemnej vody alebo povrchovej vody na vykurovanie /chladenie.

Toto zariadenie možno ďalej rozdeliť do dvoch typov:

 1. čerpadlá uzavretého typu
 2. čerpadlá otvoreného typu

Prvá môže byť horizontálna, vertikálna alebo vodná.Horizontálnegeotermálne tepelné čerpadlá uzavretého typu majú zberač, ktorý je umiestnený kučeravý alebo krúžok v špeciálne vykopaných horizontálnych zákopoch pod hĺbkou zamrznutia pôdy (od 1,2 metra a viac). Tento spôsob montáže tepelných zariadení je cenovo najvýhodnejší pre súkromné ​​domy, ale hlavným kritériom pre výber takéhoto zariadenia je dostupnosť dostatočného priestoru na jeho umiestnenie.

Horizontálne umiestnenie tepelného čerpadla je použiteľné v oblastiach s dostatočným priestorom na inštaláciu systému
.

Vertikálnečerpadlá uzavretého typu sa dodávajú s rozdeľovačom, ktorý sa umiestni vertikálne v plytkých studniach (do 2 metrov). Tento variant umiestnenia tepelného zariadenia sa používa v prípade, ak veľkosť pozemku nie je príliš veľká alebo majiteľ nechce rušiť krajinu svojej záhrady.

Schéma geotermálneho vertikálneho čerpadla, tento typ umiestnenia je vhodný na inštaláciu v oblastiach s obmedzeným priestorom
.

Čerpadlá na vodumajú rovnaký kolektor, ale sú umiestnené buď v krúžkoch alebo zakrivené v akomkoľvek vodnom útvare pod jeho hlbokou teplotou. Toto je najlacnejšia možnosť.zo všetkých, ale tu sú niektoré nuansy, týkajúce sa predovšetkým hĺbky a objemu samotnej nádrže a pre každý región sú tieto požiadavky odlišné.

Inštalácia vodného geotermálneho čerpadla je možná s dostatočnou hĺbkou a plochou nádrže
Inštalácia geotermálneho čerpadla do zásobníka vyžaduje povolenie na inštaláciu
.

Geotermálne čerpadlá otvoreného typu zvyčajne používajú vodu ako tekutinu na výmenu tepla, ktorá cirkuluje samotným systémom v „otvorenom režime“, to znamená, že po prechode celým cyklom sa voda vracia do zeme. Tento spôsob vykurovania možno použiť len vtedy, ak je na stavenisku dostatočne veľké množstvo čistej vody a je tu povolenie na inštaláciu.

Vzduchové tepelné čerpadlo

Vzduchové tepelné čerpadlo využíva ako zdroj odberu tepla okolitý vzduch. Zjednodušene povedané, toto je obyčajný kondicionér, aj keď nie celkom normálne, pretože účelom tohto zariadenia je úplne nahradiť staré radiátorové batérie, čo znamená, že ich výkon by mal niekoľkokrát prekročiť výkon štandardného split systému. Nevýhodou tohto čerpadla je prudký pokles konverzného pomeru vzduchu do tepla, keď teplota vzduchu klesne pod -15 ° C.

Vzduchové tepelné čerpadlo zaberá málo miesta, zapadá do krajiny krajiny
Vzduchové tepelné čerpadlo v oddiele

Čerpadlá využívajúce druhotné teplo

Tento typ tepelného čerpadla asZdroj tepla využíva akúkoľvek možnosť sekundárneho tepla, napríklad teplo z potrubia ústredného kúrenia. Tento spôsob vykurovania najčastejšie využívajú veľké priemyselné podniky, kde sú podobné zdroje parazitického tepla.

V závislosti od typu chladiacej kvapaliny sú tepelné čerpadlá rozdelené do týchto kategórií:

 • vzduch tepelného čerpadla
 • voda z tepelného čerpadla
 • voda z tepelného čerpadla vzduch
 • podzemné vody tepelného čerpadla

Vzduchový vzduch tepelných čerpadiel

Tento typ čerpadla je vybavený výparníkom a kompresorom, ktoré sú namontované mimo budovy. Atmosférický vzduch, padajúci na výparník, prenáša svoje teplo na chladivo, ktoré ho zase prenáša do kondenzátora. Samotný kondenzátor je inštalovaný v interiéri, ktorý majiteľ plánuje vykurovať. Pomocou ventilátora sa studený vzduch čerpá cez kondenzátor čerpadla a vracia sa späť do miestnosti, ktorá sa už ohriala. Možno konštatovať, že vzduchové tepelné čerpadlá môžu byť použité na ohrev vzduchu doma len s teplým vzduchom, čo znamená, že v zime nie je táto možnosť vykurovania účinná.

Vzduch pre tepelné čerpadlo je vhodný na vybavenie mestských bytov a vidieckych domov

Tepelné systémy vodnej vody

Zdrojom tepla v tomto type čerpadla môžu byť povrchové vody (jazerá, rieky atď.) Alebo pôdna voda (studne), ako aj odpadová voda z technologických zariadení. Teplota týchto zdrojov, dokonca aj v zimeklesne pod značku +5 stupňov, čo vám umožní ľahko ohriať miestnosti akejkoľvek veľkosti.

Ak sa v blízkosti domu nachádza rieka alebo jazero, obrys sa umiestni priamo na dno nádrže, hlavnou podmienkou je, že voda musí prúdiť a veľkosť zásobníka je dostatočná na to, aby obrys tepelného čerpadla mohol byť umiestnený na dne.

V prípade neprítomnosti nádrží sa môže okruh položiť priamo pod zem, avšak podzemná voda by mala byť umiestnená v hĺbke vhodnej na inštaláciu. Takýto systém je veľmi účinný, pretože teplota podzemnej vody aj v zime sa pohybuje od +8 do +12 stupňov, čo zabezpečuje optimálny chod čerpadla a pohodlné podmienky pre bývanie ľudí.

Tepelné čerpadlá voda voda - skvelá voľba pre vykurovacie zariadenia pre tých, ktorí žijú v tesnej blízkosti vodných útvarov, pretože inštalácia tohto systému je veľmi jednoduchá.

Vodná voda tepelného čerpadla sa môže položiť na dno nádrže alebo umiestniť vo vode nasýtenej vrstve pôdy
.

Čerpadlá vzduch /voda

Vzduch tepelného čerpadla do vody odoberá teplo z vonkajších vzdušných hmôt a odvádza ho do vody. Moderné jednotky tohto typu sú určené na celoročné použitie so zimnou teplotou nie nižšou ako -15 stupňov, pričom tento ukazovateľ sa zníži, zariadenie bude samozrejme fungovať, avšak teplo, ktoré vytvára, nebude stačiť na správne vykurovanie miestnosti.

V podstate ide o klimatizáciu, ktorá dokáže nielen ochladiť miestnosti počas letného horúčav,ale aj na vykurovanie domu v jesennom počasí a zimných mrazoch.

Tepelné čerpadlo vzduch voda pomôže vytvoriť pohodlnú teplotu v každom ročnom období

Výhody inštalácie tepelných čerpadiel

 1. Vysoká hospodárnosť. Ak vezmeme do úvahy, že 1 kW elektriny vynaloženej na prevádzku zariadenia predstavuje 2,5 až 5 alebo viac kW konvertovanej tepelnej energie, potom tieto jednotky plne odôvodňujú svoje vysoké náklady.
 2. Autonómia a všestrannosť. Tepelné čerpadlá môžu byť použité v ktoromkoľvek regióne a za akýchkoľvek klimatických podmienok, nemusia byť prepojené s akýmikoľvek komunikáciami, okrem elektrickej energie, ale aj v jeho neprítomnosti stačí malý naftový generátor s výkonom 2-5 kW na vykurovanie vidieckeho domu až na 300 m2. , m.
 3. Environmentálna šetrnosť. Počas prevádzky tepelného čerpadla sa neuvoľňujú žiadne škodlivé ani toxické látky.
 4. Trvanlivosť. Zariadenie je veľmi jednoduché a to je presne to, čo mu umožňuje pracovať bez väčších opráv viac ako 50 rokov.
 5. Bezpečnosť prevádzky. Neprítomnosť ohňa a výbušných materiálov, ktoré sa často používajú na vykurovanie priestorov, robia tepelné čerpadlá absolútne bezpečnými. Žiadny detail zariadenia nie je zahrievaný na teploty, ktoré môžu spôsobiť požiar.
 6. Nie sú potrebné žiadne povolenia a dokumenty. Po zakúpení inštalácie je potrebné ho len namontovať a použiť na svoje potešenie. Žiadna byrokraciaskrine, žiadne schválenia, žiadne papiere.
 7. Pohodlie. Zariadenie pracuje stabilne, výkyvy vlhkosti a teploty v dome sú minimálne, hluk je úplne neprítomný a schopnosť ovládať čerpadlo cez internet zmení zariadenie na skutočný zázrak technológie.
 8. Perspektívnosť. Ceny všetkých zdrojov energie neustále rastú, čo znemožňuje ich použitie ako zdroja tepla. Hovoriť to isté o tepelných čerpadlách jednoducho nebude váš jazyk, pretože voda v jazere alebo vzduch okolo domu nič nestojí, čo znamená, že teplo vášho domu bude vždy stáť toľko, koľko odhadujete. recenzie tepelných čerpadiel

Video: pravidlá pre inštaláciu tepelných čerpadiel

S najväčšou pravdepodobnosťou sa tí, ktorí si cenia svoje peniaze a čas, zaujímajú o tento článok, ale neponáhľajú sa do nákupu, pretože cena tohto typu vykurovacích zariadení je veľmi vysoká. Ďalším by bolo 250-800 tisíc rubľov - nie malé peniaze. Avšak po zvážení všetkých kladov a záporov, posúdení vašich schopností a rozhodnutí, že tepelné čerpadlo - môžete nájsť recenzie od spokojných zákazníkov na internete - stačí urobiť správnu voľbu. Verte mi, nebudete ľutovať!