Teplá podlaha vlastnými rukami: hospodárna organizácia dodatočného vykurovania

Predstavte si príjemné kúpanie vo vykurovanom dome na chladný zimný večer. Zdá sa, že je všetko v poriadku, ale po skončení tejto relaxačnej procedúry človek položí nohy na studenú dlaždicu a „padne z neba na zem“. Áno, teraz príjemné pocity vyblednú do pozadia, musíte nosiť teplé ponožky a topánky. Okrem toho táto situácia platí nielen na podlahe kúpeľne, ale aj do kuchyne, spálne a ďalších miestností. Dokonca aj v teplej miestnosti si často všimnete, že telo sa zdá byť normálne, no nohy sú mrazivé. Podlaha vyhrievaná vodou rieši tento problém najlepším spôsobom, preto je táto publikácia venovaná mu.

Vyhrievaná podlaha - zvýšený komfort

Ďalších 15 rokovvodou vyhrievané podlahy spôsobili prekvapenie a zmätok u ľudí. Je to len tak, že si človek nemohol predstaviť v nádhernom sne, že by ste sa mohli v zime potešiť na podlahe s radosťou v zimnej sezóne, a deti sa môžu hrať a hrať na podlahe, zatiaľ čo rodičia sú úplne pokojní - dieťa nebude mať nádchu. Potom myslenie bolo úplne iné, ľudia opatrne koberce podlahy a chodil v papuče alebo vlnené ponožky.

Na túto pamiatku minulosti a „pohľad do očí“ pokroku a nových technológií možno dnes zabudnúť. Navyše, každý môže namontovať vodu vyhrievanú podlahu vo vlastnom dome vlastnými rukami a využívať jej výhody v plnej miere.

Prečo sú nohy vždy studené?

Čo je teplo? Je to forma energie, ktorá je potrebná nielen pre ľudský život, ale aj pre plnú existenciu. Dôvodom zamrznutia nôh osoby, ktorá sa pohodlne usadí v kresle, je nesprávna distribúcia tejto energie v miestnosti, ktorá sa zahrieva napríklad tradičnými radiátormi. Ak si pripomenieme lekcie školskej fyziky, môžeme povedať, že prúdenie vzduchu počas tepelných efektov cirkuluje podľa tohto princípu: prúd teplého vzduchu sa zohrieva z radiátorov a stúpa k stropu, potom sa čiastočne ochladzuje a pohybuje sa na podlahu. To je bod, kedy sa vzduch zohrieval na teplotu +26 ° C a klesal so značkou +18. Takéto rozdelenie úplne nezodpovedá fyziologickým potrebám osoby.

Vykurovacie prvky pre podlahové vykurovanieVytvárajú „komfortnú zónu“ v blízkosti povrchu: + 22-24ºС a na úrovni hlavy je tento vzduch trochu chladnejší, približne +18. Takáto distribúcia teploty pre osobu je ideálna, takže teplá voda dostáva mimoriadne pozitívnu spätnú väzbu, pretože je to nádherný pocit, pohodlie a moderný prístup k životu.

Výhody podlahy s teplou vodou

Tento systém má veľa pozitívnych stránok, rád by som spomenul najvýznamnejšie.

Komfort dodatočného vykurovania

Je skvelé, že v súčasnosti nie je radiátor jediným zdrojom vykurovania. Napríklad, vykurovacia sezóna už skončila alebo ešte nezačala a je vonku vonku, resp. Čo zostáva? Jednoducho sa obliekajte, zabalte sa do deky s hlavou a zabráňte deťom hrať na podlahe. Teplé vodné podlahy sa s týmto problémom dokonale vyrovnávajú, osoba sama rozhodne, že teplo v dome by malo byť chladné alebo chladné.

Tepelne izolovaná podlaha - pohodlie a pohodlie

Takýto nezávislý vykurovací systém vytvára priaznivú mikroklímu v interiéri, oveľa lepšiu ako vykurovanie pomocou konvekčných zariadení. Teplota vykurovania v každej miestnosti je regulovaná podľa potreby, takže v dome nebudú žiadne chladné a prehriate zóny.

Ďalším plusom smerom k podlahe ohrievanej vodou je teplotný režim dennej a nočnej doby, to znamená, že pomocou moderných senzorov sa teplota udržiava automaticky. Obmedzená cirkulácia vzduchu znižuje množstvo stúpaniaprach.

Úspory - dôležitý argument

Aby sa zabezpečila ideálna teplota v dome, byte, kancelárii, podlaha z teplej vody nemá analógie a konkurentov. Hlavným prvkom systému sú rúry, ktoré sa zmestia do konštrukcie. Vyhrievaná voda cirkulujúca v systéme rovnomerne rozdeľuje teplo, čo znamená, že nie sú žiadne prehriate a zle vykurované oblasti, čo nie je prípad vykurovacieho systému radiátorov. Energia je ušetrená vytváraním optimálnych teplotných ukazovateľov, a dokonca môže byť znížená o niekoľko stupňov a cítiť sa skvele.

Sloboda dizajnu a architektúry

Úplne skrytý systém podlahového vykurovania a neprítomnosť viditeľných vykurovacích telies na povrchu otvára enormné možnosti pre prijateľné interiérové ​​dekorácie (v zmysle usporiadania nábytku) tak, aby bol väčší voľný priestor. A tiež, prosím, okienko okna bez zaťaženia ťažkého chladiča. Kamenné a keramické podlahy môžu byť bezpečne naplánované, pretože nebudú studené a na dotyk nepríjemné.

Konštrukcia „požehnania civilizácie“

Zariadenie podlahy s teplou vodou je druhom vrstvenej štruktúry, ktorá sa tiež nazýva „podlahová krytina“:

- základňa - drevená podlaha alebo betónová doska ;

- hydroizolačná vrstva (niekedy môže byť doplnená klapkovou páskou okolo celého obvodu miestnosti);

- izolačná vrstva, ktorá zabraňuje prenikaniu tepla z rúr systému do betónového podkladu. A tiež odráža teplo,smerom k podlahe;

- potrubný systém;

Schéma teplovodnej podlahy
68) - nosná vrstva. Môže to byť betónový poter (vo väčšine prípadov) alebo suchý poter vyrobený z vrstiev odolných proti vlhkosti;

- dokončovacia vrstva.

Dôležité: hrúbka konštrukcie ako celku sa pohybuje medzi 70-150 mm. Závisí to od priemeru potrubia, hrúbky izolačnej vrstvy a hrúbky samotného poteru.

Podľa konštrukčného zariadenia môžu byť podlahové vykurovacie podlahy realizované v troch verziách:

  • Betón. Pri inštalácii tohto typu sú rúrky z polypropylénu alebo kovu a plastu ponorené do cementovo-pieskového poteru. Že slúži ako rozprašovač tepla.
  • Drevené systémy - hliníkové dosky odrážajúce teplo a rúrky s nosičom tepla sú umiestnené buď v drevotrieskovej doske alebo medzi lamelami.
  • 76) Polystyrén. Tento systém zahŕňa pokládku vodných (nekovových) rúrok na polystyrénové dosky.

Hlavné zložky vodnej podlahy

  • Schéma vody vykurovanej podlahy má nasledovnú podobu: Potrubie je najdôležitejším prvkom systému, chladivo sa pohybuje pozdĺž neho, ohrieva steny rúrok, ktoré dodávajú ich teplo okolitému povrchu. Spravidla sa najčastejšie používa rúra na podlahu teplej vody s kovovým polymérom, to znamená kov-plast. Aj keď je potrebné poznamenať, že v posledných rokoch sa stali populárne PEX rúrky zo sieťovaného polyetylénu.
  • Tlmiaca páska. Nepoužíva sa vvo všetkých prípadoch, ale jeho použitie je povinné pre inštaláciu podlahového vykurovania betónovým poterom. Jedná sa o penovú pásku (hrúbka 1-2 cm), ktorá je prilepená po obvode miestnosti. Keď je podlaha vyhrievaná, betónový poter expanduje, hlavnou úlohou klapky je zaistiť celistvosť povlaku (dlažba, poter, mramor) kompresiou a tiež neumožňuje vznik trhlín.
Zariadenie je teplovodná podlaha
  • Povlak odrážajúci teplo je nevyhnutný na to, aby tepelná energia ohrievala iba vonkajší povrch podlahy. V podstate sa tento povlak nanáša spolu so spevnenou sieťovinou, určenou na upevnenie rúrok.
  • Plastifikátor eliminuje tvorbu trhlín v potere. Pridáva sa do betónu, čím sa menia vlastnosti betónu, získava stabilné ukazovatele zmien teploty.
  • Kolektor je zodpovedný za pripojenie podlahového vykurovania k samotnému vykurovaciemu systému. Nastavenie, ako aj rovnomerné rozloženie chladiacej kvapaliny - funkcia kolektora.
  • Zberná skriňa - miesto zberača.

Rohože - tepelne izolačný materiál

Ako už bolo uvedené, na betónový podklad by sa mal položiť tepelne izolačný materiál. Zvyčajne sa v moderných konštrukčných rohožiach používajú na vodu vyhrievanú podlahu z polystyrénu a pre ešte väčšiu účinnosť môžete použiť fóliovú verziu. Toto je vynikajúce riešenie, pretože fólia má tendenciu odrážať infračervené žiarenie smerom k povrchu podlahy.Tým sa zabráni prehriatiu podkladu.

Polystyrénové rohože

V ideálnom prípade sa môžu použiť rohože so svorkami, ktoré sú špeciálnym zariadením na podlahové vykurovanie. Ich výhody sú obrovské: jednoduchšia inštalácia a výrazné skrátenie času práce. Pravdou je, že rohože majú nevýhodu - vysokú cenu.

Dôležité: takéto dosky sú vyrobené z veľmi hustého polystyrénu, ktorý má vysokú mechanickú pevnosť. Takže rohože na dlhú dobu si zachovajú svoj tvar a veľkosť.

Tepelne izolačné rohože sú laminované a vo filmovom povlaku, ktorý nie je laminovaný.

Ako urobiť podlahové vykurovanie z betónovej vody

Táto možnosť je najbežnejšia, ale skôr, ako urobíte vykurovanie vodnou podlahou, musíte venovať pozornosť dôležitému bodu: miestnosť na umiestnenie všetkých vrstiev "koláča" musí mať rezervu na výšku.

Dôležité: ak nezohľadníte čistú podlahu, potom by mala byť rezerva 85 mm.

Vytvorenie podlahy s teplou vodou vlastnými rukami je dosť náročná úloha, ale stále je uskutočniteľná. Aby ste to mohli urobiť, musíte najprv urobiť projekt a vypočítať teplú podlahu vody (tu potrebujete hodnotu plochy miestnosti, jej rozmery).

Treba tiež poznamenať, že položenie vodnej podlahy je v súkromných domoch racionálnejšie a nie v bytoch. Faktom je, že pripojenie potrubí na ústredné kúrenie je zakázané.

Prvá etapa je skupina zberateľov

Možno to znie trochu divne, ale inštalácia vodyteplá podlaha začína od stien. V tejto fáze musíte zvoliť miesto, ktoré sa nachádza bližšie k stredu miestnosti. Jedná sa o skrinku pre zberateľov, môžete si ju kúpiť na stavebnom trhu. Táto skriňa je najčastejšie inštalovaná v tesnej blízkosti povrchu podlahy. Pre túto prácu budete potrebovať kladivo, sekáč a fyzickú prácu.

Pokladanie podlahy teplej vody: inštalácia tepelne izolačného materiálu, montáž rozvodného potrubia a potrubia

Po montáži skrine kolektora sa spustí prívodné a vratné potrubie. Prvá dodáva chladiacu kvapalinu, ktorá obsahuje vo vnútri teplej vody, ktorá pochádza z kotla. A druhá vykonáva opačné funkcie: zhromažďuje vodu, ktorá prešla cez vykurovací systém a odložila časť energie poteru. Táto voda sa vracia späť do kotla, ohrieva sa tam a je opäť v prívodnom potrubí. Cirkulačné čerpadlo zabezpečuje nepretržitý prietok vody.

Ale stále choď späť do skrinky. Na každom potrubí musia byť namontované uzatváracie ventily. Na čo sú určené? Je to jednoduché, ak je náhle potrebné odstrániť miestnosť z vykurovacieho systému (oprava alebo úspora), zvyšok domu netrpí a bude aj naďalej fungovať. Potom stačí uzavrieť tieto ventily a to je všetko.

Dôležité: plastové potrubie a kovový ventil sú spojené príchytkou.

K ventilu sa potom pripojí rozdeľovač. Vzhľadom k tomu, že toto je veľký kus potrubia s niekoľkýmipobočky, potom vzniká logická otázka: čo sa pripája k výstupu? V prvom prípade môžete použiť zástrčku a je lepšie umiestniť delič na jednej strane - vypúšťací ventil, na strane druhej - odvzdušňovač. Keď je skriňa zostavená, môžete prepnúť na teplú podlahu.

Druhou fázou je príprava povrchu

Podlaha je zbavená nečistôt a hodnotí sa horizontálna poloha povrchu. Samozrejme, nehovoríme o dokonalej rovnováhe, ale rozdiel niekoľkých centimetrov bude musieť byť vyrovnaný.

Dôležité upozornenie: pri nedodržaní tohto odporúčania môžete skončiť s nerovnomerným podlahovým vykurovaním.

Na plochej podlahe sa rozvinie hydroizolačná fólia. To sa vykonáva za účelom eliminácie absorpcie vlhkosti.

Ďalej po obvode miestnosti sa na steny nalepí tzv. Svojou konštrukciou pripomína škót, čo znamená, že nebudú žiadne problémy s lepením. Výška pásky je zvyčajne 10-15 cm, krycia vrstva a tepelná izolácia sa prekrývajú. Po práci sa prebytočná páska odreže.

Ďalším krokom je položenie tepelnej izolácie. Pretože tepelná strata cez podlahu môže byť 20%, odporúča sa šetriť na izolátore, v blízkej budúcnosti to bude platiť. Ako izolačný materiál možno použiť extrudovanú polystyrénovú penu, minerálnu vlnu, technický korok alebo špeciálne vyrobené rohože.

Tretia etapa je kladenie rúrok

Rúru možno upevniť niekoľkými spôsobmi. Napríklad na tepelnoizolačnú vrstvuMôžete prekryť výstužné pletivo a pomocou drôtu pripojiť potrubie. A tiež v predaji sú všetky druhy príslušenstva, spony a upevňovacie pásky, ktoré uľahčujú tento proces.

Dôležité: ak sa použije spôsob upevnenia drôtu, potom je potrebná malá medzera. Ak je rúra pevne ťahaná, potom po určitom čase môže podľahnúť deformácii.

Odporúčaná dĺžka uloženého obrysu je 50 - 60 m. V prípade, že nie je možné investovať do tejto vzdialenosti, musíte vytvoriť nový obrys.

Dôležité: v tejto situácii je potrebné zakúpiť dvojokruhový kolektor.

Existujú rôzne spôsoby ukladania rúr na kompenzáciu tepelných strát.

Pokládka hada

Ide o položenie rúry vo forme hada. Najvyššia teplota je na začiatku potrubia, preto je najlepšie začať pokládku zo strany stien a okien, ktoré idú von z domu. Táto metóda je vhodná pre miestnosti so strednou a malou plochou.

Vodovodná hadová hadica položená v malých a stredne veľkých miestnostiach

Pokladanie špirály

Jej podstatou je, že prívodné a vratné potrubia sú umiestnené paralelne, chladenie rúrok je kompenzované zahrievaním susedného potrubia. Takéto ukladanie sa často používa v miestach s vysokou spotrebou tepla av miestnostiach s veľkým priestorom.

Je dôležité: stačí kúpiť kvalitné rúrky, pretože podlaha je namontovaná mnoho rokov.

Ak v budúcnosti existujeMyšlienky na použitie nemrznúcich kvapalín, je lepšie montovať polypropylénové rúry, sú odolnejšie voči agresívnym médiám.

Metóda uloženia špirály sa používa na usporiadanie veľkých priestorov, priestorov s intenzívnou premávkou

Štvrtou etapou je vyplnenie poteru

Po dokončení inštalácie je potrebné vykonať skúšobné práce, ak je všetko v poriadku, môžete bezpečne vyplniť podlahu (minimálna výška 3 cm, maximálne - 7 cm).

Nalievanie betónového poteru na teplú podlahu

Pokiaľ ide o poter z piesku a cementu, môžete si kúpiť špeciálnu zmes na teplé podlahy, je tu možnosť voľby, boli by peniaze.

Piata etapa je povrchová úprava

V tomto štádiu je najlepšie položiť keramickú dlažbu, pretože má vysokú tepelnú vodivosť. Ak ide o použitie laminátu, potom len tie modely, ktoré sú kombinované s vykurovanými podlahami.

Ak sa používajú prírodné materiály, napríklad parkety a parkety, je lepšie hľadať pomoc odborníkov, pretože tu sú dôležité presné výpočty.

Správne položená podlaha z teplej vody poteší obyvateľov domu nie jeden rok a poskytne teplo a pohodlie a dotyk bosých nôh na podlahu bude príjemný.

Webinar: všetko o podlahových vykurovacích systémoch