Termostat pre podlahové vykurovanie: schéma zapojenia, inštalácia

Takže sa plánuje vybaviť vo vašom dome teplú podlahu. Táto úloha je na ramene pre každého majiteľa! Infračervená fólia môže byť použitá v akejkoľvek miestnosti a inštalovaná pod akoukoľvek podlahovou krytinou - linoleum, laminát, koberec, parkety alebo dlaždice. Len termostat pre podlahové vykurovanie zostáva v dohľade. Táto jednotka je najdôležitejším prvkom filmového systému.

Konštrukcia termostatu pre podlahové vykurovanie

Termostat (termostat) je elektronické zariadenie, ktoré je určené na riadenie prevádzky vykurovacieho systému s cieľom udržať požadovanú teplotu na povrchu vykurovanej podlahy. Mnohé z regulátorov teploty majú okrem snímača teploty podlahy tiež integrovaný senzor, ktorý meria teplotu a vlhkosť.

Konštrukcia termostatu pre podlahové vykurovanie

Najjednoduchšie modely sú vybavené jedným snímačom a špeciálnou rukoväťou na nastavenie požadovanej teploty. High-end regulátory sú vybavené displejom z tekutých kryštálov, je možné nastaviť požadovanú teplotu, keď sa čas mení a ovládať pomocou počítača.

Bez ohľadu na model je teplota na digitalizovanej stupnici nastavená v širokom rozsahuod 10 do 40 stupňov Celzia. Termostaty sú vyrobené z ľahkého, ale odolného plastu a spĺňajú všetky bezpečnostné požiadavky stanovené pre elektrické spotrebiče. Vylúčené náhodné vypnutie alebo zapnutie zariadenia.

Funkcie regulátora

Použitie termostatov na podlahové vykurovanie pomáha vytvoriť čo najpohodlnejšie mikroklímu v miestnosti a výrazne znížiť náklady na elektrickú energiu. Zároveň je úplne vylúčená situácia prehriatia alebo podhriatia.

Po inštalácii regulátora nie je potrebné otvárať okná na nastavenie teploty, pretože prístroj udržiava teplotu s vysokou presnosťou - do jedného stupňa Celzia.

Termostat - multifunkčné zariadenie, ktoré umožňuje nastaviť požadovaný režim, monitorovať systém, chrániť pred prehriatím

Regulátor podlahového kúrenia funguje ako bezpečnostné zariadenie. V prípade náhleho prepätia, náhodného mechanického poškodenia alebo prehriatia kábla existuje možnosť skratu, ktorý môže spôsobiť zlyhanie celého vykurovacieho systému. Termostat bráni takýmto preťaženiam, ochranné relé sa spúšťa okamžite a prívod elektrickej energie sa vypne.

Termostaty v závislosti od ročného obdobia pracujú v rôznych režimoch, ale nástroje sa ľahko používajú a sú multifunkčné, ako aj indikátor, ako napríklad inteligencia.

Typy termostatov pre podlahové vykurovanie

Dnes jeTrh predstavuje rôzne modifikácie termostatov, od jednoduchých prístrojov až po zariadenia vybavené prídavnými snímačmi. Medzi zariadeniami, ktoré sú určené na reguláciu vykurovania podláh, rozlišujeme základné typy termostatov ako mechanické, elektronické, programovateľné a senzorické.

 • Mechanická regulácia teploty podlahového vykurovania je najjednoduchšia a najlacnejšia možnosť. Teplota sa najčastejšie reguluje na úrovni dotyku. Tento model je ideálny pre udržanie teploty v malých oblastiach - napríklad v kúpeľni, kúpeľni, sprche, keď nie je potrebné šetriť elektrickou energiou.
 • Elektronické termostaty sa od mechanických termostatov líšia prítomnosťou displeja z tekutých kryštálov, ktorý umožňuje vidieť presnú teplotu na obrazovke. Tento ukazovateľ sa na prvý pohľad javí ako zanedbateľný. Ale podľa oficiálnych zdrojov je ideálna teplota pre nohy 26 - 27 stupňov Celzia. Preto je potrebné presne udržiavať teplotu v tomto rozsahu.
 • Programovateľné regulátory umožňujú nezávisle nastaviť čas zapnutia a vypnutia systému a udržiavať rôzne teploty v určitých časových intervaloch. Takmer všetky modely prezentované na domácom trhu je možné naprogramovať na týždeň a deň.
 • Termostat pre dotykové vykurovanie citlivý na dotyk sa odporúča použiť v prípade veľkých rozmerovvykurovaných oblastiach a je žiaduce šetriť elektrickou energiou. Termostat zdvojnásobí hodnoty prevádzkového času a teploty, ktoré nastavil užívateľ, až kým sa tieto parametre nezmenia.

V rámci každého typu môžu mať navyše termostaty rôznych výrobcov užitočné funkcie.

Použitie termostaticky riadeného podlahového vykurovania

Regulátory podlahového kúrenia sa používajú všade tam, kde sa inštalujú vetracie, klimatizačné a vykurovacie systémy v priemyselných, poľnohospodárskych, obchodných a obytných budovách. Termostaty môžu byť inštalované v budovách, ktoré už existujú alebo vo výstavbe na rôzne účely a rôzne výšky.

Podobné zariadenie zahŕňa pohodlné nastavenie: termostat môže byť umiestnený v starých alebo nových vykurovacích systémoch, pretože zariadenie je prispôsobené na použitie v rôznych podmienkach.

Príklad inštalácie termostatu - inštalácia vykurovanej podlahy v kuchyni

Termostaty poskytujú pohodlnú teplotu, pretože znižujú nadmerný prívod tepla z vykurovacieho systému v čase tepelných ziskov zo slnečných lúčov. Akonáhle je na ulici trochu teplejšie, spotreba energie sa výrazne znižuje.

​​

Regulátory sú primárne potrebné na miestach, kde sa počas dňa mení teplota:

 • v kuchyni, kde dodatočné teplo pochádza z plynového sporáka;
 • v miestnosti na slnečnej strane, v ktorej teplota počas dňa stúpa prirodzeným ohrevom;
 • v obývacej izbe, pretože tam sú vždy obyvatelia a hostia;
 • v domoch na horných poschodiach, ako stúpa teplý vzduch po schodoch a často nie je čo dýchať.

Inštalácia termostatu

Termostaty by sa mali inštalovať na stenu v miestnosti, ktorá sa má vykurovať. Slnečné svetlo by nemalo spadnúť na túto stenu, regulátor by nemal byť pokrytý záclonami a záclonami.

Schéma zapojenia termostatu pre podlahové vykurovanie závisí od modelu regulátora podlahového vykurovania. Vo všeobecnom prípade musíte najskôr odpojiť elektrickú energiu od elektrickej siete. Je potrebné pripomenúť, že na poruchu zariadenia, ktorá vznikla v dôsledku nesprávneho pripojenia, sa nevzťahuje záruka výrobcu.

Zoznam nástrojov a materiálov potrebných na montáž:

 • vlnitú plastovú rúrku, ktorá má priemer najmenej 16 milimetrov;
 • skrutkovač s drážkami;
 • štandardná plastová montážna krabica.
Pripojenie termostatu k podlahe infračerveného filmu

Termostat sa odporúča inštalovať na konci inštalácie systému teplú podlahu. Aby ste predišli poškodeniu, termostat musí byť ponechaný v obale, kým nie je priamo namontovaný. Je nevyhnutné, aby sa na displeji zabránilo mechanickým vplyvom.

Všetky kontakty, ktoré sa majú pripojiť, sa nachádzajú pod predným krytom zariadenia, ku ktorému je prístup po odstránení krytu, ktorý je upevnený skrutkami. Môžete ju odstrániť pomocoutenkým štrbinovým skrutkovačom, ktorý striedavo tlačí na západky, ktoré sú umiestnené pod a nad predným krytom ovládača.

Zariadenie je inštalované v svorkovnicovej skrinke a zaistené dvoma skrutkami, ktoré sú umiestnené pozdĺž horizontálnej osi regulátora. Potom, čo potrebujete nainštalovať displej a upevniť kryt, nie príliš utiahnite skrutky. Spojenie termostatu s vyhrievanou podlahou teda nezaberie veľa času!

Vizuálna pomôcka pre tých, ktorí chcú nainštalovať termostat vlastnými rukami:

Teraz je jasné, prečo sa odporúča inštalovať termostat pri inštalácii systému podlahového vykurovania. Zariadenie pomáha udržiavať požadovanú teplotu v miestnosti a zároveň šetrí energiu. Najdrahšie modely sú vybavené ďalšími doplnkami, ktoré umožňujú regulovať vlhkosť vzduchu.