Tipy na maľovanie betónu a drevených podláh, nuansy prípravy a maľovania

Dokončovací dotyk je najdôležitejšou etapou pri vytváraní alebo aktualizácii interiéru. Kompetentne vykonaná záverečná práca môže zdôrazniť vysoké dekoratívne a kvalitatívne ukazovatele alebo zrušiť všetky predchádzajúce snahy. Poslednou etapou renovácie a dokončenia bývania v novej budove je maľovanie podlahy, čo vyžaduje starostlivú prípravu, správnu voľbu zloženia laku a dodržiavanie technológie.

Najčastejšie sú majitelia bytov, garáží, letných domov, vidieckych statkov povinní maľovať betónovú alebo drevenú podlahu. V podstate podobné procesy maľovania betónu a drevených povrchov majú stále niekoľko rozdielov. Rovnako dôležitý je stupeň opotrebenia podlahy, výskyt chýb, nepravidelností, trhlín. Ich oprava a odstránenie v prítomnosti drevených a betónových podláh sa vykonáva rôznymi spôsobmi a prostriedkami.

Zlúčeniny určené na opravu podláh pred lakovaním a na následnú povrchovú úpravu sa vyberajú s prihliadnutím na nadchádzajúce prevádzkové podmienky. Výber všetkých spotrebných materiálov sa zameriava na špecifické vlastnosti materiálu, z ktorého je podlaha zhotovená.

Správne natretá podlaha -konečný nádych v interiérovom zložení

Čistenie pred lakovaním

Existujú procesy, ktoré sú potrebné len pred natieraním betónového povrchu, pretože podlaha s povlakom z drevotrieskovej dosky, preglejky, dosiek alebo drevovláknitých dosiek ich jednoducho nepotrebuje. Avšak, bez ohľadu na to, čo podlaha bola vyrobená, je potrebné dôkladne vyčistiť a vyčistiť, odstrániť nábytok a všetky nepotrebné predmety z miestnosti pred maľovaním. Podlahy umyte veľmi opatrne, kefou odstráňte prach a nečistoty.

Na podlahe by nemali byť žiadne zrnká piesku, chlpov zvierat, chlpov, pretože po nanesení náteru „navždy“ zamknú na povrch a poškodia dojem až do ďalšej opravy.

Pred natieraním betónovej podlahy alebo drevených podláh bude potrebné umyť nečistoty z látok obsahujúcich tuk, strojový olej, olej pre domácnosť. Ak sú podlahy voskované do vody pre ich umývanie, musíte pridať sódu. Oleje a tuky narúšajú vysokokvalitné farbenie, narúšajú normálnu priľnavosť zložiek náteru k betónu a rezivu. Mastné a olejové škvrny z drevenej podlahy sa odstraňujú základným umývaním s použitím pracieho prostriedku, ktorý je vhodný na drobné nečistoty na podlahe. Olej a mazivo, ktoré preniklo hlboko do pórobetónového povrchu, je oveľa ťažšie čistiť. Občas sa vyžaduje, aby kompresorové jednotky prepláchli mastné častice na povrch.

Lepidlo na cement, lúpanie starých náterov,poškodená vrstva laku sa odstráni pieskovacím zariadením. Na čistenie povrchu starých náterov môžete použiť rýchloschnúce gély určené špeciálne pre túto operáciu.

Natieranie betónovej podlahy

Na čistenie povrchu betónu pred lakovaním sa používa oceľová kefa. S jeho pomocou odstraňuje nielen nečistoty, prach a nečistoty, ale odstraňuje aj slabú vrchnú vrstvu - krehké „betónové mlieko“. Vyplýva to z ukladania ťažkých veľkých častíc betónu v spodných vrstvách poteru počas doby tuhnutia.

Špecifickosť prípravy povrchu

  \ t
 • Nestabilná horná vrstva nie je schopná primerane odolávať zaťaženiu, takže je odstránená alebo „odrezaná“ špeciálnym brúsnym zariadením. Na prípravu vysoko opotrebovaných betónových povrchov s drážkami a trieskami budú potrebné brúsky.
 • Dutiny a mikrotrhliny, ktoré sa objavili a objavili počas prípravného obdobia, by mali byť utesnené betónovými tmelmi na opravu betónových podláh. Na posilnenie pórovitého povrchu a zvýšenie priľnavosti farby sa na betónovú podlahu nanesie základný náter.
 • Po odstránení poškodenej vrchnej vrstvy a odstránení závad sa najčastejšie vyrába betón alebo polymérový poter, na vrchu ktorého sa bezchybne nanáša farba.
 • Aby sa zabránilo poprášeniu betónovej podlahy, upraví sa stabilizačným roztokom.
 • Na zvýšenie priľnavosti betónu k farbiacej zmesi sa použije základný náter.
ZapBetónové podlahy sa zvyčajne nanášajú dvoma /tromi vrstvami náteru
.

Pravidlo pre farbenie betónu

Betónové podlahy sú natreté v dvoch /troch krokoch, medzi ktorými by mala podlaha schnúť toľko času, aký uvádza výrobca.

Poslednou fázou práce je často natieranie podlahy lakom, pričom plní funkciu dekoratívneho a ochranného náteru.

Ako maľovať drevenú podlahu

 • Je potrebné začať s prípravou dôkladnou kontrolou povrchu dreva. Reproduktory klobúky upevňujú klince, uvoľňujú dosky, uzly, panely musia byť pribité, aby v perfektnom stave.
 • Zvyšky laku sa z drevenej podlahy odstránia špachtľou.
 • Odpadky a nahromadený prach sa starostlivo odstránia z trhlín medzi lamelami, doskami, panelmi. Veľké medzery spôsobené vysychaním dreva sú vyplnené tmelom.

Drevený povrch je ošetrený teplým ľanovým olejom, s ktorým je drevená podlahová krytina spracovaná bez ohľadu na stav a vek.

 • Drevená podlaha sa po nanesení laku dvakrát natrie.
 • Na vytvorenie dokonalej geometrickej roviny novo položenej drevenej podlahy sa vykonáva brúsenie.
 • Po odstránení nečistôt a prachu, ktorý sa objavil počas práce, sa olej z ľanových semien znovu nanesie na podlahu.

Po ukončení celého cyklu prípravných operácií sa môže začať maľovanie drevenej podlahy. Natrite podlahu od jednej zo soklov, je lepšie urobiť malú kefu. Nanáša sa rovnomerneveľké plochy v strede miestnosti môžu byť valčekom, optimálne rozloží farbiacu kompozíciu.

Periférne zóny drevených podláh sú natreté malou kefkou

Zvyčajne, aby sa odstránili slabo zafarbené segmenty a vzhľad zvláštnych rozvodov, je drevená podlaha dvakrát natretá. Je žiaduce, aby farbiaca kompozícia na aplikáciu prvej vrstvy mala hrubšiu konzistenciu.

Farba vrchného náteru sa riedi rozpúšťadlami, ktoré sú kompatibilné s použitým činidlom. Informácie o nich výrobcovia často uvádzajú na banke. Po vysušení sa podlaha umyje horúcou vodou.

Užitočné tipy pre domácich remeselníkov

 • Suchá podlaha je jednou zo základných podmienok pre dlhodobú životnosť aplikovanej farby, ako aj úplné očakávanie sušenia každej základnej vrstvy a náteru. Stupeň vlhkosti betónovej podlahy je jednoduchý spôsob kontroly remeselného spôsobu. Na povrch podlahy pripravenej na natieranie sa pevne nanesie kúsok plastovej fólie s približnou veľkosťou 1 m², ktorý sa uzavrie lepiacou páskou. Ak sa o deň neskôr pod filmom hromadí vlhkosť, podlaha nie je dostatočne pripravená na maľovanie. Urýchliť proces znižovania percenta vlhkosti zvýši teplotu vzduchu.
 • Na ochranu stien a vstavaného nábytku pred náterom je lepšie lepiť ich časti, ktoré sa nachádzajú blízko povrchu podlahy, páskou.
 • Farba sa musí pravidelne miešať, aby sa dosiahla rovnomernosťkonzistencie. Najlepšie je zmiešať s konštrukčným mixérom. Nadmerne hrubé zloženie by sa malo riediť rozpúšťadlom špecifikovaným výrobcom laku.

Výber podlahovej farby

Spotrebný materiál pre nátery sa vyberá v súlade s prevádzkovými špecifikami.

 • na dokončenie podlahy garáží, hospodárskych budov, betónových prvkov krajiny používajú prostriedky určené na natieranie priemyselných priestorov, sú založené na rozpúšťadlách a epoxidových živiciach;
 • na farbenie podlahy v puzdre by sa mali uprednostniť formulácie na báze vody;
 • chodby inštitúcií, podlahy v kanceláriách, na balkónoch pokrytých dvojzložkovými polyuretánovými elastomérmi;
 • ak je potrebné zabezpečiť pružnosť a vodotesnosť povlaku, použijú sa jednozložkové polyuretánové farbivá.
Pôvodné riešenie pre maľovanie drevených podláh

Vodové akrylové, olejové a alkydové farby sa používajú na natieranie drevených podláh. V súčasnosti existuje množstvo variantov zloženia farbív, informácie výrobcu o možnosti spracovania určitého typu dreva a kompatibilita zloženia s existujúcim náterom pomôžu vybrať najvhodnejší produkt.

Video: lakovanie drevenej podlahy

Dôsledná realizácia všetkých stupňov prípravy povrchu na maľovanie, dodržiavanie odporúčaní výrobcu a tipov uvedených v tomto článku poskytne dekoratívne drevo a betón.atraktívnosť a maximálna životnosť.