Tipy na ukladanie laminátu na nerovné podlahy, príprava drevených a betónových podkladov

Mnohí, ktorí si vyberajú laminát ako novú podlahu, čelia množstvu problémov spojených s jeho inštaláciou a ďalšou prevádzkou. Vo väčšine prípadov je to spôsobené porušením štýlovej technológie a odporúčaniami výrobcu. Ďalším veľkým problémom je nerovný povrch, na ktorom je nanesený povlak. V skutočnosti je samotný proces pokládky celkom jednoduchý, ale pokládka laminátu na nerovnú podlahu bude vyžadovať ďalšie úsilie a finančné náklady. Aby sa zabezpečilo, že všetko pôjde hladko as minimálnymi stratami, existuje rad odporúčaní a tipov pre prípad položenia laminátu na nerovnú podlahu.

Skladovanie laminátu

Po zakúpení laminátových fólií sa musí ponechať v miestnosti, kde bude na chvíľu položený. Je nevyhnutné, aby laminát bral teplotu a vlhkosť miestnosti, čo priamo ovplyvňuje jeho veľkosť. Skladovanie trvá až do okamihu pokládky. V tomto prípade by laminát mal zostať v obale a byť vo vzdialenosti väčšej ako 1 m od stien. Výrobcovia odporúčajú dodržiavať nasledujúci režim: teplota nie nižšia ako 18 ° С, vlhkosť 75%.

Príprava nerovného podkladu

Zaručiť pevnosť a trvanlivosťvýrobcovia podlahových výrobkov môžu poskytnúť len dobre pripravený základ. To platí pre všetky podlahy a najmä laminátové podlahy. V opačnom prípade môže laminát prasknúť, napučať, začať hluk pri chôdzi a nakoniec prasknúť. Aby ste tomu zabránili, musíte pripraviť dobrý základ.

Dôležité! Rozdiely v nepravidelnostiach podláh môžu byť maximálne 2 mm x 2 metre. V tomto prípade bude laminát trvať dlho. Ak existuje viac nezrovnalostí: depresie, trhliny, jamy, uzliny, laminátové zámky sa môžu uvoľniť na niekoľko mesiacov, a potom sa list praskne.

Záver: nerovná podlaha bude musieť byť vyrovnaná.

Ako vyrovnať drevenú podlahu

Ak je laminát položený na starú drevenú podlahu, je potrebné skontrolovať nasledujúce chyby:

  • podlahové potery;
  • vrzanie;
  • štrbiny a trhliny;
  • nezrovnalosti.

Na odstránenie porúch drevených podláh je potrebné ho čiastočnerozobrať . Po prvé, rozoberieme sa na podlahu, ak sú stále prítomné poklesy, potom odstránime a navrhneme podlahu, upevníme a zarovnáme guľatinu. Podklad môžete jednoducho upevniť pomocou skrutiek, ale v tomto prípade riskujeme malé vychýlenie. Vŕzgajúce prvky drevenej podlahy sú upevnené skrutkami. Trhliny a trhliny.

Škrabaná drevená podlaha

Pri pokládke laminátu nemusia byť tieto opatrenia dostatočné, preto eliminujeme rozdiely a nezrovnalosti. Jeden zMožnosti vyrovnania pre drevenú podlahu súškrabanie . Možno to urobiť ručne, aj keď je to ťažké, ale môžete použiť stroj na škrabanie a správne leštiť povrch.

Naplňte drevenú podlahu samonivelačnou hmotou

Ďalší spôsob vyrovnania drevenej podlahy jenaliať samonivelačnú maltu . Suchá zmes sa zriedi vodou a nanesie sa tenkou vrstvou od 10 do 25 mm po celom povrchu. Tým sa zabezpečí dostatočne hladký povrch, aby sa laminát nezvlnil a nepraskol.

Môže sa vykonať takzvaná suchá nivelácia:položiť dosky z preglejky alebo sadrokartónu na povrch podlahy . Na tento účel sa používajú plechy s hrúbkou 1,5 až 2 cm, ale odborníci odporúčajú použiť túto metódu, ak je finálnym náterom koberec alebo linoleum. V prípade kladenia laminátových podláh je lepšie vykonať.

Spôsob vyrovnania betónovej podlahy

Ak je laminát položený na betónovú podlahu, je potrebné skontrolovať nasledovné chyby:

  • trhliny a trhliny;
  • nezrovnalosti.

Na rozdiel od drevenej podlahy je príprava betónového podkladu oveľa jednoduchšia.

Samonivelačná zmes

Najlepšou možnosťou jepoter vyrobený z betónu alebo samonivelačnej zmesi . Poter z betónu bude vyžadovať ďalšie hádky: musíte vlniť lopatu a pracovať s miešačkou betónu. Na naplnenie samonivelačnej zmesi bude potrebovať len zmes vody a kapacity. To je oveľa jednoduchšie.úlohy.

Na vyrovnanie betónovej podlahy použite ajdosky z preglejky, drevotrieskovej dosky alebo sadrokartónu . Táto metóda je jednoduchšia a menej náročná na prácu. Ale nezabudnite, že pre pokládku laminátu je vhodnejšie vykonať spriahadlo, pretože je to ona, kto poskytne pomerne silný a rovnomerný základ.

Dôležité! Laminát by mal byť položený na suchom povrchu. Ak je zvýšená vlhkosť drevenej alebo betónovej podlahy, je potrebné vykonať ich úplnú hydroizoláciu. Potom nechajte poter vyschnúť, až potom položte laminát.

Pre zvukovú izoláciu vyrábame penový polyetylénový substrát
Korok možno použiť ako podklad

Na zvýšenie hlukovej izolácie, pevnosti a trvanlivosti laminátu je potrebné pod ňou položiť podklad. Môže to byťkorkováalebopolyetylénová pena . Podklad musí byť upevnený okolo obvodu a diagonálne, aby sa nepohyboval nadol. Okrem toho substrát poskytne mäkší podklad pre samotný laminát a pomôže vyhladiť menšie nepravidelnosti v podlahe.

Ako správne laminovať

Medzi stenou a laminátom nechajte medzeru 1 cm
.
  • medzi stenami a laminátom by sa mala ponechať medzera 1 cm na možné rozšírenie laminátu v dôsledku sezónnych zmien, úrovne vlhkosti a teploty;
  • dosky nasledujúceho radu musia byť položené s posunom vo vzťahu k predchádzajúcemu riadku, posun musí byť až do polovice dosky;
  • v prípade rúrok alebo inýchinžinierska komunikácia, je potrebné ponechať medzeru 1 cm medzi nimi a laminátom;
  • Pri pokladaní laminátu na lepidlo je potrebné nechať ho úplne vyschnúť.

Video lekcia pre začiatočníkov

Kladenie laminátu na nerovnú podlahu je vec, ktorá si vyžaduje pozornosť k detailom. Ale je ľahké sa s tým vyrovnať, dodržiavať jednoduché tipy a odporúčania výrobcov.