Tradičné a nové murárske stavebné nástroje - prehľad a popis

Jednou z najdôležitejších zložiek kvalitného muriva je murársky nástroj. Musí zodpovedať zložitosti, typu, rozsahu a pracovným podmienkam. Dokonca aj profesionálny majster sa s úlohou nezaoberá bez potrebného vybavenia. Čo je súčasťou štandardnej súpravy, ktoré zariadenia sú potrebné a ktoré sú potrebné len pre profesionálov pre určité typy prác? Preskúmajte tradičné a nové nástroje na vytvorenie dokonalého súboru.

Čo typická stavebnica pre kamenné práce obsahuje

Hlavný inventár, ktorý je súčasťou štandardu muriva, je ručný nástroj na výrobu. Výrobcovia sa snažia rozšíriť sortiment, takže v obchodoch môžete nájsť veľa odlišných od seba navzájom, stierky, kladivá a tak ďalej. Pochopiť, čo je ich zásadný rozdiel ači vôbec existuje, musíte každý nástroj podrobne zvážiť.

Časť potrebného nástroja

Stierka - všetky druhy a jemnosti výberu

Hlavným nástrojom, s ktorým je práca muriva spojená, je stierka. Je to kovová doska s rukoväťou. Platňa sa spravidla zužuje smerom k okraju a môže mať zaoblené alebo ostré rohy. Zakrivená rukoväť je pripevnená k širokej časti dosky. Preto je murárova ruka nad úrovňou stierky a nedotýka sa povrchu malty.

V stavebných oddeleniach obchodov sa nachádza veľké množstvo stierok. Líšia sa tvarom, veľkosťou, materiálom a účelom. Mason stierky, v závislosti na druhu práce môže byť iná. Jedným z jeho rozdielov od externe podobnej stierky omietky je prítomnosť kovovej časti na konci rukoväte, ktorá sa nazýva „kladivo“. Pre nich je vhodné položiť tehly na maltu.

Najlepšie je použiť štvoruholníkové (lichobežníkové) stierky alebo hladítka so zaobleným koncom pre murivo. Tento nástroj je vhodný na zasahovanie do riešenia, kladenie na povrch, vyrovnávanie, odstraňovanie prebytku a vykonávanie takmer všetkých výrobných procesov.

Podľa veľkosti stierky muriva môže byť od 120 mm do 300 mm:

 • Zvýšená veľkosť poskytuje rýchlosť a vysokú produktivitu práce s veľkými objemami, ale na používanie takéhoto nástroja musíte mať veľa skúseností a zručností.
 • Malá verzia je vhodnejšia pre začiatočníkov.
 • Maximálna prevádzková veľkosť, optimálnapre kamenné práce akejkoľvek zložitosti - 180-200 mm.
Lahôdka lichobežníková

Materiál kovovej platne je z nehrdzavejúcej ocele alebo z kalenej ocele. Rukoväť môže byť vyrobená z:

 • hliník;
 • drevo;
 • plasty;
 • 52) kaučuk.

Tento ukazovateľ prakticky neovplyvňuje produktivitu. Hmotnosť prístroja, jeho náklady a životnosť závisia od materiálu rukoväte.

Kladivo - dva nástroje v jednom

Na prácu s tehlou musí murár často používať špeciálny kladivový hrot. Ide o typ kladiva, v ktorom je jedna strana hlavy vytvorená vo forme špicatého ostria (špičky) a druhá má obvyklú formu (striker). Takýto nástroj môže prepichnúť tehlu, urobiť tesk, odstrániť zvyšky starej pokládky.

Dôležitým parametrom pri výbere kladiva je jeho hmotnosť. Ťažké nástroje zvládajú odolné tehly jednou ranou. Na druhú stranu, ľahšia verzia je vhodnejšie držať v ruke, s jeho pomocou nebude ťažké vyrovnať sa s veľkým množstvom práce.

Rukoväť môže byť drevená alebo pogumovaná. Táto druhá možnosť je oveľa príjemnejšia na držanie, navyše má schopnosť tlmiť vibrácie, ktoré sa vyskytujú počas intenzívnej práce. Tradičný drevený typ rukoväte robí kladivo lacnejšie.

Klasický krompáč

Lopata na lopatu na maltu

Ak je množstvo kamenných prác dostatočne veľké, je potrebné použiť osobitnú príručku.nástroj murára - lopatu na panve. Vyzerá to inak. Najčastejšie je to kovová nádoba, podobná naberačke alebo lopatke, s pripojeným držadlom. Úlohou lopaty lopaty je uľahčiť a urýchliť proces aplikácie veľkého množstva malty.

Samotná lyžica je vyrobená z celého plechu razením. Jeho dno je hladké, medzi stenami a dnom nie sú žiadne spoje. To je potrebné, aby sa roztok nenachádzal v panve, ale rýchlo sa z neho vykĺzne. Rukoväť, podobne ako iné ručné náradie na kameň, môže byť vyrobená z rôznych materiálov.

Ak uvažujeme pokládku tehál v poriadku, najprv sa na povrch nanesie potrebné množstvo malty a potom sa zarovná a rozloží stierkou (hladidlom). Pomáha šetriť čas.

Lopata na lopatu s výtokom

Spojovanie škár - čo sa táto práca vykonáva

Estetická zložka muriva zohráva dôležitú úlohu. Aby bolo murivo krásne a elegantné, musíte nielen starostlivo zabezpečiť, aby boli tehly položené v úrovni, ale aj venovať pozornosť švom.

Túto prácu je ťažké vykonať bez špeciálneho nástroja, ktorý sa nazýva spájanie. Vzhľad švy sa podobá stierke Jeho hlavná časť je však oveľa užšia. Dĺžka spojov je asi 130-150 mm, tento nástroj muriva má tvar tenkého úzkeho taniera-noža.

Spoj môže byť použitý na ozdobenie švov akéhokoľvek typu:

 • jediný rez;
 • dvojitý rez;
 • konvexné;
 • konkávne;
 • v orezaní.
Dlažby na murivo

V závislosti od hrúbky spoja, jeho tvaru a umiestnenia sa môžu použiť spoje rôznych veľkostí, konfigurácií a profilov prierezu.

Ak hovoríme o pokladaní dlaždíc, potom sa v tomto prípade používa iný nástroj - spájanie dlaždíc. Je to také zariadenie, ako je kancelársky nôž. Obkladací nôž nepoškriabe glazúru na dlaždici a nezanechá žiadne zbytočné stopy. Nasaďte škárovaciu hmotu na spojenie gumovou stierkou.

Podobný nástroj pre dlaždice

Čo potrebuje kapitán pre rovnú pokládku

Okrem ručného náradia na výrobu, súprava muriva obsahuje aj meracie a meracie nástroje: páskové meradlo, úroveň, pravidlo. Sú navrhnuté tak, aby bolo murivo dokonale ploché a spĺňalo všetky normy.

Kontrola horizontálnej a vertikálnej - pravidlo a úroveň

Pravidlom je stavebný nástroj určený na kontrolu kvality muriva, jeho prítomnosť, výskyt nerovností, priehlbín a iných nepravidelností. Samotným pravidlom je dlhý kov (zriedka drevený) dokonale plochá koľajnica. Jedna strana pravidla sa aplikuje na stenu a uistite sa, že je po celej svojej dĺžke rovnako tesná k povrchu.

Ľahšie ako jednoduché - pravidlo

Dĺžka pravidla môže byť rôzna - od 1 do 2,5 m v prírastkoch po 50 cm.súbor pravidiel všetkých veľkostí. Dlhé pravidlo presnejšie zobrazuje nepravidelnosti na stene vhodnej veľkosti, ale na ťažko dostupných miestach a na malej ploche nie je vždy vhodné a niekedy nemožné použiť 2,5 m zariadenie.

Ďalšou povinnou vlastnosťou pre prácu s tehlami je úroveň budovy. Najobľúbenejším typom úrovne je vodováha. Je to plochý bar, v ktorom je namontovaná banka s vodou. Okrem vody sa nachádza malá vzduchová bublina, ktorá mení svoju polohu v závislosti od polohy úrovne voči horizontu.

Úroveň s elektronickou tabuľkou výsledkov - pre profesionálov

Stavebná úroveň, ktorá sa používa na kladenie tehál, je vybavená tromi takýmito fľašami:

 • horizontálne;
 • vertikálne;
 • pod uhlom 45 stupňov.

Na overenie, či je pokládka rovnomerne položená, sa uplatňuje pravidlo na pravidlo. Potom dajte pravidlo horizontálne alebo vertikálne, a až potom posúdiť situáciu. Pretože je to nepohodlné, často sa pre kamenné práce používa pravidlo so zapustenou úrovňou.

Kolísanie úrovne sa môže líšiť:

 • Presná a pohodlná úroveň - laser. Správne, dostanete nekonečne dlhý lúč.
 • Hladina vody funguje na princípe hlásených plavidiel. Naplňte skúmavku vodou, ohnite ju a nasaďte ju na správne miesto. Voda na oboch koncoch trubice bude v rovnakej výške.
Úroveň laseru v činnosti

Skladací meračalebo páska - ako nájsť najlepšie

Samozrejme, meracie prístroje sú tiež nevyhnutne prítomné v arzenáli murára. Môže to byť skladací metr alebo páskové meradlo. Skladací meter vyzerá ako niekoľko riadkov spojených v sérii. Každý odkaz sa otáča relatívne k svojim susedom. Páska je tenká kovová páska. Ruleta je výhodná, pretože je vybavená špeciálnym mechanizmom, ktorý ju automaticky otáča.

Pomocou skladacieho merača a meracej pásky sa vykonajú všetky merania, vykoná sa označenie. Ak je to potrebné, označte tehlu na rezanie. Niektorí ľudia sa čudujú, prečo v 21. storočí používať skladací meter, a to najmä drevené, keď tam je toľko pohodlné rulety akejkoľvek dĺžky na policiach.

Bežná páska dlhá 5 m

Použitie skladacieho merača sa v skutočnosti neobmedzuje len na meranie vzdialenosti:

 • Po prvé, skladací meter môže merať uhly, stačí ho zložiť do trojuholníka. Pri spojení prvých článkov je umiestnený uhlomer.
 • Po druhé sa predpokladá, že drevené meracie zariadenie je presnejšie vzhľadom na nižšiu teplotnú deformáciu dreva v porovnaní s kovom. To sa môže zdať triviálne, ale v dĺžke 2-3 metrov je rozdiel významný.
Drevený klasický skladací metr

Jednoduché náradie - olovnice a štvorcové

Skontrolujte, či je murivo prísne zvislé, nespadá nabok, pohodlne sa používakonštrukcia klesne. Tento najjednoduchší nástroj bol známy aj starým architektom. Vzhľad, olovnica je len hmotnosť na vlákno. Všetky práce sa vykonávajú gravitačnou silou Zeme. Prineste olovnicu na okraj muriva a získajte perfektnú vertikálu.

Keďže výška muriva môže byť veľmi odlišná, od malých tehlových parapetov až po výškové budovy, dĺžka olovnice sa pohybuje v rámci príslušných limitov. Najčastejšie sa používa kapronový kábel. Tento materiál je odolný a odolný voči opotrebeniu. Hmotnosť môže byť kov, hliník a dokonca guma.

Plummet v modernej interpretácii

Okrem dĺžky nite musíte zvážiť, akú váhu potrebujete. Pre malú výšku postačuje minimálna hmotnosť stohu. Ak sa rozhodnete skontrolovať s takouto olovnicou vo výške trojposchodovej budovy, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám nepodarí, pretože malé olovo sa bude vo vetre hojdať. Pre takéto práce sú potrebné profesionálne olovnice s hmotnosťou od 500 g.

Štvorcový - dve pravouhlé dosky pevne spojené v uhle 90 stupňov. Prísna kolmosť - hlavná požiadavka na námestie. Podľa neho je murár vedený vo svojej práci, aby s ním konzultoval, položil každú tehlu. Najmenšia chyba nepriaznivo ovplyvňuje výsledok kladenia. Jedna strana námestia spravidla vyzerá ako pravítko. Druhý je hrubší, potrebný na tesné spojenie s povrchom tehly.

Námestie pre stavebné práce

Objednávka a kotvenie kameňa

S cieľom zabezpečiť, aby všetky rady muriva boli rovnobežné a rovnako veľké, používa murár objednávanie. Poradie - hlavnou dominantou práce s tehál. Je to dlhá kovová alebo drevená koľajnica, ktorá je inštalovaná v rohoch budúcej konštrukcie. Na objednanie dal značky. Štandardne sa pri kladení tehál používajú nasledujúce hodnoty: výška tehly (65 mm) + šírka švu (12 mm) = 77 mm.

V prípade potreby si všimnite výšku každého radu muriva, ak je to potrebné - výšku mostov, otvorov a iných konštrukčných prvkov. Potom sa nastaví tak, aby sa prvá značka zhodovala s prvým radom spojky. Na úrovni každého radu napínacie lano. Aby bolo jasné, murárovi, ktorý kábel znamená výšku radu, a ktorý - na začiatku otvoru, použite kábel rôznych farieb.

Najjednoduchší poriadok

Kábel je vyrobený z polyetylénu, polypropylénu a iných materiálov. Hlavná vec je, že niť sa nerozťahuje a neohýba pod svojou vlastnou hmotnosťou. Predávané kotúče na kotvenie káblov. Dĺžka - od 40 m, ale najčastejšie sú to cievky s káblom 100 m.

Šnúra poskytuje rovný rad

Inovatívne zariadenia na opracovanie tehál

Okrem ručného náradia na práce s kameňom sa v stavebníctve používajú aj iné zariadenia, ktoré uľahčujú život murárom. Okrem tých zrejmých: malty box, lampy, tehly zmáčanie nádrže, také nástroje, ako lešenie alebo lešenie sú potrebné na dokončenie práce. Okrem tohovýrobcovia stavebných nástrojov prišli s nejakým know-how pre rýchle a kvalitné murivo.

Toto know-how je stavebnica muriva. Výhodou tohto setu je, že s jeho pomocou môže aj začínajúci murár vykonávať kamennú prácu jednoduchej úrovne zložitosti elegantne a krásne. Tajomstvo je jednoduché - výrobcovia navrhli univerzálnu šablónu, s ktorou môžete rýchlo aplikovať riešenie bez toho, aby ste sa obávali tvorby šmuh alebo jeho hrúbky bude nerovnomerná.

Dokončenie takejto súpravy náradia pre nováčika murára:

 • vzor na aplikáciu roztoku;
 • šnúra a jej pripevnenie;
 • stierkou.
Zednické zariadenie

V závislosti od toho, ktoré murivo budete vykonávať, môžete použiť jeden z troch vzorov. Líšia sa svojou šírkou. V stavebníctve sa používajú jednorazové a polkruhové tehly, plastové rámy - šablóny sa vyrábajú podľa štandardných veľkostí tehál.

Riešenie sa aplikuje rýchlo a bez zbytočnej starostlivosti, a keď sa rám odstráni, vrstva roztoku je rovnomerná a rovná po celej dĺžke profilu, široká 10 mm. Na ňu sa položí ďalšia vrstva tehál a proces sa zopakuje. Nezabudnite, že za jeden deň nemôžete položiť viac ako štyri rady muriva. Riešenie nemá čas na uchopenie a je vysoká pravdepodobnosť, že stavba bude „viesť“.

Kamenné práce si vyžadujú vysokú úroveň remeselného spracovania. nováčikJe lepšie, aby murár nedôveroval zodpovedným častiam muriva. Zručnosti by mali byť podporované nielen teoretickými vedomosťami, ale aj veľkými praktickými skúsenosťami. To je dôvod, prečo je lepšie experimentovať a poveriť výstavbou tehlovej budovy odborníkom.