Transparentná bridlica - moderný materiál na vytvorenie pôvodnej strechy

Najbežnejšou strešnou krytinou je bridlica. Je to jednoduché vysvetlenie - tento materiál má veľa výhod. Patrí medzi ne efektivita, praktickosť, množstvo technických vlastností, vďaka čomu je bridlica správne považovaná za jednu z najlepších strešných krytín pre letné chaty, vidiecke domy, garáže a iné hospodárske budovy. A teraz, okrem tradičnej bridlice, prichádza nový, moderný typ materiálu - transparentná bridlica, ktorá sa používa na konštrukciu strechy, ktorá prenáša svetlo. S ním môžete urobiť najzaujímavejšie rozhodnutia o dizajne.

Podstata transparentnej bridlice

Transparentná bridlica sa líši od zvyčajného takmer všetkého, možno má len spoločný tvar listov a názov. Rôzne v týchto dvoch materiáloch a vlastnostiach. Transparentná bridlica sa vyrába extrúziou homogénnych polymérov. Táto strešná krytina je vyrobená na báze polyvinylchloridu, akrylu a sklolaminátu.

Priehľadná bridlica z PVC prenáša svetlo veľmi dobre, ale zároveň je to hermetický náter, ktorý spoľahlivo chráni dom pred vetrom, zrážkami a nízkymi teplotami. Materiál je plast,preto sa dá použiť na vytvorenie rôznych komplexných foriem strešných krytín - oblúkov, kopúl a iných, z ktorých je možné vidieť mnohé výhody transparentnej PVC bridlice, ako napríklad:

 • schopnosť prenosu svetla;
 • väčší stupeň flexibility;
 • elasticita;
 • 27. odolnosť voči poveternostným vplyvom;
 • odolnosť voči UV žiareniu: nezmizne na slnku, neprenáša škodlivé slnečné žiarenie;
 • dostatočne vysoká pevnosť: nespadá pod vplyvom krupobitia, odoláva silným vetrom a zaťaženiu snehom;
 • nízka hmotnosť;
 • vynikajúce zvukotesné vlastnosti;
 • šetrnosť k životnému prostrediu - materiál je odolný voči chemikáliám (morský vietor, kyslé dažde, baktérie atď.);
 • nízka horľavosť - v prípade požiaru nepodporuje horenie;
 • 34. jednoduchosť inštalácie;
 • hospodárnosť: plechy sa môžu montovať s presahom, ako aj s ohybom bez použitia špeciálnych upevňovacích systémov;
 • trvanlivosť - nie je vystavená námraze a korózii, môže trvať až 30 rokov;
 • Krásny vzhľad: bohatá farebná paleta umožňuje vytvoriť, ak je to žiaduce, aj mozaiku.

Existuje však polymérna bridlica a niekoľko nedostatkov:

 • Po prvé, nie je možné na ňom chodiť - taká strecha nebude odolávať veľkému zaťaženiu;
 • Po druhé, listy menia svoju veľkosť pod vplyvom teploty vo väčšej miere ako prvky konštrukcie, ku ktorej sú pripevnené, a to sa musí zohľadniť počas inštalácie. Okrem toho tento materiál vydrží teploty od mínus 20 po plus50 stupňov, čo v podmienkach studenej zimy a veľmi horúceho leta nestačí.

Kde sa uplatňuje transparentná bridlica?

Aj keď je táto strešná krytina dosť nezvyčajná, umožňuje vytvoriť atraktívne strešné konštrukcie, a preto je veľmi rozšírená. Používa sa:

 1. Na výstavbu strechy budov na rôzne účely.
 2. Pre zariadenie strechy oblúkových konštrukcií - v skladoch alebo hangároch.
 3. Pri konštrukcii tŕňov, nástavcov, prístreškov, plotov.
  Priehľadný baldachýnový kryt - ľahko zostaviteľný, odolný a originálny
 4. Na zastrešenie v skleníkoch a skleníkoch.
 5. Na výrobu markíz nad letnými ihriskami, športovými zariadeniami, kaviarňami
  Letná terasa s priesvitnou strechou vyzerá atraktívne
 6. Pokrytie striech krytých bazénov, pavilónov zastávok verejnej dopravy, parkovísk.
  Transparentná bridlica sa používa na pokrytie striech parkovísk
  .
 7. Pre zariadenie vnútorných prvkov - vnútorné priečky, sprchové kúty, svetlíky.
  Použitie priehľadnej bridlice ako prvku interiéru - vnútorná priečka

Podľa štatistík sa 75% z celkového množstva predanej transparentnej bridlice používa na individuálnu výstavbu. Zvyšok je určený pre priemyselné zariadenia a iné budovy. Úroveň pevnosti, tepelných a zvukovo izolačných vlastností materiálu umožňuje jeho použitielen pre tie konštrukcie, pre ktoré kvalita strechy nemá osobitné požiadavky.

Charakteristiky montáže priehľadnej strechy

Prevádzka priehľadnej strechy závisí priamo od jej správnej inštalácie.

Pri montáži strechy prenášajúcej svetlo je potrebné dodržiavať určité podmienky predpísané pre tento typ náteru:

 • aby sa znížilo zaťaženie materiálu, uhol sklonu strechy by mal byť väčší ako 8 stupňov;
 • Polomer oblúkových spojov by mal byť najmenej 2,5 metra;
 • vrstvy sa položia na latu spôsobom čiastočného vzájomného prekrytia na šírku asi 20 cm;
 • je vhodnejšie použiť drevenú prepravku s antiseptickým účinkom, ale ak sa používa kovová prepravka, je pokrytá hliníkovou fóliou alebo natretá bielou farbou, aby sa zabránilo prehriatiu kovu;
 • listy susedných radov sú vzájomne posunuté o polovicu dĺžky listu; Odsadenie eliminuje štvorvrstvové prekrývajúce sa rohy;
 • dosky bridlice sú položené kolmo na smer latových líšt, ich montáž sa vykonáva zdola nahor;
 • upevňovacie prvky so skrutkami na upevnenie sú vyrobené cez 3 vlny a na hrebeni hrebeňa - cez 2 vlny;
 • pred zoskrutkovaním samorezných skrutiek v bridlicových listoch vytvorte otvory s priemerom 3 mm väčším ako je priemer skrutky. Otvory sú vyvŕtané najmenej 40 milimetrov od okraja plechu;
 • na spoji materiálu so stenou alebo komínom ponecháva medzeru trochmilimeter;
 • Na pripevnenie jedného listu sa používa približne 20 skrutiek;

Odporúča sa rezanie, vŕtanie a videnie transparentnej bridlice pomocou kotúčovej píly, elektrickej píly a tiež píly s malými zubami.

Je dôležité vedieť! Na priehľadnej streche nie je možné chodiť, na jej pohyb musíte použiť širokú dosku trikrát dlhšiu ako je dĺžka hárku.

Iné druhy priehľadnej bridlice

Akrylátová bridlica

Akryl je bezfarebný, vyznačuje sa dobrou elasticitou, odoláva veľkému zaťaženiu. Je lepšie známe ako plexisklo. Akrylátové plechy sa používajú na vytvorenie ľahkej strechy. Životnosť tohto typu transparentnej bridlice je 10 rokov.

Priehľadné akrylátové bridlice dobre prechádzajú ultrafialovými lúčmi, sú vhodné pre zariadenie strechy nad bazénmi

Kanály, ktoré tvoria listy, sú naplnené vzduchom a od seba oddelené pevnými rebrami. S malou hmotnosťou je materiál trvanlivý a má dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Akrylátová bridlica dobre prechádza UV žiarením, preto sa používa na vybavenie strechy solária a bazénov. Ale predmety interiéru umiestnené pod takou strechou podliehajú blednutiu.

Polykarbonátová strecha

Najvýznamnejšími vlastnosťami sú priehľadná bridlica, ktorá je vyrobená z polykarbonátu. Jeho životnosť je 15 rokov, takže dopyt po ňom je viac ako pre akryl. Okrem vynikajúcich vlastností pre transparentnosť apevnosť, táto bridlica prakticky nehorí, dobre znáša účinky agresívnych chemikálií, má značnú odolnosť voči zaťaženiu vetrom.

Tento pekný priehľadný priezor na balkóne určite priláka pohľady okoloidúcich

Rozmanitosť plastovej bridlice

Výroba plastovej bridlice sa vykonáva extrúziou. Granuly sa zahrejú v zariadení pred transformáciou na roztavený plast, ktorý sa následne pretiahne extrudérom. V procese ťahania plastových chladičov, získavania potrebnej pevnosti, extrudér nastavuje šírku a tvar listu. Na konci spracovateľskej linky sa dĺžka listu určí orezaním.

Farebná plastová bridlica vytvára úžasné svetelné efekty, vďaka čomu je miestnosť svetlá a útulná

Tvar plastovej bridlice je plochý, vlnitý a lichobežníkový, vo farbe bielej alebo farebnej. Môže byť tiež vystužený sklenenými vláknami. Sklenená bridlica je vyrobená z polymérneho materiálu vystuženého sklenými vláknami. Tento žiaruvzdorný materiál môže byť použitý v širšom teplotnom rozsahu: od -40 stupňov do + 140 stupňov Celzia, preto je považovaný za spoľahlivejší a trvanlivejší. Sklolaminát zahŕňa kvalitu kovu a polyméru, to znamená, že má veľkú pevnosť s malou špecifickou hmotnosťou. Vďaka laminátovej výstuži môže tento typ bridlice ľahko odolať silným vetrom, krupobitiu a snehu, nezrúti sa. Na jeho povrchu nie jeZnečistenie sa zhromažďuje, takže vždy udržiava dobre upravený a atraktívny vzhľad. Pomocou rôznych farieb sa vytvárajú jedinečné svetelné efekty. Takáto strecha bude klásť dôraz na módne architektonické trendy.

Priehľadná strecha dáva budovu osobitosť

Charakteristickým znakom bridlicového skla je, že prenáša slnečné lúče v spektre potrebnom na biologickú aktivitu rastlín. Preto tento skleník pokrýva mnoho skleníkov a skleníkov.

Sklenená bridlica je priaznivá pre biologickú aktivitu rastlín - prenáša slnečné lúče zodpovedajúceho spektra
.

Existujúca modifikácia kotúčov z bridlicového skla zjednodušuje inštaláciu strechy a absencia prekrytia znižuje spotrebu povlaku. Plátno v roliach má dĺžku 20 metrov so šírkou 1,5 alebo 2 m.

Musíte vedieť! Pri výbere materiálu pre zariadenie transparentnej strechy je potrebné brať do úvahy klimatické podmienky regiónu, v ktorom sa objekt stavia. Pri silných snehových zrážkach by mali byť posilnené nosné konštrukcie av prípade silného tepla je potrebné sa postarať o ochranu pred prehriatím. Preto musí byť inštalácia svetlovodnej strechy vykonaná v súlade s projektom, pri dodržaní technologických noriem.

Transparentná bridlica je cenovo dostupná a má vysokú kvalitu, je atraktívna pre dodanie individuality budovy a jednoduchá inštalácia ju robí nevyhnutnou pre široké použitie, ako je to v mestách.a súkromných developerov.