Typy dekoratívnej omietky, priority a aplikačná technológia

V súčasnosti je sortiment materiálov pre dekoráciu na stenu obrovský a rôznorodý. Každý človek chce zmeniť svoj byt, ale, bohužiaľ, nie každý si môže dovoliť renováciu, takže je odkladaný na lepšie časy. Alebo rodinné fondy musia byť zachránené niekoľko rokov, aby splnili sen a premenili dom /byt. A môžete sa rozhodnúť všetko inak a nečakať mannu z neba, zatiaľ čo míňate minimum peňazí a fyzickú silu. Dekoratívna omietka s vlastnými rukami je vynikajúcou cestou z tejto situácie, pretože môže aktualizovať miestnosť a doplniť ju svetlými a nasýtenými farbami.

Steny sú pred očami osoby a ako prvé priťahujú pozornosť. V prvých rokoch ich dokonca aj primitívni ľudia ozdobili zvieracími kožami (zvláštnymi trofejami), namaľovali ich farbami a neskôr prehodili tkaninami. Presné historické údaje o vzhľade prvéhoNeexistuje dekoratívny náter na dekoráciu na stenu. S najväčšou pravdepodobnosťou to možno pripísať tapete ryžového papiera: prilepili steny v čínskych domoch (200 pnl), alebo slávnu benátsku omietku, vynájdenú v starovekom Ríme.

Takáto omietka sa ľahko vyrobí a konečný výsledok prekvapí a prekvapí každého muža na ulici. V minulých rokoch používali majstri času špeciálne formy a hotové šablóny na začatie vytvrdzovania cementu, aby sa aplikoval vzor. A najmä obratní remeselníci mali čas ručne aplikovať vzory na kaliaci roztok, na to potrebovali zručnosť, pevnú ruku a verné oko. To bolo raz, a dnes ľudia vymysleli technologické omietky zloženie, ktoré je odolné voči fyzikálnym vplyvom, poveternostným teplotám, okrem toho, že tvrdne postupne.

Výhody dekoratívnej omietky

Stavebný trh ponúka spotrebiteľom obrovskú rozmanitosť: desiatky druhov tapiet, drevených a plastových panelov, interiérových a exteriérových farieb, korkových podláh, dlaždíc. Zoznam je dlhý, ale každé pokrytie je charakterizované vlastnými výhodami a niektorými nevýhodami. Napríklad, ak vezmeme do úvahy najčastejšie možnosť - tapety a farby, potom je to široká škála výkresov a farieb, jednoduchosť aplikácie. Ale smolu, môžu zaostávať za múrmi, nie príliš odolné voči fyzickému namáhaniu a oderu. Áno, a ich aplikácia vyžaduje dokonalé vyrovnanie povrchu.

Zaujímavý spôsob vytvárania reliéfneho vzoru sadry

Dekoratívne obloženie stien je dôležitým detailom vnútorného dizajnu, ktorý jej dodáva eleganciu a individualitu, pričom jej výhody si zaslúžia pozornosť:

 • úžasné asociatívne pocity z materiálu. Napríklad pomocou efektu ušľachtilých čias môžete vytvoriť dôraz na teplo, mier a pohodlie a starnúci kameň - stabilitu, dôveru a rafinovanú chuť. Ale lesk drahého kovu - spoľahlivosť, luxus a jedinečná elegancia;
 • ekologická čistota - materiál je úplne bezpečný;
 • jedinečnosť na najvyššej úrovni - rôzne účinky môžu uspokojiť najcitlivejšie estetické preferencie. Môžete si byť istí na sto percent, že aplikovaný dekoračný náter je jedinečný vo farbe a textúre. Dokonca aj najkvalifikovanejší odborník nemôže dosiahnuť úplne identické výsledky;
 • trvanlivosť a praktickosť - dekoratívna omietka nepotrebuje žiadnu starostlivosť a farba si dlhodobo zachováva svoju farbu. Okrem toho je náter odolný voči mechanickému namáhaniu (aj keď je ľahký);
 • Štruktúrovaný vzhľad dekoratívnej omietky sa vyznačuje vynikajúcimi akustickými vlastnosťami, pričom dôvodom je výrazný zvukovo-izolačný účinok. Okrem toho pomáha vytvoriť miestnosť s pohodlnými podmienkami na počúvanie zvukových nahrávok. Zvuk znie nenápadne a prirodzene, ako keby sa umelci zázračne presunuli do štúdia;
 • dlhodobá prevádzka - dekoračná omietka trvá dlho, kým sa nenudí. Otázka ozmena farby a textúry sa rieši nasledujúcimi spôsobmi: natieranie náteru iným spôsobom; odstránenie omietky na betónový podklad, tmelenie na rovnomernosť a následné dekorácie podľa vlastného uváženia;
 • ​​
 • zle absorbuje pachy;
 • trvanlivé a paropriepustné povlaky;
 • univerzálnosť použitia - omietka sa môže aplikovať na takmer všetky, ale nevyhnutne vopred pripravené povrchy: tehla, betón, kov;
 • nepredstaviteľné variácie a riešenia - fantázické geometrické vzory, prírodné vzory, imitácia mramoru, malachitu, žuly, rôznych druhov dreva, textílií a dokonca aj kože - fantázia nie je obmedzená, môžete vytvárať a vytvárať individuálne harmónie.

Zloženie roztokov, rozdiely

\ t

Samozrejme, každý typ dekoratívnej omietky má svoje špecifické zloženie, ale základné zložky sú rovnaké:

 • spojivo je základom pre upevnenie materiálu na povrch;
 • plnivo - prvok, ktorý tvorí dekoratívny efekt: piesok, celulózové vlákno, mletý mramor, kŕdle;
 • 58) rozpúšťadlo je voda;
 • pomocné aditíva - obohatenie produktu o ďalšie vlastnosti: odpeňovacie činidlá, tixotropné prísady, biocídy.

Podobné zloženie prípravku vzniklo v 80. rokoch minulého storočia. Popularita dekoratívnej omietky neustále rastie, podľa popredných odborníkov je to najdynamickejšie sa rozširujúci materiál a najsľubnejší.

Druhy dekoráciíomietka

Každý človek po náročnom pracovnom dni sníva o tom, že sa ocitne v rozprávkovom svete, aby si odpočinul svoje telo a dušu. Môžeme s istotou povedať, že dekoratívne omietky sú stelesnením umenia, originálne a exkluzívne.

V závislosti od podkladu môže byť dekoračná omietka:

 • akryl - z názvu je zrejmé, že základom náteru sú akrylové živice. Hlavné charakteristiky: nízka priepustnosť pár, dobrá odolnosť voči vonkajšiemu prostrediu;
 • minerál - základ tohto náteru - cement, omietka sa vyznačuje výbornou paropriepustnosťou a odolnosťou voči ohňu;
 • silikát - základom tejto sadry je tekuté sklo. Výhody: rovnaká dobrá priepustnosť pre pary a nevýhody - obmedzený farebný gamut;
 • silikón - omietka sa vyrába na báze silikónových živíc. Vysoká cena je charakteristickým rysom, ale plne odôvodnená vynikajúcou kvalitou. A odolnosť voči rôznym znečisteniam.

Dôležité: podľa oblasti použitia a klimatickej odolnosti sú dekoratívne omietky rozdelené na vnútorné, vonkajšie a univerzálne.

Možnosti benátskej omietky

Tento typ omietky dokonale napodobňuje leštený alebo čiastočne leštený kameň (žula, vápenec, malachit) a môže sa podobať lisovanej textílii a razenej koži. Pri aplikácii tejto jemnej vysoko plastickej zmesi sa používajú špeciálne metódy, konečný výsledok jeleštený povrch alebo jedinečný trojrozmerný vzor.

Možnosti benátskej omietky sú neobmedzené: dokáže dokonale napodobniť kameň, kožu, hodváb, pomocou tejto technológie vytvorí trojrozmerný efekt

Benátčan sa vyznačuje pozoruhodnými dekoratívnymi parametrami, ľahko sa čistí a má vlastnosti odpudzujúce nečistoty. Tento indikátor je obzvlášť dôležitý pri spracovaní hotovej steny voskom alebo ochranným lakom, potom je náter doplnený o vodu odpudzujúce vlastnosti a získava jednotný lesk.

Veľkolepé hladké omietky

Dekoratívne účinky sú ohromujúce - hodvábne rúško, vlnky na vode, perleťová škrupina, ľahká pena.

Hladká omietka je vždy jedinečná, aj samotný majster pravdepodobne nebude opakovať svoj dizajn
.

Hladké nátery sú veľmi krásne vďaka hre farieb a jemnej textúre farieb a lakov.

Zmeny v štruktúre textúry

Táto zmes môže mať rôzne farby, je založená na syntetických materiáloch s rôznymi plnivami (ľanové vlákna, bavlna).

Textúrovaná omietka vám umožňuje stelesniť neobmedzený počet úžasných nápadov na dizajn

V klasickej verzii je textúrovaná omietka imitáciou murovaného kameňa, basreliéfov s trojrozmerným vzorom a drevenej kôry. Po natiahnutí na stenu získa omietka textúru určitého plniva, vyzerá originálne a skrýva povrchové vady.

Používa sa aj granulát.heterogénna hmota so špeciálnymi prísadami - granulátmi, napríklad fragmenty kremeňa, drevných vlákien. Omietka nevyžaduje riedenie a vyznačuje sa aj extrémnou plasticitou a ťažnosťou, môže sa čistiť a umyť.

Štýlové štiepky

Tento typ dekoratívnej omietky pozostáva zo skutočných malých kamienkov zmiešaných s lepidlami a spojovacími komponentmi.

Dôležité: jedná sa o chladnejší materiál, preto sa odporúča používať v nebytových priestoroch: chodba, kúpeľňa, hala.

Je to kremeň, mramor, žula, krásne vydrží počasie a vyzerá úžasne. Takýto dekoratívny materiál sa používa na výzdobu jednotlivých architektonických prvkov a celej budovy.

Inovácia - povrchová vrstva

Ide o veľmi zaujímavú novinku, ktorá sa skladá z malých častíc rôznych veľkostí, farieb a tvarov.

Flock povlak - nové slovo v cieli

Tento náter sa ľahko čistí roztokmi na báze alkoholu, saponátmi a nebráni sa svetlu, plesňovým infekciám alebo nárazom. Okrem toho je bez zápachu a jednoducho sa aplikuje.

Technológia omietok

Celý proces sa skladá z niekoľkých krokov:

Povrch sa musí dôkladne pripraviť

Pred nanesením dekoratívnej omietky musíte odstrániť steny starého náteru. , dôkladne vyčistite prach, nečistoty a potom ošetrite základným náterom.

Dôležité: ak sa na stene objavia hrče, odporúča saodstránené.

Proces priamej aplikácie

Každý typ sadry má svoju vlastnú aplikačnú techniku, ktorá je podrobne opísaná v priložených pokynoch. Omietka sa dôkladne premieša a aplikuje na steny valčekom alebo špeciálnou stierkou.

Dekoratívna omietka je úžasný výsledok, na ktorý sa vzťahujú nástroje a dokonca aj ruky komody

Pokiaľ ide o spotrebu, všetko závisí od požadovaného účinku a od správneho používania.

Dôležité: po ukončení tohto procesu by omietka mala byť suchá (niekoľko dní).

Ako a čo maľovať

Dekoratívnu omietku je možné po povrchovej úprave nanášať farebne alebo natierať. Je potrebné pripomenúť, že pri natieraní valčekom (s krátkym zdriemnutím) nie sú vybrania natreté, to znamená, že konečný efekt sa bude líšiť od natierania štetcom alebo striekacou pištoľou. Konečný výsledok závisí od fantázie a osobných preferencií.

Pozrite si video, ktoré demonštruje technológiu vytvárania hodvábneho povrchu počas farbenia:

Odporúčané voskovanie

Konečným náterom je voskovanie povrchu na ochranu pred nečistotami a lesklým povrchom, ak sa používa. včelí vosk a matné, ak sú syntetické.

Existuje mnoho variantov dekoratívnej omietky, s jej pomocou môžete realizovať najneuveriteľnejšie nápady a fantázie. A práca, ktorú vykonáte, je dvojnásobne cenná, pretože tamvnorená časť duše.