Urob si sám betónovú podlahu: ako správne vyplniť a vytvoriť trvanlivú podlahu

Betónové podlahy sú usporiadané na všetkých priemyselných objektoch vystavených ťažkému zaťaženiu. V každodennom živote sa tento typ podlahových krytín nachádza v garážach, dielňach a iných priestoroch pre úžitkové využitie. Tiež nalial betónové podlahy v suteréne vidieckych domčekov. Z hľadiska pevnosti, trvanlivosti a cenovej dostupnosti sa žiadny iný typ podlahy nezhoduje s betónovými podlahami.

Betónové podlahy: technológia liatia

Pracovný postup zariadenia betónových podláh možno rozdeliť do niekoľkých stupňov:

 1. príprava základne piesku a štrku;
 2. vodotesnosť;
 3. položenie výstužnej sieťoviny alebo rámu;
 4. 30. naliatie betónovej zmesi a jej vyrovnanie;
 5. brúsenie povrchu betónovej vrstvy;
 6. poťahovanie polymérom.

Treba poznamenať, že je úplne možné, aby každá osoba urobila betónovú podlahu vlastnými rukami, ale partner je stále potrebný vo fáze liatia betónového roztoku na rýchlu prípravu zmesi.

V tomto prípadenáklady na prácu budú výrazne nižšie a znížia sa len na náklady na nákup stavebných materiálov a kompenzáciu pre pomocných pracovníkov.

Plnenie betónovej podlahy sa najčastejšie vykonáva v niekoľkých stupňoch, pre ktoré je plocha miestnosti rozdelená na niekoľko úsekov obmedzených debnením
.

Príprava kamenného základu drveného pieskom

Pred začatím inštalácie betónovej podlahy na zemi je potrebné vykonať prípravné práce.

 1. Pôda sa odstráni do hĺbky 15 - 20 cm na mieste, ktoré sa má vylievať betónom.
 2. Dno je vyrovnané a zhutnené.

Poznámka! Ako tamper, môžete použiť domáci nástroj, ktorý je vyrobený z meter alebo pol metra log, pribitý na palube. Niekedy remeselníci na strane zvisle umiestneného guľatiny pripevňujú perá, aby sa uľahčilo používanie nástroja pri stlačení.

 1. Potom sa naleje desaťcentimetrová vrstva piesku, ktorá sa preleje vodou a opatrne sa poduší.
 2. Na piesok sa položí 10 cm vrstva drveného kameňa, ktorej veľkosť frakcií by mala byť 40 - 50 mm. Každá vrstva musí byť navyše zhutnená.
 3. ​​
 4. Aby sa vytvoril hladší povrch, položte malú vrstvu piesku alebo drveného kameňa na vrchnú časť drvenej kamennej vrstvy. Znova znova upravte vrchnú vrstvu.

Dôležité! Ak chcete ľahšie sledovať hrúbku vrstiev, označte ich úrovne na stene malými na požadovanej úrovnivýška.

Hydroizolácia betónových podláh

Ako hydroizolačná vrstva môžete použiť špeciálne vyrobené valcové materiály alebo jednoduchý polyetylén. V tomto prípade je žiaduce zvoliť polyetylénový film, ktorého hrúbka je 100 až 200 mikrometrov. Z pol metra film môže byť vyrobený tri metre, ak je rez od jedného okraja. Pre väčšiu spoľahlivosť je polyetylén rozložený v niekoľkých vrstvách. Ak je šírka miestnosti väčšia ako tri metre, listy sa prekrývajú, prejdú na iný hárok o 15-20 cm, okraje fólie musia prejsť na steny do výšky podlahy, kde sú pripevnené lepiacou páskou.

Mapy - debnenie na odlievanie

Ak má miestnosť veľkú plochu, betónové podlahy sú konštruované pomocou obdĺžnikov určitej veľkosti, ktoré sa v profesionálnom jazyku nazývajú „mapy“. Veľkosť pozemkov závisí od vášho výkonu. Debnenie je inštalované po obvode plánovaného úseku, ktorý môže byť použitý ako čerstvo vlhké vlhké drevo alebo špeciálna laminovaná preglejka. Veľkosť mapy je daná plochou podlahy položenou pre pracovnú zmenu, t.j. výkon. Po obvode karty je inštalované debnenie z dosiek alebo špeciálnej laminovanej preglejky.

Príručky nastavenia

 • Na zachovanie rovnakej hrúbky betónovej podlahy všade sa používajú vodidlá. Ako im je najvhodnejšie použiť rúry obdĺžnikového prierezu, ktoré sa predávajú v každej budovetrhu. Ako vodítko si môžete vziať aj roh alebo v extrémnom prípade kruhovej trubice. Ohraničená doska, drevená tyč bude tiež fungovať, ak majú hladké hrany.
Príručky nastavenia
 • Pred naliatím betónu sú vodidlá mazané špeciálnym debniacim olejom vyrobeným v Nemecku. Táto technika vám umožní uľahčiť oddelenie vodidiel od tvrdeného betónu, ako aj rýchlo umyť cementové mlieko. Nemecké vozidlo môže byť vymenené za použitý motorový olej. Ak tomu tak nie je, potom sa vykoná koncentrovaná zmes akéhokoľvek dostupného detergentu a vody.
 • Nainštalujte vodiace lišty na špeciálne kolíky alebo „buchty“ z hrubej betónovej malty. Vodítka sa zobrazujú v prísne horizontálnom stave pomocou optickej úrovne, hladiny vody alebo normálnej úrovne konštrukcie.

Zosilnenie betónu

Ako vystuženie môžete použiť cestnú sieť (5x100x100 mm). Tiež iné sieťové materiály, ktoré majú menšie bunky, tiež. Na trhu nájdete plastové siete, ktorých články sú pomerne veľké, vyrábané výrobcami špeciálne pre vystuženie betónových poterov.

Dôležité! Zosilňovacie pletivo nemožno položiť priamo na zem, pretože to nedáva očakávaný účinok. Pevný mriežka výťah nie viac ako 1/3 hrúbky poteru, inštalácia na podstavochki. Stavitelia im hovoria "stoličky". Stojany sú umiestnené na obdĺžnikoch rezaných z azbestového cementulist. Ak je výstužné pletivo mäkké, potom je ťahané cez kolíky, ktoré sú prilepené do zeme.

V prípade intenzívneho zaťaženia sa použije sieťovina na vystuženie betónovej podlahy
.

Výstužná klietka je usporiadaná, ak je betónová podlaha vystavená zvýšenému zaťaženiu. V tomto prípade je rám vyrobený pletením z kovových tyčí, ktorých hrúbka je v rozsahu od 8 mm do 16 mm. V tomto prípade sa vyžaduje intenzívnejšie vibračné pôsobenie betónovej zmesi.

Naplnenie betónovej zmesi a jej vyrovnanie

Keďže nalievanie betónovej podlahy by sa malo vykonávať bez dlhých prestávok, pri práci s rukami sa odporúča prenajať si miešačku betónu. Vlastná príprava cementovej malty je lacnejšia ako nákup hotového betónu. Aj keď je potrebné vypočítať všetko: náklady na materiál a ich dodávky, prenájom zariadenia, náklady na elektrinu. Kvalita betónu závisí od použitých zložiek, ktoré sú v roztoku zmiešané. Cement nie je nižší ako M400 a lepší - M500. Piesok by mal byť bez nečistôt, bez hliny a nečistôt. Roztok sa pripravuje z cementu, piesku, štrku, vody, v pomere 1: 2: 4: 0,4.

Betón sa opatrne vyloží do "mapy" a vyrovnáva sa lopatou, čo ju robí bajonetovými pohybmi, ktoré umožňujú kondenzáciu a odstránenie prebytku vzduchu z roztoku. Pre tieto účely je lepšie použiť hlboký vibrátor. Keď je tento vibrátor spustený do betónovej zmesi v šachovnicovom vzore. Po cementovom mlieku sa objaví na povrchu adrvený kameň ide dole, proces vibrácií sa prenáša na iné miesto.

Vyrovnajte betón pomocou trojmetrového pravidla (špeciálny konštrukčný nástroj), ktorý je podopretý inštalovanými vodidlami.

Dôležité! Aby sa pravidlo pohybovalo pozdĺž vodiacich líšt bez pádov a poklesov, je potrebné, aby medzi nimi bola vzdialenosť 2,5 m. Tento nástroj vykonáva polkruhový pohyb na povrchu betónovej podlahy s malou amplitúdou.

Dôležité! Starostlivosť o betónový poter spočíva v trojdňovom namočení jeho povrchu vodou. Potom je pokrytý plastovým obalom tak, aby vrstva betónu rovnomerne vyschla. Je žiaduce vylúčiť prítomnosť prievanu, ako aj kontakt s priamym slnečným svetlom na betónovú podlahu.

Povrch liateho betónu je v súlade s pravidlom
.

Brúsenie povrchu betónovej vrstvy

Cementové mlieko vznikajúce pri vytvrdzovaní betónového roztoku stvrdne hladkým filmom na povrchu. To môže rušiť následnú priľnavosť betónovej podlahy k vrchnému náteru. Preto po niekoľkých hodinách alebo maximálne nasledujúcom dni po naliatí je potrebné brúsiť betónový povrch, v dôsledku čoho bude možné film odstrániť. Existujú špeciálne brúsky, ale túto operáciu môžete vykonať sami pomocou ručnej brúsky. Pre neho je potrebné zakúpiť špeciálne korundové siete.

Akonalejte do garáže betónovú podlahu

Ak sa má opraviť drevená podlaha vo vašej garáži, je lepšie ju demontovať a nahradiť betónovým povrchom. Vykonávajú sa tieto operácie:

 • Demontujte podlahu, demontujte podlahové lišty a podlahové dosky po jednom so šrotom.
 • Odmerajte vzdialenosť od úrovne podlahy k povrchu zeme. Trvá 30 cm, aby sa položila 10 cm vrstva drveného kameňa, 5 cm vrstva piesku, vodotesné tesnenie, tepelná izolácia a vrstva betónovej malty. Ak je nameraná vzdialenosť menšia ako zadaná hodnota, vykonajte práce na prehĺbenie jamy.
 • Posypte piesok, potom štrk a znovu piesok. Opatrne vyhladzujte každú vrstvu a škvrnu.
 • Rozprestrite hydroizolačnú hmotu a jej konce by mali ísť na steny, ku ktorým je film pripevnený lepiacou páskou.
 • Izolačné dosky položte na kusy správnej veľkosti. Zo zvyškov je potrebné strihať pásy široké 10 cm a položiť ich pozdĺž stien po obvode.
 • Začnite od ďalekého rohu, aby ste betón položili a pohybovali sa hladko k dverám.
 • Vyrovnajte povrch betónu pravouhlým dreveným blokom.
 • Na vyrovnanie drážok použite stierku.
 • Utrite všetky nepravidelnosti povrchovým plavákom.
 • Betónová podlaha sa nechá niekoľko dní stvrdnúť.
 • Urobte trojcentimetrovú lištu (majáky) drevenej tyče, ktorej dĺžka by sa mala rovnať šírke miestnosti.
 • Nainštalujte Reiki majáky od steny kstenu a vyplňte betónový poter.
 • Potom odstráňte lamely a nalejte betónovú zmes do výsledných drážok.
 • Zarovnajte kravatu s okrajmi a dverami.
 • Nechajte mrazničku tri dni.
 • Betónová podlaha je pripravená.

Ako správne naliať betónovú podlahu: video

Ak po prečítaní článku stále máte otázky o tom, ako vytvoriť betónovú podlahu, potom sa na to pýtajte v komentároch. Budeme sa snažiť rozptýliť vaše pochybnosti. Skladujte na materiáloch, budujte nástroje a začnite ovládať vedu budovania betónovej podlahy vlastnými rukami.