Utesnenie sadrokartónových švov - kľúč k vynikajúcim výsledkom

Sadrokartón - najobľúbenejší materiál pre konečnú úpravu stropov a stien v obytných a nebytových priestoroch. Dopyt po ňom v posledných rokoch výrazne vzrástol. Práca s sadrokartónu je jednoduchá - a to je nepochybne tromfová karta materiálu. Je ľahko rezateľný a bez špeciálneho úsilia namontovaný na danej pozícii. Dosky sú absolútne ekologickej čistoty, schopné vytvárať vynikajúci zvuk, tepelnú izoláciu - nie je divu, že ich predaj rastie.

Ale nemôžete „vystúpiť“ len so samotnou inštaláciou sadrokartónu. Na postavené stavby Vám slúžili verne, je potrebné vykonať kvalitné tesnenie švov. Ľavá medzera jednoducho vynechá všetky deklarované výhody materiálu. Áno, tento postup je zodpovedný nielen za vzhľad konštrukcie, ale aj za podmienky jej prevádzky. Ak nevenujete maximálnu pozornosť utesneniu spojov GKL, neplánované povrchové opláštenie vo vašej domácnosti nie je ďaleko.

Kompetentná príprava - záruka úspechu

Predovšetkým sa musíte uistiť, že všetky spojovacie body sadrokartónových dosiek sú pevne pripojené k rámu. Každá zo skrutiek by mala byť „zaskrutkovaná“ do sadrokartónu do hĺbky asi milimetra, bez toho, aby sa praskla samotná lepenka.

Správne pripravené na ukončeniepovrch - kľúč k úspešnej práci

Nasleduje úplné čistenie povrchu pred nečistotami a prachom - bez toho neexistuje žiadny spôsob. Koniec koncov, trvanlivosť celej konštrukcie sadrokartónu závisí od kvality švov. Čistá pracovná plocha - jedna zo základných "kvality" procesu.

Nemyslite si, že inštalácia švov zo sadrokartónu je práca z kategórie náročných a neznesiteľných na to, aby ste to urobili sami. Vec je "každodenná", musíte byť opatrní a dôslední.

Ďalším krokom na ceste k tmelu je priama príprava hárkov. Názor majstrov na ich koniec sa dramaticky odlišuje. Niektorí odborníci sa domnievajú, že konce by mali byť podrobené uhlovému rezu bez zlyhania. Vysvetľujú svoj názor tým, že tento manéver pomáha zvýšiť pevnosť švu a tiež ho uľahčuje.

Iní to neodporúčajú, pretože pevne veria, že zúženie hrán listu, ktoré poskytne výrobca, stačí na splnenie úlohy.

Je na vás, aby ste sa rozhodli presne, čo robiť v tejto fáze.

Výber a príprava zmesi

Výberu tmelu by sa mala venovať maximálna pozornosť. Tesnenie spojov sadrokartónových dosiek bude čo najproduktívnejšie so špeciálnou omietkovou zmesou, ktorá má schopnosť rýchleho schnutia a ľahko sa pieskuje. Je tiež schopný pevne „držať“ plechové spoje - je zrejmý vysoký adhézny účinok, čo je dôležitépri použití sadrokartónu dokončiť steny, a najmä strop.

Dôležité! Pre ktorýkoľvek z tmelu má svoj vlastný "recept". Nebuďte leniví čítať nápisy na obaloch!

Nesprávne riedená zmes je zmesou so zlou kvalitou, v dôsledku čoho môže dôjsť k poškodeniu švov, a tým aj celého povrchu povrchovej úpravy.

Do nádoby sa naleje určité množstvo „prášku“, naplní sa vodou - na vytvorenie homogénnej zmesi použite stavebný mixér; uistite sa, že v ňom nie sú žiadne hrudky. Stručne povedané, mali by ste získať konzistenciu hustého krému.

Dôležité! V žiadnom prípade by nemala hmota prúdiť z špachtle!

Proces utesnenia spojov

Požadované materiály a nástroje:

    38. hotový tmel;39) základný náter;
  • stierky;
  • serpyanka;
  • široká kefa.
Švy základného náteru zvyšujú priľnavosť, znižujú spotrebu materiálu

Znova sa uistite, že na švoch nezostali žiadne nečistoty alebo prach. Ak je to potrebné, odstráňte zvyšky štetcom. Švy potrite ochranným základným náterom (základným náterom) a počkajte, kým nebude úplne suchý. Teraz môžete pokračovať priamo k ukončeniu.

Zaveste trochu tmelu na nôž a zatlačte hmotu dobre do spojov, roztiahnite pozdĺž nich. Dajte serpyanka na šev, vyrovnajte ju špachtľou. Páska musí byť úplne zapustená do čerstvo nanesenej hmoty.

​​
Nálepka Serpyanka je potrebná na vytvorenie dokonale plochého monolitického povrchu

Dôležité! Serpyanka by mala byť o niečo dlhšia ako dĺžka švu.

Brúsenie by sa malo začať až po úplnom vyschnutí tmelu. Je potrebné „leštiť“ švy pomocou špeciálnej stierky alebo jednoduchého brúsneho papiera.

Povrch by mal byť dokonale rovný. Vymeňte švy opäť základným náterom a nechajte uschnúť. Voila: strop a steny sú pripravené na ďalšie spracovanie - maľovanie, lepenie tapety.

Pečatenie švov zo sadrokartónu - video

Ako sa hovorí: je lepšie vidieť raz, ako počúvať necelých sto.

Prečo prasknú švy?

Hlavnými dôvodmi vzniku trhlín sú štrukturálne chyby, ako aj chyby počas ukončovania, ktoré možno kvalifikovať ako:

  • nedbanlivosť pri príprave hmoty na tmel;
  • krehký upínač GKL;
  • žiadna výstužná páska.

Toto však nie sú všetky aspekty, ktoré môžu vyvolať chybu. Napríklad seizmická aktivita hrubých stien môže byť tiež príčinou vzniku trhlín v rohovom spoji. To sa zvyčajne stáva, keď sú steny vyrobené z dreva. Tento materiál je prístupný prirodzenej expanzii, v dôsledku čoho vznikajú problémy.

Teraz môžete pristúpiť k dokončeniu
.

Pre všetky ostatné „štandardné“ prípady ideálny spôsob, ako zabudnúť na existenciu akýchkoľvek švov navždy, nie je zanedbávať potrebu použitia serpyanky a vložiť vysoko kvalitný tmel.