Utesnenie stien: ako stenové steny pre tapetu a maľovanie - zvyšujeme kvalitu a uľahčujeme prácu

Vykonávanie opráv len zriedka bez naplnenia a naplnenia povrchu stien. Tento typ práce sa vykonáva v konečnom štádiu, aby sa dosiahol hladký a rovnomerný povrch. Okrem plochého povrchu majú omietnuté steny množstvo výhod, vrátane čistého vzhľadu a jednoduchosti ďalšej práce. Vykonávať prácu sami, je dôležité vedieť, ako putty steny získať hladký a hladký povrch pre maľovanie alebo tapetovanie. Vyplnenie stien vlastnými rukami je pomerne jednoduchý typ práce, hlavná vec je pochopiť, čo musíte urobiť, postupovať podľa postupu a byť schopný zvládnuť nástroj.

Prečo je potrebné omietanie stien

Práce na dokončovaní stien možno rozdeliť do troch hlavných etáp. Prvým krokom je príprava povrchu. Skladá sa z odstránenia starého náteru, popraskaného tmelu a omietky. V druhej etape vykonávame hrubú povrchovú úpravu stien. To zahŕňa vystuženie, vyrovnávanie a spackling. Posledná tretia etapa je redukovaná na tapetovanie, maľovanie alebo iné dokončovacie metódy.Steny. Mnohí sú zvyknutí vykonávať iba prvú a poslednú etapu, úplne strácajú zrak z hrubej povrchovej úpravy. Toto malé vynechanie negatívne ovplyvní vzhľad stien a celkový dojem z opravy. Potreba vykonávať také práce, ako je vyrovnávanie stien, omietky stien pre tapety alebo omietky stien pre maľovanie sa stáva zrejmým len v záverečnej fáze práce, keď sa nedá nič zmeniť.

Video: stenový tmel na tapety

Zrejmé výhody tmelu na steny sú hladký povrch, vyhladenie omietky, malé drážky, trhliny. Okrem toho majú omietnuté steny homogénny povrch, na ktorý sa dokonale hodia všetky dokončovacie materiály.

Pokiaľ ide o vyrovnávanie povrchu, situácia s týmto typom práce je trochu zložitejšia. Faktom je, že vyrovnanie nesie estetické zaťaženie, zatiaľ čo tmel je technický. A odpoveď na otázku, či robiť vyrovnávanie závisí od finančných možností a túžby vidieť symetrické rohy izieb.

Metódy omietania stien

Pre kvalitnú opravu je potrebné vykonať postup omietania povrchov pred konečnou úpravou. Ak chcete vedieť, ako správne tmely stien, musíte sa najprv zaoberať metódami puttying. Existujú nasledujúce metódy: štartovací tmel, maják tmel, dokončovacie tmel a tmel pre trhliny. Každá z týchto metód sa vykonáva rôznymi typmi tmelu a používa sa na špecifické účely. predputty steny pre maľovanie alebo tapety, mali by ste vykonať štart tmelu a zarovnať steny.

Štartovací tmel

Východiskový tmel steny je rozhodujúcou fázou, ktorej kvalita závisí od množstva následnej práce
.

Na začiatočný tmel sa používajú sadry na báze sadry s prísadou rôznych prísad. Štartovací tmel sa vykonáva s cieľom vyrovnania stien, zapustenia bleskov a dier. Hrúbka vrstvy môže dosiahnuť až 15 mm. S veľkou hrúbkou by mal byť tmel aplikovaný striedavo vo vrstvách. Každá nová vrstva sa aplikuje s pauzami na vysušenie predchádzajúcej. Pre vysoko kvalitnú aplikáciu štartovacej omietky s použitím lakovej mriežky. S jeho pomocou má materiál lepšiu priľnavosť k povrchu, možnosť vzniku trhlín takmer zmizne a samotný povrch je rovnomernejší.

Dôležité! Aby bol povrch čo najhladší a najrovnomernejší, mal by sa použiť hrubý lak.

Metóda používajúca majáky

Súčasný tmel stien umožňuje eliminovať povrchové defekty

Vykonanie tejto metódy tmelenia vyžaduje rovnaké materiály ako východiskový tmel. Používa sa na vyrovnávanie stien, zapustenie blesku a dier. Pred tmelom steny s majákom tmelu, sú nainštalované majáky, ktoré sú vyrobené z drevených, sadrových alebo kovových lamiel. Maják sa nachádza vo vertikálnej a horizontálnej rovine pod úrovňou anaplnené tmelom. Vďaka tomu je povrch dokonale rovný a zvislý.

Dôležité! Maják putty je rádovo drahší ako tmel pomocou mriežky, ale vizuálne sa nelíši.

Povrchová úprava povrchovej úpravy

Táto metóda tmelenia sa tiež nazýva "beshanka". Tmel sa aplikuje na maják alebo začína dodávať povrchu dokonale hladký a rovnomerný vzhľad. Výsledkom je povrch bez pórov a trhlín. Konečný tmel sa aplikuje tenkou vrstvou a úplne opakuje rovinu predtým aplikovaného štartovacieho tmelu.

Dôležité! Povrchový tmel je navrhnutý tak, aby poskytol hladký povrch. Nie je možné ho použiť na vyrovnanie, pretože vrstva dokončovacieho tmelu nie je väčšia ako 1,5 mm.

Preukázanie správneho vyplnenia stien videa objasňuje technológiu aplikácie konečného tmelu.

Omietané steny s prasklinami

Táto metóda sa používa vtedy, keď je potrebné povrch steny „lokálne upchať“. Na tmelenie trhlín môže byť jednoduchá stierka. Zmesi sadry a alabastru môžu byť použité ako materiál, ale satengips slúžia ako najlepší materiál pre tento typ tmelenia. Než začnete tmel trhliny, mali by ste zvýšiť šírku a hĺbku trhliny sám. To sa robí pre lepšiu stopu tmelu. K tomu držte ostrý roh špachtľou alebo nôž pozdĺž samotnej trhliny. Potom naneste hlboký penetračný náter a nechajte uschnúť. Teraz sme dalitmelom špachtľou a nechajte uschnúť.

Dôležité! Je ťažšie pracovať s alabasterom a sadrou, pretože nemajú dostatočnú elasticitu. Výhodou týchto materiálov je ich rýchlosť sušenia - cca 10-15 minút. Satengips je pružnejší, ale má dlhšiu dobu schnutia.

Výber materiálov a nástrojov

Na vykonanie práce potrebujete nasledujúci nástroj:

- špachtľa malá 10-15 cm;

- špachtľa veľká 25 - 30 cm;

- uhlová špachtľa;

- vŕtačka a zásuvná miešačka;

- brúsny papier;

- kefa a valček;

- čistá kapacita 15 - 25 litrov.

Sada nástrojov na brúsenie stien

Záležitosť je s materiálmi o niečo zložitejšia. Trh s tmelmi poskytuje obrovský výber, od jednoduchých a lacných na základe ľanového oleja a končiaci drahým, vopred pripraveným tmelom. Tí, ktorí majú obmedzený rozpočet alebo majú túžbu ušetriť peniaze, môžete sa rozhodnúť pre suchý tmel.

Sú lacnejšie a majú dostatočnú kvalitu. Pre aplikáciu východiskovej vrstvy by sa mal použiť hrubý tmel, pre poslednú vrstvu pomocou finálneho tmelu. Existuje množstvo univerzálnych plnív, ale pre kvalitu práce a ekonomiku stojí za to si vybrať podľa spôsobu, akým sa používajú.

Dôležité! U suchých plnív je vážnou nevýhodou ich nízka odolnosť voči vlhkosti. Keď vlhkosť stúpa, znova sa mäknú. Aby bol tento jav bezpečný, je lepšie ihneď zvoliť tmel odolný voči vlhkosti.

Na tmel a iné dokončovacie materiály sa dobre udržiava, povrch sa natrie. Nanesená základná vrstva fixuje a udržiava povrch pred menším poškodením. Okrem toho primér podporuje lepšiu absorpciu (absorpciu) a priľnavosť k základnému povrchu omietky, farby, lepidla na tapety a tmelu. Pri výbere základného náteru by sa mala venovať pozornosť typu povrchu, na ktorý sa podklad aplikuje. Primery s vysokým stupňom penetrácie sa aplikujú na vysoko porézny a voľný povrch, univerzálne priméry sa aplikujú na stredne pórovitý povrch. Naneste základný náter s vysokou priľnavosťou na nízkoporézny hustý povrch. Pre vysokokvalitné spájanie dokončovacích materiálov by ste mali použiť špeciálny podklad pre určitý typ povrchu.

Je vhodnejšie a rýchlejšie natrieť povrch valčekom

Dôležité! Pri základnom nátere v miestnostiach s vysokou vlhkosťou by ste mali použiť špeciálny základný náter. Takéto priméry sa aplikujú v dvoch vrstvách.

Ako tmeliť steny: štádiá práce

1. Povrch ošetrujeme základným náterom. Na to používame valček. Ťažko dosiahnuteľné miesta, rohy a spoje natreté štetcom. Čakáme na jeho úplné vyschnutie.

2. Ak je to potrebné, vyrovnajte steny s omietkou alebo štartovacím tmelom. Po opätovnom zaschnutí znovu natrite.

3. Ak používate suchý tmel, musíte to urobiť. Ak to chcete vykonaťnalejte malé množstvo vody a pridajte tmel. Najprv premiešajte špachtľou a potom použite vŕtačku s mixérom. Voda sa pridáva postupne.

Hnetenie roztokov sa vykonáva v súlade s pokynmi výrobcu materiálu
.

Dôležité! Pripravený tmel je určený jeho konzistenciou. Na videu ukazuje, ako sa má tmel stien môžete vidieť, ako by mala byť: flexibilné a mierne držať na povrchu stierky. Ak je tmel kanalizácie, potom je vodnatá a mala by byť pridaná do suchej zmesi. Ak je hrudka, opak je suchý.

4. Uvedenie štartovacieho tmelu. Na to používame veľkú špachtličku. Tmel vložený do stredných častí a rovnomerne rozdelený po povrchu steny. Držíme stierku v uhle 25-30 stupňov a položíme tmel na jeden diagonálny pohyb. Aby sa zabránilo nárazom a prechodom, každá nasledujúca vrstva sa prekrýva.

Dôležité! Pri nanášaní počiatočnej vrstvy by mal byť tmel hnetený v malých dávkach pre rýchly vývoj. To sa robí tak, aby sa suché častice nevyskytovali v hnetenej zmesi, čo môže ovplyvniť kvalitu práce. Nebojte sa vzhľadu prúžkov z špachtle, budú zarovnané s dokončovacím tmelom.

5. Pre rovné uhly použite špeciálnu uhlovú stierku. Najprv pomocou malej špachtle naneste malú vrstvu tmelu na celú výšku rohu alebo svahu a potom zarovnajte uhlovou špachtľou. Počas dňa dobre vysušte.

Vlepovanie rohov a svahovšpeciálna uhlová stierka zaisťuje vytvorenie ideálne hladkých rohov

6. Po úplnom vysušení štartovacieho tmelu môžete pokračovať do cieľa. Putty umiestnime v malých porciách na veľkú špachtličku. Potom sa rovnomerne nanesie na povrch. Hrúbka vrstvy dokončovacieho tmelu by mala byť od 1,5 do 2 mm.

7. Skôr ako si stenu na stenu pre tapetu alebo maľbu, mali by ste počkať, kým štartovací tmel a prvá vrstva sú úplne suché. Po 12 hodinách bude prvá vrstva dokončovacieho tmelu suchá a povrch môže byť pripravený na konečný krok tmelenia. Ak to chcete urobiť, naneste povrchovú vrstvu a čakajte na jej vyschnutie. Teraz je možné brúsiť pomocou špeciálneho držiaka a brúsneho papiera.

Dôležité! Pred nanesením každej novej vrstvy tmelu by mal byť predchádzajúci aplikovaný základný náter.

Tmely stien na maľovanie sa líšia od tmelu stien pre tapetu ako kvalita konečného leštenia povrchu. Tapeta dokonale hladký povrch nie je tak dôležité. Samotná tapeta čiastočne skryje hrubosť. Ale pre náter je dôležité, najmä ak používate smalt. Preto je brúsny papier s zrnom od P80 do P120 vhodný na brúsenie stien pre tapety a brúsny papier s zrnom od P120 do P150 by mal byť brúsený na steny.

Naplnenie stien nie je tak zložité ako náročný proces, ktorý si vyžaduje veľa času. Všetky práce vyžadujú zvýšenú pozornosť, ale výsledok poteší jeho milosť a dokonalosť.

Utesnenie vlastných stien: video inštrukcia