Vaňa z baru vlastnými rukami: výhody, fázy výstavby

V súčasnosti je možné vybudovať kúpeľ z rôznych stavebných materiálov ponúkaných na modernom trhu. Hlavnými kritériami ovplyvňujúcimi výber sú vlastné preferencie, finančné možnosti a skúsenosti s týmto materiálom. Vlastným kúpeľom môže byť uskutočnenie vašich rozhodnutí o dizajne. Tradičný ruský kúpeľ je vyrobený len z dreva - guľatiny, dreva alebo guľatiny, ktoré stelesňujú všetky výhody prírodného materiálu. Najjednoduchšia konštrukčná technológia sa vyznačuje vaňou z baru, ktorá kombinuje prirodzenú vôňu drevených a parných klubov, čo vám umožní relaxovať po pracovných dňoch.

Výhody kúpeľných domov z baru

Prečo si mnohí ľudia vyberajú bar pre výstavbu a nie iné materiály?

 • Po prvé, drevo je ekologický a bezpečný materiál, ktorý neobsahuje škodlivé látkynečistoty;
 • Po druhé, výstavba sauny z baru vlastnými rukami netrvá veľa času a je prístupná takmer každej osobe, ktorá má s materiálom a nástrojmi málo skúseností;
 • Po tretie, drevo dobre zapadá do radov, takmer sa nezráža, dobre udržiava teplo.
Kúpeľ z baru môže byť veľmi estetický
.

Treba poznamenať, že výstavba stien vane z baru sa vykonáva priamo nadácii, ktorá zásadne odlišuje túto technológiu výstavby od technológie výstavby kúpeľa od guľatiny, pre ktorú sa guľatiny najprv montujú na zem a až potom sa prenesú na nadáciu. Ďalší rozdiel medzi vybraným materiálom spočíva v tom, že je dosť jednoduché vypočítať, koľko je v jednom kúpeli potrebná tyč. Drevo - vhodný materiál, ktorý nevyžaduje pomoc špecialistov pri montáži, takže výstavbu kúpeľa z dreva je možné považovať za nákladovo efektívne.

Ako si vybrať miesto na výstavbu

Dôležitým bodom v počiatočnej fáze výstavby je výber správneho miesta na kúpanie z baru. Je ovplyvnená mnohými faktormi, medzi ktoré patrí typ pôdy, terénne znaky, prítomnosť kanalizácie a vodovodov, prítomnosť drenážneho systému, umiestnenie okolitých budov. Kúpeľ by mal byť umiestnený na mieste s prirodzeným jednostranným svahom, ktorý umožňuje dosiahnuť dobrý odtok vypúšťanej vody. Prirodzene, zo strany svahu by nemali byť žiadne stavby a budovy.

Ak existuje možnosťmiesto umývadla v blízkosti umelej nádrže na mieste, mali by ste ju určite použiť. Po parnom kúpeli si môžete s veľkým potešením zaplávať v studenej vode nádrže.

Je nevyhnutné venovať pozornosť skutočnosti, že odpadové vody budúceho kúpeľa nespôsobujú nepríjemnosti obyvateľom domov alebo chát nachádzajúcich sa v susedných oblastiach.

Výber materiálu, známky manželstva

Výber materiálu, z ktorého sa bude kúpeľ budovať z baru vlastnými rukami, je dôležité venovať pozornosť jeho kvalitatívnym vlastnostiam a prítomnosti chýb. Drevo musí byť dobre spracované a pripravené. Drevo vybrané na výstavbu musí byť hladké a dokonca aj inak pri pokládke koruny, je povolená možnosť nežiaducich problémov, ktoré môžu posunúť čas výstavby. Iba pri použití vysoko kvalitného materiálu môžete dosiahnuť dobrý výkon.

Aby bola prevádzka kúpeľa dlhá a bezproblémová, je potrebné pred začatím výstavby zlikvidovať zlé a poškodené drevo. Zvážte hlavné body, ktoré by sa mali zvážiť pri výbere kvalitného materiálu, z ktorého sa má vybudovať barový kúpeľ:

 • Na povrchu dreva a jeho koncoch by nemali byť viditeľné znaky hnilob, ktoré sa prejavujú vo forme modrej;
  Výskyt znakov hniloby na dreve (modrá)
 • Materiál by nemal obsahovať hlboké trhliny. Tyč, ktorá má praskliny až do polovice hrúbky, by sa nemala previesť do práce;
  Hluboká trhlina v tyči
 • Povrch dreva nesmie byť poškodený škodcami. V prítomnosti stôp po poškodení hmyzom (červami), ktoré idú do jadra dreva, je takýto materiál predmetom odmietnutia.
  Poškodenie dreva škodcami
  \ t

Nepoškodené plochy odmietnutého dreva by sa mali použiť na vytvorenie malých prvkov, ako sú rámy okien a dverí, drevený tŕň, lamely, podlahové dosky a iné.

Toto je dôležité! Samozrejme, ak má materiál stopy hnilobných formácií alebo chrobákov, je lepšie ho nepoužívať, aby sa neohrozila infekcia vysoko kvalitného stavebného materiálu.

Ak venujete pozornosť výberu druhov stromov, musíte dodržiavať tieto odporúčania. Spodné okraje by mali byť zložené z smrekovca a zvyšok z iného mäkkého dreva. Smrekovec sa vyznačuje zachovaním svojich vlastností pod vplyvom vlhkého prostredia, menšej hniloby a vyššej úrovne hydroizolačnej a tepelnej izolácie.

Konštrukcia kúpeľa z tyče: stupne

Základ pre kúpeľ z tyče

Pri položení základu na kúpeľ použite metódu kolóny alebo pásky. Každá z nich má svoje vlastné charakteristiky, ktoré majú rozhodujúcu úlohu pri výbere konkrétnej metódy. V situácii, keď je kúpeľ postavený na kamenistej alebo ílovitej pôde, ktorá sa vyznačuje dostatočnou hĺbkou podzemnej vody, sa odporúča použiť stĺpcovú metódu položenia základu. Ak je podzemná voda blízkopovrch alebo pôda je mäkká, potom najlepšou možnosťou by bolo použitie páskovej metódy.

Základ tyče je položený tradičným spôsobom. Po obvode, v rohoch a v miestach, kde sa nachádzajú vnútorné nosné steny, sú murované stĺpiky, spravidla v intervale jeden a pol metra. V niektorých prípadoch je dovolené zväčšiť medzeru medzi nosnými stĺpmi až na dva metre. Pri výstavbe základov týmto spôsobom by mal byť pod každý pilier naliaty betónový vankúš.

Stĺpové základy pre kúpeľ z baru - ekonomické, rýchlo realizované riešenie

Pásový základ je charakterizovaný debnením, po ktorom sa povrch naleje betónom na úroveň zamrznutia pôdy. Mala by zabezpečiť, aby výška nadácie nebola nižšia ako 50 cm nad zemou, čo chráni spodné okraje pred účinkami nadmernej vlhkosti. Začiatok práce na položení prvej korunky korunky je možné po konečnom vytvrdnutí betónu, po cca 2-3 týždňoch.

Možnosť s pásovým základom bude vyžadovať odloženie konštrukcie stien až do úplného vytvrdnutia cementu
.

Každá z metód si vyžaduje vystuženie základu výstužou, pomocou ktorej sa zvýši pevnosť celej konštrukcie a vytvorí sa spoľahlivé upevnenie pre spodné okraje konštrukcie.

Dlhodobá prevádzka je možná len s dobre organizovanou hydroizoláciou kúpeľa z baru - fotografia, ktorá schematicky ilustruje realizáciu tejto udalosti, vám umožňuje urobiť si ucelenejší obraz.Medzi suterénom suterénu kúpeľa a spodným okrajom je nevyhnutné položiť hydroizolačnú hmotu do dvoch vrstiev. Roztavený bitúmen sa aplikuje na povrch základu a potom je strešná krytina úplne pokrytá strešnou krytinou. Proces sa opakuje po vysušení prvej vrstvy bitúmenu.

Hydroizolácia medzi zrubom a nadáciou

Položenie prvej koruny zrubu

Stupeň pokládky koruny začína inštaláciou tenkých drevených lamiel, predtým ošetrených antiseptikom, po celom povrchu pivnice. Táto vrstva poskytuje dodatočnú ochranu prvých radov dreva pred vlhkosťou. Priestor medzi lamelami je vyplnený izoláciou alebo penou. V tomto štádiu sa horizontálna rovnosť povrchu starostlivo kontroluje s hladinou.

Tepelná izolácia základu zníži tepelné straty

Prvý rad je vyrobený z hrubšieho nosníka, pretože musí niesť hmotnosť celej konštrukcie. Najčastejšie sa pre vloženú korunku používa tyč s prierezom 200x200 mm, pre nasledujúce ráfiky - 150x150 mm. Kladenie zrubov nie je príliš tesné, pretože materiál sa trochu zmrští a zhutní. Spodná koruna, ktorá je položená na základoch, nie je pevná, pretože gravitácia horných radov poskytuje potrebnú pevnosť.

Nosník je starostlivo nastavený na dĺžku, po ktorom sú lemy zhotovené na koncoch. Výkon týchto prác si vyžaduje osobitnú presnosť a presnosť. Spojenie dolných korunových tyčí sa vykoná po kontrole všetkýchpožadované parametre, výsledný priestor medzi drevom a podkladom by mal byť vyplnený izoláciou.

Korunka muriva zrubu je nevyhnutne podrobená antiseptickému ošetreniu, osobitná pozornosť sa venuje miestu jej dodržiavania nadácie.

Konštrukcia podlahy a stien

Pri montáži podlahy dbajte na to, aby ste na odstránenie vody z povrchu urobili malý sklon 3-4 stupne. V tomto štádiu sú na základoch nainštalované oneskorenia, na ktoré sú potom pripevnené podlahové dosky.

Izolácia medzi korunami

Steny tyčového kúpeľa sú zložené v určitom poradí. Korunky sú opatrené vodorovne, upevnené kovovými kolíkmi alebo drevenými čapmi. Upevňovacie prvky sú poháňané do špeciálnych vypúšťacích otvorov, ktoré musia zodpovedať priemeru upevňovacích kolíkov.

Izolácia je umiestnená medzi tyčami na tepelnú izoláciu (napríklad ťah, juta, mach). Výška stien by nemala byť príliš veľká, pretože veľká plocha sa bude ťažšie ohrievať.

Inštalácia dverných a okenných otvorov

Po montáži stien a podlahy sa začnú inštalovať rámy dverí a okien. V miestach určených pre okná a dvere, pri kladení stien z baru zanechajte malé medzery. Po zmrštení zrubu v plánovaných miestach rezané otvory zodpovedajúce parametrom rámov dverí a okien.

Otvorenie budúceho okna
Otvor pod rámom dverí

Záverečná fáza výstavby

Posledná etapa výstavby kúpeľa z baru sa považuje za prípravu zrubu na zmrštenie, ktorá trvá najmenej šesť mesiacov. Po príprave zrubu sa na horné koruny položí rad dosiek, ktorý je úplne pokrytý bridlicou alebo strešnou lepenkou. Po uplynutí stanoveného času sa vykonajú dokončovacie práce a vykoná sa konečné zlepšenie kúpeľa.

Montáž strešnej konštrukcie

Strecha kúpeľa môže byť jednoduchá alebo dvojitá. Prvý typ je vhodný pre malé kúpele, má lacnejšie výrobné náklady. Strechy druhého typu sa vyznačujú komplexnejšou štruktúrou, ktorá sa úspešne používa pre väčšie stavby, napríklad pre kúpele z baru s podkrovím.

Posledné trendy v konštrukcii vaní z tyčí

Dvojpodlažný kúpeľ z baru: v priestrannom podkroví si môžete zariadiť spoločenskú miestnosť alebo malú posilňovňu

Nedávno bol dvojpodlažný bar z baru, ktorý kombinuje funkcie tradičnej vane a obývacej izby, mimoriadne žiadaný. A nakoniec, ako vyzerá moderná sauna z baru z vnútra - fotografie interiérov.

V interiérovej výzdobe kúpeľa, podľa tradície, dominuje drevo, dokonale harmonizované s tehlovými kachľami
Lavica a police v interiéri tyčového dreva
Variant moderného interiéru v saune od baru: príjemná atmosféra prispieva k prijatiu kúpeľných procedúr

Video: proces budovania tyčového kúpeľa