Vetranie v byte vlastnými rukami alebo 4 rôzne možnosti zabezpečenia cirkulácie vzduchu

„Je to potrebné, rovnako ako vzduch“ - hovoríme o niečom výnimočnom, ktorý chce zdôrazniť osobitný status so zjavnou hodnotou životne dôležitého. Hovoríme, hovoríme, že práve za každodennými starosťami je dôležitosť čerstvého vzduchu nejako skrytá v zákulisí. Túžba zlepšiť interiér vášho domova nájde východisko v inštalácii zbrusu nových zapečatených okien. Snaha o racionálne vynakladanie finančných prostriedkov nás posúva, keď sa medzi rôznymi možnosťami vstupných dverí vyberáme najmenej náchylné na zmeny teploty a vlhkosti, oceľ tesne priliehajúca k krabici. Tiež zvyčajne neponáhľame otvoriť okno pre vetranie v chladnom období, snažíme sa udržať cenné teplo. Na prvý pohľad nie je v tomto prípade nič neznesiteľné ani nezvyčajné. Tu sú len najbežnejšie prívodné vetranie v byte funguje len za podmienky zabezpečenia voľného prietoku vzduchu zo všetkých priestorov, s povinným prívodom čerstvého vzduchu. Zvážte dnes detail ventilačnej jednotky moderného bytu, naučte sa dosiahnuť súlad s normami leteckej výmeny, nájsť odpoveď na hlavnú otázku, či to môže byť efektívne vetranie v byte vlastnými rukami.

Vyššie opísaný priemerný byt nie je možné považovať za jediný objem vzduchu (každá miestnosť má svoj vlastný stupeň znečistenia, vzduchotesné okná a dvere bránia jeho výmene). Výsledkom je veľmi nezdravá atmosféra, v takejto situácii je odvzdušnenie pre byt (najčastejšie používané v mestských výškových budovách) neefektívne, ak nie nebezpečné. Nadmerné teplo a dokonca aj v kombinácii s vysokou vlhkosťou a nízkou pohyblivosťou vzduchu podporujú rast plesní a plesní spôsobujúcich ochorenie. Zvážte dnes, ako by mal byť v byte usporiadaný ventilačný systém.

Zoznámili sme sa s mechanizmom prevádzky konvenčného vetrania

Obyvatelia mestských výškových budov ešte ani nenapadlo o tom, ako by sa v byte predtým dalo vetrať. Prirodzene, bolo pochopenie, že nepretržitá výmena vzduchu by sa mala uskutočňovať v každej miestnosti (prúd čerstvého vzduchu a odstraňovanie znečisteného vzduchu), ale všetci sme mali dosť pochopenie, že vetranie v byte v kuchyni av kúpeľni bolo starostlivo usporiadané: odvádzaný vzduch je odvádzaný výfukovými kanálmi. Vstup sa uskutočňuje infiltráciou vonkajšieho vzduchu cez otvorené okno alebo netesnosťou okien a dverí. V skutočnosti, v tej dobe systém prirodzenéhoprívodné a odvodné vetranie samotné je plne odôvodnené. Dnes, s nedostatočnou účinnosťou tejto metódy (dôvody, ktoré sme uviedli vyššie), je potrebná inštalácia ďalších zariadení. Nútené vetranie v byte bude účinné len vtedy, ak bude správny výber zariadenia (výber prebieha na základe výpočtov výmeny vzduchu).

Určujeme výmenný kurz vzduchu

Je ľahké určiť požadované množstvo privádzaného vzduchu: stačí merať známe ventilačné normy v byte s podlahovou plochou a počtom obyvateľov. Pre každý štvorcový meter priestoru je teda potrebná výmena vzduchu 3 m3 /hod. A pre každú dospelú osobu 30 m3 /hod. Na základe týchto štandardov je ľahké vypočítať výmenu vzduchu pre každý prípad a vypracovať projekt vetrania bytu, výberom najziskovejšieho spôsobu a požadovaného vybavenia.

Vetracie zariadenie v byte sa môže vykonávať pomocou ťahu v dôsledku rozdielu teplôt medzi vnútorným a vonkajším vzduchom (táto metóda sa označuje ako prirodzené vetranie) alebo použitím ťahu vykonávaného mechanicky. Nútené vetranie môže byť prívod, výfuk a prívod a odvod.

Princíp fungovania prirodzenej cirkulácie vzduchu

Najjednoduchší spôsob vetrania miestnosti, v ktorej dochádza k odvádzaniu vzduchu prirodzeným potrubím cez vetracie kanály, a prítok otvorenými otvormi, netesnosti v oknách alebo špeciálnych prívodných zariadeniachNazýva sa „prirodzený ventilačný systém“, ktorý bol predtým veľmi bežný a dnes je často neefektívny z dôvodu nedostatku potrebných únikov. Prúdenie vzduchu sa však môže uskutočňovať pomocou vstupných zariadení, ktoré sú zabudované do stien alebo okien. Príkladom takéhoto zariadenia je napájací ventil, ktorý je inštalovaný na okennom krídle.

Inštalácia sacieho ventilu neznižuje kvalitu zvukovej izolácie a nepoškodzuje vzhľad okna

Vďaka clone odrážajúcej zvuk zariadenie prakticky neznižuje kvalitu zvukovej izolácie okien. Inštalácia ventilu trvá maximálne 15 minút. Podobne ako princíp zariadenia môže byť inštalovaný v stene v blízkosti radiátorov. To bude vyžadovať otvor v stene s priemerom 50 až 100 mm (v závislosti od modelu ventilu). Nepochybnou výhodou takýchto modelov v jednoduchosti zariadenia a ďalšej údržbe. Účinnosť prívodných ventilov závisí od zdravotného stavu ventilačných kanálov. Prirodzené vetranie je najúčinnejšie v zime, keď je tu veľký rozdiel teplôt, ktorý poskytuje prirodzené túžby. V lete, keď je teplotný rozdiel menší ako 15 ° C, je tento ťah sotva pozorovateľný.

Vetracie zariadenie s núteným odsávaním

Vetracie zariadenie s núteným odsávaním zabezpečuje odstraňovanie odpadového vzduchu mechanickými prostriedkami. Na tento účel používajte ventilátory, ktoré sú zabudované do vetracieho hriadeľa v kúpeľni a elektrickejkuchynské digestory. Keď ventilátory pracujú v byte, vytvára sa vzduchové vákuum, ktoré indukuje jeho nasávanie zvonku cez vstupné ventily alebo otvorené vetracie otvory. V chladnom období roka sa odporúča vykurovanie privádzaného vzduchu, na tento účel je možné inštalovať prívodné zariadenia s integrovanými elektrickými ohrievačmi. Pri použití takýchto zariadení bez ohrevu musia byť umiestnené nad vykurovacími zariadeniami.

Metóda vetrania s núteným obehom vzduchu

Hlavným znakom fungovania prívodného vetrania je nútený prívod vonkajšieho vzduchu (cez inštalované vstupné zariadenia) a odstránenie znečisteného prírodného napätia cez vetracie šachty v kúpeľni a kuchyni. Vzduchotechnické jednotky sú z rôznych modelov a konfigurácií, ale základná schéma zariadenia je spravidla rovnaká pre každého (ventilátor, vzduchový filter, uzatvárací ventil, ohrievač, reflektor hluku).

Vyhrievanie čerstvého vzduchu v zime zabraňuje kondenzácii a tvorbe plesní v prívode vzduchu

V tomto prípade si inštalácia ventilácie v byte vyžaduje otvory v hlavnej stene (priemer závisí od modelu zariadenia) a napájanie vstupného zariadenia. Táto inštalácia je takmer tichá v prevádzke, dáva možnosť poskytnúť miestnosti čistý teplý vzduch, bez ohľadu na ročné obdobie a poveternostné podmienky. Pre uľahčenie fungovania systému v interiérových dverách by malo byť podrezanie 1,5-2 cm alebointegrované mriežky.

Dodávka a odvzdušnenie - výhody

S takýmto systémom je celý proces vetrania bytu úplne mechanizovaný: nútený vzduch sa dodáva a odvádza. Mechanické vetranie bytu je najpohodlnejším a najmodernejším spôsobom. Okrem schopnosti ohrievať a čistiť prúd privádzaného vzduchu môžete použiť aj zariadenia s rekuperáciou tepla, ktoré znížia tepelné straty až o 70-80%. Takéto zariadenie je možné inštalovať do zavesených podhľadov alebo technických miestností.

Zariadenie na prívod a odvod vzduchu s výmenníkom tepla umožňuje návrat tepelnej energie odpadového vzduchu do miestnosti
.

Používanie zariadení na zásobovanie a odvádzanie tepla s rekuperáciou tepla počas letného obdobia výrazne zníži zaťaženie klimatizácie av zime bude teplo počas vetrania udržiavať v teple. Teda vykurovanie, ventilácia a klimatizácia v byte, prispôsobené charakteristikám každého systému, pracujú hladko a poskytujú pohodlné podmienky pri nízkych nákladoch na energiu. Inštalácia vetrania v byte môže byť vykonaná ručne, v podrobnej štúdii sa vyžaduje len určitá starostlivosť.