Vlastnosti voľby odvodňovacieho čerpadla na čerpanie znečistenej vody zo studne

Majitelia súkromných domov a chalúp často musia čeliť situáciám, keď nie je možné bez čerpadla na čerpanie špinavej vody. Toto odvodnenie zaplavených suterénov, jám, čistiacich studní, studní, atď. Po zakúpení takéhoto zariadenia ho môžete použiť na rôzne účely. Ako si vybrať čerpadlo pre čerpanie špinavej vody zo studne? Aké značky môžete dôverovať? Ktorý model bude najpraktickejšou akvizíciou?

Rozdiely čerpadiel pre čistú a špinavú vodu

Na čerpanie špinavej vody sa používajú zariadenia s dobrou ochranou proti mechanickému poškodeniu. Jedná sa o výkonné jednotky, ktoré dodávajú vodu, viskózne kvapaliny s nečistotami a pevnými inklúziami.

Čistenie nečistôt

Konštrukcia povrchových čerpadiel má široký sací vstup a ponorné modely sú často vybavené špeciálnymi technickými zariadeniami („sukne“), takže zariadenia môžu byť inštalované na pevných základoch.

Pri výbere konkrétneho modelu vždyzohľadniť technické vlastnosti, konštrukčné prvky. Napríklad čerpadlo s „obrubou“ je nenahraditeľné, ak je dno hydraulickej konštrukcie pevné a nehrozí riziko, že sa prístroj umyje, hlbšie a upchá.

Pracovné komory čerpadiel na znečistenú vodu sa môžu vyrovnať s kvapalinami, ktoré môžu rýchlo zničiť ešte výkonnejšie zariadenia určené pre vodu bez pevných častíc.

Rozsah čerpadiel na čistú a špinavú vodu

Druhy modelov drenážnych zariadení

Modely sa líšia podľa účelu. Sú schopné prejsť kvapalinou s inklúziami od niekoľkých milimetrov do 5 centimetrov. V závislosti od kapacity môžu čerpadlá na čerpanie znečistenej vody zo studne čerpať až niekoľko kubických metrov kvapaliny za hodinu a zvýšiť ju o 6–15 m. Rozlišujte povrchové a ponorné modely. Prvá je namontovaná mimo pracovného prostredia a druhá je ponorená do kvapaliny, ktorá sa má čerpať. Modely sa líšia v dizajne, majú svoje vlastné výhody a nevýhody.

Návrh ponorného modelu

Rozsah použitia povrchových čerpadiel

Povrchové čerpadlá na čerpanie znečistenej vody sú vhodné pre plytké studne (do 7 m). Používajú sa na čerpanie nečistôt, bahna, kanalizácie. Takéto zariadenie sa môže použiť, ak kvapalina obsahuje pevné inklúzie do 5, maximálne - 10 mm.

Zariadeniaveľmi jednoduchá inštalácia, môže byť presunutá z miesta na miesto. Stacionárna inštalácia je možná len vtedy, ak je prístroj v interiéri, nie je vystavený vlhkosti alebo mrazu.

Odvodňovacie modely môžu byť vybavené sieťami namontovanými na sacom potrubí, aby prešli častice, ktorých priemer nepresahuje špecifikovanú hodnotu. Ak sú zariadenia určené na brúsenie, ktoré je možné drviť, môžu byť pri vstupe umiestnené špeciálne nože.

Na inštaláciu povrchového drenážneho čerpadla na znečistenú vodu zo studne stačí nájsť plošinu, vyprázdniť saciu hadicu do pracovnej tekutiny a zapnúť. Prístroj sa nesmie nechať bez dozoru.

Modely povrchov majú obmedzenia hĺbky absorpcie, teploty pracovnej tekutiny. Teplota okolia môže ovplyvniť ich výkon. To sú nevýhody, ale sú plne kompenzované výhodami - jednoduchosťou inštalácie a prevádzky.

Čistenie vrtu povrchovým čerpadlom

Charakteristiky práce ponorných modelov

Rozlišujte medzi ponornými a polo ponornými modelmi. Prvá je úplne ponorená do pracovnej tekutiny, druhá plavák v nej. Nasávací otvor poloplavného zariadenia je umiestnený v spodnej časti konštrukcie. Prívod kvapalín do ponorných modelov sa môže uskutočňovať zhora aj zospodu.

Ponorné čerpadlá na čerpanie blata zo studne môžu pracovať vo väčšej hĺbke ako povrchové čerpadlá. Ich telo je zapečatené, nieprechádza vlhkosťou. Zariadenia sú schopné čerpať aj veľmi horúce kvapaliny a okolitá teplota má malý vplyv na ich výkon.

Modely, v ktorých je vstup umiestnený v spodnej časti, môžu byť vybavené špeciálnymi nožičkami, ktoré zabraňujú úplnému ponoreniu do špiny a upchatiu jednotky. Takéto zariadenia lepšie čistia studne a nádrže ako zariadenia, v ktorých vstup nad motorom. Sú schopné úplne vypustiť kvapalinu a vypustiť studňu.

Zvýšenie horného plotu je dlhšia životnosť zariadení. Menej často sú poškodené veľkými pevnými časticami. Keď je studňa vypustená, veľké kamene a kamene zostávajú na dne spolu s malým množstvom vody, ktorá nevstupuje do sacieho potrubia.

Zariadenia pracujú v hĺbke do 15 m. Ich výkon a výkon závisia od výrobcu a modelu. Náklady na nástroje sú pomerne vysoké. Je to spôsobené komplexným dizajnom a zvýšenými nárokmi na kvalitu materiálov.

Schéma inštalácie drenážneho čerpadla

Čerpadlá pre vysoko znečistenú vodu

V prípade vody s heterogénnou kontamináciou, ktorá môže obsahovať vlasy, papier, mäkké inklúzie, je lepšie zvoliť fekálne čerpadlo. Taký model je vhodný pre silne umlčané studne, kde odpad pochádza z povrchu: listy, konáre, hmyz, malé zvieratá.

Zariadenia sú vybavené drvičmi - ostrými nožmi, ktoré môžu rezať plastové, látkové a iné podobné vtrúseniny. Nezvládajú kamene a dlažobné kocky. Je toje potrebné zvážiť pri výbere.

Modely navrhnuté pre kanalizáciu možno použiť na čistenie studní alebo vrtov. Ak neporušujete pravidlá prevádzky, budú trvať oveľa dlhšie ako konvenčné drenážne čerpadlá, pretože pôvodne určené na prácu v agresívnom prostredí, vysokej teplote pracovnej tekutiny a iných nepriaznivých podmienok.

Fekálna pumpa s rezačkou

Ako ručne čerpať znečistenú vodu

Na čistenie plytkej studne si môžete kúpiť ručné čerpadlo. Takéto zariadenie nemusí byť pripojené k sieti, ale môže byť použité len v prípadoch, keď je objem čerpanej kvapaliny relatívne malý. Výkon závisí výlučne od úsilia vlastníka. Môžete ručne pumpovať až 40 litrov vody za minútu.

Konštrukčne sú tieto zariadenia rozdelené do niekoľkých typov:

  • tyč;
  • posúvače;
  • membrána;
  • hydraulické;
  • piest.

Je vhodné vypustiť znečistenú vodu pomocou membránových modelov, pretože ich ventily sa počas procesu čerpania kvapaliny čistia. Často sa používajú piestové zariadenia so systémami hydraulického pôsobenia. Konečnú voľbu typu konštrukcie však možno vykonať až po úplnej analýze prevádzkových podmienok.

Domáce ručné čerpadlo

Na čo sa treba zamerať pri výbere

Je dôležité zvoliť správny dizajn. Musí spĺňať ciele vlastníka lokality. Na čistenie plytkýchvrtov a vrtov vhodných povrchových zariadení. Ak je konštrukcia hlbšia ako 7 m, je lepšie zvoliť ponorné zariadenie s nižším umiestnením sacieho potrubia.

V prípade znečistenej vody, v ktorej sú častice veľkého priemeru, je potrebné drenážne čerpadlo, určené pre inklúzie 25-38 mm. Pre tie studne, v ktorých sú veľké kamene len zriedka zachytené, ale hromadia sa bahno a nečistoty, bude vhodné použiť fekálne čerpadlo alebo drenážne čerpadlo, ktoré umožňuje častice do 25 mm.

Pri výpočte výkonu, výšky vzostupu, viskozity kvapaliny by sa mal zohľadniť jej približný objem. Čím hlbšie je studňa, tým silnejší bude model. Aby ste sa nemýlili, mali by ste si dôkladne preštudovať technickú dokumentáciu.

Povrchové drenážne čerpadlo

Video: odborné odporúčania

Pri výbere odvodňovacieho čerpadla na znečistenú vodu zo studne dbajte na povesť výrobcu. Odborníci odporúčajú spotrebiče značky Karcher. Je to dosť drahé vybavenie, ale ak si to môžete dovoliť, neváhajte, výber je správny. Ak voda v nádobe neobsahuje príliš veľké častice, vyhovuje taliansky model Ergus Drenaggio 400F, nemecký AL-KO Drain 11001. Z možností rozpočtu si môžete vybrať „Jilex Drainage 110/6“ alebo „Vortex DN-400“.