Vodné čerpadlá pre chaty a chalupy: inštalácia, oprava a samoobsluha

Voda je hlavným prírodným bohatstvom. Ale nie všade a nie vždy sa ľudia môžu pripojiť k centralizovanému zásobovaniu vodou a využívať túto výhodu. V takýchto situáciách je potrebné vybudovať autonómny prívod vody, pre ktorého funkcie sú potrebné čerpadlá. Tieto zariadenia sú určené na prepravu tekutiny pod tlakom. Sú rozšírené a ich rozmanitosť príjemne prekvapuje a zároveň hádanky. Najmä čerpadlá sú potrebné pre letných obyvateľov a obyvateľov súkromného sektora. Napríklad vodné čerpadlo je veľmi populárne pre dávkovanie, ktoré čerpá vodu z hlbokých studní a blízkych otvorených vodných nádrží na zavlažovanie záhrad, pretože týmto spôsobom sa možno vyhnúť mnohým hodinám fyzickej práce.

Ako si vybrať čerpadlo

Ak zhrnieme všetky vyššie uvedené skutočnosti, zistíme, že voľba čerpadla závisí výlučne od podmienok, za ktorých bude toto zariadenie fungovať.

 1. Vyberte povrchové čerpadlo alebohĺbka podzemnej vody.
 2. Na základe čistoty čerpanej kvapaliny vyberte vortexové alebo vibračné čerpadlo. Ak má systém prívodu vody chronicky nízky tlak, potom nemá zmysel inštalovať vysokotlakové vodné čerpadlo tam, stačí len prenosné čerpadlo.
 3. Je dôležité mať na pamäti, že vodné elektrické čerpadlo spolupracuje priamo s vodou. Vo väčšine prípadov musia mať čerpadlá spoľahlivé uzemnenie podvozku a 3-pólové uzemňovacie zástrčky.
 4. Cena vodných čerpadiel pre dachu a súkromný dom závisí od výkonu zariadenia a výrobcu a pohybuje sa od 60 do 300 dolárov. Najdrahšie čerpadlá sú z nehrdzavejúcej ocele. Liatina a hliník lacnejšie.
 5. Akú spoločnosť si vybrať čerpadlo? Najobľúbenejším výrobcom je dánska spoločnosť Grundfos. Ďalšie značky vodných čerpadiel sú Cat Pumps, Karcher, Wilo. Všetky sa osvedčili na trhu čerpacej techniky.

Typy a charakteristiky čerpacieho zariadenia

V závislosti od podmienok, za akých sa bude používať, môže byť čerpadlo povrchové alebo ponorné. V prítomnosti centralizovaného zásobovania vodou sa často používajú vysokotlakové vodné čerpadlá, ktoré sú pripojené na prívod vody na vytvorenie vysokotlakového vodného prúdu.

Usporiadanie povrchového čerpadla

Všetky vodné čerpadlá pre domácu alebo letnú chatu sú usporiadané podľa jedného všeobecného princípu.

Počas prevádzky čerpadlo vytvára vo vnútri vákuum, v dôsledku čoho je kvapalina zo zásobníka nasávanávo vnútri vákuovej komory, po ktorej je vytlačená silou a smerovaná potrubím do miesta určenia. V závislosti od spôsobu vytvárania podtlaku sa rozlišujú nasledujúce princípy činnosti čerpadiel:

Vírové čerpadlo

Prevádzka týchto čerpadiel je založená na rotácii vírového kolesa - plochého kotúča s lopatkami umiestnenými radiálne na jeho obvode. Počas otáčania kolesa prúdi voda do dutiny vnútri puzdra a odtiaľ je odtlačená rotáciou lopatiek.

Schéma inštalácie ponorného čerpadla
\ t

Nevýhoda:

 • Mechanizmus čerpadla nemá veľmi rád suspendované častice, ktoré môžu byť vo vode.

Preto by sa takéto čerpadlá mali používať pri čerpaní vody zo znečistenej vody.

Cnosť:

 • Vysoká sacia kapacita a odolnosť voči vzduchovým bublinám nachádzajúcim sa v „prívodnom“ potrubí.

Elektromagnetické (vibračné)

Hlavným prvkom je elektromagnet. Počas odovzdávania elektromagnetu striedavého napätia vinutiu priťahuje kotvu k sebe a keď sa zmení polarita, kotva sa vráti do svojej predchádzajúcej polohy.

Konštrukcia vibračného čerpadla

Do jednej sekundy tak nastane sto oscilácií kotvy. Piest spojený s kotvou vibruje čo najviac. Pretože voda je elastické médium, vibrácie začínajú kmitať a jeho prebytky sú tlačené ventilom do vypúšťacej dýzy.

Dôstojnosť:

 • Nedostatok rotujúcich prvkov aelektromotor.

Odstredivé

V takomto čerpadle, keď sú lopatky obežného kolesa vystavené vode, vzniká odstredivá sila, ktorá vytvára pohyb tekutiny a potrebnú hlavu.

Odstredivé čerpadlo - uskutočnenie jednoduchosti a spoľahlivosti

Takéto vodné čerpadlá pre domácnosť vyrábajú ponorné aj povrchové typy. Odstredivé vodné čerpadlo sa vyrába s vertikálnym a horizontálnym umiestnením pracovného hriadeľa.

Ručné vodné čerpadlo na dávkovanie

Investovaním minimálneho objemu finančných prostriedkov môžete stále poskytovať svoju letnú chatu alebo záhradu s vodou. Ak je potreba vody na mieste malá alebo nie je elektrina, potom môžete použiť manuálne vodné čerpadlo.

Takéto vodné čerpadlá sa používajú hlavne na poskytovanie ľudí s nízkymi príjmami av oblastiach, kde sa elektrická energia dodáva s veľkými prerušeniami alebo nie. Na napájanie tohto typu zariadenia je potrebná len hrubá ľudská sila. Letné obyvateľstvo využíva vodné čerpadlá na vodu.

Manuálne čerpadlo - veľmi bežná a všestranná možnosť
 • Piest

Medzi týmito modelmi je najčastejšie piestové čerpadlo. Tekutina sa pohybuje pôsobením sacieho piesta a tlakového rozdielu vo valci. Pre jeden cyklus podávaný od 0,5 do 2 litrov. Hĺbka, z ktorej je možné čerpať vodu, je až dvadsať metrov.

 • Blatník

Druhým typom je lopatkové čerpadlo. Mášpeciálne nože, ktoré poháňajú rukoväť. Je menší ako piest, ale rýchlosť posuvu je nižšia - až 1,5 litra na cyklus. Ale hĺbka čerpania je rovnaká - až dvadsať metrov.

Vodné čerpadlo pre domácich majstrov

Ak chcete, môžete si urobiť vodné čerpadlo. Ukázalo sa, že na výrobu najjednoduchšieho čerpadla nie je potrebné veľké úsilie.

Čerpadlo na dávkovanie z protokolu krok za krokom

Schematické zobrazenie takéhoto zariadenia je znázornené na obrázku. Toto jednoduché čerpadlo môže čerpať vodu z okolitých zdrojov. Na jeho výrobu bude potrebné:

 • vlnitá rúrka;
 • konzola;
 • objímka s ventilmi.
Schéma domáce vodné čerpadlo

Práce sa vykonávajú v tomto poradí:

 1. Rúra je zavesená na konzole a druhý koniec je pripojený k plávajúcemu logu.
 2. Na oboch stranách je rúra uzavretá ventilovými objímkami. Dokonca aj malé vlnové pohyby spúšťajú harmonickú trubicu. Čím častejšie dochádza ku kompresii a dekompresii, tým lepšie bude fungovať domáce čerpadlo. Všimnite si, že keď vietor pory len 2 m /s, v rieke začať vlnité pohyby, ktoré hojdať čerpadlo a pomôcť mu čerpadlo až dvadsaťpäť ton vody za deň.
 3. Ak je vlnitá rúrka vyrobená z mosadze, hmotnosť guľatiny by nemala byť nižšia ako šesťdesiat kilogramov. Na to, aby takéto domáce čerpadlo fungovalo viac ako jeden deň, je k výťahu pripevnený obmedzovač vo forme krúžku, ktorým je skrutka pripevnená. Obmedzovač skrutky držízdvihnite v pôvodnej polohe a nechajte ho otáčať len v horizontálnej rovine.
 4. Rukávy sa priskrutkujú do hrotov a spájkujú sa do vlnitej rúrky. V domácom čerpadle používajte gumové ventily. Keď je guľatina v správnej polohe, ťahá potrubie a zostáva v presne kolmom smere.

Video: mini vodná pumpa

Oprava vodných čerpadiel

Príčiny porúch

Moderné vlastnosti elektrických a vodovodných sietí, ako aj ťažké prevádzkové podmienky vedú k rôznym poruchám. čerpacie zariadenie, ktoré sa prejavuje takto:

 • Neudržateľné vibrácie jednotky čerpadla;
 • Zvýšené hladiny hluku;
 • Zvýšenie prevádzkových prúdov;
 • Tlakové pulzácie;
 • 110) Padajúca hlava;
 • Kývanie medzi prírubami a hriadeľom čerpadla.

Ak sa objaví aspoň jeden z vyššie uvedených príznakov, je potrebné opraviť vodné čerpadlo.

Medzi hlavné dôvody zlyhania vodných čerpadiel patria:

 • Chyby počas inštalačných prác na zariadení;
 • Poruchy zariadenia;
 • Poruchy motora motora;
 • Prevádzka čerpadla v režimoch, ktoré sú odlišné od režimov regulovaných.

Keďže mnohé príčiny môžu viesť k poruche čerpadla, diagnostiku by mali vykonávať kvalifikovaní odborníci s použitím viacerých prístrojov a zariadení.

Video: oprava čerpadiel

\ t