Vodomery - recenzie a rozsah trhu, odporúčania odborníkov

Teraz veľa občanov premýšľa o inštalácii metrov v byte, pretože to pomáha znížiť náklady na účty. Vodomery majú v poslednej dobe mimoriadny význam. Pri inštalácii zariadení, ako sú vodomery, vám spotrebiteľské posudky pomôžu správne sa rozhodnúť.

Vodomery sa používajú všade: na zaznamenávanie vody v potravinárskom, chemickom a farmaceutickom priemysle, ako aj v sektore domácností a verejných služieb. S ich pomocou sa monitoruje spotreba siete a odpadových vôd (teplá a studená), ako aj nosič tepla.

Dobré dôvody pre inštaláciu prietokomerov

Každý platí účty. Samostatným riadkom fakturácie je platba za dodávku vody, ktorá spravidla predstavuje približne 20% z celkovej sumy. Nezáleží na tom, či vlastníci bývajú v byte a či používajú vodu alebo sú dočasne neprítomní. Musíte platiť za toľko ľudí, ako je napísané v dome. Preto je možné inštalovať vodomery pre byty, aby sa neprekročili

Majitelia poukazujú na to, že spotrebujú oveľa menej vody ako atribúty verejných služieb na platobné systémy. Podľa neoficiálnych údajov sa zistilo, že Vodokanal v rôznych regiónoch a obývanýchBody v strate predstavujú až 30% hodnoty prírodného zdroja, čo sa vysvetľuje vysokým podielom neplatičov. Môžu ušetriť iba vodotesné tesniace vodomery, čo vám umožňuje platiť len za množstvo vody, ktoré ste použili.

V niektorých domácnostiach sa realizuje platba za spotrebu vody podľa skutočnej spotreby: množstvo prírodných zdrojov sa vydelí počtom obyvateľov, ktorí sú registrovaní v konkrétnom dome. A v takejto situácii aj najúspornejšia osoba bude súčasne platiť za seba a svojich susedov, ktorí sa niekoľko dní kúpajú.

Okrem toho sa obytný priestor prenajíma súkromne, v iných apartmánoch môže dôjsť k plytvaniu vodou v dôsledku prúdenia rúrok. Aby nedošlo k plateniu takýchto nákladov z vlastného vrecka, mali by byť vo vašom byte nainštalované vodomery.

Stručné historické pozadie. V sovietskych časoch používali meracie prístroje iba priemyselné podniky. Ani reč nebola o účtovaní spotreby vody v domoch a samostatných apartmánoch. Dopyt po metroch začal rásť v polovici deväťdesiatych rokov, keď ceny vody stúpli. Ľudia postupne začali premýšľať o úsporách energie inštaláciou meračov.

Ktoré vodomery sú na trhu

V súčasnosti existuje na domácom trhu mnoho rôznych vodomerov. V závislosti od princípu prevádzky sú v predaji mechanické modely, elektromagnetické a antimagnetické vodomery, vírové a ultrazvukové variácie,ako aj pulzné vodomery. Prevádzka elektromerov vyžaduje napájanie, a preto sú všetky uvedené typy zariadení rozdelené na energeticky nezávislé, v ktorom je batéria postavená, a volatilné, ktoré pracujú zo siete.

Typické zariadenie pre nový merač: priamo zariadenie, spojovacie armatúry, gumové tesniace krúžky. Montážnu sadu sa odporúča doplniť mechanickým filtrom a spätným ventilom
.

Okrem toho existujú teplovodné vodomery s tepelným snímačom a mechanickými zariadeniami na meranie studenej vody. Líšia sa v materiáli, z ktorého sa vyrábajú základné prvky - ložiská a obežné koleso. Merače studenej vody sú určené pre prírodný zdroj, ktorého teplota nedosahuje 40 stupňov Celzia. Počítadlá pre teplú vodu sú určené pre kvapaliny s teplotou nie vyššou ako 130 - 150 stupňov.

Trhové rozpätie počítadiel je veľmi široké. Vodomery sú rozdelené na domácnosti a priemyselné. Vodomery s priemerom 15 až 25 milimetrov sa používajú na zaznamenávanie vody v domácnostiach, malých domoch a bytoch a vodomery s hodnotou 25 až 400 milimetrov sú určené na pokrytie prírodných zdrojov v komunálnych a priemyselných vodách.

Výrobcovia vodomerov

A tak vodomery - ktoré sú lepšie kúpiť? Na ruskom trhu dnes existujú vodomery všetkých typov od domácich a zahraničných výrobcov. Okrem toho štátny register ruskejFederácia zaregistrovala a certifikovala takmer 500 druhov vodomerov. Medzi najväčšie spoločnosti, ktorých výrobky sú na ruskom trhu veľmi žiadané, by sme mali zdôrazniť také spoločnosti ako Zenner-Vodopribor, ABB, Wehrle, Viterra a tiež podniky vykurovacej siete Mytishchi.

Medzi populárnymi výrobcami existujú spoločnosti, ktoré zbierajú svoje výrobky v krajine na základe licencií západných výrobcov z dovážaných komponentov. Existujú aj spoločnosti, ktoré využívajú vlastné náhradné diely a domáci vývoj. Takýto počet meracích zariadení odráža naliehavú potrebu trhu pre tieto zariadenia.

Jemnosť výberu vodomeru

Ktoré vodomery kúpiť: ako si vybrať vhodný model? Každý spotrebiteľ si bude musieť vybrať vodomer z veľkého počtu komerčne dostupných modelov. Spomedzi širokej škály meracích prístrojov výrobky nemeckých firiem využívajú predovšetkým zaslúženú lásku spotrebiteľov. Treba však poznamenať, že v mnohých prípadoch je hranica medzi zahraničným a domácim tovarom pomerne malá: domáce vodomery sa vyrábajú na základe zahraničných licencií alebo v spoločných podnikoch.

Pre odborníka, ktorý inštaluje prístroj a má právo zaplombovať vodomer, sú dôležité jeho technické vlastnosti - prevádzková teplota a tlak vody, ako aj limitná hodnota prídavného zariadenia. Pri kúpe meradla je potrebné vziať do úvahy oblasť merania, limit citlivosti a prípustnú stratu hlavy priinštalácie.

Vodomery sa často nakupujú na trhu a inštalujú samostatne. V extrémnych prípadoch je toto zodpovedné podnikanie zverené známym remeselníkom. Ak sa však ukáže, že elektromer je chybný alebo že nastali problémy v dôsledku nedodržania technických podmienok, budete sa musieť viniť len sami!

Typická schéma pripojovacích meračov k systémom teplej a studenej vody

Odporúča sa inštalovať vodomery v súlade s osobitnými normami na zavedenie meračov vody na spotrebu teplej a studenej vody. Po inštalácii by mal byť vodomer uvedený do prevádzky - postup prebieha za účasti špecialistov príslušnej služby v prítomnosti majiteľa. Nakoniec je vodomer utesnený.

Odborné odporúčania týkajúce sa výberu prietokomerov vody uvedené na videu vám pomôžu správne sa rozhodnúť:

Teraz viete, ktoré vodomery sú na trhu, ako sa líšia domáce a zahraničné modely a ako sa líšia modely domácich vodičov. proces uvedenia zariadenia do prevádzky. Treba tiež pripomenúť, že vodomery by mali pravidelne kontrolovať orgány štátu.