Všetko o energeticky úsporných žiarivkách: porovnanie možností, referenčné body výberu

Energeticky úsporné žiarivky sú komerčne dostupné s lineárnymi a kompaktnými žiarivkami (nízkotlakové plynové výbojky), ktoré obsahujú ortuť, a LED lampy, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Spoločným, zjednocujúcim rysom je, že tieto iluminátory dokážu výrazne ušetriť elektrinu, pričom majú oveľa vyšší svetelný výkon v porovnaní s konvenčnými žiarovkami. Posledný v nasledujúcich rokoch prestane existovať, pretože svetové vlády všade nastavujú smer k využívaniu energeticky úsporných technológií. Ľudia si musia vybrať medzi zariadeniami budúcej generácie. Aké druhy energeticky úsporných žiariviek sú však lepšie ako iné a čo by som mal hľadať pri nákupe? Pre všetky ďalšie otázky odpovieme ďalej.

Na lineárnych a kompaktných zariadeniach

Kompaktná žiarivka (CFL) má zakrivený tvar žiarovky, ktorý umožňuje umiestniť ho do menších svetelných zdrojov veľkostí. Zvyčajne sa používajú v domácich podmienkach a nahrádzajú sažiarovky v konvenčných lampách. Používa sa aj v špecifických typoch osvetľovacích zariadení. Táto lampa obsahuje inertné plyny (ako argón, neón) a výpary ortuti, z vnútornej strany je jej telo pokryté vrstvou fosforu. Keď sú vystavené vysokonapäťovým elektrónom, začnú sa v ňom pohybovať. Výsledkom kolízie elektrónov s atómami ortuti sa stáva neviditeľné ultrafialové žiarenie, ktoré sa transformuje na viditeľné svetlo (vďaka fosforovej vrstve).

CFL pozostáva z troch častí:

 • základňu, s ktorou sa pripája k sieti;
 • EKG, t.j. elektronický predradník. Zapína zapaľovanie a ďalej podporuje spaľovanie lampy. Taktiež prekladá napätie 220 V na to, čo je nevyhnutné pre prevádzku CFL v režime „blikanie“.
 • banky.
Komponenty žiariviek

Tieto komponenty sa môžu líšiť, čo spôsobuje odchýlky zariadenia.

Lineárna žiarivka môže byť kruhová, rovná alebo tvaru U. Dvojnásobná lineárna žiarivka vyzerá ako sklenená trubica. Na jeho koncoch sú zvárané špeciálne sklenené nohy, na ktorých sú upevnené elektródy. Tenká vrstva fosforového prášku sa nanesie na vnútorný povrch takejto trubice. Naplní sa inertným plynom, odmeraným množstvom ortuti a hermeticky utesnené.

Takéto svietidlá sa líšia priemerom a dĺžkou rúry, ako aj šírkou základne. Čím väčšia je trubica, tým viac sa spotrebujenapájanie. Zvyčajne sa používa v kanceláriách a továrňach.

Lineárne žiarivkové žiarivky

Kompaktné žiarivky sú najpoužívanejšie. Lineárne náprotivky sú ich "predchodcovia" a postupne sa stávajú minulosťou. Na moderné zariadenia ďalej hovoriť viac.

Druhy kompaktných žiariviek

\ t

Domáci trh CFL je tvorený hlavne dovozom. Produkty takých značiek ako General Electric, Philips, UNIEL, OSRAM, Navigator, Ecola, Compak. Sú klasifikované podľa charakteristík ich zložiek:

Odrody kompaktných energeticky úsporných žiariviek
\ t

1. Podľa základu, ktorý môže byť:

 • 2D - pre dekoratívne osvetlenie a pre hermetické osvetlenie spŕch, G23 - pre sprchové, kúpeľňové a nástenné svietidlá, 2G7, G24Q1, G24Q2, G24Q3 - používané v priemyselných a domácich spotrebičoch, G53 - používajú sa ako energeticky úsporné žiarivky pre bodové svetlá;
 • E27 - pod obvyklou náplňou (najčastejšie);
 • E14 - používa sa pre malú náplň;
 • E40 - pre veľké kazety.

Žiarovky s uzávermi E27, E14 - sú inštalované v zásuvkách bežných žiaroviek, pretože sú najjednoduchšie pri montáži do bežných svietidiel. Obrázky 27, 14 a 40 zodpovedajú priemeru závitu v štandardných jednotkách. Ich deklarovaná životnosť sa môže pohybovať od 3 tisíc do 15 tisíc hodín. Lampy pre takéto kazety sú k dispozícii ako s difuzérom, tak s otvorenou trubicou.

2. Podľa farbyžiarenia, ku ktorému dochádza:

 • teplá biela;
 • 58) studená biela farba;
 • neutrálne biele;
 • denné svetlo.

3. Tiež priemer banky, ktorý môže byť 7, 9, 12 a 17 mm.

4. Vo forme CFL sú:

 • tvar U (3-oblúkový, 4-oblúkový, 6-oblúkový);
 • vo forme špirály (pohybujú sa od 3 do 85 wattov).
Úsporná žiarivka vo forme špirály
Úsporná žiarivka v tvare U

Svietidlá vo forme špirály sú vzhľadom na svoju dĺžku na rozdiel od tvaru písmena U o niečo menšie, majú však rovnaký výkon. Vzhľad neovplyvňuje funkčnosť osvetľovacieho zariadenia. Špirálové lampy sú však drahšie, čo sa týka ich výroby.

Výhody žiariviek

 1. Umožniť zníženie nákladov na elektrickú energiu o 80%, nie na úkor svetelného toku, ktorý zostáva rovnaký ako u žiaroviek.
 2. Dlhodobá práca (do 15 tisíc hodín). Čo je 6-14 krát viac v porovnaní s konvenčnou žiarovkou. To umožňuje ich inštaláciu na miestach, kde môže byť ťažké pozorovať svetelnú techniku ​​(napríklad v miestnosti s vysokými stropmi).
 3. Vyrábajú menej tepla ako bežné žiarovky. To umožňuje použitie malých vysokovýkonných CFL v obzvlášť komplexných dizajnoch svietidiel, nástenných svietidiel, lustrov. V takýchto osvetľovacích zariadeniach môže žiarovka roztaviť drôt alebo plastovú časť kazety.
 4. Svetlo CFL je pre oči a oči oveľa šetrnejšieomnoho rovnomernejšie. To je dosiahnuté vďaka špeciálnej konštrukcii zariadenia. Koniec koncov, plocha tela žiariviek je väčšia ako plocha špirály žiarovky.
 5. CFL môžu mať rôzne teploty farieb. To znamená, že jeho farby môžu byť rôzne, napríklad 2700 K - teplé biele svetlo, 4200 K - denné svetlo, 6400 K - studená biela farba. Teplota farby sa meria na stupnici Kelvin. Okrem toho, "chladnejšie" teplota svetla, tým bližšie je červená, a "teplejšie" - modrá. Použitie CFL teda môže diverzifikovať osvetlenie, urobiť ho oveľa originálnejším.
Pri výbere úspornej žiarovky dbajte na veľkosť základne
.

Kritériá pre výber žiarivky

  \ t
 1. Veľkosť. Je potrebné okamžite zistiť, či svietidlo zapadne do veľkosti, či zapadne do objímky lustra alebo lampy. Inými slovami - je potrebné zvoliť správny základ.
 2. Výkon lampy. Z toho bude závisieť intenzita žiary. Pre obytné priestory sa neodporúča kupovať CFL s kapacitou presahujúcou 15 až 25 wattov, pretože svetlo z výkonnejšieho zariadenia bude veľmi svetlé.
 3. Životnosť. Odporúča sa zvoliť lampu s najdlhšou životnosťou.
 4. Teplota farby. Musíte mať predstavu o farebných odtieňoch a vybrať si to najlepšie pre svoju izbu. Vo veľkej sále, zvyčajne zhromaždiť veľa ľudí, je lepšie nainštalovať neutrálne CFL chromatickosť, v pokoji, pravdepodobne teplé biele.
 5. Cena. Lampy banky v tvare U budú lacnejšie.
 6. Nedostatky CFL. Bez ohľadu na to, aké výhody majú úsporné žiarivky, je možné ich poškodenie. Napokon obsahujú ortuť, ktorá patrí do triedy nebezpečnosti 1 (najtoxickejšia). Vo fluorescenčných energeticky úsporných žiarovkách je ortuť vo forme pary. Ak je zlomená, ortuť sa ľahko začne šíriť vzduchom. Keď vstúpi do pľúc osoby, hromadí sa tam, šíri sa do iných oblastí a nevylučuje sa na veľmi dlhú dobu a poškodzuje zdravie. Žiarivky obsahujú 1 až 70 mg ortuti.

Ak sa energeticky úsporná žiarivka rozbila, je naliehavo potrebné pozbierať zvyšky v ktorejkoľvek nádobe a pevne ju uzavrieť, aby sa upravil povrch, na ktorom sa ortuť nachádza, roztokom manganistanu draselného. Zároveň by mala byť miestnosť dôkladne odvzdušnená.

Charakteristiky LED svietidiel

Druhým typom svietidiel, ktoré sú klasifikované ako energeticky úsporné, sú LED svetlá. Sú vydávané ako hotové zariadenia (prípravky) a prvky svietidiel (priamo LED lampy). Používajú sa v každodennom živote, vo výrobe, môžu mať iný vzhľad, vyrábajú sa prakticky pod všetkými typmi podstavcov.

Pozostáva z:

 1. Difúzor
 2. Vlastne LED diódy
 3. Dosky, ku ktorým sú pripojené
 4. Radiátor, ktorý chladí LED diódy
 5. Ovládače
 6. Otvory určené na cirkuláciu vzduchu
 7. Uzáver
Komponenty LED svietidla

Lúč svetla z LED svietidiel je pomerne úzky, približne 60 stupňov. Preto sa na osvetlenie miestností používajú lampy s difuzérmi, ktoré rozširujú svetelný tok. Ale napríklad v stolných lampách, kde je potrebný úzky lúč svetla, sa používajú lampy bez difuzéra.

Typy zariadení LED

Líšia sa štrukturálne a závisia od rozsahu ich použitia.

V závislosti od toho, kde sa používajú svetelné zdroje LED, rozlišujte medzi:

 1. LED lampy na všeobecné osvetlenie bytov a kancelárií
 2. LED diódy pre interiérové ​​osvetlenie
 3. LED svietidlá pre krajinnú architektúru a vonkajšie architektonické osvetlenie
 4. LED svetlá do výbušného prostredia
 5. ]
 6. Vonkajšie LED svetlá
 7. Priemyselné LED reflektory

Podľa typu konštrukčných prvkov trupu, ako aj podľa vlastností emitovaného svetla existujú:

 1. LED svietidlá na všeobecné použitie. Sú to zdroje najvyššej kvality, rozptýlené svetlo, príjemné pre oči, čo najbližšie k dennému svetlu. Používa sa v obytných priestoroch a kanceláriách
 2. LED svietidlá so smerovým svetlom. Používajú sa na osvetlenie nákupných okien v osvetlení interiéru
 3. Lineárne LED svietidlá. Vyzerajú ako podlhovastá trubica s otočnou základňou. Vzhľadom na konštrukciu v nich je možné ľahko meniť uhol svietidla. Používa sa hlavne v kancelárskych priestoroch
Odrodyenergeticky úsporné LED svietidlá
\ t

Rozlišovať medzi LED lampami a typom základne:

 1. Kolbnye (T). Táto lampa trubice. Vyrábajú sa so špeciálnou otočnou základňou, vyrobenou v niekoľkých veľkostiach: od 15,9 mm (T5) do 38,0 mm (T12).
 2. Edisonova základňa (E). Sú to lampy so systémom so závitom, ktorý sa pripája k napájaciemu zdroju. Považuje sa za najbežnejší typ suterénu. V označení po E je uvedené jednoznačné číslo, ktoré charakterizuje priemer závitového spojenia. Štandardné veľkosti sú E27 a E14. Sú určené pre prevádzku v sieti 220 V a nevyžadujú pripojenie adaptéra.
 3. Kolíková základňa (G). Také lampy sú pripojené k skľučovadlu pomocou čapu. Montážne zátky vyzerajú ako pár kontaktov určitej dĺžky a hrúbky (môžu byť štandardné (pre sieť 220 V) aj nízke napätie.
 4. Iné typy zásuviek, ktoré sa zriedka nachádzajú:
 • S - podhľad;
 • R - so zapusteným kontaktom;
 • Kolík;
 • P - zaostrenie.

Hlavné výhody LED svietidiel

 1. Vyznačujú sa veľmi dlhou životnosťou, dosahujúcou 100 tisíc hodín
 2. spotrebujú málo elektrickej energie (približne 8-krát menej v porovnaní s konvenčnými žiarovkami)
 3. Sú absolútne ekologické látky, rozbiť ich desivé, tak bezpečné. Ľahko recyklovateľný.

Pokyny pre nákup svietidiel LED

 1. Jas svetla. nákladyzameranie na výkon 12-20 wattov.
 2. Farba žiary. Výrobca zvyčajne na obale uvádza teplotu farby lampy. Čím vyššie je, tým belšie svetlo.
 3. Uhol osvetlenia. Pre všeobecné osvetlenie kúpiť lampu s objektívom. Pre bodové svetlá to nie je potrebné.
 4. Pomer farieb, ktorý by mal byť aspoň 90%.

Zvážili sme hlavné typy a všetky hlavné charakteristiky energeticky úsporných žiariviek. Dúfame, že tieto informácie vám pomôžu urobiť správnu voľbu, kúpiť lampu s optimálnymi parametrami, ktorá je najvhodnejšia na osvetlenie konkrétnej miestnosti.