Všetko o osvetlení bytu - možnosti, dizajn, fotografie, schémy, techniky a pravidlá organizácie

Svetlo je schopné premeniť tú istú miestnosť nad rámec rozpoznania a vytvoriť v nej náladu z romantického mäkkého súmraku ženského budoáru k oslepujúcemu svetlu operačnej sály tak ostré ako skalpel chirurga. Tento jav je v divadle aktívne využívaný umelcami svetla, ktorí pomocou osvetlenia menia atmosféru scény bez toho, aby nahradili scenériu. Úspešné osvetlenie bytu ho môže premeniť na báječný palác a nešťastný človek nemilosrdne vystavuje svoje nedostatky. Tak, ako v príbehu Zoshchenko obyvatelia spoločného bytu s novo vykonaným elektrickým svetlom objavil úbohý ich príbytku, ktorý tmavé rohy vždy schovával. Preč sú dni, kedy sa výber svetelných zdrojov začal osamelým lustrom na strope a skončil s lampou na stoličke pri stoličke a stolnou lampou na stole, dnes sa každý môže premeniť na nádherné divadlo svetla a tieňa. A ak chcete vytvoriť vlastné osvetlenie bytu, zoznámte sa s tajomstvom dizajnu v tejto oblasti a vytvorte zázraky.

Svetlo: pragmatické a magické

Na osvetlenie v moderných interiéroch obytných priestorov sa používajú tieto svietidlá:

  • lampyžiariace;
  • žiarivky;
  • svetelné zdroje halogénu a halogenidov kovov;
  • LED diódy;
  • Duralové svetelné šnúry;
  • optické vlákna.

Spektrum žiaroviek je najpohodlnejšie pre zrak, ale iba 10% svojej sily vynaloží na vytvorenie svetla a zvyšok sa premení na tepelnú energiu. Preto v miestnosti s príliš mnohými klasickými žiarovkami bude vždy horúce a dusno, ako vo fotoateliéru alebo v televíznom štúdiu.

Fluorescenčné žiarovky sa nezohrievajú, ale donedávna sa neochotne používali na osvetlenie skrine v dôsledku nepohodlného modrastého bieleho svetla, nepríjemného hučania a potreby ďalších štartovacích zariadení na pripojenie. Súčasná generácia energeticky úsporných žiariviek je bez týchto nedostatkov a môže sa používať namiesto klasických žiaroviek.

Halogénové a halogenidové výbojky vyžarujú skôr úzky smerový lúč svetla, a preto sú vhodnejšie na osvetlenie jednotlivých zón alebo na zvýraznenie kľúčových prvkov interiéru - obrazov, sochárskych skupín, stĺpov, výklenkov atď.

Využívanie dekoratívnych svetelných zdrojov na osvetlenie kľúčových prvkov interiéru - obrazy

LED diódy sú trvanlivé, neohrievajú, v ich veľmi širokom rozsahu nie sú škodlivé pre infračervené a ultrafialové žiarenie ľudského zdravia. Trvanlivosť LED diód je 80-krát dlhšia ako životnosť žiaroviek. Svetelný výkon LED však nie je taký veľkýpoužívať ich ako nezávislé zdroje svetla, a preto sa v interiéri používajú častejšie na dekoratívne osvetlenie alebo ako nočná lampa. Svetelné šnúry "duralight" - dekoratívne svetelné zdroje založené na LED diódach, sú široko využívané pre osvetlenie interiérových prvkov alebo pre vonkajšie pouličné osvetlenie.

Optické vlákna vyžarujú svetlo len od koncov, ale odstránením dlhých vzdialeností od hlavného zdroja svetla a použitím špeciálnych dýz môžete vytvoriť magické fantastické svetelné efekty.

Pravidlá a tajomstvo dizajnu osvetlenia

Architekti a dizajnéri dlhodobo používajú osvetlenie interiéru bytu alebo domu ako účinný nástroj vizuálnej korekcie neúspešnej geometrie miestnosti.

Jedným z hlavných pravidiel dizajnu je, že jasné svetlo opticky rozširuje priestor, ak sa na dekoráciu stien a stropov používajú reflexné materiály. Ak je potrebné vizuálne znížiť príliš veľkú miestnosť, potom je povrch tienený.

Vzhľadom na tieňovanie stropu a úspešné usporiadanie miestneho osvetlenia príliš veľká obývacia izba vyzerá kompaktne a útulne
.

Svietidlá s reflektormi smerom nahor vizuálne „zdvíhajú“ príliš nízke stropy. Strop, ktorý je príliš vysoký, sa zdá byť nižší, ak je tienený svetelnými zdrojmi.

Kompetentný návrh osvetlenia bytu musí harmonicky kombinovať zdroj všeobecného osvetlenia,napríklad hlavný luster na strope a reflektory miestneho osvetlenia. V tomto prípade je veľmi dôležité, aby riadenie osvetlenia v byte v tomto prípade zabezpečovalo nezávislú prevádzku každého typu alebo skupiny svietidiel.

Kompetentná konštrukcia bytového osvetlenia by mala harmonicky kombinovať zdroj všeobecného osvetlenia a miestneho zdroja
.

Všeobecné osvetlenie miestnosti môže byť trochu tlmené, pretože jej účelom je zabezpečiť voľnú orientáciu v miestnosti a jednoduchú komunikáciu obyvateľov. Úlohou miestneho jasnejšieho svetla je osvetlenie pracovísk, medzi ktoré patrí sekretárka alebo stôl, pracovný priestor v kuchyni a jedálenský stôl v jedálni alebo obývačke.

Predpisy o osvetlení tiež odporúčajú zvýrazniť stenu za televízorom alebo priestor za počítačovým monitorom: táto technika bez narušenia osvetlenia obrazovky znižuje únavu očí a únavu očí.

V spálni je lepšie rozptýliť všeobecné svetlo, mierne znížiť výšku stropu a poskytnúť jasnejšie svetlá alebo lampy v blízkosti zrkadla a nočných stolíkov. Ak sú v interiéri veľkého domu odporúčané pravidlá pre používanie svetla odporúčané, potom osvetlenie jednoizbového bytu je často jediným územným nástrojom nie príliš veľkého priestoru, ktorý zároveň slúži ako obývacia izba, pracovňa, spálňa a dokonca jedáleň.

​​
Správne osvetlenie ako nástroj na zónovanie a malé zväčšenieštúdio

V kúpeľni je toaletné zrkadlo obyčajne osvetlené prídavnými svietidlami a halogénové bodové svietidlá slúžia ako všeobecné osvetlenie. Ale osvetlenie chodby v byte musí byť naplánované tak, aby bolo vždy možné zapnúť svetlé všeobecné svetlo, keď potrebujete obliecť, dať na topánky a opraviť make-up.

Vzhľadom na súlad dizajnu interiéru a správneho osvetlenia malej chodby vyzerá ako priestranná hala
.

Okrem užitočnej úlohy vstupná hala stále plní reprezentatívnu funkciu vizitky bytu a tak, že úzka chodba sa nepodobá svetlu v žalári stredovekého hradu, môže byť vizuálne rozšírená a rozšírená. Nakoniec, osvetlenie chodby by malo byť v súlade s osvetlením priľahlých miestností: ak je obývacia izba jasne osvetlená, potom na chodbe zapnú svetlé horné svetlá a tlmia ju, ak je v ďalšej miestnosti súmrak. Všetky tieto úlohy riešia lokálne lampy.

Neexistujú žiadne univerzálne recepty na prácu so svetlom, každý si zvolí koncepciu dizajnu a osvetlenia svojho bývania, ale aby sa predišlo chybám, nikomu to nebolí, aby si prezrel ilustrované časopisy a zistil, ako profesionáli vytvárajú osvetlenie v byte: fotografie, náčrty, ilustrácie pre projekty ,

Navrhovanie projektu bytového osvetlenia

V projekte interiérového dizajnu sa projekt osvetlenia obyčajne realizuje ako samostatná časť s prihliadnutím na usporiadanie miestností, konfiguráciu stropu, hranice výzdoby podlahy a stropu.materiály, umiestnenie nábytku a stacionárnych prvkov.

Plán osvetlenia bytu

Na základe plánov stropov a podláh vypracujú plán osvetlenia bytu, na ktorom sú vyznačené typy a umiestnenia svietidiel, vývodov a vypínačov, a to stropných aj nástenných - tzv. Scenár osvetlenia.

Normy výkonu a počtu svietidiel

Jednou z hlavných podmienok pre pohodlné osvetlenie obydlia je správny pomer výkonu, počtu svietidiel a osvetlenej plochy. Odborníci v oblasti osvetlenia odporúčajú používať každých 5 m2. osvetľovacie zariadenia s celkovým výkonom 60-75 kW.

Takto môžete nezávisle vypočítať optimálny počet lámp na osvetlenie každej miestnosti vášho bytu alebo použiť nasledujúce odporúčania:

  • v prípade jednoizbového bytu s rozlohou 30 - 40 m2 sa nevyžaduje viac ako osem lámp, napríklad tri stropné svietidlá, lustre, dve svietidlá, stojanová lampa, stolná lampa;
  • pre apartmán s dvoma spálňami môže optimálny súbor deviatich svietidiel predstavovať tieto zariadenia: dva lustre, tri stropné svietidlá, stojanové svietidlo, stolnú lampu a dve nástenné lampy;
  • v prípade trojizbového bytu sa vyžaduje jedenásť svietidiel, k súprave nástrojov pre dvojizbový byt je možné pridať lustre a svietidlo;
  • pre štvorizbový apartmán je potrebných jedenásť lámp: predchádzajúci set môže byť doplnený jednýmstropné svietidlo a ďalšie stolové svietidlo.

Systém osvetlenia bytu

V súlade s plánom sa vyvíja podrobná schéma osvetlenia bytu, ktorá zohľadňuje schémy zapojenia každého zariadenia, ich skupín, ako aj zariadení na ovládanie osvetlenia.

Riadiaci obvod lustra

Na výkrese je uvedený typ každého spínača s počtom tlačidiel a šípky naznačujú, pre ktoré svietidlo alebo skupinu prístrojov je určený. Pre príliš veľké miestnosti alebo dlhé chodby je možné zabezpečiť duplicitné prepínače pre rovnaké zariadenie ich inštaláciou na rôznych miestach v miestnosti. Všetky nástenné a stropné osvetľovacie zariadenia na schéme by mali byť zviazané príslušnými označeniami na stenu alebo najbližší vchod, okno alebo vchod.

Podobne, s odkazom na najbližšie steny alebo otvory, umiestnite miesta zapojenia, spínačov a iných zariadení zapojených do osvetľovacieho systému na diagram.

Videonahrávka o pravidlách návrhu

S hotovým projektom môžete začať s inštaláciou elektroinštalácie a osvetlenia a konečne stelesniť výsledky tvrdej práce projektanta. Ale ako odmenu, váš byt sa zmení na krásnu Popolušku do krásnej princeznej a život okolo bude iskriť s novými fantastickými farbami.