Výber kultivujúceho, ktorý má dať

Pestovanie pôdy na dacha je časovo náročné a majiteľom lokality každoročne predkladá celý rad úloh, s ktorými sa dá ťažko vyrovnať. Pokusy o riešenie problémov z roka na rok manuálne zdĺhavé. Pretože cieľ kúpiť kultivujúceho, aby sa dal, vzniká dosť často. Ako správne vybrať zariadenie, aké úvahy je potrebné použiť pri získavaní, je problém, ktorý sa tu pokúsime vyzdvihnúť čo najviac podrobností.

Video: čo je lepšie - kultivátor alebo traktor na prechádzku

Akákoľvek diskusia o poľnohospodárskych strojoch pre zónu v záhrade začína klasifikáciou predmetu. Nemôžeme robiť ani bez opisu princípov systémovej povahy zariadení na kultiváciu Zeme. Koniec koncov, ich počet na trhu je už dlho meraný trojcifernými číslami - na riešenie takého „bohatstva“ je naozaj ťažké. Veľa závisí od toho, ktoré spektrumPráce považujeme za najvýznamnejšie pre udržanie našej „krajiny“ v uspokojivom stave.

Kultivátor na dávkovanie sa vyberá v súlade s veľkosťou pozemku a účelom obrábania pôdy
.

Ktorý pestovateľ si môže vybrať pre darcovstvo

Rozdelením zariadení, ktoré nás zaujímajú, do typov, typov a poddruhov, sme nútení brať do úvahy úľavu obrábanej pôdy, veľkosť nášho „majetku“, súbor existujúcich plodín, vlastnosti pôdy a hlavné ciele. pre ktoré budeme kupovať zariadenia. Navyše vlastné finančné možnosti - ako to môže byť bez nej?

39. Klasifikácia kameniva

Na zamýšľaný účel existujú:

 • stroje a zariadenia určené na kontinuálne spracovanie pôdnej vrstvy (s pridruženým otrasom);
 • pre veslovanie medzi riadkami (v prípade potreby spolu so špeciálnym „vrchným obliekaním“ plodnej úrovne);
 • pre predsejacie práce (s povolením, rozdrvením, vyrovnaním pôdy a odstránením burín);
 • univerzálne (zabezpečujúce vykonávanie pestovania všetkých smerov).

Podľa počtu riadkov, na ktoré sa vzťahuje:

 • jeden riadok;
 • ​​
 • viacradový.

Hmotnosť:

 • pľúca - pre malé oblasti;
 • 53) médium - pre komplexné (ílové) pôdy;
 • ťažký - s výkonným motorom a schopnosťou používať dodatočné zariadenia.

Pokiaľ ide o optimálnosť pomeru parametrov "cena spoľahlivosti a funkčnosti":

 • amatérsky (jednoduchý, s krátkou životnosťou);
 • poloprofesionálne (ťažšie na zariadení, schopné dlhšie slúžiť);
 • profesionálny (väčšina z nich nie je lacná, mocná, s celým „zväzkom“ funkcií, dlhodobo).

Podľa zásady fungovania:

 • manuálna
 • elektrická
 • batéria
 • benzín

Špičky kultivátora

Ku každej vzorke zariadenia je pripojená súprava dýz orientovaná na špecifickú funkciu spracovania. Niektoré z nich sú už uvedené v hlavnom balíku, iné môžu byť ponúkané ako „užitočné“ dodatky. Voľba je na vás, pretože máte vedomosti o všetkých detailoch "land-plant" plánu. Čím menší, kompaktnejší dizajn získal, tým skromnejší je počet operácií, ktoré vykonáva.

Najobľúbenejšie dýzy: hiller, plochý rezač, pluh. Kombajn na zemiaky sa môže objaviť len ako súčasť ťažkých strojov, pretože klesá do značnej hĺbky. Pluh + provzdušňovač trávnika - veci sú tiež celkom potrebné. Rotačná kosačka a sekačka, rezanie záhradného odpadu na fragmenty, sú veľmi žiaduce. No, ak môžete použiť snežný pluh pre všetko uvedené vyššie, zvážte, že už máte optimálny súbor manipulácií - zvyšok je sekundárny.

Rôzne kosačky sú určené na rôzne poľnohospodárske činnosti: toto by sa malo zohľadniť pri vyhľadávaní
.

Manuálne modely

Práca v krajine je žiaduca na to, aby sa mechanizovala na maximum - s tým nemôžete tvrdiť. Sotva stojí za to vzdať sa ručných nástrojov.: vždy je miesto, kde kolesový „pomocník“ neprejde: hrebeň, alpská šmýkačka, línia pozdĺž plotu, prepracovaná kvetinová záhrada. Je jasné, že sa tu nachádzajú hlavne kvety a trvalky, ale táto „rohož“ sa musí pravidelne „triasť“ a uvoľňovať korene, aby prenikli hlboko do kyslíka. Technika sa neotáča a kvety sú krehké kultúry: riziko ich poškodenia je veľké. Je to pohodlnejšie ako malý, ostrý špeciálny nástroj pre operácie s nimi.

Otáčavý kultivátor (hviezda)

Na práci sa podieľa hriadeľ s hviezdicovými kotúčmi - prechádza cez zemské vrstvy. Samotný rezací mechanizmus je upevnený na tyčinke, ktorá je zvolená pre rast záhradníka. Pútavý na okvetné lístky hviezd, burina "spolu" lietajú z ich natívneho prostredia. Hrebene pestovaných uhoriek s takýmto nástrojom sú tiež vhodné na pohyb - rovnako ako spuding zemiaky, najmä odrodové, vysadené tu a tam. Kvetinový záhon v tieni ihličnatého stromu s všadeprítomným nástrojom tiež nezasahuje do chôdze. Je pravda, že ťažká pletená kôra alebo ílovitá oblasť nemôže byť prekonaná takými ľahkými nástrojmi - je potrebný súhrnný vozík.

Kultivátor-kultivátor (napr. "Tornádo")

Tento "vynález" vyzerá ako vidlica s ostrými zubami ostrými na špičkách. Môžu existovať tri alebo päť takých háčikov. Po vyklopení osoba so silou zníži uvoľňovacie zariadenie na povrch. Zuby sú hlboko ponorené v pôde - zostáva len ťahať celý "gizmo" za rukoväť. Ak je v tomto okamihu stálea jemne "zase", bude to fungovať ako vývrtka. Náradie s dlhou rukoväťou sa používa v záhrade s krátkou rukoväťou - na spracovanie krabíc so sadenicami alebo kvetináčmi v skleníkoch.

Video: domáci ručný kultivátor s tryskami

Motorové kultivátory a spätná väzba o nich

Motorové kultivátory sú veľkou skupinou mechanizmov kolies poháňaných elektrickým pripojením pomocou nabíjania batérií Nakoniec, motor, ktorý beží na určité palivo. Najbežnejšie rozdelenie motorových kultivátorov na elektrické a benzínové. Vo všeobecnosti, pokiaľ ide o výkon a „hmotnostnú kategóriu“, takéto zariadenie je rozdelené na ľahké, stredné a ťažké zariadenia. Každá z týchto kategórií má svoje klady a zápory, takže je veľmi ťažké vybrať najlepšie auto v tejto sade.

Vyžiadané značky poloprofesionálnych modelov stoja veľa, ale rýchlo sa platia
.

Ultralehké a svetelné jednotky

Väčšina zástupcov tejto skupiny minipoľnohospodárskych strojov v rozsahu 1,5-3 k. práce na elektrine. Nie je v nich žiadny komplikovaný motor, ktorý hovorí, že zariadenie má väčšiu manévrovateľnosť (samozrejme v dĺžke elektrického kábla). Jednoduchosť riadenia takýchto kultagregatami - obrovská výhoda uvedenej línie kultivačných prostriedkov. Navážte super-ľahké „hračkárske bábätká“ od 9 do 15 kg - každá žena, tínedžer alebo muž vo veku bude schopný presunúť „priateľa orať“ na vzdialený okraj pozemku. Jednoduchosť riadenia je ďalšiakvality. Tam je tiež nepríjemnosti: drôt dostane pod nohami, snaží sa dostať "pod nôž".

Zkušení záhradníci rešpektujú kultivátory benzínu so stredným výkonom
.

„Svetlo“ človek váži až 30 kg, jeho výkon nepresahuje značku 4,5 „koní“. Pozícia „vodítka“ (šnúra dlhšia ako 10 m je zriedkavá) a neschopnosť hlboko uvoľniť pôdu (až 10 cm pre super ľahkú váhu, nie viac ako 20 cm pre ľahkú), robí tento tím poľnohospodárskeho tovaru vhodným na použitie iba na ploche 5-10 akrov. Niektorí členovia „ľahkého“ štádia umožňujú prechod na batériu, ktorá je k dispozícii v kompletnej sade. Nie je však určený na dlhodobú prácu - nabíjanie bude potrebné rýchlo. V panenských krajinách nemajú tieto rýpadlá nič spoločné: sú „vypustené“ na pestovanie predtým zoraných zón.

V prípade skleníkov a skleníkového hospodárstva je určite vhodný ultralehký a ľahký elektrický kultivátor. Otvorený "majetok" v 10 "s háčikom" (do 15) akrov vyžaduje prítomnosť aspoň mechanizmu s benzínovým motorom (frézovanie, dvojtakt). Aj keď sú relatívne mierne a nie sú určené na dlhodobú prevádzku. Takýto "robocop" je ekonomický, netýka sa príliš hlučného, ​​môže byť dodaný v kufri auta. Avšak rozsah jeho použitia ďalšieho medziodborového spracovania alebo ľahkého orby skleníkových lôžok (plus uvoľňovanie v blízkosti stromov) sa neuplatňuje. Pevná orná pôda bude vyžadovať účasť ľahkého technického vybavenia - od strednej „pozície“.

Jednotky so strednou hmotnosťou

Relatívne malý motorový kultivátor s hmotnosťou 35 - 50 kg je typickým zástupcom tejto kategórie pomocných poľnohospodárskych nástrojov. Ich výkon je od 4 do 6 k. Jedná sa o poloprofesionálne modely s benzínovým motorom so širokým záberom frézy (do 40-85 cm), pričom sa povrch vykopáva do hĺbky 20-30 cm. Sú stabilné, nerobia "skoky" na ostré husté rímsy. Dobre sa vyrovnávajú s ílovitými pôdami, "pokojne" sa správajú na zemi, ktorá ich zrazila nohami. Ale ďaleko od akejkoľvek panenskej pôdy sa podriaďuje takejto jednotke. Jeho mechanizmus je pre zložité vrstvy trochu jednoduchý: nebezpečenstvo nenávratného prelomenia dôležitých častí je príliš veľké.

„Stredná hmotnosť“ umožní vyrovnať sa s pozemkom do 325-30 akrov - otázkou ceny a súboru trysiek

Napriek tomu je to práve opísaná kategória, ktorá umožňuje bez veľkých ťažkostí zvládnuť spracovanie pozemku s rozlohou 15 - 25 hektárov. Dobre rozbije Zem - na jeseň aj na jar. Veľké rozmery z neho robia extrémne neohrabané akcie na úzkych lôžkach, ale pod „hrdinom“ podobným na zemiaky-mrkvu-repu pripravujú vynikajúce rady - široké, dlhé. Pozoruhodne dobre zvláda kopanie hustej kôry v blízkosti barel kruhov v záhrade, ktorá bola sotva pracoval. Silný koreňový systém pšeničnej trávy s bodliakom prasnice je ľahko zničený takýmto „pracovníkom“ - každá záhrada bude mať veľmi dobre upravený vzhľad s pomocou. Ak vzdialenosť medzi stromami umožňuje taký "pekný", aby sa zmestil do otáčok.

Profesionálne ťažké stroje

Hmotnosť ťažkého obrábacieho stroja je 55-70 kg, ich výkon presahuje 5,5 hp. Šírka zachyteného pásu - do 1 m. V tejto kategórii poskytuje celý rad funkcií. Prevodovka je zosilnená, rám je k dispozícii. Takže schopnosť pracovať s rôznymi typmi príloh je prítomná. Výkon závisí aj od výkonu motora. K dispozícii je prenos - umožňuje zvoliť rýchlosť, výkon, charakteristiky typu kultivačných opatrení. Pôdne prvky, výmera pôdy - to je pre takúto univerzálnu techniku ​​nedôležité. Profesionálny kultivátor zvláda príves.

Väčšina ťažkých jednotiek sa kvalifikuje ako profesionálne zariadenie

Vzhľadom na to, že obrie exempláre sú na farme Dacha veľmi zriedkavé, pretože sa sústreďujú na poľnohospo dárske oblasti, väčšina majiteľov záhrad v záhrade sa domnieva, že najlepší kultivátor je na zozname „strednej hmotnosti“. Priority pri vyhľadávaní a nákupe strojov na pestovanie haciendy sú však, ako už bolo uvedené, diktované kombináciou okolností. Hmotnosť obyvateľov prímestských krajín súhlasila s tým, že je vhodné kúpiť aspoň dva typy mechanizmov na pestovanie - manuálne a kolesové. Dôkazom toho sú recenzie tých, ktorí sa už zaoberali zušľachťovaním techniky Zeme. Pre dobré značky patrí Texas, Solo, Ruberi - konkrétne, relevantné pre vás možnosti.

Video: tipy na výber kultivujúceho, ktorý má dať