Výber lepidla na dlaždice: vyberte kompozíciu, vypočítajte prietok

Pokládka dlaždíc bola vždy prácou odborníkov. Tento typ stavebných prác bol právom považovaný za jeden z najzložitejších a najnáročnejších. Ale s príchodom špeciálnych lepiacich zmesí na trhu sa všetka práca na pokládke dlaždíc stala oveľa jednoduchšou. To umožnilo, aby sa inštalácia vykonávala samostatne a mala len základné zručnosti a schopnosti. Bola to schopnosť zvládnuť nástroj, pozornosť a presnosť práce. Hlavnými kritériami, ktoré sa musia riadiť pri kladení dlaždíc, sa stali jeho výkony a správny výber lepidla na dlaždice. Záleží na poslednom kritériu, ako dlho a pevne bude dlažba držať. Preto je potrebné pred pokládkou oboznámiť sa s rôznymi typmi zmesí a určiť, ktoré lepidlo na dlaždice je lepšie v závislosti od typu povrchu a prevádzkových podmienok.

Ako možno lepiť dlaždice?

Druhy lepidiel na obklady a dlažby sa líšia v zložení a výkone

V súčasnosti môžete nájsť niekoľko rôznych druhov lepidiel. Každá z nich má svoje vlastné zloženie, na ktorom je operatívnavlastnosti zmesi.

Existujú tieto typy lepidiel:

Lepidlá na báze cementu . Toto je najobľúbenejší typ lepiacich zmesí. Na jeho prípravu je potrebná voda a samotný proces netrvá dlho. Elasticita zmesi môže byť rôzna a závisí od množstva pridanej vody. S ním môžete položiť dlažbu na betón, tehlu alebo omietku. Vykonávajte aj vnútorné a vonkajšie dokončovacie práce. Cena tohto lepidla je pomerne nízka.

Epoxidové lepidlá . Jedná sa o hotovú lepiacu zmes bez rozpúšťadiel, ktorá sa predáva vo forme pasty. Charakteristikou takýchto lepidiel je možnosť ich použitia na obkladanie stropov. Okrem toho môžu byť použité ako fixačný, vyrovnávací a lepiaci materiál na betón, drevo, keramiku, kov alebo na opravu a vyplnenie trhlín a dier.

Disperzné lepidlá . Ako epoxidové lepidlá, disperzie sú pastovitá zmes bez rozpúšťadiel. Tento typ lepidla je ideálny pre pokládku dlaždíc veľkej veľkosti a hmotnosti. Môže sa použiť na povrchy ako sú drevotrieskové dosky a sadrokartónové dosky. Okrem toho je toto lepidlo ideálne pre upevnenie rôznych tepelnoizolačných materiálov.

Polyuretánové lepidlá . Toto lepidlo má vysokú elasticitu a je ideálne pre podklady s vysokým stupňom deformácie. Tieto lepidlá sa používajú na podlahové a metlahskoy dlaždice, ako aj na drevené podklady.

Lepidlo na obklady: ako si vybrať

Na trhu nájdete univerzálne a vysoko špecializované adhezívne zmesi, z ktorých každá má svoje silné stránky. Preto by ste mali určiť povrch, na ktorom bude dlažba položená a podmienky jej prevádzky. Aby ste si vybrali správne lepidlo, musíte vziať do úvahy určité vlastnosti. Všetky sú uvedené na zadnej strane vrecka so zmesou. A už na ich základe vybrať jednu alebo inú lepiacu zmes. Treba poznamenať nasledujúce parametre:

Teplota nanášania lepidla

Keďže je možné obkladať dom vo vnútri aj zvonku, existujú špeciálne typy lepidiel. Čelné fasády a nízkoteplotné miestnosti vyžadujú, aby lepiaca zmes bola vysoko odolná voči rôznym teplotným podmienkam a aby si zachovala svoje lepivé vlastnosti pri ich zmene. Pre dekoráciu interiéru môžete použiť lepidlá s normálnou teplotou. Výrobcovia uvádzajú minimálnu a maximálnu teplotu použitia lepidla.

Lepidlá sa používajú hlavne pri teplotách od + 5 ° C do + 30 ° C.

Dôležité! Ak máte v pláne položiť dlaždice na povrchu so systémom "teplá podlaha", mali by ste zvoliť lepidlá, ktoré vydržia výkyvy teploty.

Prečo je potrebná elasticita?

Tento parameter je veľmi dôležitý, najmä v prípade kladenia obkladačiek na povrch s vysokým stupňom deformácie. Elastické lepidlo udrží priľnavosť obkladu k povrchu, čím sa nenaruší pevnosť celého povlaku. Lepidlá s vysokou rýchlosťouElasticity sú skvelé pre drevené alebo sadrokartónové podklady.

Čas použiteľnosti a času prispôsobenia

Tieto dva parametre určujú, ako rýchlo je potrebné položiť dlaždicu a koľko času je potrebné nastaviť. Vhodnosť zmesi lepidla môže byť od 10 do 40 minút. Keďže niekedy aj skúsení remeselníci robia chyby, alebo je potrebné mierne opraviť dlaždice, ktoré boli práve položené, je potrebné vedieť, ako dlho to lepidlo umožňuje. Obvykle môže byť nastavenie vykonané do 10 minút, ale existujú špeciálne lepidlá so schopnosťou nastaviť polohu dlaždice v priebehu 20-30 minút.

Priľnavosť - priľnavosť

Najdôležitejším parametrom pri výbere lepidla. Ukazuje, ako pevne bude lepená dlažba držaná. Tento parameter je indikovaný v MPa a čím je vyšší, tým silnejší bude grip. Adhézia je dôležitá pre miestnosti s vysokou vlhkosťou a pre fasády budov.

​​

Približná spotreba lepidla

Spotreba lepidla je uvedená aj na zadnej strane obalu. Na ňom môžete vidieť, koľko kilogramu zmesi je potrebný pre odporúčanú lepiacu vrstvu na 1 m2povrchov.

Po výpočte plochy na obloženie a približnej spotrebe získame požadované množstvo lepidla.

Správne nanesenie lepidla na dlaždicu na povrch zabezpečí požadovanú hrúbku vrstvy a potrebnú spotrebu lepidla
.

Dôležité! Lepenie lepených dlaždíc pevne a po dlhú dobu je potrebné aplikovať požadovanú vrstvu lepidlakaždý typ dlažby, ktorú má. Preto pri výpočte požadovaného množstva lepiacej zmesi je dôležité vedieť, aká hrubá bude lepiaca vrstva. Na dosiahnutie požadovanej hrúbky vrstvy lepidla by ste mali použiť zubovú stierku so zubami určitej dĺžky.

Dôležitými faktormi ovplyvňujúcimi spotrebu zmesi lepidla sú typ dlažby a jej schopnosť absorbovať vlhkosť. Údaje o spotrebe lepidla sú uvedené v tabuľke, napr. Lepiace zmesi CERESIT:

Tabuľka №1. Spotreba lepidla v závislosti od typu dlažby

Príručka od odborníkov: video

Pri výbere a kúpe lepidla by ste si mali pozorne prečítať návod na jeho prípravu a použitie. To výrazne uľahčí všetku prácu a umožní vám vytvoriť pevný a spoľahlivý povrch dlaždíc vlastnými rukami. Aby ste znížili spotrebu, mali by ste vykonať predbežné práce na vyrovnaní povrchu. Po položení dlažby je potrebné nechať lepidlo schnúť asi dva dni a potom pokračovať do injektáže a inštalácie nábytku.