Výber mezhventsových izolácií pre drevo s ohľadom na špecifické vlastnosti dreva

Ak chcete postaviť drevený dom z baru, všetko musí byť starostlivo vypočítané a vybraný kvalitný materiál. Koniec koncov, záleží na našej voľbe, ako silné a teplé to dopadne. Samotné drevo musí byť hladké a neporušené, bez trhlín. Hrúbka dreva musí byť zvolená s prihliadnutím na klimatické podmienky oblasti a trvanie pobytu v dome. Ak sa chystáte použiť dom len na letnú dovolenku, potom si môžete vziať bar strednej hrúbky. Ale dom, v ktorom budete žiť natrvalo, je lepšie stavať z hrubšieho baru. Ďalším dôležitým faktorom na zabezpečenie bezpečnosti tepla v dome je mezhventsovy kúrenie. Tu je návod, ako si vybrať správne, povieme.

Stredná izolácia z juty
\ t

Špecifickosť drevostavieb

Kvalitný drevený dom má niektoré vlastnosti, ktoré tradičné kamenné alebo tehlové domy nemajú. Medzi tieto funkcie patria:

 • vysoké tepelnoizolačné vlastnostidrevo, v dôsledku čoho nie je potrebné vytvoriť hrubú stenu
 • schopnosť stromu na výmenu vlhkosti - absorpcia vlhkosti, keď je presýtená a uvoľňuje vlhkosť počas obdobia sucha, čo zabezpečuje optimálnu vlhkosť v dome pri akejkoľvek teplote a zabraňuje kondenzácii na povrchu stien, a preto chráni pred hubami a plesňami
 • prítomnosť pórov dreva, ktoré umožňujú voľný obeh vzduchu - to zabezpečuje prirodzené vetranie miestností
 • schopnosť redistribúcie tepla v celom masíve strom, je táto vlastnosť vám umožní ľahko a rýchlo pre vykurovanie domu
Izolačný materiál so schopnosťou voľne prechádzať parou a vlhkosťou je nevyhnutný na izoláciu dreveného domu

Všetky tieto výhody sa však stratili pri nesprávnej voľbe izolácie.

Ak materiál izolácie neumožňuje, aby stena dreva bola jediná celá a aby sa zabránilo prejavom vzácnych vlastností dreva, dom nebude nikdy taký teplý a spoľahlivý, ako by sme chceli.

Požiadavky na kvalitu izolácie

Materiál použitý ako izolácia poskytuje domu spoľahlivú ochranu pred chladom. Takže musíte vybrať, so zameraním na tieto vlastnosti:

 • hustota materiálu a jeho elasticita - izolácia by mala tesne uzavrieť medzery medzi korunami nielen bezprostredne po vztýčení stien, ale aj po zmrštení domu
 • nízka tepelná vodivosť, blízko tepelnej vodivosti lúča a zabezpečenie minimálnych strátteplo cez priestor medzi korunami domu
 • schopnosť absorbovať a uvoľňovať vlhkosť, čo najviac zodpovedá tej istej schopnosti stromu zachovať optimálnu vlhkosť v dome a chrániť steny pred hnilobou
 • odolnosť voči vonkajším prírodným vplyvom - tu je tu nesúhlas s atmosférickými vplyvmi (zrážky a teplota vzduchu), ako aj s činnosťou vtákov, ktorí si radi hniezdia na hniezdach a hmyz, ktorý sa snaží zabezpečiť pohodlné bývanie v stenách domu
 • dlhodobé zachovanie blahodarných vlastností, ideálne - po celú dobu prevádzky doma
 • bezpečnosť pre ľudí - neprítomnosť škodlivých látok a látok spôsobujúcich alergické reakcie
 • antibakteriálne vlastnosti - odolnosť proti vzniku mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť hnilobou alebo chorobou

Po dôkladnej analýze všetkých vlastností potrebných na dobrú izoláciu je možné pristúpiť k primeranej voľbe materiálu.

Sortiment izolačných materiálov

Teraz na trhu moderných stavebných materiálov nájdete veľa rôznych vykurovacích telies. Môžu byť rozdelené do dvoch veľkých skupín - umelých a prírodných.

Materiály z umelých komponentov

  \ t
 • izolácia syntetických a minerálnych základov - sklenená vata, strižné sklené vlákna, čadičové suroviny, minerálna vlna
 • tepelne izolačné materiály s uzavretými a otvorenými pórmi - polystyrénová pena, polyetylénová pena,polyuretánová pena, silikónové a akrylové tmely, polyuretánové peny, penová guma

Všetky tieto materiály sa osvedčili ako vynikajúce pri izolačných stenách, strechách, podlahách a podlahách v tehlových alebo betónových domoch. Ale pre izoláciu drevených stien, nie sú vhodné. Dokonca aj materiály, ako je minerálna vlna alebo penová guma, keď sú stlačené, stávajú sa príliš hustými a úplne blokujú cirkuláciu vzduchu a vlhkosti. To môže viesť k nežiaducim dôsledkom. V prípade vysoko absorpčných materiálov, švy s takouto izoláciou zamrznú pri nízkych teplotách. Ak je izolácia odolná voči vlhkosti, potom para kondenzuje na križovatke dreva a tesniacej hmoty, čo spôsobuje hnitie a zničenie stien.

Jedným z negatívnych príkladov použitia takýchto materiálov je tzv. „Teplý šev“. Technológia pokládky švov, podobne ako sendvič, využíva samolepiacu pásku na báze penovej gumy, impregnovanú kompozíciou, ktorá zvyšuje objem materiálu v kontakte so vzduchom. Výrobcovia sa domnievajú, že táto vlastnosť vyplní všetky dutiny a opatrne uzavrie medzeru. Táto páska je umiestnená na vodorovnom povrchu korunky. Potom môžu byť švy zvnútra alebo zvnútra (alebo oboje) tesnené extrudovaným polyetylénom vyrobeným vo forme kordu rôznej hrúbky. A nakoniec sa na to nanesie akrylátový tmel pomocou montážnej pištole. Zdá sa, že medzery sú tesne uzavreté, teplo je bezpečne uskladnené. Ale čo sa stane za samotným tesniacim kôrou? Mimovzduch a voda nepreniknú, ale pena rýchlo zachytí vlhkosť zo stromu, ale jednoducho nemôže uschnúť. A vlhkosť švu nám dáva všetky vyššie uvedené problémy.

Použitie prírodných materiálov

Niektorí „odborníci“ navrhujú používať bavlnené alebo vlnené pálenie alebo ako izoláciu. Úvaha k téme: „Tieto materiály si dobre uchovávajú teplo, čo znamená, že sa dajú použiť aj na ukladanie medzier“, bohužiaľ, nie sú celkom správne a zjavne nie sú vhodné na stavbu stien z dreva. Veď vlna a bavlna sú príliš vlhké, zle sa vysychajú, najmä keď sú stlačené, a sú veľmi atraktívne pre hmyz. Takže s ich pomocou je lepšie teplé oblečenie a obuv, nie dom.

Na zabezpečenie úplného prejavu pozitívnych vlastností dreva je vhodné vybrať si prírodné materiály na izoláciu, ktoré sa už dlho používajú v drevenej architektúre. Aký druh prírodnej izolácie je najvhodnejší na stavbu drevených domov?

 • kúdeľ (z ľanu, konope alebo juty)
 • mach s dlhými strižami
 • netkané rúno (plsť)

Ktorýkoľvek z týchto materiálov je vynikajúci na izoláciu medzikĺbových spojov. Majú nízku tepelnú vodivosť, baktericídne vlastnosti a schopnosť absorbovať a uvoľňovať vlhkosť. Každý z nich má však svoje vlastné charakteristiky, ktoré možno pripísať tak výhodám, ako aj nevýhodám.

Najlepšie mezhventsovye zateplenie

Povlečenie na zohrievanie švov

Towvyrobené z hrubého krátkeho vlákna. Je to odklon od primárneho spracovania rastlín. Zloženie ľanu zahŕňa: celulózu - 76-80, lignín - 2-5, pektín - 3, vosk 2-3. Odolný, hygroskopický, elastický materiál. Používa sa na tesnenie inštalačných spojov a na izoláciu mezhventsových trhlín. Jeho nevýhodou je obtiažnosť v dizajne. Koniec koncov, s plochým povrchom tyče sa vyžaduje rovnaké rovnomerné rozloženie tepelne izolačného materiálu, čo je pomerne ťažké realizovať pomocou ťahača. Áno, dvojité tesnenie železo výrazne spomaľuje výstavbu domu. Nepresne položená vlečka je tiež odobratá vtákmi, čo je dôvod, prečo musíte neustále sledovať kvalitu tesnenia.

Taký kúdeľ sa používa na izoláciu vnútorných švov

Mech na ukladanie medzier

Na tesniace medzery v drevenom dome sa najčastejšie používa kukushkinový ľan, červený mach alebo sphagnum. Všetky tieto druhy machu sa už dlho používajú na izoláciu pri stavbe drevených domov. Teraz sa používa hlavne na kúpanie z guľatiny alebo baru. Mech má dobré antifungálne vlastnosti, ktoré sú potrebné pre drevené konštrukcie absorpciou vlhkosti a spätným rázom, nie je vystavený hnilobe a tiež poskytuje dobré prirodzené vetranie.

Pri ukladaní machu na drevo by sa mal ponechať dlhý (asi 10 cm) okraj, ktorý sa potom musí zatlačiť do drážky špeciálnym tesnením. To, samozrejme, robí proces budovania zrubu pomalší. Z nedostatkov samotného materiálu stojí za zmienku veľké zmrštenie a krehkosť, čo je dôvod, prečo je tesneniesloty sa musia neustále obnovovať. Okrem toho má rovnaký problém ako vlek - zložitosť jednotného štýlu.

Mech, ležiaci medzi korunami - príliš chutná návnada pre vtáky, kvôli ktorej budeme musieť pravidelne obnovovať izoláciu

Populárny ohrievač juty

Jedným z najpopulárnejších je jutový mezhventsový ohrievač. Mnohé z jeho vlastností sú ideálne na izoláciu drevených domov. Zvlášť láka staviteľov moderný materiál - plstené jutové pásky. Samotná juta je svojou vlastnosťou optimálna: obsahuje tiež lignín (12.7), ktorý je zodpovedný za stuhnutosť vlákien a pektín (0.2) s voskom (0.3-0.4), ktorý dáva jutovým vláknam potrebnú pružnosť a pružnosť, ako aj zabránenie vysychania.

Montujeme jutovú mezhventsovú izoláciu, ktorá dodatočne zaisťuje konštrukciu zošívačky

Uvádzame výhody takejto pásky:

 • jednoduchá inštalácia - stačí zvinúť kotúč pásky cez korunu zrubu
 • ťahajte od seba, neveďte na vrtáku
 • pevnosť a trvanlivosť - vlasové vlákna si dlhodobo zachovávajú svoje vlastnosti
 • nie je potrebné robiť dvojitý tesniaci uzáver
 • - prírodný materiálbez škodlivých nečistôt a súvisiacich so stromom

Okrem toho páska z jutovej plsti má tieto vlastnosti:

 • hustota nie menej ako 700 gramov na meter štvorcový
 • dĺžka pásky - 25 m na kotúč
 • šírka pásky sa pohybuje od 2 cm do 1 m
 • hrúbka pásky vo voľnom stave robí 4-12 mm, v stlačených - znižuje jeden a pol-dvakrát.

Ako vidíte, vlastnosti jutovej pásky najviac zodpovedajú vlastnostiam, ktoré by mala mať dobrá izolácia.

Video: izolácia korún s jutovou páskou

Po dôkladnom zvážení všetkých druhov izolácií ponúkaných na stavbu sme našli materiály, ktoré najviac zodpovedajú drevostavbe. Všetky vlastnosti potrebné na odhalenie užitočných vlastností drevených stavieb boli nájdené v kotúči juty. Vzhľadom k tomu, že páska je k dispozícii v rôznych šírkach a hrúbkach, každý si môže vybrať kúrenie, ktoré je ideálne pre neho.