Vyberáme zariadenie na ohrev vody v bazéne

O tom, ako ohrievať vodu v bazéne, musíte premýšľať vo fáze návrhu, pretože všetky technologické prvky tohto systému sú vzájomne prepojené. Odborníci odporúčajú inštalovať vykurovacie telesá v kombinácii s inými zariadeniami pre bazén, ale aj keď táto práca nebola vykonaná, je možné vykurovací systém integrovať neskôr.

Stojí za zmienku, že teplota vody v bazénoch pre dospelých by nemala byť nižšia ako 24-26 stupňov, a pre deti tento parameter je ešte vyšší - nie menší ako 30 stupňov.

Metódy ohrevu vody v umelej nádrži

Existujú štyri spôsoby ohrevu vody v bazéne:

 1. Okamžité ohrievače
 2. Výmenníky tepla
 3. Solárne kolektory
 4. Tepelné čerpadlá

Výber zariadenia závisí od viacerých faktorov:

 • objem bazénu
 • množstvo vody na pravidelné vykurovanie
 • vlastnosti komunikácie v dome
 • z preferencií zákazníka.

Aby sme zistili, ktorý typ vykurovacieho zariadenia sa bude najviac harmonicky hodiť do systému vášho bazéna, analyzujme každú z nich „podľa kostí“.

Ohrievače pre malé bazény

\ t

Okamžité elektrické ohrievače sú najjednoduchším a relatívne lacným spôsobom ohrevu vody v bazéne. Sú navrhnuté tak, aby ohrievali nepretržitý prietok tekutiny s najnižším poklesom tlaku. Tento typ vykurovacieho zariadenia má kompaktnú veľkosť, takže jeho inštalácia nevyžaduje veľkú technickú miestnosť. Malá zastrešená kabína bude v poriadku.

Prípad elektrických ohrievačov je vyrobený z vysokokvalitného plastu, titánu alebo nehrdzavejúcej ocele a samotné vykurovacie telesá sú vyrobené zo zliatiny nehrdzavejúcej ocele, ktorá je schopná odolať vysokým teplotám.

Pri výbere prietokového ohrievača treba poznamenať, že jeho kapacita by mala zodpovedať objemu vody v bazéne: malý a plytký bazén, ktorý sa nachádza vo vykurovanej miestnosti, si nevyžaduje nákup veľkej a výkonnej jednotky, na to stačí 3 kW.

Hoci z hľadiska výkonu sa prietokové elektrické ohrievače nemôžu pochváliť týmto parametrom - maximum, ktoré môžu sami vytlačiť, je 18 kW, čo zjavne nestačí na veľký vonkajší bazén. Takže, ak váš bazén má objem viac ako 36 cu. metrov a je umiestnený na ulici, nákup takéhoto zariadenia bude neoprávneným plytvaním peniazmi, pretože ani ten najsilnejší z modelového radu elektrických ohrievačov sa nedokáže vyrovnať s jeho úlohou.

Okrem toho môže existovať obmedzenie spotreby energie v dome, alebo kabeláž nespĺňa všetky požiadavky, potom inštalácia takejto jednotky tiež nedáva zmysel.

Okamžitý elektrický ohrievač - ideálny pre malý bazén

Výhody prietokových elektrických ohrievačov:

 • rýchle ohrievanie bazéna
 • schopnosť nastaviť teplotu pomocou termostatov
 • prítomnosť v niektorých modeloch snímača prietoku, ktorý vypína kúrenie v neprítomnosti cirkulácie vody
 • automatizovaného systému riadenia
 • malá veľkosť

Nevýhody:

 • nízka spotreba
 • veľké účty za elektrinu
 • neschopnosť inštalovať v domácnostiach s obmedzenou spotrebou energie

Výmenníky tepla sú jednoduché ekonomické zariadenia

Výmenníky tepla (v zásade to možno vidieť z ich názvu), na rozdiel od elektrických ohrievačov, nespotrebúvajú elektrickú energiu. Princípom ich práce je ohrev vody v bazéne pripojením na všeobecný vykurovací systém domu.

Táto jednotka je banka s cievkou vo vnútri, ktorou prúdi horúca voda. Táto voda vstupuje do ohrievača z vykurovacieho systému pomocou cirkulačného čerpadla, ktorého prevádzka je regulovaná špeciálnym ventilom. Ventil je potom ovládaný termostatom. Samotná cievka sa umyje studenou vodou z bazéna. V zásade je všetko veľmi jednoduché a jasné.

Kapitán všetkého tohto zariadenia môže nastaviť iba teplotu, ktorú potrebuje na termostate, automatické zariadenie urobí zvyšok pre neho.

Výkon tepelných výmenníkov sa môže pohybovať od 13 do 200 kW, čo je podstatne viac akoelektrické ohrievače. Voľba výkonu v tomto prípade závisí od objemu vody v bazéne, pretože čím je väčší, tým dlhšie bude ohrievač pracovať.

Prvé zahriatie vody pomocou výmenníka tepla trvá približne 28 hodín pri maximálnom možnom výkone. Je to potrebné, aby sa predišlo kolapsu (konštrukčné zmeny v telese ohrievača a jeho vnútorných prvkoch), ku ktorým môže dôjsť v dôsledku príliš horúcej vody.

Po prvom uvedení do prevádzky musí jednotka udržiavať iba požadovanú teplotu, čo šetrí peniaze.

Výmenník tepla sa spravidla nachádza medzi čerpacími stanicami a dezinfekčným systémom, aby sa zabránilo poškodeniu spôsobenému prítomnosťou chlóru vo vode. Ak je voda príliš chlórovaná, odporúča sa inštalovať titánové tepelné výmenníky.

Výmenník tepla pre ohrev bazénovej vody
Výmenník tepla v

Výhody výmenníkov tepla:

 • výrazné úspory nákladov
 • jednoduchosť prevádzky
 • vysoký výkon

Nevýhody:

 • dlhodobé ohrievanie vody

Slnečný kolektor (heliosystém)

Slnko je nevyčerpateľný zdroj energie, iba nedávno boli skrotené a okamžite našli využitie - začali vykurovať domy, byty, sklady a konečne sa dostali do bazénov.

Samozrejme, že voda v samotnom bazéne sa môže ohrievať pod lúčmi horiaceho slnka, ale čo ak je váš bazén pod baldachýnom aleboizbu? Potom k vám príde slnko!

Solárne systémy alebo slnečné kolektory sú moduly kužeľov, trubíc alebo obrazoviek, ktoré preberajú lúče. Každý modul je schopný samostatne ohrievať až 30 cu. metrov vody, takže čím väčší je objem vášho bazéna, tým viac modulov potrebujete.

Princíp kolektora: slnečné lúče dopadajúce na kolektor, ktoré sú zvyčajne čierne, ním úplne absorbujú. Chladiaca kvapalina vo vnútri kolektora sa ohrieva až na 140 stupňov a potom sa spustí cirkulačné čerpadlo, ktoré sa nachádza v zásobníku. Prirodzene, voda v ňom sa takmer okamžite zahrieva a môže byť použitá ako pre bazén, tak pre vykurovanie a zásobovanie teplou vodou doma.

Existujú také modely kolektorov, v ktorých sú zabudované snímače a automatický trojcestný ventil, pomocou ktorého je voda automaticky nasmerovaná do výmenníka tepla. Keď sa dosiahne požadovaná teplota, voda prechádza cez výmenník tepla, postupne sa ochladzuje. A keď dosiahne svoju minimálnu hodnotu (je nastavená vlastníkom bazéna), voda bude opäť prúdiť do výmenníka tepla a systém sa opäť spustí.

Solárny kolektor

Výhody solárnych kolektorov:

 • rýchle ohrev vody
 • pohodlný riadiaci systém
 • multivariačné použitie: na vykurovanie priestorov, na ohrev vody v bazéne, na zásobovanie domácností horúcou vodou

Nevýhody:

 • inZníži sa účinnosť zatiahnutého kolektora, čím sa zníži koeficient prestupu tepla

Tepelné čerpadlá: výkon a rýchlosť

Tepelné čerpadlá sú novým a skôr nepopulárnym (doteraz) spôsobom, akým Rusko vykuruje vodu v bazéne. Nedostatok záujmu zo strany kupujúcich je jednoducho vysvetlené - vysoká cena tohto typu ohrievača.

Tepelné čerpadlá pracujú na princípe viacstupňového prenosu tepla z rôznych kvapalín prenášajúcich teplo pomocou kondenzátu, kompresie rôznych plynov atď.

Domáce a priemyselné odpadové vody po úprave, teplo tepelných a podzemných vôd, voda jazier, riek, teplo vznikajúce pri čistení spalín a všeobecne akékoľvek zdroje tepla najmenej jeden. - o dva stupne vyššie ako voda v bazéne.

Princíp činnosti: Pracovná kvapalina, napríklad zmes vody a nemrznúcej zmesi, sa čerpá cez vonkajšie potrubie podzemným potrubím pomocou cirkulačného čerpadla. Na výstupe z potrubia sa táto kvapalina stáva o niekoľko stupňov teplejšou kvôli teplote pôdy. Potom sa zmes odošle do výmenníka tepla (výparníka), kde odovzdá svoje teplo chladiacemu médiu, ktoré okamžite varí (stačí na to vlažnú vodu) a zmení sa na paru. Táto para vstupuje do kompresora, ktorý ho stláča na 20-25 atmosfér. Počas tohto procesu dochádza k prudkému nárastu teploty až na 55 stupňov.

Je to práve táto energia, ktorá je ďalej nasmerovaná na ohrev domu alebo ohrev vodybazén.

Tepelné čerpadlo
Usporiadanie prvkov systému na ohrev vody pomocou tepelného čerpadla

Tento systém funguje v uzavretom kruhu: keď pracovná kvapalina a chladiaca kvapalina spĺňajú svoj účel, po prechode chladiacimi stupňami sa opäť stretnú, aby začali nový cyklus. Ukazuje sa teda, že hlavný podiel energie sa spotrebuje na prevádzku samotného kompresora.

Výkon tepelných čerpadiel umožňuje nielen ohrievanie bazénov, ale aj poskytovanie teplých obrovských chát do 300 metrov štvorcových. metre.

Výhody tepelných čerpadiel:

 • vysoký výkon
 • rýchle ohrievanie vody a vykurovanie priestorov
 • využívajúce voľné zdroje energie (teplo zeme, vody, odpadových vôd atď.)

Nevýhody:

 • vysoké náklady

Video o tepelných čerpadlách zavádza princíp fungovania inovačných systémov a ich výhody.

No, teraz viete, ako ohrievať bazén a tým, čo sa dá urobiť. Zostáva len zvážiť výhody a nevýhody a urobiť správnu voľbu. Veľa šťastia vám v stavebníctve a opravách!