Vyhrievame podkrovie: ako zahriať podkrovnú strechu, ako chrániť dom pred tepelnými stratami

Ľudia, ktorí žijú v drsných klimatických podmienkach, boli dlhodobo napadnutí myšlienkou nevýhodného usporiadania podkrovného priestoru pre bývanie. Ale realita dnes ukazuje úplne opačný obraz: čoraz viac záhradkárov rastie obývateľne v ich podkroví, zahrieva ho a obnovuje. Keďže táto téma je relevantná, táto publikácia bude venovaná tomu, ako zahriať manzardovú strechu a premeniť studenú pôdu na útulnú miestnosť.

Historické korene používania podkrovia

Historické korene podkrovia pochádzajú zo vzdialeného roku 1630, keď architekt Francúzska François Mansard použil prvý priestor na svete pod šikmou strechou. domácnosti a na bývanie. Penthopy dlhodobo slúžili ako bývanie pre mimoriadne chudobné skupiny obyvateľstva, ktoré trpeli chladom a teplom. S vynálezom nových stavebných projektov a technológií mali ľudia úžasnú príležitosť na vytvoreniepodkrovná izba príjemné podmienky bez ohľadu na počasie vonku.

Viacvrstvová strešná krytina „koláč“

Áno, áno, je to preto, lebo podkrovie sa musí nielen ohrievať, ale aj správne organizovať „koláč“ izolácie. Kompetentne vedená izolácia podkrovia sa podobá viacvrstvovému koláču.

Dachnaya stavba je na vzostupe, s príchodom nových tepelnoizolačných materiálov, majitelia prímestského bývania začali čoraz viac budovať podkrovie, pretože majú výhody, ktoré nepodliehajú námietkam. Je to nielen krásne, ale aj finančne výhodné: podobný jednoposchodový dom alebo plnohodnotný dvojpodlažný dom bude stáť oveľa viac peňazí. A aj mnohí ľudia si sú istí, že podkrovie prináša do domu osobitný komfort.

Viacvrstvová strešná krytina "pie"

Zahrievanie podkrovia by sa malo vykonávať pri dodržaní niektorých znakov a pravidiel, aby sa zabránilo nežiaducim následkom v zime. Aby sme pochopili, ako správne zahriať pôdu, mali by sme si pripomenúť zákony fyziky: vlastnosťou prevádzky domu v zimnom období je, že prúdenie teplého vzduchu vždy smeruje hore a tam, kde je chladnejšie. Okrem toho sa hromadí v sebe všetky páry, ktoré prichádzajú z miestnosti, to znamená dýchanie ľudí, para z varenia a zo sprchovania. Všetky tieto pary stúpajú a dostávajú sa do vrstvy izolácie strechy, kde kondenzujú a premieňajú sa na vodu.

Voda v izolačnom materiáli je teda v miestnosti vlhká, značnátepelné straty doma, zhoršený interiér a nervy majiteľov domov. Aby sa zabránilo takémuto priebehu udalostí, tento viacvrstvový koláč je potrebný. Musí zabrániť vniknutiu pary do izolačného materiálu (za to zodpovedá parotesná zábrana) a ak do nej stále vniká para, musí sa čo najskôr odstrániť (zvetrávanie cez vetracie medzery). A ak pod kovovou strešnou vrstvou tento veľmi kondenzát tvorí, potom hydroizolačná vrstva nenechá prejsť na izoláciu.

Schéma zateplenia podkrovia
\ t

Je teda možné dospieť k logickým záverom: ako izolovať strechu podkrovia - vodotesnú paropriepustnú izoláciu s ventilačným ventilom + parotesná zábrana s vetraním = správna strešná krytina "koláč".

Dôležité: podľa odporúčaní skúsených staviteľov by mal byť v hornej časti podkrovia ponechaný malý trojuholník. Toto opatrenie poskytuje lepšie vetranie.

Materiály na otepľovanie v podkroví

Každý materiál má svoje vlastné charakteristiky, ktoré sa musia zohľadniť pri výbere najlepšej možnosti. Izolácia musí dlhodobo udržiavať svoje vlastnosti, byť biostabilná, netoxická, vodotesná, nevypúšťať nepríjemné pachy a spĺňať požiadavky požiarnej bezpečnosti.

Kategórie „nie“ pre penu

Napriek dobrej tepelnej vodivosti a ekonomickým výhodám by sa pena nemala používať na izoláciu podkrovia. Takéto úspory tu nie sú potrebné, pretože všetky komponenty strechy, t.j.Výkonové dosky a izolácia musia byť riadne vetrané. A aj ohrievač by mal prechádzať vzduchom a vlhkosťou. Pena nemá také vlastnosti, strecha s ňou „dýcha“.

Cesta k minerálnej vlne

Tieto izolátory sú najvhodnejšie na izoláciu podkrovia, pretože nehoria, nevydržia vysoké teploty, vyznačujú sa nízkou hmotnosťou a nízkou tepelnou vodivosťou. A tiež sú tuhé, majú odolnosť voči pošmyknutiu a zachovávajú si svoju veľkosť.

Výber izolačného materiálu závisí od vzdialenosti medzi krokvy, ich umiestnením a hrúbkou. Tiež pri kúpe izolácie, je žiaduce poznať normy vášho regiónu a nákup materiálu s vhodným koeficientom prenosu tepla.

Polyetylénová fólia

Táto fólia môže byť vystužená sieťovinou alebo tkaninou a používa sa ako vodotesná fólia.

Dôležité: jedná sa o jednostranný materiál, takže sa musí položiť len na pravej strane, aby sa nedosiahol opačný účinok.

Ak je v podkroví vysoká vlhkosť, odporúča sa použiť vystuženú fóliu, v ktorej je jedna strana pokrytá fóliou.

Vlastnosti polypropylénovej fólie

V zložení je veľmi podobná predchádzajúcej verzii, ale odolnejšia a nestabilná voči UV žiareniu. Ak je pod strechou nevykurovaná miestnosť, na tomto filme sa usadí kondenzát. To isté platí pre strechy pokryté kovovým obkladom a kovovým profilom. Vyvážiť tieto nedostatky, ktoré potrebujetezakryte vodotesnú viskózu: absorbuje vodu a drží ju.

Bytové podkrovné využitie priestoru pod strechou

Účinné difúzne membrány

Ide o "dýchací" materiál, ktorý neumožňuje prenikanie vody zvonku, ale prechádza zvnútra. Pri usporiadaní strešného „koláča“ sa používajú hlavne trojvrstvové difúzne membrány, pričom každá z nich zodpovedá za svoju funkciu: pevnosť, odolnosť voči UV žiareniu a vodotesnosť.

Tepelná izolácia so špeciálnymi panelmi

Vynikajúca, ak sa ako ohrievač používa moderný materiál, v ktorom je už zabezpečená ochrana proti vode, v tomto prípade je možné upustiť od jednej úrovne cirkulácie vzduchu. Tepelnoizolačné panely sú umiestnené medzi krokvy, je dôležité, aby ste nezanechali medzery a zaistili ich pevné uchytenie. Môžete tiež vytvoriť ďalšiu prepravku, napríklad cez jednu, aby ste vyplnili palcovú dosku. Keď je pokládka izolácie dokončená, môžete pristúpiť k finálnej vrstve, napr.

Technika izolácie podkrovia

Systém krokvy je kostrou izolácie, izolačný materiál môže byť položený medzi krokvy, pod nimi a na krokvy.

Najčastejšou možnosťou je položenie medzi krokvy. Ako správne izolovať podkrovie, v súlade s odporúčaniami skúsených odborníkov? Postupujte podľa týchto tipov:

- izolácia musí byť nevyhnutne pevná, platí to aj pre oblasti priľahlé k stene,okná a komíny zabudované v rovine strechy;

- šírka vzduchovej medzery vo všetkých oblastiach nie je menšia ako 2 cm;

- hydroizolačná hmota by nemala klesať tak, aby neexistovala žiadna prekážka pre účinnú výmenu vzduchu;

- ak je hĺbka krokiev nedostatočná, potom sa musí zvýšiť (klinec obloženia tyčí alebo dosiek) alebo použiť inú možnosť: ohrievač by mal byť rozdelený na časti: jeden sa hodí medzi krokvy a druhý pod nimi.

Izolácia manzardovej strechy bude účinná, ak sú všetky vrstvy tepelnoizolačného systému usporiadané v jasnom poradí
.

Kvalitná izolácia podkrovia začína kontrolou prevádzkyschopnosti krovu a v prípade potreby jeho rekonštrukciou.

Dôležité: tento proces je povinný, pretože drevené prvky môžu byť ovplyvnené škodcami a hmyzom.

Ak sú v dreve otvory, musia byť ošetrené chemickými ochrannými prostriedkami a poškodené prvky musia byť vymenené.

Na svahu strechy je položená antikondenzačná fólia s presahom 15 cm, ktorá je pripevnená na krokvy v tyčiach (hrúbka 4 - 5 cm), potom je k nim pripevnený plášť. Medzi filmom a mriežkou je medzera, ktorá zaisťuje vetranie.

Je potrebné zahrievať štíty?

Koncové steny, to znamená štíty, tiež potrebujú otepľovanie. Najefektívnejší spôsob - vonkajšie umiestnenie ohrievača. Platí to vtedy, ak je na fasáde plánovaná inštalácia omietkového systémuOdporúča sa pokračovať na štítoch.

Táto možnosť však nie je vždy možná, to znamená, že je potrebné vykonať tepelnú izoláciu nasledujúcim spôsobom:

- medzi tyčami rámu sú inštalované izolačné dosky a mali by ste pamätať na ochrannú vrstvu proti vetru;

- po inštalácii izolácie je stena uzavretá parozábranou.

Dôležité: parotesná zábrana na štíte a svahoch by sa nemala prerušovať.

Video: Nezabudnite zahriať steny

Má strecha už dodatočnú ochranu proti tepelným stratám? Pripomeňme, že na vytvorenie skutočne pohodlných podmienok v podkrovnom priestore, budete tiež musieť izolovať steny. Informácie o spôsobe ich otepľovania sa dozviete pri sledovaní videa:

Dôkladné otepľovanie podkrovia zaručuje príjemné mikroklímu v horúcom lete aj v zlej zime. Správne zvolená izolácia znižuje náklady na vykurovanie. Len skvelá kombinácia!