Vyhrievaná podlaha na balkóne: možnosti zariadenia

Otázka rozširovania životného priestoru bola a je pre väčšinu našich občanov vždy a naďalej relevantná, pretože každý chce mať vlastný kútik, kde by mohol odísť do dôchodku, kde je vždy teplý a útulný. Môžete si vytvoriť útulnosť a pohodlie vo vlastnom dome rôznymi spôsobmi, jedným z nich je zateplenie obytných priestorov. Obzvlášť dôležité sú v súčasnosti získané teplé podlahy. Teplá podlaha na balkóne poskytuje veľa príležitostí na vytvorenie požadovaného komfortu.

Dôvody na inštaláciu vykurovanej podlahy na balkón

V súčasnosti sa myšlienka spájania spální, kuchyne a obývacích izieb s balkónmi alebo lodžiami stala bežnejšou. Balkóny s dostatočnou rozlohou sú často ľahko prestavané na štúdiu alebo zimnú záhradu.

Pri rozširovaní obytného priestoru na úkor balkóna je potrebné starostlivo zvážiť ďalšie možnosti vykurovania pre túto zónu
.

V takýchto prípadoch si nová miestnosť vyžaduje dodatočné vykurovanie. Spravidla teplo z batérie ústredného kúrenia jednoducho nestačí a vzniká otázka dodatočného ohrevu miestnosti. Podlahy v lodžiích a balkónochzvyčajne oveľa chladnejšie ako podlahy v apartmánoch. Toto je obzvlášť zreteľné v chladnom zimnom období.

Najpohodlnejším, najmodernejším a cenovo dostupným riešením tohto problému bude inštalácia podlahového vykurovania na balkóne.

Typy podlahového vykurovania balkónov a lodžií

Na izoláciu lodžie alebo balkóna sa používajú iba elektrické podlahové vykurovacie systémy:

  • Káblové vykurovacie systémy, ktoré môžu zohrávať svoju úlohu ako systémy pre prídavné podlahové vykurovanie a hlavný vykurovací systém v miestnosti (jedno- alebo dvojité vykurovacie úseky).
  • Špeciálne vykurovacie rohože.
  • Infračervené (filmové) podlahy sú špeciálny systém podlahového vykurovania založený na diaľkovom infračervenom žiarení.

Podlahy s infračervenou fóliou

Okrem vykurovacích rohoží sa na dodatočné vykurovanie balkóna používajú podlahy s infračerveným filmom, ktorých princípom je vyžarovanie tepelnej zložky s dlhovlnnými vlnami slnečného spektra. To znamená, že tepelné lúče sú základom infračerveného ohrevu.

Podlahy s infračerveným filmom

Počas prevádzky systému lúče ohrievajú miestnosť úplne: nielen podlahovú krytinu, ale aj steny a interiérové ​​predmety, ktoré, keď vydávajú sekundárne teplo, vytvárajú najpohodlnejšiu teplotu v miestnosti, kde nie je možné ohrievať vzduch. Jednou z hlavných výhod infračervených filmových podláh je ich kompatibilita s absolútne akoukoľvek povrchovou úpravou, či už linolea,podlahy, dlažba alebo koberec.

Vykurovacie rohože: klady a zápory

Výhoda vykurovacích rohoží spočíva v tom, že sa dajú namontovať priamo do samotného lepidla, čím sa dlažba spevňuje.

Na položenie takýchto rohoží je potrebná vyrovnávacia vrstva, keramický povlak alebo betónový podklad. Bezprostredne po vytvrdnutí lepidla môžete začať inštalovať podlahové vykurovanie.

Vyhrievaná podlaha na balkóne: vykurovacie rohože

Nevýhodou takéhoto systému je značné riziko jeho vystavenia mechanickému poškodeniu počas kladenia podlahovej krytiny, ako aj pri premiestňovaní pracovného materiálu. Poškodenie je možné v dôsledku pádu ťažkého predmetu. Okrem toho významnou nevýhodou vykurovacích rohoží je ich neschopnosť udržiavať teplo. To vedie k tomu, že použitie vykurovacích rohoží je možné len ako dodatočný zdroj tepla.

Systémy káblového podlahového vykurovania

Ako jednožilové, tak dvojžilové káble sa montujú len cementovo-pieskové potery. V tomto prípade je povinným prvkom prítomnosť vrstvy vodotesnej a vysoko kvalitnej izolácie, ktorej absencia určite povedie k strate väčšiny tepla smerujúceho nadol. V tomto prípade sa strop suseda zahreje zdola.

Systém podlahového vykurovania na balkóne
​​

Vrstva cementového poteru by mala mať hrúbku najmenej 45 mm.Okrem toho by nemala existovať jediná vzduchová medzera. Hlavný vykurovací kábel sa umiestni do poteru do hĺbky najmenej 30 mm. Najlepší vodič tepla medzi dokončovacími dokončovacími materiálmi, ktoré predstavujú podlahové vykurovanie, je dlažba. Je celkom možné chodiť boso na takomto poschodí a pre ľudí so zlým zdravotným stavom, deti a starších ľudí je podlaha vhodná na konečnú úpravu. Po inštalácii tohto typu podlahového vykurovania je potrebné počkať až do konečného vytvrdnutia poteru, ktoré nastane za cca 28 dní. Až potom, čo tieto teplé podlahy budú vhodné pre normálne použitie. V prípade, že nie je vhodné položiť teplú podlahu pomocou cementovo-pieskového poteru, napríklad preto, že nie je možné dosiahnuť dostatočnú hrúbku 45 mm, na inštaláciu systému podlahového vykurovania sa používajú vykurovacie rohože.

Video: zariadenie na vykurovanie káblov

V súčasnosti sú teda teplé podlahy veľké ako hlavný aj dodatočný zdroj vykurovania nielen samotnej podlahy, ale celej miestnosti. balkón alebo lodžia ako celok, vytvára vždy pohodlnú a útulnú atmosféru. Je vždy potešením vstúpiť do takejto miestnosti nielen tým, že vstúpite na seba, ale aj hrdí na hostí.