Výkres pre výrobu Zhelonka pre studne: obnovenie prietoku bez investícií

Je možné obnoviť studňu, ktorá nebola využitá a ušetriť na vŕtaní? Ak je prívod vody riadne vybavený, dôvodom poklesu produktivity môže byť piesková alebo ílovitá zátka v kufri, ktorá zanáša dno. V takýchto prípadoch je možné zdroj opraviť nezávisle: stačí vylúhovať hlinu a bahno z bane. Práca sa vykonáva štandardným spôsobom. Plytký čistič dier je jednoduchý nástroj, ktorý sa ľahko robí z vlastných rúk. Náklady na materiál sú minimálne, inštalácia pre prácu môže byť tiež navrhnutá nezávisle.

Použitie zhelonka: univerzálny projektil na vŕtanie a čistenie

hmotnosť. Pôda zablokovaná ventilom je uložená vo vnútri puzdra. Po zdvihnutí na povrch sa obsah odstráni cez horný okraj prístroja.

Priemer a hmotnosť zariadenia závisí od účelu a priemeru skrine
.

Univerzálna samosvorná malá škrupina sa používa nielen na čistenie existujúcej studne, ale aj na vŕtanie podzemnej vody a piesočnej vody do hĺbky 25 - 30 m. Nástroje na opravy sa líšia od vrtáka len dĺžkou potrubia a hmotnosťou. Nástroje na čistenie sú vyrobené v menšej dĺžke - do 80 cm a priemer sa vypočíta na základe vnútorného priemeru puzdra.

Stavebné kreslenie zhelonka pre studňu

Rezná hrana na spodnom konci odstraňuje vápenaté, ílovité usadeniny zo stien.

Vraky, ktoré sa používajú ako príklepové vŕtačky, sú vyrobené z hrubých rúr. Dĺžka projektilu môže dosiahnuť 2 - 3 m, v závislosti od výšky inštalácie a hĺbky vŕtania. Mušle s veľkou hmotnosťou dávajú výhodu v čase: priechod ílovitých skál je rýchlejší. Ako nástroj na vŕtanie sa škrupina používa na viskózne, vlhké ílovité, drobivé piesčito-ílové pôdy. S priechodom kamenistých skál, striedavo používať žlč a dláto rozdrviť a odstrániť balvany.

Druhy nástrojov na príklepové vŕtanie: voľba dizajnu

Môžete vyrobiť vrt pre studňu s pevným aleboperforované puzdro. Voľba typu drieku závisí od pôdy, v ktorej sa má pracovať: pre viskóznu hlinu, nasýtenú vlhkosťou, musíte pozdĺž pozdĺžnej časti potrubia vytvoriť pozdĺžny rez, aby sa ľahšie vytlačila hmota extrahovaná z vrtu. Ak je základná vrstva suchá, piesčitá, je lepšie použiť celú rúrku: táto pôda sa vyleje jednoduchým otočením projektilu.

Nepočuté steny a nástroje s otvorom pre viskóznu pôdu
42) Hlavné prvky zariadenia:

 1. Topánka s ostria.
 2. Mechanizmus ventilu so zarážkou.
 3. Kryt so sieťovou ochranou alebo prekladmi pod horným okrajom.
 4. Pero alebo očko.

Konštrukcia môže byť zostavená zváraním alebo závitovými spojmi. Závitovanie je výhodné, ak je potrebné časté používanie puzdra pre rôzne zdroje: je možné pripojiť pätku a ventil s rúrkami rôznych dĺžok.

Konštrukcia ventilového systému závisí len od dostupnosti materiálov na výrobu a výber hlavného zariadenia. Existujú 3 typy mechanizmov:

 • Guľový ventil.
Podstavec v tvare kužeľa s kovovou guľou
 • Ploché skladanie.
Na predaj sú pripravené hotové klapkové ploché ventily so závitmi rôznych priemerov
 • Petal.
Priečny záves s dvoma hemisférickými lístkami

Poznámka: ako spoľahlivé Bailer nezávisle

, aby spoľahlivo Bailer pre čistenie domácich studní vyžaduje:

 • Hrúbka potrubia (hrúbka steny 4 mm), oceľová tyč alebo výstuha, skrutky s podložkami.
 • Kovová guľa, oceľový kužeľ.
 • Bulharčina na rezanie kovov, ostrenie hrany.
 • Odolný oceľový drôt alebo háčik rukoväte.
Výkresy na výrobu vlastných kostí pre vrt s guľovým ventilom

Ako vyrobiť teleso

Ako nástrojový valec môžete použiť kus rúrky z liatiny alebo ocele. Liatinová konštrukcia bude musieť byť spojená špeciálnym zváraním, takže je lepšie odoberať silnostenný plyn alebo vodovod.

Hrúbka steny by nemala byť menšia ako 2 mm, optimálny strih steny je 4 mm. Dĺžka závisí od toho, ako plánujete zdvíhať projektil. Ak ručne - stačí na rezanie do 100 cm Je potrebné poznamenať, že hmotnosť vyvýšenej vlhkej pôdy sa pripočíta k hmotnosti zariadenia. Ak máte inštaláciu s navijakom, môžete výrazne zvýšiť dĺžku: nemusíte náradie príliš často zdvíhať.

Pripravené potrubie

Je potrebné venovať pozornosť stavu potrubia: segment by mal byť úplne rovný, bez ohybov. Horné a dolné odrezanie. Ak spojíte telo s inými prvkami, plánujte zváranie, hrany zarovnajte. Pri závitových spojoch odrežte závit vnútri spodného okraja.

V hornej časti tela je vyrezaný otvor. Ak nie je žiadny špeciálny nástroj, vyvŕtajú sa otvory pozdĺž obrysu okna na stene, vyrazia kus ocele so sekáčom.

Oknona bagrovanie hliny

Guľový ventil: montáž dostupných nástrojov

Ako vyrobiť drez vybavený guľovým ventilom na vŕtanie pieskových vrtov? Vyžaduje guľový a oceľový kužeľ. Kovovú guľu je ťažké nájsť na predaj: môžete si objednať od obracača alebo si vyrobiť sami. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je určiť priemer. Guľa by sa mala voľne pohybovať v tele, jej priemer by mal byť menší o 1 - 1,5 cm od vnútorného priemeru rúry.

Priemer gule je menší ako priemer rúrky a priemer širokého okraja kužeľa zodpovedá priemeru telesa
.

Pre vlastnú produkciu si vyzdvihnú obyčajnú detskú loptu. Nakrájajte na dve polovice. Každý z nich je naplnený nákladom: kovové kusy, výstrel, rybárske závažia. Zaplavte vodotesným lepidlom. Po vysušení lepidla sa z polotovarov odstránia hemisféry a prilepia sa.

Kužeľ s guľou je privarený k základni

Vo vnútri skrine je namontovaný obmedzovač, ktorý zabráni vyleteniu gule z potrubia. Stačí zvariť kovový prst v hornej časti potrubia.

Pravidlá pre návrh plochých a okvetných ventilov

Je oveľa jednoduchšie vyrobiť si škrupinu s klapkovým (plochým) ventilom. Ako uzamykací povrch sa používa oceľ, plast a dokonca aj hrubá guma. Je však lepšie urobiť kovový kruh: nebude existovať riziko odpojenia alebo poškodenia a nebudete musieť prerušiť prácu na opravu nástroja.

Kruh s mierne menším priemerom, ako je vnútorný priemer puzdra, je vyrezaný z ocele. Varí saskladací mechanizmus, ktorý je možné zvariť priamo na vnútornú stenu spodnej časti potrubia.

Kruh je uzemnený, aby sa získal hladký okraj

Dva identické kovové hrubé drôty s očkami sa položia na kus tyče alebo kotvy, aby sa ventil voľne zdvíhal. Horné hrany sú privarené alebo priskrutkované k základni ventilu.

Ak je na ruke pružina, môže sa použiť ako upevňovací prvok ventilu

Rezná hrana: pravidlá výroby

Dolný koniec telesa sa musí otočiť na ostrý nástroj na rezanie do zeme. Dobre ostriaci nástroj je oveľa ľahšie robiť dobre vlastnými rukami. Existujú 2 možnosti pre návrh reznej hrany: ploché a okvetné vo forme vyčnievajúcich zubov.

Plochý okraj je opatrený opatrne na vonkajšom okraji. Vnútorný okraj je brúsený smerom dovnútra, čo dáva hrane tvar kužeľa. Povrch brúsený. Ak existuje možnosť, je lepšie oceľ kaliť: po takomto spracovaní nebude nástroj dlhšiu dobu tupý a nebude sa zlomiť.

Plochá hrana zostrih vo vnútri

Ak sú zuby vytvorené, hrany sa upravujú rovnakým spôsobom, ale každý prvok sa spracúva samostatne. Po vytvrdnutí môže byť rezná hrana ošetrená ochranným náterom alebo farbou.

Ozubený pohár

Po ukončení práce skontrolujte, či na vonkajšom povrchu nie sú žiadne výčnelky: pri náraze môže nástroj poškodiť stenu skrine.

Obmedzovač a gombík: posledná etapa

Horná časť vrtu pre studňu musí byť vybavená upevňovacími prvkami na upevnenie háčika. Môžete vyvŕtať dva otvory a namiesto rukoväte použiť trvanlivý oceľový drôt.

Druhou možnosťou je zvariť priečny kus výstuže rovný dĺžke potrubia vo vnútri horného okraja. V tomto prípade bude rukoväť tiež obmedzovačom.

Najjednoduchší dizajn: kus drôtu namiesto rukoväte

Ak sú namontované upevňovacie prvky nad hlavou, na konci potrubia je pripevnená kovová mriežka s veľkými článkami, alebo sú tenké spoje zvárané priečne. K dispozícii sú hotové uši z ocele na rúrach rôznych priemerov - môžete si kúpiť hotový spoľahlivý hák.

Obmedzovač s karabínou

Video: čistiaci nástroj na mieru s plochým ventilom

Video o tom, ako ľahko vyrobiť škrupinu s plochým pružným ventilom na zabitie alebo čistenie plytkého otvoru v priestore.

Použitie domáceho prístroja na čistenie a vŕtanie studní

Na vyčistenie upchatého zdroja bez poškodenia je potrebné pred začatím práce skontrolovať stav puzdra. Škrupina sa jemne spúšťa na kábel. Ak je kryt sklonený alebo poškodený, nástroj narazí na steny. V tomto prípade je lepšie pozvať majstrov.

Zariadenie je zavesené na oceľovom lane nad studňou. Ostro klesol na dno. Zdvihnite a niekoľkokrát opakujte tvár. Nástroj naplnený ílom sa nadvihne a vyprázdni. Niekedy so silnýmkontaminovaná, tlaková voda je privádzaná do zdrojového hriadeľa na zmäkčenie a zdvihnutie zástrčky zo spodnej časti. Jamka sa čistí, až kým sa piesok a hlina po náraze už nehromadí.

Uľahčuje prácu navijaku s elektrickým pohonom

Pri vŕtaní sa práce vykonávajú rovnakým spôsobom. S vlastným umývadlom môžete za pár dní prejsť až 15 - 20 m mäkkej horniny. Je potrebné monitorovať upevnenie: ak sa projektil zlomí, nebude možné ho odstrániť z nevyrovnaného vrtu.

V tvrdých skalách na skalnatej pôde je práca s takýmto nástrojom veľmi ťažká. Je lepšie organizovať príjem vody s pomocou špecialistov: Majstri budú robiť prácu za deň a majiteľ dostane vybavený zdroj so stabilným prietokom a čistou vodou.