Vykurovací kábel pre inštalatérske práce: účel, metódy a možnosti inštalácie

Zmrazenie akvaduktu je spojené s nepríjemnými následkami. Rampouchy, ktoré sú vytvorené v rúrach, môžu v niektorých prípadoch dosiahnuť niekoľko metrov. A na odstránenie takýchto dopravných zápch je potrebné vynaložiť veľké úsilie. Ak viete z prvej ruky kruté zimy, mali by ste problém vyriešiť vopred. Bežná izolácia je pri dlhých mrazoch a nízkych teplotách neúčinná a preto musíte hľadať ďalšiu možnosť. Najlepším riešením v tomto prípade je vykurovací kábel, ktorý je schopný udržiavať požadovanú teplotu, ako aj zabezpečovať dobrý ohrev a spoľahlivú ochranu proti kondenzátu.

Funkcia vykurovacieho kábla

Dlhodobé používanie špeciálnych vodičov na vykurovanie a čistenie vodovodných systémov v každodennom živote. Vykurovací kábel je najbežnejším káblom s nastaviteľným elektrickým odporom, ktorý je určený na reguláciu ohrevu samotného kábla.

Spôsoby montáže vykurovacieho kábla

Odporúča sa použiť vykurovací kábel pre odtoky, aby sa zabránilo zamrznutiu vody v oblastiach, ktoré vedú po ulici pri teplotách pod nulou. Ak teplota vzduchu klesne na 5, musí byť vodič zapnutýstupňov Celzia, pretože v prípade ďalšieho chladenia bude systém chrániť systém prívodu vody pred zamrznutím. Ale ak zapnete kúrenie už pri teplotách pod nulou, bude trvať určitý čas, kým sa zmrazená kvapalina rozmrazí. A keď sa voda roztopí, tlak v prívode vody sa zníži.

Konštrukcia, priority používania

Vykurovací kábel pre potrubia pozostáva z niekoľkých prvkov, ktoré sú spojené do jedného výrobku. Sú to zástrčkové, studené (elektrické) a horúce (vykurovacie) vodiče, ako aj tepelný obmedzovač. Vodiče sú prepojené laserovým spájkovaním.

Zariadenie vykurovacieho kábla pre externé inštalácie

Vonkajšia izolácia kábla je bezšvíková, takže je dokonale chránená pred vlhkosťou, vysokou teplotou a chemickým vystavením. Tepelný obmedzovač je zodpovedný za teplotu potrubia a výpadok prúdu pri prekročení 15 stupňov Celzia.

Po ochladení na 5 stupňov sa napájanie opäť zapne. Povrch systému zásobovania vodou sa teda neprehrieva a úspory energie sú maximálne.

Je dobré vedieť! Predtým sa vykurovací drôt používal výhradne na priemyselné účely na vykurovanie potrubí. A len nedávno, podobné systémy vykurovania káblov sa začali používať všade v domácnosti.

Hlavné výhody použitia vykurovacieho kábla:

  • Spoľahlivosť. Kompetentný výpočet a správna inštalácia vykurovacieho systému zabráni zamrznutiu prívodu vodypočas používania.
  • Bezpečnosť. Vykurovací drôt môže byť použitý na ohrev rúr s pitnou vodou.
  • Všestrannosť. K potrubiu je možné pripojiť samoregulačný vykurovací kábel, ktorý sa nachádza vo vonkajšom alebo podzemnom priestore. Kábel je položený na povrchu prívodu vody alebo vo vnútri potrubia.
  • 36. Jednoduchá obsluha. Pripojenie výrobku je veľmi jednoduché: vykurovací vodič je upevnený na vodovodnej sieti, potom sa zástrčka zapne do zásuvky.
  • Efektívnosť nákladov. Vykurovací výkon je možné nastaviť nezávisle, so zameraním na okolitú teplotu, kde sa nachádza.

Vykurovací kábel pre vodovodné potrubie: Klasifikácia

Vykurovacie vodiče na zásobovanie vodou majú dobre rozvinutú nomenklatúru. Klasifikujú sa podľa schémy uvoľňovania tepla na samoregulačné a odporové, ako aj výrobky s minerálnou izoláciou.

Vykurovacie odporové káble sú rozdelené na zóny a lineárne. V lineárnych modeloch sa teplo uvoľní, keď prúdi cez vykurovacie jadro. Kábel môže byť jednoduchý alebo dvojitý a môže tiež mať niekoľko prameňov špirálovitého alebo lineárneho tvaru. Ľubovoľné prerušenie tohto kábla nie je povolené.

Princíp činnosti samoregulačného vykurovacieho kábla
\ t

Dizajn samoregulačného vykurovacieho kábla sa podobá odporovému. Má tiež dva vodiče, ale neexistuje žiadny izolačný povlak. Rozptýlenie tepla produktu môže byť rôzne. Keď teplota stúpaprostredie zvyšuje odolnosť polyméru a znižuje sa rozptyl tepla. Je to dôsledok samoregulácie, pri ktorej sa produkt nevyhorí ani neprehreje. Samoregulačný vykurovací kábel je možné rozrezať na úseky s dĺžkou od 20 cm do niekoľkých metrov.

Možnosti inštalácie a inštalácie

Izolácia akvaduktu je jednou z najťažších úloh, ktoré si vyžadujú neodkladné riešenia. Vykurovací drôt sa používa ako kanalizačný ohrievač a inštalatérske práce. Zmenou stupňa odporu konštrukcie môžete zmeniť teplotu vytvorenú káblovým vykurovaním.

Možnosti montáže drôtu mimo vnútra potrubia

Je možné inštalovať vykurovací kábel vnútri potrubia alebo vonku.

V každom prípade však musí byť kábel vybraný tak, aby tepelné straty potrubia neprekročili teplo, ktoré systém uvoľňuje.

Montáž vykurovacieho kábla do špirály

Kábel by mal byť uložený v niekoľkých paralelných radoch. Tiež cvičil spôsob, ktorým sa v špirále. Na upevnenie držiaka musíte použiť kovovú sieťku alebo lepiacu pásku. Vonkajšie potrubie s vykurovacím káblom musí byť obalené fóliou. Je vhodnejšie zveriť inštaláciu vykurovacieho kábla odborníkom.

Príslušný výber - racionálne používanie

Vykurovací vodič by mal byť vybraný na základe úloh, ktoré bude vykurovací systém riešiť. Mimochodom, vykurovacie káble sú určené pre domáce použitie v prímestských oblastiach, v chatkácha súkromné ​​domy. Podobné produkty sa používajú aj vo vykurovacích systémoch mestskej hodnoty - ochrana kanalizačných systémov, odtokov a vodovodov pred zamrznutím. Pre takéto použitie budete potrebovať malý systém.

Vykurovací kábel a spojka pre domáce použitie

Ako vyplýva z praxe, na vyššie uvedené účely bude vykurovací kábel vhodný pre systém zásobovania vodou s kapacitou viac ako 50 až 60 wattov na meter. Ale extra moc - plytvanie peniazmi v doslovnom zmysle. Táto kapacita bude stačiť na roztavenie ľadu a snehu, ako aj na úsporu. Výkonný vykurovací kábel pre kanalizáciu alebo odkvapy spotrebuje veľa elektrickej energie, za ktorú musíte platiť.

Je to užitočné vedieť! Samoregulačný kábel, ktorý je dnes veľmi populárny, má zvyčajne dva hlavné ukazovatele - pracovný výkon a výkon v pokoji. Oba indikátory sú vyznačené na povrchu kábla.

Je teda zrejmý význam vykurovacieho kábla pre vodovodné systémy, odkvapové žľaby a kanalizačné systémy. Pick up drôtu správne zabudnúť na zmrazenie akvadukt a nízky tlak vody navždy!