Vykurovacie konvektory: typy, rozdiely, charakteristiky

Pri inštalácii vykurovacieho systému a pred zakúpením vykurovacích zariadení existuje naliehavá otázka: aký druh zariadenia by sa mal inštalovať? Čo je lepšie, konvektory alebo radiátory? Konvektory vykurovania sú relatívne moderné ohrievače na modernom trhu, takže nie každý pozná svoje hlavné výhody a nevýhody, a preto nemôže urobiť úplne oprávnený výber. V tomto článku sa pokúsime vyzdvihnúť niektoré "tmavé" strany týchto zariadení a hovoriť o výhodách špecifických typov.

Klasifikácia konvektorov pre vykurovacie systémy

Existujú dva spôsoby prenosu tepla z povrchu vykurovacieho telesa na byt:

 1. Tepelným žiarením (liatina, bimetalové, hliníkové radiátory).
 2. Použitie konvekčných prúdov (konvektorov).

V konvekčných zariadeniach dochádza k prenosu tepla v dôsledku konštantnej cirkulácie vzduchu cez puzdrozariadenie, zvyčajne zdola nahor, pretože teplý vzduch je omnoho ľahší ako studený vzduch.

Podľa umiestnenia možno všetky konvektory rozdeliť do niekoľkých typov:

 • stena;
 • stojace podlahy;
 • 38. vodoryska v teréne;39) namontované;
 • sú univerzálne.

Hlavnou výhodou nástenných a podlahových spotrebičov je ich jednoduchá inštalácia. Konvektory podlahového kúrenia sa jednoducho umiestnia na podlahu a stena sa namontuje na akýkoľvek zvislý povrch, na ktorý bude postačovať len niekoľko otvorov.

Inštalácia zabudovaných podlahových konvektorov je veľmi zložitá
.

Konvektory vnútorného vykurovania si však vyžadujú osobitné školenie.

Sú inštalované vo vopred pripravených výklenkoch a pre kvalitnú prácu je potrebné určité množstvo technických zručností a vedomostí. Okrem toho inštalácia zabudovaných vodných konvektorov zaberá veľa času.

Tip: Ak ste sa ešte nerozhodli o umiestnení alebo existujúci vykurovací systém nezodpovedá svojej hlavnej funkcii a vyžaduje sa inštalácia ďalších vykurovacích zariadení, je lepšie zakúpiť univerzálne vykurovacie konvektory. Takéto zariadenia môžu byť zavesené na stenu alebo inštalované na najvhodnejšom mieste na špeciálnych nohách.

​​

V závislosti od spôsobu vykurovania existujú:

 • vodné konvektory;
 • 52) plynové konvektory;
 • elektrické konvektory na vykurovanie.

Budeme hovoriť viac o výhodách každého typu.

Konvektory pre vodné okruhy

Už z názvu sa dá predpokladať, že chladivom v týchto zariadeniach je voda. Konvektory na ohrev vody nahradili radiátory a batérie, ktoré sú vynikajúce pri odvedení tepla, ale zároveň vyžadujú veľké množstvo chladiacej kvapaliny. Ďalším problémom, ktorému čelia majitelia obyčajných radiátorov - vznikli v systéme dopravné zápchy. Odstránenie je skôr nepríjemný postup, ale vo vodných konvektoroch je takáto situácia nemožná.

Konvektor na ohrev vody inštalovaný pod oknom - vynikajúca tepelná clona

Konštrukcia a princíp činnosti

\ t

Teleso konvektora je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a jeho horný povrch je pokrytý vekom. V závislosti od prevedenia sa tento kryt môže alebo nemusí odstrániť. Zariadenie je pripojené k vykurovacím rúrkam s dostupnými vstupmi na bočnej alebo koncovej strane. Všetky moderné zariadenia sú vybavené vzduchovou klapkou určenou na reguláciu intenzity zahriateho vzduchu, odvzdušňovacieho ventilu a ventilu, ktorý reguluje intenzitu vykurovania obmedzením prietoku chladiva.

Hlavným prvkom - výmenníkom tepla - je medená rúrka, na ktorej sú umiestnené kovové dosky, čím sa výrazne zväčšuje jej plocha. Súčasne medzi rebrami a rúrou by nemala byť ani minimálna medzera, inak sa výrazne zníži prestup tepla.

Princíp činnosti je stále tou istou vlastnosťou ľahkosti.teplý vzduch. Iba v konvektoroch, stúpajúcich hore, zvyšujú vzdušné masy svoju rýchlosť pomocou špeciálneho ventilátora. Konštrukcia využíva veľmi tenké rúrky a ako materiál pre dosky sa používajú kovy s vysokou tepelnou vodivosťou, takže plné vykurovanie na maximálny výkon deklarovaný výrobcom je možné za menej ako 15 minút.

Výhody a nevýhody

Nevýhody:

 1. Takéto zariadenia nebudú zvládať vykurovanie miestnosti s veľmi vysokými stropmi, pretože všetok teplý vzduch sa bude hromadiť na vrchu.
 2. V dôsledku nerovnomerného rozloženia prúdenia vzduchu je možná tvorba ponoru.
 3. Obeh prachu konvekčnými prúdmi.
 4. V miestnostiach s vykurovaním vodnými konvektormi nemožno použiť nútené vetranie. Ak vezmete vzduch zo stropu, vytiahne sa všetok teplý vzduch.

Výhody:

 1. Dobrá úroveň vykurovania pri nízkych teplotách chladiva, to znamená zníženie nákladov na energiu.
 2. Rýchle zahrievanie.
 3. Nízka hmotnosť zariadenia umožňuje jeho montáž na sadrokartónové priečky.
 4. Vodovodný konvektor pri inštalácii pod oknami úplne odrezáva studený vzduch, ktorý prúdi zvonku a hrá úlohu tepelnej clony.

Tip: pri kúpe vodných konvektorov dbajte na teleso prístroja a pripojovacie hadice. Musia byť z nehrdzavejúcej ocele, aby sa zabránilo korózii.

Elektrické konvektorové systémy

Tieto zariadeniavyzerajú veľmi podobne ako ohrievače oleja, len ich telo je trochu plochejšie. Elektrické nástenné konvektory sa montujú 150 mm od podlahy na zvislý povrch (stena alebo priečka) a so špeciálnymi nohami sa umiestnia na podlahu.

Kĺbový elektrický konvektor nezasahuje do pohybu v miestnosti, zaberá minimum priestoru

Zariadenie a princíp činnosti

V plochom kovovom puzdre sa nachádza vykurovacie teleso (vykurovacie teleso), dosky sa inštalujú po celom jeho povrchu alebo sa vkladajú do hliníkovej skrine určenej na zväčšenie plochy vykurovacieho telesa.

Ohrev sa vykonáva nasledovne: studený vzduch cez malý rošt v spodnej časti zariadenia sa dostane do desiatich a zahreje sa, stúpa a ide von cez rošt v hornej časti. Konvektory vykurovanie elektrických spotrebičov recenzia vedú k lídrom aj vďaka ich tichej prevádzke, pretože nie sú vybavené ventilátormi.

Výhody a nevýhody elektrických konvektorov

Nevýhody:

 1. Významné zníženie účinnosti a tepelného výkonu v priebehu času.
 2. Vysoká spotreba energie.
 3. Nevhodné pre veľké miestnosti, odporúčané len ako dodatočný zdroj vykurovania.
 4. Elektrické konvektory sušia vzduch veľmi a prenášajú prach.

Výhody:

 1. Nízke náklady.
 2. Jednoduchá inštalácia a prevádzka.
 3. Bezhlučnosť.
 4. Vysoká účinnosť - asi 95%.
 5. Rýchly ohrev ohrievacieho prostriedku.
 6. Nevyžaduje sa žiadna špeciálna údržba.

Elektrické konvektory kúrenia - ako si vybrať

Táto otázka trápi mnohých spotrebiteľov. Po prvé, je potrebné určiť plochu obydlia a vyzdvihnúť zariadenie, na základe pomeru 90 wattov na 1 meter štvorcový. Po druhé, špecifikujeme, ktorý termostat je v konvektore. Mechanické, samozrejme, lacnejšie ako elektronické, ale je menej presné a nie je schopné rýchlo reagovať na nižšie teploty. Po tretie, ak plánujete vykurovať miestnosť s vysokou vlhkosťou, mali by ste si kúpiť konvektor s ochranou IP24.

Dôležité: Uistite sa, že ste si zakúpili zariadenie s automatickou ochranou proti prehriatiu. Tým sa predíde mnohým ťažkostiam, ako je požiar.

Zariadenia plynových konvektorov

Konvektory na vykurovanie plynom sa ľahko inštalujú a prevádzkujú. Pre svoju prácu nevyžaduje elektrické pripojenie, ak zariadenie nie je vybavené ventilátorom. Môžu pracovať na skvapalnenom aj zemnom plyne.

Možnosť inštalácie plynového konvektora pod oknom

Princíp činnosti plynových konvektorov

Základný princíp konvektorov je nezmenený - cirkulácia vzduchu v zariadení. Studený vzduch vstupuje do uzavretej komory a ohrieva sa pri spaľovaní plynu, produkty spaľovania sú emitované komínom na ulicu. Konvektory sú absolútne bezpečné, aj keď sú vyvedené cez drevenú stenu. Predstavujúkoaxiálna trubica, cez ktorú sa pri spaľovaní uvoľňujú produkty rozkladu a vo vonkajšom okruhu je studený vzduch, ktorý zabraňuje ohrevu spalín.

Výhody plynových konvektorov

 1. Jednoduchá inštalácia - zariadenie jednoducho visí na stene.
 2. Bezpečnosť prevádzky.
 3. Všetky materiály, z ktorých sú konvektory vyrobené, sú šetrné k životnému prostrediu.

Dôležité: pre inštaláciu plynového konvektora je potrebné pozvať špecialistov z plynárenských spoločností.

Moderný trhový sortiment konvektorov je veľmi široký. So správnym výberom konvektorov môžete zahriať malý vidiecky dom a priestranný vidiecky dom, ohriať miestnosť na chladný jesenný večer alebo vytvoriť systém, ktorý úplne, a čo je najdôležitejšie, veľmi rýchlo, zvyšuje teplotu miestnosti, ktorá sa v zime nekonečne roztiahne.