Vykurovacie telesá (batérie) - ako si vybrať a ktoré sú lepšie, benchmarky a výpočty

Bez vykurovania, pohodlie a pohodlie v dome je nemysliteľné a batérie sú najdôležitejším prvkom vykurovacieho systému. Článok vám povie, aké sú moderné radiátory vykurovania a ako sa líšia: ako si vybrať optimálne radiátory pre váš domov alebo byt - efektívne, energeticky úsporné a neporušujúce harmóniu interiéru.

Konvekcia alebo žiarenie?

Nie je možné jednoznačne povedať, čo je lepšie ako vykurovacia batéria: pri výbere spotrebiča je potrebné zohľadniť individuálne vlastnosti miestnosti a jej vykurovacieho systému.

Všetky vykurovacie systémy využívajúce radiátory pracujú podľa jedného jednoduchého princípu: nosič tepla - voda alebo plyn - sa vykuruje v kotolni a privádza sa do vykurovacieho zariadenia v miestnosti. Vykurovacie zariadenie je batéria, ktorá ohrieva vzduch v miestnosti.

Existujú dva spôsoby prenosu tepla z radiátorov - prúdenia a žiarenia.

Prirodzenou alebo nútenou konvekciou je zrýchlené zahrievanie vzduchu v kontakte s rozvinutým vykurovacím povrchom chladiča. Na princípe nútenej konvekcie sa stavia práca konvektorov - ohrievačov, v ktorých je postavený ventilátor.

Konvektoryschopný rýchlo ohriať miestnosť, ale majú významnú nevýhodu. Aktívna konvekcia vzduchu, podobne ako vysávač, príliš veľa vysušuje vzduch a odvádza veľké množstvo prachu, čo neprispieva k zdravému mikroklimatu v dome. Zvyčajne sa tento typ vykurovacích telies používa v problémových oblastiach s veľkými zasklievacími plochami, kde konvenčné ohrievače narušujú harmóniu interiéru.

Odporúča sa inštalovať konvektory v problémových oblastiach s veľkými zasklievacími plochami
.

Žiarenie je prirodzené zahrievanie vzduchu v miestnosti povrchom vykurovacieho telesa - radiátora, ktorý má zvýšenú tepelnú kapacitu a teplotu. Žiarenie tvorí asi 60% tepelnej energie, ktorú radiátory prenikajú do priestoru miestnosti a iba zvyšných 40% pochádza z prirodzenej konvekcie v dôsledku pohybu vzdušných hmôt v miestnosti.

Vykurovanie radiátorov je preto vďaka minimálnej konvekcii horúceho vzduchu šetrné k životnému prostrediu a je najbližšie k vykurovaniu kachliam alebo podlahovému vykurovaniu. K dispozícii sú tiež kombinované vykurovacie zariadenia - panelové radiátory-konvektory.

Výber radiátorov na ohrev vody

Moderný trh ponúka niekoľko typov radiátorov (batérií) ohrevu vody, ktoré sa líšia veľkosťou, hmotnosťou, kapacitou prenosu tepla, tepelnými stratami, výrobným materiálom a dizajnom. Preto pred výberom radiátorov je potrebné objasniť prioritné parametre vášho domu alebo bytu aV závislosti od nich vyberte jeden alebo iný typ radiátora.

Je dôležité mať na pamäti:

  1. Výkon vykurovacích telies sa volí na základe nasledujúcej normy pre vykurovanie miestností: 100 W na meter štvorcový plochy miestnosti s jedným okom a jednou vonkajšou stenou.
  2. Pre miestnosť s dvoma oknami a dvoma vonkajšími stenami by sa k vypočítanej kapacite malo pripočítať ďalších 30%.
  3. Ak sú vykurovacie telesá pokryté dekoratívnymi panelmi, musí sa k výslednému výkonu pridať ďalších 15%.
  4. K vypočítanej hodnote tepelnej kapacity batérií sa pripočíta aj 5 - 10%, ak sa nachádzajú vo výklenkoch alebo oknách miestnosti smerom na sever alebo na sever. Ak sa zhoduje viacero faktorov, sčítajú sa dodatočné percentá.

Vo vykurovacích systémoch moderných domov a bytov sa používajú tieto typy radiátorov, ktoré sa líšia vo výrobnom materiáli:

  • liatina;
  • oceľ;
  • hliník;
  • bimetalové.

Konštrukčné vlastnosti vodných chladičov predstavujú dve skupiny:

  • sekčné sú liatinové, hliníkové a bimetalové radiátory;
  • panel - predstavujú ho oceľové radiátory.

Nové možnosti „starej“ liatiny

Spoľahlivosť a praktickosť liatinových radiátorov sú pre domácich spotrebiteľov dobre známe. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou proti korózii a oderu a slúžia najmenej 50 rokov. Vo vykurovacích systémoch s nízkou kvalitou chladiva, otázka "čo si vybrať radiátory."kúrenie je takmer za to nestojí: odpoveď bude v prospech liatinových radiátorov

Liatinové radiátory sú ideálne aj pre vykurovacie systémy na tuhé palivá. Vďaka hrubým stenám, veľkokapacitným profilom (až 1,4 litra) a fyzikálnym vlastnostiam liatiny sú schopné hromadiť veľké množstvo tepla a vykurovať priestor v intervaloch medzi zaťažením kotla na tuhé palivo.

Inerciálne, trvanlivé a spoľahlivé liatinové radiátory sú vybrané pre chaty a byty s vykurovacími systémami, ktoré nie sú vybavené automatizáciou
.

Radiátory zo surového železa sú určené hlavne pre systémový tlak 6–9 atm a maximálnu teplotu chladiaceho média do 130 ° C, ale kvôli vysokej tepelnej kapacite sa vyznačujú vysokou tepelnou zotrvačnosťou: ohrievajú miestnosť na dlhú dobu a pomaly ochladzujú.

Vzhľadom na túto vlastnosť nie sú vhodné na vykurovacie systémy vybavené automatickým zariadením, pretože nemôžu poskytovať napríklad režim vykurovania s dennou teplotou 22 ° C a nočný režim - 17 ° C.

Hliníkové článkové radiátory

Efektívny dizajn, ľahký, menej tepelne náročný, ale rýchlo ohriaty sekcionálne hliníkové radiátory do priestoru sú hodnou alternatívou k zotrvačným liatinovým náprotivkom. Plutvy okolo hlavných kanálov zvyšujú prirodzenú konvekciu vzduchu v nich, takže hliníkové batérie takmer nehromadia prach a nízka zotrvačnosť tohto typu vykurovacích zariadení umožňuje rýchlo meniť teplotu v súlade s príkazmi ovládania termostatov.

Hliníkové radiátory s nízkou zotrvačnosťou umožňujú rýchlu zmenu teploty v súlade s povelmi riadiacich termostatov

Najvýhodnejšou cenou v tomto segmente je značka STOUT. Hliníkové radiátory sa vyrábajú v Taliansku v závode Global. Produkty sa líšia pracovným tlakom 16 atmosfér, moderným dizajnom, vyrobeným v najlepších talianskych tradíciách. Vykurovacie zariadenia sú vhodné na prácu s nemrznúcou zmesou a majú zvýšenú oblasť tepelného žiarenia. Výrobca poskytuje na každý radiátor 10-ročnú záruku.

Spolu s nespornými výhodami však existuje nevýhoda, ktorá sa musí zohľadniť pred výberom správnych hliníkových radiátorov. Faktom je, že hliník je citlivý na kvalitu vody vo vykurovacom systéme: optimálna kyslosť by mala zodpovedať pH 7-8. Rýchlosť elektrochemickej korózie hliníka je ovplyvnená bludnými prúdmi v budove, ktorá je súčasťou prísad na zníženie tvrdosti vody, kyslíka a inštalácie hliníkových ohrievačov v tom istom systéme s medenými a oceľovými časťami a rúrkami.

Aby sa zabránilo deštruktívnym elektrochemickým reakciám, odporúča sa použitie špeciálnych dielektrických adaptérov v spojoch hliníkových profilov s medenými alebo oceľovými rúrkami a dielmi. Je tiež nežiaduce pre hliníkové radiátory, aby pokles tlaku charakteristický pre ruské mestské vykurovacie systémy, ale niekoľko výrobcovtúto nevýhodu eliminuje začatím výroby hliníkových radiátorov s pracovným tlakom do 16 atm.

Bimetalové batérie s oddielmi

Tí, ktorí ešte nerozhodli, ako si vybrať radiátory, ako liatinu alebo hliník pre niektoré parametre, sa nehodia, mali by sa pozrieť na elegantné a výkonné bimetalové sekčné radiátory , Vykurovacie zariadenia tohto typu sú konštruktívne systémom zvislých oceľových rúrok, ktoré sú zvonku vyplnené potlačením špeciálnou hliníkovou zliatinou. Výsledkom je, že bimetalické batérie, vďaka fyzikálnym vlastnostiam ocele, dokonale odolávajú vysokotlakovej chladiacej kvapaline a odolávajú korózii a povrch hliníka dokonale prenáša teplo a rýchlo ohrieva miestnosť.

Bimetalické batérie dokonale odolávajú vysokému tlaku chladiacej kvapaliny, odolávajú korózii a rýchlo ohrievajú miestnosť

Okrem toho vykurovacie telesá od firmy STOUT dokonale zapadajú do každého interiéru, spĺňajú všetky požiadavky normy GOST 31311 a odolávajú tlaku v ťahu vyššiemu ako 100 atm.

Výrobca - CJSC RIFAR, najväčší a najznámejší podnik v našej krajine na výrobu vykurovacích zariadení. Dostupný počet úsekov: od 4 do 14 a maximálna teplota chladiacej kvapaliny je 135 ° C. Spotrebiteľovi je zaručená najvyššia úroveň spoľahlivosti a životnosti s životnosťou 25 rokov.

Bimetalové radiátory sú určené pre vnútorný prevádzkový tlakchladivo od 25 atm a bez nedostatkov železných a hliníkových náprotivkov, ale majú malú nevýhodu - znížený objem cirkulujúcej vody, kvôli malej časti (iba 12-15 mm) vnútorných oceľových rúr. Za účelom rýchleho zohriatia miestnosti a udržania optimálnej teploty musí chladiaca kvapalina v systéme neustále cirkulovať vysokou rýchlosťou, čo môže byť sprevádzané charakteristickou píšťalkou v hlavách termostatu.

Oceľové panelové radiátory

Podľa tepelnej vodivosti sa oceľové panelové radiátory môžu umiestniť medzi liatinové a hliníkové náprotivky. Panelové batérie sú vyrobené z oceľových plechov odolných voči korózii a sú konštrukčne radom paralelných vertikálnych kanálov spojených horizontálnym kolektorom. Sú jednodielne, dvojité a trojité, s alebo bez plutiev a vonkajšie panely sú potiahnuté tepelne odolným viacvrstvovým smaltom.

Oceľové radiátory sú určené pre pracovný tlak 6-10 atm a maximálnu teplotu chladiaceho média do 120 ° C. V porovnaní s liatinovou batériou sa oceľový panel vykurovacích telies vyznačuje vysokými energeticky úspornými vlastnosťami: je schopný dodávať toľko ako liatinové teplo zo 7 litrov vody s teplotou o 20 ° C nižšou. Okrem toho, vďaka rozvinutému povrchu výmenníka tepla, ohrieva miestnosť rýchlejšie, pretože nespotrebováva teplo na vlastné teplo.

Oceľové panelové radiátory znižujú náklady na energiukúrenie

Oceľový panelový radiátor má väčší vnútorný objem ako bimetalický analóg a bez potreby nepretržitej cirkulácie chladiva ho prekonáva. Nevýhodou oceľových panelových radiátorov je ich krátka životnosť - nie viac ako 15 rokov.

Videoklip predstavuje návrh, vlastnosti, pravidlá inštalácie a znalecký posudok o batériách z oceľových panelov.

Pri rozhodovaní, ako zvoliť správne radiátory, je potrebné vziať do úvahy miesto inštalácie, plochu miestnosti a kvalitu vykurovacieho média vo vykurovacom systéme. Napríklad oceľové panelové radiátory sú vhodné pre autonómny automatický vykurovací systém vybavený chatou, a ak nie je k dispozícii automatizácia, liatinové sú dobré. Pre byty v nových výškových budovách s vysokým tlakom a nízkou kvalitou vody vo vykurovacích systémoch sú ideálne bimetalové batérie. Ak je kvalita vody v systéme vykurovania bytu uspokojivá, môžete zastaviť výber na hliníkových batériách a uistiť sa, že tlak v systéme neprekračuje hodnoty zariadenia. V prípade potreby renovácie starého systému vykurovania by výmena liatinových batérií za panelovú oceľ pomohla znížiť náklady na energiu.