Vykurovacie telesá (batérie): vyváženosť kladov a záporov, hodnotenie inštalatérov

Vykurovacie telesá na vykurovanie železom sa už môžu nazývať klasikou vykurovacej infraštruktúry viacerých krajín vrátane Ruska a ďalších členov SNŠ, hoci v zahraničí už dlho patria k zastaralým zariadeniam a ťažko sa používajú. Na vrchole popularity si zachovávajú užitočné vlastnosti liatiny. Táto a dobrá odolnosť voči korózii, ktorá ovplyvňuje dobu používania bez opravy; a imunitu voči škodlivým účinkom rôznych nečistôt pridaných do chladiva; a jednoduchosť obsluhy. A vo všeobecnosti ruské vykurovacie systémy z väčšej časti neumožňujú použitie iných typov batérií. Pozrime sa podrobnejšie na to, čo sú liatinové radiátory.

Konštrukčné prvky, princíp činnosti

Liatinové vykurovacie batérie sa vylievajú zo zliatiny liatiny charakterizovanej jednotnosťou hmoty a sú určené na prevádzku v centralizovaných a samostatných vykurovacích systémoch. Rezy sa vyrábajú oddelene a potom sa spoja na požadovanú dĺžku pomocou špeciálnych tesnení určených na zabezpečenie plnej tesnosti a liatinových vsuviek.

Technické špecifikácie pre liatinové radiátory závisia odmodelov zariadení. Samostatne neberieme do úvahy každý typ, obmedzujeme sa na všeobecné vlastnosti.

 1. Vnútorné rebrá z liatinových batérií sú usporiadané vertikálne, čo zabezpečuje lepší prenos tepla.
 2. Teplota chladiacej kvapaliny pre liatinové radiátory by nemala prekročiť 150 ° C.
 3. Optimálny lisovací tlak je 18 barov.
 4. Pracovný tlak liatinovej batérie je 9 - 12 bar.
 5. Výkon liatinových radiátorov sa mení v rozsahu 100-150 wattov v závislosti od modelu.
 6. Vysoká zotrvačnosť, to znamená pomalé zahrievanie a rovnaké pomalé chladenie, ktoré robí nastavenie vykurovania bezvýznamným.

Zaujímavé: výkon uvedený v špecifikáciách je vždy odlišný od skutočného. To je vysvetlené veľmi jednoducho: skúšky zariadení prebiehajú v laboratórnych podmienkach, ktoré sú blízke ideálu. V reálnom živote, keď je teplota chladiaceho média v kotle 60 ° C, výkon sa nezvýši nad 50 wattov. To znamená, že ak chcete, aby boli vaše radiátory vyhrievané na 60 ° C, je potrebné udržiavať teplotu kotla na 75 ° C.

Moderné liatinové radiátory

Princíp činnosti liatinových radiátorov sa absolútne nelíši od všetkých ostatných. Chladiaca kvapalina, ohriata na požadovanú teplotu, vstupuje do chladiacich priestorov cez potrubia a ohrieva vzduch v miestnosti tým, že vydáva teplo.

Na modernom stavebnom trhu sú zastúpené tieto typy liatinových batérií:

 • jeden kanál;
 • Dvojkanálový;
 • Tri kanály.

Výhody liatinových radiátorov

Napriek ich „bohatým životným skúsenostiam“ sa liatinové batérie (a sú už staršie ako sto rokov) naďalej aktívne používajú.

Pokúsme sa zistiť dôvody ich popularity medzi spotrebiteľmi. Takže výhody liatinových radiátorov:

 • Zvýšená zotrvačnosť. Začnime s touto veľmi kontroverznou položkou. Pre obyvateľov v zahraničí je zotrvačnosť vykurovacích zariadení skôr nevýhodou ako cnosť. Teplota inerciálneho systému je takmer nemožné regulovať. V našich drsných zimných podmienkach sa tento mínus zmení na tučné plus, pretože aj keď sa zastaví cirkulácia teplej vody (to je obzvlášť dôležité v manuálnych systémoch na tuhé palivá), liatina bude dlhodobo dodávať teplo do miestnosti, čím sa zabráni rýchlemu ochladeniu krytu.
 • Nečistoty chladiacej kvapaliny. V centralizovaných vykurovacích systémoch sa voda zohrieva v CHP, kde sa do nej pridávajú rôzne prísady a farbivá. To sa robí tak, že keď sa podzemný nástroj preruší farbou vyčnievajúcej vody, je možné rýchlo pochopiť, ktorý systém utrpel: systém zásobovania vodou alebo tepelná rúra. Okrem toho, pri prechádzaní potrubiami je chladiaca kvapalina nasýtená mnohými ďalšími chemikáliami, ktoré vniknutím do radiátorov okamžite spôsobujú koróziu vnútorných povrchov. Tepelné vykurovacie telesá sú charakterizované spotrebiteľskými posudkami ako zariadenia veľmi odolné voči poškodeniu a korózii.
 • Dlhá životnosť. Liatinové batérie môžu trvať viac ako 50 rokov, podliehajú pravidelnej údržbe, vrátane výmeny tesnení medzi sekciami a umývania dutiny chladiča.
 • Nízky hydraulický odpor. Vďaka tomuto indikátoru môžu byť liatinové radiátory použité v neautomatizovaných systémoch tuhých palív, to znamená v systémoch s gravitačnou cirkuláciou chladiva.
 • Široký prierez kanálov zabezpečuje normálnu prevádzku aj pri určitom hromadení v systéme.
Rôzne modely liatinových radiátorov

Nevýhody liatinových batérií

Nemyslite si však, že je to ideálne zariadenie na vykurovanie. Podobne ako všetky ostatné typy batérií, majú mnohé významné nevýhody:

 1. Vykurovacie telesá zo surového železa sú veľmi objemné rozmery, čo sťažuje inštaláciu zariadenia. Okrem toho sú veľmi ťažké, niektoré batérie dosahujú 100 kg.
 2. Komplexný prierezový priestor neumožňuje úplne vyčistiť zariadenie od prachu, ktorý sa v ňom nachádza.
 3. Nízka účinnosť riadenia prenosu tepla nosiča, ktorá je spôsobená nielen tepelnou kapacitou surového železa, ale aj veľkou kapacitou úsekov.
 4. Pomalé zohrievanie miestnosti. V priemere je tepelný výkon jedného úseku 110 W a tepelný výkon hliníkových alebo bimetalových radiátorov je takmer jeden a pol krát väčší. To je pravda, ale kým nezohľadníme rozdiel v spôsobe vykurovania. Hliník -konvekcia-vzduch, z liatiny - metóda prenosu tepla tepelnou energiou. Ide teda o metódu lúčov, pri ktorej sa za najúčinnejší považuje nielen vzduch, ale aj blízke objekty.
 5. Nepredstaviteľný vzhľad. Silne stojaci pod oknom, ošuntený liatinový radiátor je schopný negovať všetky snahy vlastníkov bytov o zlepšenie svojich domovov. Takýto kolos je veľmi obtiažne úplne zakryť clonami alebo mriežkami, takže mnohé z nich sa menia na hliníkové alebo bimetalové náprotivky, ktoré sa vyznačujú svojím elegantným dizajnom.
Vykurovacie telesá zo surového železa sú masívne, čo komplikuje inštaláciu
.

Rada: výmena radiátorov musí byť nevyhnutne koordinovaná so špeciálnymi organizáciami zodpovednými za riadnu prevádzku inžinierskych sietí.

Môže byť liatinový radiátor krásny?

Posledný, ktorý sme odhalili, nedostatok liatinových batérií predstavoval ich nepredstaviteľný vzhľad.

Tak vždy zostávajú také obyčajné a nudné, alebo je tu ešte možnosť vybrať si liatinové zariadenie, ktoré vyhovuje individuálnemu vkusu majiteľa? Pri výrobe liatinových radiátorov na prvom mieste je ich nízka cena, takže všetky modely, vyrábané na základe masového spotrebiteľa, sú nenápadné.

Radiátor vyrobený umeleckým liatím železa v interiéri

Nie každý vie o tomto druhu výroby, ako napríklad s umeleckým liatím železapomocou ktorého sa môže na povrchu ohrievača objaviť originálna ozdoba vhodná pre všeobecný štýl miestnosti. Avšak, taký radiátor je drahý, jedna šesť-sekcia batérie bude stáť viac ako 20 tisíc rubľov.

Na druhej strane, nielenže táto krása nebude skrytá, ale aj naopak, budete ju chcieť chváliť. Možno raz, výrobcovia budú tak oboznámení s touto technológiou, že liatinové radiátory opäť zatmia všetkých svojich konkurentov.

Video: vodovodné armatúry o liatinových spotrebičoch

Takže pri kúpe liatinových vykurovacích telies by ste sa nemali ponáhľať. Je lepšie si sadnúť a premýšľať o tom, či stojí za to ich nainštalovať vo vašich priestoroch, alebo je lepšie okamžite použiť iné, modernejšie batérie.