Výmena a pripojenie batérií (radiátorov) kúrenia: krok za krokom

Pohodlie a pohodlie bytov v chladnom období priamo závisí od kvality vykurovania. A ak je možné nepriamo ovplyvniť prácu kotolne, je možné zaistiť kvalitný prenos tepla v byte na vlastnú päsť. Výmena radiátorov za nové spotrebiče a pripojenie radiátorov vlastnými rukami umožní zvýšiť komfort v byte počas vykurovacej sezóny. Výkon tohto typu práce bude vyžadovať určité znalosti a inštalačné zručnosti. Ale pre tých, ktorí vedia, ako s nástrojom pracovať a snažia sa robiť všetko sami, budú schopní vymeniť radiátory vlastnými rukami.

Tento typ práce, ako napríklad výmena radiátorov v byte, je v starých domoch ťažkou nevyhnutnosťou. To platí najmä v prípade, že životnosť batérie je pomerne dlhá a boli inštalované aj pri stavbe domu. Pokiaľ ide o nové budovy, výmena vykurovacích telies bude odôvodnená, ak nebudú spokojní s ich vlastnosťami alebo vzhľadom.

Typy vykurovacích telies

V súčasnosti existujú na trhu rôzne typy radiátorov, sú to radiátory. Batérie sa líšia z hľadiska výkonu, vzhľadu a materiálu, z ktorého sú vyrobené. Pri výbere by sa malo riadiťnasledujúce vlastnosti: trvanlivosť, kapacita prenosu tepla, vnútorný tlak.

Typy radiátorov: panel, prierezový

Radiátory zo surového železasú klasickými vlastníkmi. Batérie z tohto materiálu možno nájsť absolútne všade. Majú najdlhšiu životnosť až 35 rokov. Tepelný výkon týchto radiátorov je však pomerne nízky. Pracovný tlak liatinových radiátorov je 8-9 atm. Estetický vzhľad takýchto radiátorov nie je ani zďaleka dokonalý, takže musia byť skryté za špeciálnymi panelmi.

Oceľové radiátorymajú kratšiu životnosť (až 20 rokov) ako liatinové. V porovnaní s liatinou je tepelná kapacita oceľových radiátorov vyššia, náklady v porovnaní s hliníkovými sú nižšie, pracovný tlak je 7-9 atm. Vzhľad a dizajn vám umožnia ich otvorenú inštaláciu. Oceľové vykurovacie telesá majú vyvážený pomer ceny a výkonu.

Hliníkové radiátorymajú najväčší prestup tepla. Ich životnosť je 20-25 rokov. Pracovný tlak hliníkových radiátorov dosahuje 18 atm. Esteticky príťažlivý dizajn. Ďalšou výhodou týchto radiátorov je ich nízka hmotnosť a jednoduchá inštalácia.

Bimetalické radiátoryvďaka vonkajšej hliníkovej konštrukcii majú vysoký prestup tepla. Životnosť 20-25 rokov sa dosahuje použitím prvotriednej ocele pre vnútornú konštrukciu. Pracovný tlak môže dosiahnuť 35 atm. Okrem ocele-hliníka, tam súMedené a hliníkové radiátory. Majú najvyšší odvod tepla medzi všetkými radiátormi. Vďaka použitiu medi pre vnútorné konštrukcie môže byť životnosť bimetalových radiátorov 35 rokov a viac. Prevádzkový tlak do 16 atm. Má esteticky príťažlivý dizajn.

Schéma zapojenia vykurovacích telies

\ t

Na vykonanie prác na pripojení bude potrebná schéma zapojenia radiátorov. Mal by uvádzať spôsob pripojenia radiátorov, meracích a uzatváracích ventilov, ako aj systém vedenia potrubia.

Schéma zapojenia vykurovacích telies (batérií)

Existujú dva systémy: jedno potrubné a dvojrúrkové. Väčšina domov s viacerými jednotkami má jeden potrubný systém. Voda sa dodáva zhora nadol do stúpačky. Významnou nevýhodou takéhoto systému je neschopnosť regulovať teplotu v batériách, ako aj výmenu alebo opravu samotných batérií. To však možno napraviť prídavnými konštrukčnými prvkami - obtokovými, regulačnými a uzatváracími ventilmi.

V dvojrúrkovom systéme prúdi horúca voda jednou rúrou a ochladená sa vracia cez druhú rúru. Pre každý z týchto systémov je možné pripojenie radiátorov rôznymi spôsobmi.

Miesto a spôsob inštalácie obchvatu

Dôležité! Obtok je prepojovacia rúrka medzi dvomi rúrkami, ktoré siahajú od chladiča v systéme s jedným potrubím. Jeho priemer musí byť menší ako priemer rúrok, ku ktorým je pripojený.

Spôsobypripojovacie radiátory

Napriek prítomnosti dvoch systémov existujú iba tri spôsoby pripojenia samotných radiátorov: jednosmerné bočné pripojenie, diagonálne pripojenie, spodné pripojenie.

Spôsoby pripojenia radiátorov
  • V bočnom jednostrannom pripojení sa horná voda privádza do horného odbočkového potrubia akumulátora a chladená voda opúšťa dolnú. Táto metóda umožňuje dosiahnuť najväčší prenos tepla. Ak vymieňate prípojku teplej a studenej vody, stratíte asi 7% kapacity.
  • Pre veľké radiátory je potrebné použiťmetódu diagonálneho spojenia . Prívod teplej vody je na jednej strane na hornej strane a výstup chladenej vody na spodnej strane. Tento spôsob pripojenia vám umožňuje zahriatie batérie po celej jej dĺžke. Ak je horúca voda dodávaná zdola, môžete stratiť 10% energie.
  • ​​
  • V prípade, že vykurovací systém prechádza podlahou, použitespodný spôsob pripojenia batérií . Tu sa dodávka a výstup vody vyskytuje zospodu, ale z rôznych strán. Tento spôsob pripojenia v porovnaní so stranou bohužiaľ stráca 10% prenosu tepla.

Video materiál pomôže zviditeľniť rozdiel v spôsobe pripojenia radiátorov:

Pripojenie vykurovacích batérií - inštrukcie krok za krokom

Pripojenie a výmena vykurovacieho akumulátora vlastnými rukami sa vykonáva v čase, keď nie je vo vykurovacom zariadení žiadna voda. Výmena batérií v zime je veľmi náročná a drahá. Ak ste to museli urobiťv zime je potrebné zavolať príslušné služby, ktoré vypnú prívod vody a odčerpajú jej zvyšky. Až potom môžete pokračovať priamo na výmenu.

Pri prácach sa budú vyžadovať momentové kľúče, špeciálne kľúče na radiátory, bežné kľúče, vŕtacie kladivo a vŕtačky. Materiály budú vyžadovať samotné radiátory, meracie a uzatváracie ventily, montážne konzoly chladiča, ak je v dome jeden potrubný systém, obtok, špeciálny odvzdušňovač, odbočky a puzdro, vsuvky, rohy, spojky, závitové rúry.

  • Keď sa voda vypne, staré batérie demontujte. Pomocou tlačidiel odskrutkujte skrutkové spoje. Možno budete musieť použiť silu, pretože kov má tendenciu "variť". Ak sa pripojenie nedá, musíte rúru znížiť pomocou brúsky a vytvoriť nový závit.
  • Potom odstráňte staré radiátory a upevňovače.
  • Označte miesto inštalácie nového upínacieho prípravku, vyvŕtajte otvory a namontujte konzoly. Na nich inštalujeme nové batérie.
  • Ak chcete dosiahnuť najlepší prenos tepla, nastavte batériu v malom uhle k stene a umiestnite ju do výšky 10-12 cm od podlahy, 10 cm od okenného parapetu, 5 cm od steny
.
  • Teraz je možné pripojiť batérie k spoločnému systému podľa zvoleného spôsobu pripojenia. Ak je to potrebné, predĺžte dĺžku rúry a upevnite ju na stenu.

Dôležité! Všetky závitové spoje by mali byť dotiahnutémomentové kľúče. To je potrebné, aby sa zabránilo pretrhnutiu závitov a úniku, pretože celý systém je pod tlakom.

Sledovanie videa vám pomôže zviditeľniť proces výmeny batérie:

Po nainštalovaní nových radiátorov môžete vodu zapnúť a vychutnať si teplo. Hlavná vec je, že všetky spoje sú tesné, nie je tam žiadny únik nikde. V opačnom prípade budete musieť všetko znovu zopakovať, a to je dodatočná práca.