Výmena starých elektroinštalácie v byte: elektrifikácia technológie

Ako osoba bez krvi je len bez života telo, takže byt bez elektriny v našej dobe zostáva len nevyrovnaný box. Koniec koncov, vďaka elektrickej energii dostávame mnoho výhod, bez ktorých si nemôžeme predstaviť náš život. Musíme však monitorovať stav systému zásobovania energiou v našom dome, ako aj naše zdravie. A nie je potrebné čakať na okamih, kedy výmena elektrického vedenia v byte je už reanimation proces. Najlepšie je zmeniť zapojenie skôr, ako dôjde k požiaru zo skratu v opotrebovaných spojoch.

Začiatok: projekt, výpočty

Takmer vždy sa ľudia so slovanskou mentalitou začínajú zapájať do dlhej a neohrabanej záležitosti iba v okamihu, keď sa „pečené kohútové kúsky“ nachádzajú na neodpustiteľnom mieste. Je táto situácia vhodná na výmenu vedenia? Najčastejšie. Tu sú hlavné dôvody, prečo sa ľudia rozhodnú pre takýto výkon:

 • generálna oprava bytu alebo jeho prestavba (ktorá končí aj veľkou opravou)
 • problémy s elektrickou energiou - časté prepätia, iskry v zásuvkách a vypínače, konečne požiar, ktorý sa takmer stal (alebo dokonca všetky) z dôvodu uzavretého vedenia
 • nárast počtu elektrických spotrebičov a nárast vyplývajúci z tohto počtuzaťaženie systému dodávky elektriny

V skutočnosti by mal byť tretí dôvod hlavným dôvodom. Ale, bohužiaľ, nie všetci z nás sú tak opatrní. Ale koľko problémov by sa dalo vyhnúť včasnou výmenou elektrikárov.

Elektroinštalácia v projekte

Ak by sme však už začali podnikať, mali by sme to robiť správne. A v prvom rade musíme len vypočítať, čo bude záťaž av akých miestach bude naša nová kabeláž. Čo presne treba urobiť:

 • pre spotrebiče s najvyššou spotrebou energie (hlavne spadajú do tejto kategórie: elektrický sporák, ohrievače vody, práčka, chladnička, rýchlovarná kanvica, atď.) Je najlepšie naplánovať samostatnú linku elektrického vedenia určenú pre zvýšené zaťaženie
 • vopred hľadať miesta pre zásuvky a prepínače, aby bolo pre nich veľmi vhodné používať
 • na určenie typu svietidiel v celom byte
 • na výpočet celkovej spotreby energie pre všetky spotrebiče a zariadenia, máte jeden (to sa dá urobiť na technických pasoch), a ešte lepšie vziať do úvahy plánované akvizície

To znamená, že potrebujeme schému elektrického zapojenia. Ak ste dobrý na elektrinu, môžete to ľahko urobiť sami, ale v každom prípade odborné poradenstvo nebude zbytočné.

Vzhľadom na to, že výmena starého elektrického vedenia sa vykonáva na lúpaných a ušetrených omietkach, tapetách, farbách a podobných stenách a stropoch,Môžete zistiť, či staré kanály zapadajú do nového kábla. Ak existuje takáto príležitosť, potom je najlepšie použiť ich aspoň čiastočne, pretože všetky tieto kanály boli vyrobené podľa pravidiel a vodiče v nich budú trvať dlhšie.

Treba starostlivo pripraviť

Po rozhodnutí o systéme je potrebné nakúpiť všetky potrebné materiály. Výmena elektrikárov v byte je dôležitá a potrebujete kvalitné materiály.

Čo treba presne kúpiť:

 • kábel požadovanej dĺžky a prierezu
 • vlnitá alebo plastová rúrka, do ktorej bude kábel „zabalený“ pri ukladaní
 • všetky potrebné zásuvky, zásuvky, vypínače a rozvodné skrine
 • nástroje, ktorými sa bude práca vykonávať
Nástroje na zošívanie: v hornej časti stierača a dierovača, v spodnej časti dýzy pre dierovač (korunka s diamantovým kotúčom a tyčami na čistenie kanálov)

Takže kábel - nedávno pre obytné priestory dávajú prednosť medenému káblu, pretože jeho vlastnosti v elektrotechnike sú oveľa lepšie ako hliníkové. A aj keď cena je vhodná, ale stále v takom prípade to nestojí za šetrenie. Teraz, pokiaľ ide o hrúbku drôtu: pre skryté elektrické vedenie je celkom vhodný medený kábel s prierezom 1,5 m2. mm a pre otvorený drôt je potrebné hrubšie - 2,5 m2. mm. Presnejšie povedané, môžete sa ľahko dozvedieť od elektrikára, ktorý pre vás urobil (alebo skontroloval schému zapojenia, ktorú ste urobili sami).

Mimochodom, v zásuvkách aTaktiež sa neodporúča ukladať spínače - vyberte si spoľahlivé značky. A nezabudnite okamžite určiť ich dizajn, pretože kone na križovatke sa nemenia. Vyberte si príslušenstvo, ktoré zodpovedá celému interiéru vášho bytu.

A samozrejme, jedna z najpálčivejších otázok zostáva: koľko stojí výmena elektrických rozvodov? Iba odborný elektrikár vám dá jasnú odpoveď, kto vypočíta náklady na potrebné materiály a prácu. Mnohí ľudia veria, že nahradenie elektrických rozvodov vlastnými rukami môže byť lacnejšie ako prenájom brigády pracovníkov, ale je to pravda len vtedy, ak ste v tejto záležitosti dobre oboznámení. V opačnom prípade to môže byť situácia, keď biedny človek platí dvakrát.

Nahradenie elektroinštalácie - pokračovanie

Všetci sme pripravení ísť. Schéma bola vypracovaná, materiály boli zakúpené, vy sami alebo tím elektrikárov sa zmenil na pracovné oblečenie.

S cieľom zmeniť elektrikára v byte by ste mali buď vyčistiť staré kanály pre kábel, alebo vytvoriť nové na miestach, ktoré boli naplánované a označené na projekte výmeny elektroinštalácie. Najčastejšie to a to sa deje, pretože kanály profesionálne usporiadané stavitelia môžu dobre slúžiť na mnoho ďalších rokov, a už layout pre nové usporiadanie zásuviek, prepínačov alebo svietidiel sa vykonáva dodatočne. Použitie starých kanálov je najvýhodnejšie, ak je v Chruščove vymenené vedenie.

​​

Čo sa teda týka praktického položenia elektrického vodiča?

 • vytváranie (alebo čistenie starých) kanálov pre elektroinštaláciu
 • výrezy pre vývody, spínače a spojovacie skrinky
 • vedenie
 • zostava rozvádzača

Takto vyčistíme pripravené kanály z betónu a iných nečistôt, ktoré môžu brániť inštalácii elektroinštalácie. Potom urobíme na správnych miestach nové šachty. Odborníci na tieto brázdy dávajú prednosť vytvoreniu nástenného vrtáka, ktorého diamantové kotúče sú najvhodnejšie na prácu s betónovými podlahami. Samozrejme, ak nie je možnosť kúpiť alebo si prenajať nástenný vrták, môžete použiť brúsku alebo sbíjačku, ale tieto nástroje veľmi sťažujú výrobu aj kanálov.

Mimochodom, holenie je dielo, ktoré je strašne prašné, špinavé a hlučné, takže je najlepšie okamžite upozorniť svojich susedov na prípadné nepríjemnosti, ako aj na vlastné prostriedky ochrany: respirátor a slúchadlá. Všetok rozbitý materiál (betónový prach a prach) by sa mal okamžite odstrániť. Na tento účel existujú tzv. Priemyselné vysávače, ktoré sú schopné odstraňovať takýto odpad bez veľkého poškodenia. Okrem toho je potrebné vysávať nielen podlahy, ale aj samotné kanály, aby sa jasne určila správnosť (hĺbka, šírka a rovnomernosť) novej brány.

Rezanie medzier v betónovej stene je striktne vertikálne a horizontálne
.

Po ukončení vŕtania vyrežeme všetky výklenky, v ktorých budú umiestnené spojovacie skrinky, zásuvky a spínače. Na tento účel použite úder sšpeciálna dýza vo forme korunky požadovaného priemeru. Odstránenie kanálov a vybraní robí z dýzovej čepele rovnaký perforátor.

Keď sú všetky priechody v stenách a strope plne pripravené, začneme položiť kábel do kanálov. Drôty upevňujeme v drážkach pomocou montážnych svoriek. Aj keď v zásade môžete kanály jednoducho zasunúť káblovou omietkou alebo omietkou. Pri pokládke kábla inštalujeme spojovacie skrinky a zásuvky, ktoré sú tiež upevnené. Všetko by malo byť vykonané podľa projektu elektroinštalácie (schémy) vytvoreného u elektrikára. Nezabudnite, že otvorené plochy medeného drôtu môžu veľmi rýchlo oxidovať, takže pri pripájaní kontaktov dávajte pozor, aby ste ich opatrne zakryli vrstvou spájky.

Odporúča sa položiť drôt do pružnej vlnitej alebo tuhej rúry, ale bez dodatočných zariadení, ak má kábel spoľahlivú izoláciu, nie je zakázané
.

Poslednou etapou práce je montáž výkonového rozvádzača. Najlepšie je nainštalovať rôzne automaty na samostatné linky rôzneho výkonu, takže je jednoduchšie sledovať stav nášho elektrického systému.

Posledná etapa prác - pripojenie kábla k rozvádzaču

Ďalším dôležitým odporúčaním je pokúsiť sa urobiť všetko takým spôsobom, aby po dokončení práce ste mohli ľahko pristupovať ku káblu kdekoľvek - len do budúcnosti. Samozrejme, medený kábel, ak je správne položený, môže trvať viac ako 30 rokov, ale stará žena môže mať aj dieru.

Väčšinahlavná vec je kontrola

Všetky zmontované, všetky pripojené, nainštalované zásuvky a iné pomocné prvky. Zostáva najdôležitejšou vecou - skontrolovať, či sa všetko robí správne, či náš nový systém bude blikať vianočným girlandou, keď je pripojený.

Izolačný odpor kábla sa kontroluje pomocou megohmmetra, ktorý zabezpečí vysoké napätie pre spoľahlivé testovanie. Ak je všetko v poriadku, zapnite stroje a skontrolujte prítomnosť napätia na všetkých kľúčových bodoch.

Čo teda? Fungovalo to? Všetko! Môžete začať dokončovať prácu.

Zdá sa, že nie je ťažké? Jednoduchá schéma - aby sa projekt, na nákup materiálov, stavať šachty, vedenie vedenia, pripojiť všetko v elektrickom paneli - a voila, nový elektrikár v dome je pripravený. Avšak aj pri zdanlivej jednoduchosti, pri výmene elektroinštalácie, existuje mnoho odtieňov, takže sa uistite, že na čele práce je skutočný profesionál. Aj keď očakávate, že sa s prácou vyrovnáte sami, aj keď ste vedľa vás elektrikársky konzultant, koľko prekvapení sa môže stať v ktorejkoľvek fáze práce. Je lepšie nechať znalca po ruke, aby ste nemuseli všetko znovu opakovať. Veľa šťastia s vašou prácou!