Výmena vodovodných potrubí v byte: dôvody a výber prioritnej metódy

Každý majiteľ skôr alebo neskôr čaká na výmenu rúr v byte! Počas prevádzky sa na stenách potrubia hromadí hrdza a nečistoty, čím sa zmenšuje priemer otvoru a znižuje sa tlak vody. Takéto javy sú najčastejšie pozorované na potrubiach so studenou vodou. Väčšina rozpakov je známa - či už je to sotva studená tečúca voda z kohútika, alebo zle naplnená toaleta. A problém nie je v žiadnom prípade slabý, je len načase nahradiť staré potrubia novými.

Kedy potrebujem zmeniť rúry?

Doteraz môže byť výmena vodovodných potrubí vykonávaná ako plánovaný postup, ktorý vykonávajú služby, ktoré prevádzkujú budovu alebo budovu. Väčšina bytov je však v súčasnosti sprivatizovaná, a taká výmena sa vzťahuje len na stúpačky a potrubné úseky na uzatvárací ventil. Dispozícia vo vnútri bytu sa mení na vlastné náklady.

Prečo sa vlastníci rozhodnú vymeniť potrubia v byte? Niekto len chce dať bytu potrubia lepší vzhľad, iní chcú skryť potrubia pre konečnú úpravu, a niektorí obyvatelia, pretože staré potrubia neustále problémy so svojimi susedmi, ktorí žijú v nižších poschodiach.

Odolnosť proti opotrebeniuRôzne typy rúrok
\ t

Vodovodné potrubia sa počas dlhodobej prevádzky opotrebovávajú. Životnosť oceľových výrobkov je 30 - 40 rokov, a teraz všetky vodovodné potrubia, ktoré sú položené v kúpeľniach a sanitárnych miestnostiach domov postavených v 60. - 70. rokoch si vyžadujú výmenu.

Existujú situácie, keď je potrebné vymeniť potrubia pred uplynutím stanovenej lehoty: spravidla sa to stane, keď sú porušené všeobecné pravidlá pre inštaláciu systému sanitárnych potrubí. Relevantná je aj profylaktická výmena vodovodných potrubí v panelových domoch hromadného rozvoja.

Pri kritickom poklese tlaku je potrebné vymeniť rúry, pretože v systéme zásobovania vodou sa s najväčšou pravdepodobnosťou vytvorili usadeniny. Tento postup by ste nemali odložiť v prípade, že budete musieť opraviť kuchyňu alebo kúpeľňu, alebo keď sa objavila prenikavá korózia potrubia.

Výmena vodovodných potrubí: čo potrebujete vedieť?

V byte niekedy musíte zmeniť prívod vody. Výmena vodovodných potrubí vlastnými rukami nie je ľahká úloha! A pre túto udalosť musíte dôkladne pripraviť.

Výmena kanalizačných potrubí zahŕňa demontáž starých výrobkov a pripojenie nových potrubí. Postup sa zvyčajne vykonáva pred vykonaním opráv v byte, aby sa neskôr mohli inštalačné potrubia skryť v stenách a dokončiť dlažbou alebo inými materiálmi. Rúry môžu byť tiež položené na povrch stien, ak majú byť uzavreté krabicou, sanitárnym zariadením alebo stropnými stenami.

Toto je usporiadanie systému zásobovania vodou
.

A stojí za to začať s vypracovaním pracovného plánu! Na tento účel je potrebné prekresliť usporiadanie systému zásobovania vodou, na ktorom je nevyhnutné uviesť rozmery a problémové oblasti - ohyby a odbočky. Potom sa odporúča vypracovať plán, ktorý odráža výmenu vodovodných potrubí v byte s označením nových odberateľov vody alebo nových rozvodov.

Dôležité! Pred začatím procedúry, ako je výmena rúrok v WC, kúpeľni a kuchyni, stojí za to zozbierať čo najviac informácií o použitých metódach a metódach. Niekedy sú informácie protichodné a bude trvať nejaký čas, kým sa oddelí pšenica od plev!

Výber potrubí na výmenu

Výber sanitárnych potrubí nie je o nič menej dôležitý ako plánovanie. Boli časy, keď boli spájkované medené rúrky populárne, ale výmena rúrok v kúpeľni s výrobkami z medi nebola široko využívaná kvôli zlej kvalite vody a vysokým nákladom na samotné materiály.

Výmena kanalizačných potrubí za kovové plasty v dôsledku častých nehôd a zaplavení mnohých bytov nezakladala ani korene. Je vhodnejšie použiť kovovo-plastové rúry na dočasné zásobovanie vodou alebo pokládku rúrok v ťažko dostupných, nepohodlných miestach, ktoré okrem toho vyžadujú neustály prístup - pripojenie kovových plastových rúrok by malo byť dotiahnuté približne raz za rok.

Polypropylénové rúry, závitové konektory a armatúry pre spoje
\ t

Najpoužívanejšie vodovodné potrubiapolypropylén. Dôvodom je jednoduchá inštalácia, atraktívna cena a životnosť - výrobcovia týchto výrobkov poskytujú na materiál záruku až 50 rokov. V nových budovách sa vykonáva len výmena rúr s polypropylénom.

Prečo je plast lepšie?

Najoptimálnejším variantom inštalačného materiálu je plast. Ale prečo? Prvým dôvodom sú výkonnostné vlastnosti plastových inštalatérov. Takéto produkty sa líšia k lepšiemu od kovu v takomto indikátore ako priepustnosť. Výmena rúrok plastom umožní navždy zabudnúť na upchaté rúry a nekonečné korózne procesy!

Plastové rúrky sú inertné voči agresívnym médiám, ľahkým, spoľahlivým, lacným, vďaka špeciálnym armatúram a spojovacím materiálom, ktoré sa ľahko inštalujú
.

Nahradenie kovových rúr z plastov je prospešné z iných dôvodov. Prevádzkové charakteristiky potrubia zároveň netrpia. Ale výmena plastových rúr vyžaduje menej investícií.

Video: plastové rúrky novej generácie

Pozrite si video o revolučnom type plastov používaných pri výrobe rúrok na zásobovanie vodou, hasiacich a vykurovacích systémov:

To je pravdepodobne všetko o výmene vodovodných potrubí v byte. Na záver by som rád dodal, že pri výmene rúrok je potrebné brať do úvahy všetky konštrukčné a technické normy, ako aj používať kvalitné materiály. Veľa šťastia v tvrdej práci!