Výstavba kúpeľa z guľatiny: užitočné informácie o stavbe

Kúpeľ nie je len miestom, kde môžete mať skvelý čas v blízkej priateľskej spoločnosti, mať dobrý čas na parenie a vzájomné bičovanie s metlami, ale aj nenahraditeľné funkcie na zlepšenie tela. Po správnom zákroku v kúpeli sa zlepší práca mnohých orgánov a systémov: obličky, dýchacie cesty, vylučovacie ústrojenstvo. Je to spôsobené očistou tela od toxínov, solí, toxických látok, kyselín a produktov rozkladu - všetko sa potí. Naši predkovia chodili do kúpeľa aspoň raz týždenne len na čistenie lymfatického systému. Aby sa zabezpečila maximálna zdravotná funkcia, mal by byť materiál pre kúpeľ prirodzený, minimálne spracovaný a prospešný pre ľudské telo. Preto boli kúpele vždy postavené z guľatiny.

Stavba kúpeľov z okrúhlych guľatín bola vyrobená z mäkkého dreva, a interiér bol vyrobený z osika, lipy a cédrového dreva, ktoré majú liečivé vlastnosti a vyplňujú interiér.príjemné vône éterických olejov. Dnes, aj cez taký bohatý výber stavebných materiálov: tehla, penový blok, lepené laminované drevo, stavba kúpeľov z guľatiny naďalej stelesňuje tradičnú „ruskú kúpeľ“.

Video: Čo potrebujete vedieť o kúpeli z guľatej guľatiny

Výhody a nevýhody materiálu

Drevené guľatiny majú krásnu prirodzenú štruktúru, ale to nie je ich jediné plus.

Výhody:

 • Drevené steny ľahko prenikajú parou a vzduchom, takže vo vnútri je teplá a nádherná vôňa dreva.
 • Kúpeľ z guľatiny je trvanlivejší, pohodlnejší, menej vedie rôzne vonkajšie zvuky.
 • Nasekaná vaňa bude trvať desaťročia bez ďalšej rekonštrukcie.
 • Prírodná vrstva dosky hobľovaného dreva chráni strom pred bakteriálnym rozpadom, hubami a škodami spôsobenými hmyzom. V tomto prípade nie je potrebné ďalšie spracovanie špeciálnymi impregnáciami.
 • Log vane z protokolov môže konštrukt podľa akéhokoľvek architektonického projektu, pretože stena môže byť umiestnená v ľubovoľnom uhle k sebe navzájom.
 • Energetické zdroje sa výrazne ušetria, aby sa kúpeľ zohrial a udržal teplo, pretože pevne uložené guľatiny prakticky nenechávajú teplo.
 • Doteraz sa vaňové vane vyrábajú pomerne ľahko a rýchlo vďaka vysokokvalitnému spracovaniu guľatiny a montáži na presné požadované rozmery.
 • Prírodnosť, šetrnosť k životnému prostrediu a zdravotná nezávadnosť pretrvávajúhlavné výhody sekaného kúpeľa.

Nevýhodysa vyskytujú len pri neprofesionálnom prístupe k výstavbe:

 • Ak sa drevo vyberie nesprávne, je príliš vlhké, potom sa v budúcnosti môže štruktúra „vysušiť“ a objavia sa pozdĺžne trhliny.
 • Kapitán svojho plavidla by mal postaviť kúpeľ zo zaobleného guľatiny, inak existuje riziko, že sa nedosiahne očakávaný výsledok a všetky uvedené výhody.

Príprava na stavbu

Výber dreva

Zaoblené guľatiny pre kúpeľ by mali mať hladký odtieň
.

V starovekom Rusku sa tajomstvo stavby kúpeľného domu z guľatiny odovzdávali z generácie na generáciu. Stavebný materiál bol pripravený vopred, dlhodobo sušený za prirodzených podmienok, takže príprava a stavba trvala dlho.

Odvtedy sa do kúpeľa používajú také druhy dreva: borovica, smrek, céder a niekedy aj smrekovec. Najlepší materiál je borovica, zozbieraná v zime. Že má najlepšiu odolnosť proti vlhkosti. Guľatina s priemerom najmenej 25 cm sa vyberie z dreva s vysokou hustotou.

Dôležité! Pri výbere dreva na výstavbu by sa malo vziať do úvahy, že drevo rovnakej triedy, ale pestované v rôznych klimatických podmienkach, má inú úroveň hustoty.

Požiadavky na drevo pre kúpeľ:

 • nízka tepelná vodivosť;
 • 61) nízka tepelná kapacita;
 • jemná, príjemná vôňa;
 • odolnosť voči roztrhnutiu;
 • dobrá absorpcia zvuku;
 • 65) pevnosť a trvanlivosť;66) neprítomnosť živicových vreciek;
 • čo najmenej uzlov.

Odporúča sa, aby sa zrubové domy z guľatých guľatín vyrábali z dreva ihličnatých stromov. Má hustú štruktúru a nemení svoje vlastnosti od teplotného rozdielu a nárastu vlhkosti. Najvhodnejšie sú borovice a smrek z baltského pobrežia a smreka kanadského. Niekedy používajú kvalitnú lipu z tvrdého dreva, osika, jelšové drevo.

Čo je potrebné venovať pozornosť pri nákupe zaoblenej guľatiny:

 • povrch guľatiny by mal mať svetlý alebo tmavožltý odtieň;
 • Pobočky musia sedieť vo vnútri bez medzier. Ak sú medzery, jadro je voľné;
 • rez dreva by mal mať pevný povrch;
 • na porci by nemali byť žiadne modré škvrny;
 • jadro by malo byť tri štvrtiny rezu a malo by mať tmavý rovnomerný odtieň;
 • štrajk zadku na konci guľatiny, mal by sa odraziť a zároveň vykonať zvonenie.

Výber miesta na kúpanie

Po prvé, musíte prejsť po mieste, skontrolovať, kde sa nachádza zem. Pozrite sa, kde susedia, cesty a ďalšie kľúčové body. Predstavte si, čo by ste chceli vidieť, dusenie v pare.

Je lepšie umiestniť vchod do kúpeľa na južnej strane, kde sa tu rýchlejšie topia.

Kúpeľný dom pri rieke - dobrá voľba

Ak sa na stavenisku nachádza nádrž: jazero alebo bazén alebo výtok do rieky, odporúča sa vybudovať v blízkosti kúpeľňu, alenie bližšie ako 15 m, takže počas povodní nie je povodeň.

Ak cesta prechádza v blízkosti, potom je lepšie umiestniť kúpeľ na druhú stranu miesta, ďaleko od zvedavých očí a výfukových plynov.

Ak chcete, aby susedia nevideli, ako vám dôjdu v páre a skočte do rybníka, usporiadajte kúpeľ takým spôsobom, aby nikto nemohol vidieť, ako vyjde von z dverí. A všetky ostatné stránky je lepšie uzavrieť plot alebo živý plot.

Ak je podzemná voda príliš blízko, vybudovanie bazéna pre kúpeľ je takmer nemožné, budete musieť byť spokojní s fontom a sprchou.

Je lepšie skryť verandu alebo terasu kúpeľa pred zvedavými očami. Bude to pekné ísť von s šálkou čaju alebo odvar z byliniek, sedieť na lavičke, alebo len stojí na verande a nie chytiť na seba vyzerá.

A samozrejme nezabudnite na normy požiarnej bezpečnosti a hygienické záznamy pri výbere miesta na kúpanie.

Vybudovanie kúpeľa zo zaobleného guľatiny

Pokládka základu

Ak je vaším snom použiť protokol z guľatiny, po výbere miesta si musíte vybrať, ktorý základ je potrebný na kúpanie.

Na začiatku určujeme typ pôdy na stavenisku.

Ak je pôda močaristá, zalesnená alebo záhradnícka, ílovitá, hlinitá, z jemného štrku alebo hrubého piesku, je lepšie vybudovať pásový základ.

Ak je pôda zdvíhaná, alebo keď sa budova nachádza na svahu, urobí sa pilótový alebo skrutkový základ z betónu alebo kovových pilót.

Ak sa pozemok skladá zjemný piesok, skalný kameň alebo kremeň, každý základ bude robiť.

Stĺpikový základ pre vaňu s guľatinou je hospodárna možnosť, ktorá umožňuje výrazne znížiť náklady na výstavbu
.

Ak to zem umožňuje, najčastejšie sa konštrukcia kúpeľa zaoblených guľatín robí na stĺpcovom základe. Je vyrobený z kameňa, tehly alebo betónu. Predtým používali drevené stĺpy, teraz aj niekedy, ale majú krátke trvanie. Hĺbka základu stĺpa môže byť od 70 do 100 cm.

Pre základ pásu je potrebné vykopať priekopu, zalejeme do nej piesok vrstvou asi 15-20 cm, vrch s troskami s tou istou vrstvou, položiť výstuž a zalejeme betónom.

Príprava guľatiny na stohovanie

Po prvé, guľatina musí byť orezaná „pod konzolou“. Rozdiel medzi horným a dolným priemerom by mal byť maximálne 3 cm, samozrejmosťou je, že si môžete kúpiť hotové spracované guľatiny v továrni, ale majú značný nedostatok. Keď je výroba vo veľkom meradle zložitá, vypočíta sa presná vrstva, ktorú treba odstrániť. A pomocou lietadla sa odstráni len beľ a zostane ochranná vrstva stromu. V tomto prípade je drevo trvanlivejšie a odolnejšie voči vonkajším vplyvom.

Videli sme guľatiny pozdĺž dĺžky steny a vybaliť. Polená majú kužeľovitý tvar a nie vždy je možné vyrovnať horný a dolný priemer. Preto položíme najhrubšie a tenšie konce do rohu a vyrežeme v pravom uhle.

Odchýlky veľkostí guľatiny by mali byť v rozsahu 1 - 3 cm, inaknebudú dobre priliehať k sebe.

Kúpeľ zo zaoblenej guľatiny zahŕňa spojenie guľatiny so špeciálnymi drážkami. Drevo vyberáme so sekerou, kým sa neobjaví drážka. Potom znížiť "labky" a skontrolovať hustotu ich fit.

Mimochodom, existuje niekoľko škrtov:

Výrez v Oblo alebo v miske je najodolnejší
.

- v "oblo" ("v miske") - najbežnejšie, má tri poddruhy. Jeden z poddruhov, keď sa misa nachádza dole, chráni guľatinu pred hnilobou.

Rez na „tlapku“ - ekonomická možnosť

- v "labke" - šetrí drevo, ale je náchylnejší na hnilobu. Preto je prvá metóda vždy výhodná.

Ak je hustota fitingu nedostatočná, potom umiestnime mech alebo vlečku na spodnú guľatinu.

Stavebné steny z guľatiny

Dnes je možné zakúpiť hotové kúpele z guľatiny. Ide o kúpele tzv. Továrenskej výroby. Plne vyrobený. A potom pochopiť časti, ktoré sú zabalené a podpísané. Kupujúci môže samostatne alebo s pomocou profesionálov zostaviť takéto kúpele znova priloženým návodom.

Výstavba hypotéky na kúpeľ

Ak si však postavíte kúpeľ nezávisle, prvým krokom je vykonanie hypotekárnej koruny.

Prvé dve guľatiny sa položia na základňu rovnobežne od seba z protiľahlých strán budovy. Robia výklenky vo forme misiek,tak, aby ležali horné polená. Ďalšie dve guľatiny sa položia kolmo najprv na hotové drážky.

Horné polená by mali vzrásť iba o polovicu vyššie ako dolné polená.

Steny kúpeľa zo zaobleného guľatiny sú postavené podľa algoritmu
.

Vykonáva sa aj druhá koruna. Misky sú narezané na spodné polená, na nich sú položené tieto polená. Podľa tohto algoritmu sa vykonávajú všetky vane.

Po dokončení stavby stien by mali dobre vyschnúť. Až potom, čo drevo vyschlo, môže začať tesniť medzery vo vnútri i zvonku. Materiál pre tesniace železo je mach, ľanový povraz, vlnená plsť alebo moderná pásková izolácia z juty. Je potrebné začať zdola nahor a venovať osobitnú pozornosť rohom.

Na dokončenie výstavby kúpeľa je postavená pec z guľatej guľatiny, komunikácia je držaná, strecha je namontovaná a miestnosť je dokončená a naplnená nábytkom.

Zrubové kúpeľne: možnosti fotenia

Video: výstavba zrubovej vane