Vytvorenie samonivelačnej podlahy vlastnými rukami - dosiahneme dokonalý povrch

Na vytvorenie samonivelačnej podlahy vlastnými rukami, silami a neprofesionálnymi staviteľmi. Technológia nie je tak zložitá, ako sa na začiatku môže zdať. Koniec koncov, materiál použitý v jeho prístroji (pre obytné priestory je to spravidla polyuretán) je elastický, dobre padne. Tento bezšvový povrchový polymérny náter sa aplikuje na cementovo-pieskový poter alebo betónový podklad niekedy na keramické obklady alebo drevené podlahy.

Ako už bolo uvedené, povodňové podlahy z polyuretánu sú vhodné pre dom. Sú bezpečné pre zdravie, trvanlivé, odolné voči opotrebeniu, okrem tých najľahších a elegantných, teplých, lesklých a majú rôzne farby. Odborníci odporúčajú urobiť náter s hrúbkou 1,5 mm. Vrstva tenšia ako 1,5 mm je nepraktická, takýto povrch sa ľahko deformuje a hrubší je neekonomický.

Súprava náradia a materiály

Bude potrebné:

- nádoby (vedrá) s objemom najmenej 20 litrov na zmiešanie roztoku;
- vrták na miešanie (s tryskou) najmenej 300 ot /min;
- široká stierkana vyrovnávanie malty;
- stierka s nastaviteľnou medzerou, ktorá je potrebná na položenie roztoku;
- ihlový valec s 14 mm ihlou;
- polyetylénová fólia;
- kraskoosty (špeciálna obuv);
- rozpúšťadlo na odstránenie roztoku polyuretánu z nástrojov;
- roztoky na utesnenie trhlín;
- vlhkomer a sklerometer;
- úroveň.

Technológia na prípravu základu

V každom prípade by mal byť akýkoľvek povrch, ktorý bude slúžiť ako základ pre samonivelačnú podlahu, v rovine, aby sa zabránilo tomu, aby materiál stekal. Stupeň rovnomernosti je možné kontrolovať dvojmetrovou úrovňou koľajnice (odchýlky nie sú povolené> 4 mm).

Aby sa dosiahol hladký povrch, je tiež dôležité dodržiavať určité podmienky vlhkosti a teploty v miestnosti:

  • teplota miestnosti nie je menšia ako 1 ° C; 15 g. C, ale nie & gt; 25 g. C (presné informácie sú uvedené v technickej dokumentácii pripojenej k suchej zmesi);
  • 45. vlhkosť vzduchu nepresahujúca 80%.
Podklad pod samonivelačnou podlahou musí byť v ideálnom prípade aj tak, aby bolo možné v budúcnosti dosiahnuť kvalitatívne riešenie
.
​​

Príprava dreveného podkladu

Tri hlavné zložky procesu nanášania polyuretánového povlaku - "samonivelačných podláh - technológia - urob si sám" sú pomerne zložité kombinovať pri nalievaní na drevenú podlahu.

Je lepšie zveriť túto skutočnosť odborníkovi alebo vylúčiť drevený základ vo všeobecnosti. Ak sa nebojí ťažkostí, postupujte podľa nasledujúcich pokynov:

1. Uistite sa, žedrevená podlaha je úplne suchá (vlhkosť> 10%).
2. Vyberte soklovú lištu. Po dokončení práce nainštalujete novú.
3. Vyčistite podlahu starej farby, prilepte, natrite škrabkou, špachtľou, kovovou kefou, brúskou.
4. Otvorte praskliny a podlahu vyhladite brúsnym papierom. To prispeje k lepšiemu uchopeniu.
5. Odstráňte prach pomocou vysávača, odmastite podlahu (možno použiť čistiaci prášok).
6. Utesnite praskliny maltou. A najlepšie zo všetkých - úroveň kravatu.

Dôležité! Príliš tenká vrstva polymérového podlahového náteru aplikovaná na drevený podklad môže rýchlo prasknúť.

Samonivelačná podlaha v interiéri

Varenie betónového podkladu

Toto je najoptimálnejší základ pre samonivelačné podlahy. Postupnosť činností:

1. Konkrétny základ musí trvať 28 dní (ak je nový).
2. Skontrolujte obsah vlhkosti betónového poteru (nie viac ako 4%). Približná výpočtová technológia: vezmite jeden meter plastový film a zaistite lepiacou páskou na povrchu základne a nechajte 24 hodín. Ak sa o deň neskôr vytvorí vlhkosť na vnútornom povrchu tohto filmu a na betóne sa vytvorí vlhké škvrny, znamená to, že nie je dostatočne suchý. Ďalším presnejším spôsobom je meranie s vlhkomerom z tvrdokovu.
3. Skontrolujte pevnosť v tlaku (nie menej ako 20 MPa), ako aj pevnosť v ťahu (d. Až 1,5 MPa). Na tieto účely používajte sklerometre.
4. Uvoľnite predchádzajúcu základňu z predchádzajúceho krytia (samozrejme, aktoto je k dispozícii).
5. Odstráňte lepidlo, farbu, tmel, všetky olejové škvrny z betónu.
6. Povrch očistite od prachu, vyplňte stavebnú živicu trhlinami, trieskami, žliabkami a lepidlom s malými medzerami a prasklinami. Menšie nezrovnalosti čistia mozaikovú brúsku. Môžete tiež použiť jednodielnu kravatu s niveláciou.
7. Skontrolujte vodorovnú polohu s úrovňou.

Kvalitný betónový podklad pod samonivelačnou podlahou môže predĺžiť životnosť o niekoľko desaťročí
.

Príprava keramického obkladu

1. Skontrolujte upevňovaciu pevnosť dlaždíc, odstráňte voľné obklady a vyplňte dutiny.
2. Odmasťovanie obkladu organickým rozpúšťadlom

Základ základne samonivelačnej podlahy

Základný náter je druhá a veľmi dôležitá fáza celého procesu. Primer je nevyhnutný na zlepšenie priľnavosti (priľnavosti) samonivelačnej podlahy s jej základňou, aby sa zabránilo tvorbe vzduchových dutín a zlepšilo sa šírenie podlahy.

Porézne a suché povrchy sa natierajú v niekoľkých prechodoch, až kým nie sú všetky póry úplne uzavreté. Ak je podklad vysoko porézny, potom sa odporúča použiť vysoko viskózny základný náter.
Teplota miestnosti počas plnenia základne musí byť konštantná alebo klesajúca, inak je tvorba bublín nevyhnutná.

Základ sa nanáša širokým štetcom alebo valčekom. Keď je prvý náter suchý, aplikujte ďalší. Nedá sa povoliť základný náterzákladňa bola prašná, takže musíte začať plniť podlahu asi za deň.

Kvalitný základný náter pomáha zabezpečiť rovnomerné rozloženie samonivelačnej podlahy po základni a vyzerá veľkolepo

Pripravte roztok na nalievanie

1. V pomeroch špecifikovaných v pokynoch výrobcu musíte naliať vodu do nádoby a potom naliať suchú zmes do nádoby.
2. Pomocou elektrickej vŕtačky s tryskou sa roztok mieša 10 minút s krátkymi intervalmi, až kým sa nedosiahne jediná hmota.
3. Vykonajte skúšku rozmetávania.

Skúška roztrúsiteľnosti

1. Vyberte ľahký plastový krúžok s výškou 4 - 5 cm a priemerom 5 cm. Nasaďte viečko z plechovky s penou na holenie s vyrezaným dnom.
2. Položte kryt na rovný, hladký povrch (najlepšie na sklo).
3. Pripravený roztok nalejte do tohto uzáveru.
4. Veko sa nadvihne a roztok sa roztiahne na sklo.
5. Ak je priemer roztoku v rozmetávanom stave 16 - 18 cm, potom je jeho konzistencia optimálna. Ak parametre nie sú optimálne, môžete do roztoku naliať suchú zmes alebo pridať vodu do roztoku.

Dôležité! Predávkovanie vodou v roztoku môže spôsobiť delamináciu a vznik trhlín, spomaliť schnutie a znížiť pevnosť základovej vrstvy.

Zavesenie samonivelačnej malty

Urobme to sami samonivelačnou podlahou!

Začnite prácu od steny, ktorá je najďalej od vchodu. Je nutné vyplniť podlahu jednej miestnosti bez prerušenia práce,inak sa vytvárajú výškové rozdiely.

1. Pripravený roztok nalejte na podlahový poter tak, aby boli pásy rovnobežné so stenou. Na rovnomerné rozotretie roztoku a udržanie hrúbky vrstvy použite širokú stierku. Hrúbku čepele (3 - 5 mm) nastavte pomocou čepele.
2. Samonivelačný roztok natiahnite ihlovým valčekom, aby ste ho ešte lepšie rozložili na povrchu. Odstráňte všetky vzduchové bubliny, ktoré sa dostali do roztoku.
3. Vylejte ďalšiu dávku roztoku, vyhladite a navinúť. Pokračujte, kým úplne nenaplníte podlahu.
4. Po ukončení práce môžete podlahu prikryť fóliou alebo fóliou, ktorá zabráni vniknutiu prachu a nerovnomernému zamrznutiu.
5. Na samonivelačnú podlahu je možné nanášať špeciálny polyuretánový lak, ktorý poskytne náteru špeciálny lesk a zároveň zlepší jeho kvalitu.
6. Ako dekoratívne prvky môžete použiť malé kúsky tenkovrstvového polyméru, nanesené na novo naplnenú podlahu. Potom by mali byť celá podlaha pokrytá transparentným polyuretánovým lakom.

Dôležité! Pripravená zmes sa musí aplikovať do 60 minút a čas medzi nanesením prvej a následných častí hotového roztoku nesmie byť dlhší ako 10 minút.

Je prípustné chodiť po polyuretánovej samonivelačnej podlahe po 24 hodinách, hoci je vhodná na plnú prevádzku až po 5 dňoch. Vykurovací systém "teplá podlaha" môže byť pripojený do týždňa.

Použitie a distribúcia samonivelačnej podlahy na povrchu základne
\ t

Opatreniabezpečnosť

Suché zmesi samonivelačnej podlahy dávajú pri zmiešaní s vodou vždy zásaditú reakciu, takže priamy kontakt s pokožkou spôsobí popáleniny. V rukaviciach je potrebné dať ich do špeciálnych ochranných okuliarov. Okrem toho má roztok ostrý zápach, v dôsledku čoho je potrebné ho miesiť a naliať do respirátora. Pracovisko by malo byť dobre vetrané.

Samolepiace dekoratívne podlahy

Všetky dekoratívne samonivelačné podlahy sa vyrábajú podľa rovnakých princípov ako obvykle pri pridávaní malých prvkov. Je ich veľa. Sú to:

1. S kremenným pieskom, pri použití strúhanky malého priemeru alebo kremenného piesku na nátere vytvára krásny vzor.
2. Textúrované. Sú hrubé a hladké, lesklé a matné.
4. Podlahy s "trieskami". Špeciálny efekt dekorácie sa dosahuje nanesením farebných častíc ("triesok"), ktoré sa skladajú z rôznych častí akrylovej farby. Sú schopné poskytnúť hĺbku podlahy, podobnosť s prírodnou žulou alebo mramorom.
5. Originálne ozdoby, ktoré sú vytvorené z viacfarebných zmesí.
6. Povodňové podlahy s fotografickým obrazom a umeleckým obrazom sú tiež celkom bežné.

Dekoratívna samonivelačná podlaha

Video tutorial: technológia liatia

Ak pristupujete k implementácii všetkých technológií správne, potom sa môže samonivelačná podlaha vykonať aj kvalitatívne. Dôležité je bezpodmienečne dodržiavať montážnu technológiu a prevádzkové podmienky samonivelačnej podlahy.