Vytvorenie stropu sadrokartónu vlastnými rukami: snaha o dokonalý výsledok

Premýšľate o tom, ako vybudovať strop sadrokartónu vlastnými rukami? Pre znalého človeka na realizáciu takejto myšlienky je ľahké a pre začiatočníkov - problém je pomerne riešiteľný. To je skvelý spôsob, ako ušetriť peniaze a získať dôležité zručnosti, ak to urobíte prvýkrát. Po zvládnutí stropu, nebude to pre vás ťažké robiť svahy, móla, plášte steny s týmto materiálom. Sadrokartónu je veľmi populárny, takmer žiadne opravy nemôže robiť bez jeho použitia. A na to existuje niekoľko dôvodov.

Výhody sadrokartónových stropov

 1. Sadrokartón, ktorého hárok pozostáva zo sadry, potiahnutej lepenkou, je absolútne šetrný k životnému prostrediu. Neprodukuje toxíny a je nealergický. Stropy sú z nej vyrobené v spálňach, škôlkach a iných obytných priestoroch.
 2. Jeho povrch je hladký, rovný a bez trhlín. Ideálne pre maľovanie aj tapetovanie.
 3. Dobrá absorpcia zvuku, vlastnosti tepelnej izolácie.
 4. Možnosť vytvorenia pôvodného stropného dizajnu, napríklad výstavba viacúrovňovej stavby využívajúcej štuky.
 5. Plasticita (plechy sa môžu ohýbať, navlhčiť pred a potom po vysušeníteplý vzduch, použite na dokončovanie povrchov krivočiare formy).
 6. Pomáha skrývať komunikácie (vetracie kanály, vodovodné potrubia, rôzne káble), aby sa mohli používať vstavané typy svetelných zdrojov.

Po ocenení všetkých výhod ste sa rozhodli vybaviť zavesený strop pomocou tohto dokončovacieho materiálu. Ďalším krokom, ktorý si budete musieť vybrať, je jeho konkrétny druh.

Druhy sadrokartónu, ich vlastnosti

 • GKL - sadrokartón, oboustranne obložený mäkkou lepenkou prilepenou na povrch sadry. Štandardná dĺžka takýchto listov môže byť 2000, 2500 a 2600 a 2750 a 3000 mm a šírka 1200 mm. Hrúbka je 12,5 a 9,5 mm. Pre obytné priestory je lepšie použiť 9,5 na odľahčenie konštrukcie. Vychádza zo šedej lepenky.
 • GKLO - protipožiarna sadrokartónová doska. Zvyčajne sa nepoužíva v apartmánoch, ale len v priemysle, na dokončovacie kanály, komunikačné bane.
 • ГКЛВ - vodotesná sadrokartónová doska. Aplikujte v kúpeľniach a kuchyniach, kúpeľniach, ale len vtedy, ak je k dispozícii odsávacie vetranie a ochrana predného povrchu hydroizolačných zmesí, keramických obkladov, vodotesných náterov, základových náterov alebo keramických obkladačiek. Vychádza zo zelenej lepenky.
 • GKLVO - sadra odolná voči vlhkosti s vysokou požiarnou odolnosťou. Kombinuje vlastnosti všetkých vyššie uvedených.
 • GVL - dosky zo sadrových vlákien. Nie sú pokryté lepenkou. Sadrové vystužené špeciálneOdpadový papier z chumáčikov. Takéto fólie majú zvýšenú tvrdosť a odolnosť voči plameňu. Zodpovedajú štandardným veľkostiam obvyklého plechu, ale ich hrúbka je viac - 6 alebo 10 mm.
 • GVLV - dosky odolné voči vlhkosti.

Inštalácia a inštalácia zaveseného stropu

Ide o konštrukciu štyroch hlavných prvkov:

1. Dosky sadrokartónových dosiek.

Listy zo sadrokartónu odolné voči vlhkosti

2. Profily vedenia stropu UD (28-27 mm) a profily stropných základných CD (60x27 mm). Koľajnice - pripevnené k stene tesne pod stropom pozdĺž celej miestnosti po obvode. Hlavné nosné profily (pozdĺžne) sú už vložené do nich. Medzi nimi sú hlavné sekundárne (priečne) profily. Na tieto profily (pozdĺžne aj priečne) sú pripevnené dosky zo sadrokartónu. Môžu byť rozpoznané zakrivenými hranami v tvare C, pozdĺžnymi zvlneniami a výstužnými rebrami.

Pripojenie hlavného stropného profilu a nástenného vedenia

3. Zavesenie priamo (univerzálne) a so sponou. Najčastejšie sa používajú priame univerzálne závesy tvaru U, ktoré sú pripevnené k hlavnému stropu, a hlavné profily sú už k nim pripojené. Zavesenie má časté otvory v bočných častiach. To vám umožňuje upevniť profil v rôznych výškach a prispôsobiť ho.

Umiestnenie závesov na základnom strope
\ t

4. Spojovacie prvky: kotvy a hmoždinky, pomocou ktorých sa upevňujú závesy na strop, upevňovacie prvky krabov - upevňujú hlavnýpozdĺžne s hlavnými priečnymi profilmi, hmoždinky pripevňujúce vodiace profily na stenu.

Zvyčajne rámy pozostávajúce z profilov na zaveseniach sú rozdelené do dvoch typov: jednoúrovňové a viacúrovňové.

Stropy sadrokartónových dosiek.

Na montáž stropu sadry budete potrebovať tieto nástroje:

 1. Úroveň (prednostne voda)
 2. Meracie pásmo
 3. Vŕtačka s perforátorom s rôznymi tryskami: na miešanie roztoku, na vŕtanie (vŕtanie), na vyrezávanie potrebných otvorov pre svietidlá
 4. ) Skrutkovač
 5. Jednoduchý trojuholník alebo štvorec (na meranie pravých uhlov)
 6. Zdvíhacia šnúra alebo ceruzka
 7. Stavebná píla
 8. Vlasec
 9. Hobľovačka
 10. Bodové bodové svietidlo
\ t

Na konečné vyrovnanie stropu bude potrebné:

 1. Brúsny papier
 2. Lopata
 3. Tmel
 4. Nôž
 5. Plechovka
 6. Páska na vystuženie

Ako urobiť sádrokartónový strop: návod krok za krokom

Po príprave všetkých materiálov, nástrojov a komponentov môžete pristúpiť k inštalácii.

1. Po prvé, určíme, do akej miery bude nový zavesený strop pod základňou. Minimum bude musieť obetovať 10 cm, pretože štandardná vstavaná lampa bude mať výšku 9 cm.

2. Na stenách robíme značky na celom obvode na upevnenie vodiacich profilov. Na tieto účely sa vo všetkých rohoch meria výška miestnosti. Výber najviacnízky uhol, označte požadovanú vzdialenosť od podlahy (konkrétne od podlahy, ale nie od stropu), označte vodorovne pozdĺž celej steny pomocou hladiny vody. Linky je možné prerušiť pomocou lana v bodoch označených úrovňou.

3. Vyvŕtajte otvory pre nástenné hmoždinky v stene s krokom 30-40 ms na nástenných linkách, potom upevnite vodiace profily.

4. Teraz pripevníme závesy na strop s krokom 60-70 cm, s vopred načrtnutými rovnobežkami, tzn. značenie, ktoré slúži ako návod.

5. Vložte hlavné profily do vodidiel.

Stropný rám zo sadrokartónových dosiek: hlavné profily sú vložené do vodiacich líšt a pripojené k závesom

6. Upevnite hlavné profily k závesom a potom ich ohnite. Pre rovnomernosť je žiaduce utiahnuť líniu alebo šnúru.

7. Na hlavné profily upevňujeme hlavné vedľajšie profily. Sú pevné v miestach, kde sa plánuje ukotviť listy sadrokartónu. Ukazuje sa akosi kovovej mriežky, ktorá je jednoúrovňovým rámom.

8. Položte vodiče pre budúce zapojenie. Nezabudnite si prerezať drážky, ktoré budú viesť kábel. Drážky musia byť umiestnené v stene od spínača k stropu. Po prechode káblom vykonajte káblové rozvody v strope, uvoľnite voľné konce svietidiel na vopred určených miestach.

9. Ďalším krokom je montáž sadrokartónu na rám.

Upevnenie materiálu k rámu

Po zhotovení kovového rámu je potrebné k nemu pripevniť kartónové listy. Toto nie je jednoduchý postup.rozdelené do niekoľkých etáp:

Upevnenie dosky zo sadrokartónu na kovový rám: ovládanie horizontálov vodováhou

1. Rezanie pílkou je zvláštne, s malými zubami (alebo pravidelným kliešťovým nožom). Najlepšie je rezať plechy o rozmeroch 120x250 alebo 120x125 cm. Listy by mali ležať vodorovne na povrchu (najlepšie na stole). Ďalej pozdĺž úrovne, stráviť na sadrokartónu s nožom z prednej strany. Potom list posuňte zo stola a zlomte ho. Po otočení a vyrezaní lepenky na druhej strane.

2. Hrana vytvorená po orezaní je upravená rovinou. Mala by byť hladká, bez záhybov. Všetky vyčnievajúce hrany sú rezané ostrým nožom.

3. Vyrežte otvory pre vstavané svetlá a stropné zásuvky. Mali by sa starostlivo zmerať, určiť presné umiestnenie na liste, potom označiť a potom narezať vrtákom s požadovanou tryskou alebo pílou. Ak potrubia prechádzajú cez sadrokartón, musí sa urobiť priemer otvoru. o 10 ako priemer potrubia.

4. Dokončenie stropu pomocou sadrokartónu. Sadrové dosky môžu byť pripevnené k rámom dvoma spôsobmi: pozdĺžnym a priečnym. Keď sú priečne namontované, sú kolmé na kovové profily hlavného ložiska. Na pozdĺžne - paralelne s hlavnými nosnými profilmi. Ak sú k dispozícii ďalšie lišty, potom musí byť upevnenie plechov z dvoch uhlov zachovanékolmých smeroch. Ak nie sú k dispozícii žiadne ďalšie lišty, potom sa upevnenie vykonáva z konca listu alebo z jeho stredu. Samorezné skrutky sú vytvorené na 10-15 mm od okraja listov. Skrutky sú inštalované z predného povrchu listu kolmo av takej hĺbke, že ich hlavy nemohli prepichnúť lepenku a nevyčnievali nad predný povrch. Musia tiež zapadnúť do kovového rámu & gt; 10 mm hlboko. Dĺžka skrutiek sa volí na základe celkovej hrúbky plášťov plánovaných sadrokartónových dosiek. Maximálna povolená vzdialenosť od jednej skrutky k druhej je 150 mm. Táto hodnota môže byť zdvojnásobená, ak dýhované dosky opakovane. Vo vodiacom profile musia byť skrutky inštalované bližšie k zadnej stene, potom skrutka nebude schopná ohnúť profilovú poličku smerom dovnútra. Kartón by nemal byť roztrhnutý na miestach, kde budú pripevnené skrutky. Ak sú skrutky deformované alebo boli omylom vložené, sú odstránené a nové nie sú inštalované vo vzdialenosti <<; 50 mm od nesprávneho bodu pripojenia.

Dôležité! Plechové spoje musia byť nevyhnutne umiestnené na profile!

Dosky sadrokartónu sa nemusia vyrábať proti stenám. Medzera nie je lepšia na tmelenie a zakrytie stropu. V prípade rozšírenia dosiek bude možné vyhnúť sa deformácii stropu. S priamym upevnením dosiek na strop, musíte spolupracovať, alebo použiť podpery.

Dosky by sa mali umiestniť vodorovne, naskrutkovať a priskrutkovať na rám pomocou skrutiek.

Dôležité! Pred inštaláciousadrokartón by nemal & lt; 2 dni na odpočinok v miestnosti, v ktorej bude namontovaný. Potom získa vlhkosť a teplotu miestnosti.

5. Tmelové spoje. Nenalejte tmel hneď. Počkajte 2 dni. Potom skontrolujte spoje, či nie sú poškodené a opravte ich. Povrch očistite od častíc a prachu. Je lepšie použiť výstužnú pásku, ktorá ju vloží do všetkých spojov. Zabraňuje praskaniu. Ak používate drahý, vysoko kvalitný tmel, potom stačí spracovať len spoje (a potom maľovať cez sklolaminát striekacej pištole), ak je lacný, potom celý strop by mal byť tmel, a potom maľované valčekom. Poradie činností:

- očistite okraje švu, navlhčite, vyplňte švy tmelom a pritlačte špachtľou;
- po nanesení hlavnej vrstvy tmelu položte výstužnú pásku a pritlačte ju špachtľou. Nenechávajte vzduchové bubliny. Povrch pásky prikryte tenkou vrstvou tmelu a počkajte, kým nebude úplne suchý;
- spoje prebrúste brúsnym papierom;
- naneste vrstvu tmelu na predtým vysušenú vrstvu;
- naneste ďalšiu vyrovnávaciu vrstvu tmelu a nechajte uschnúť;
- odstráňte nezrovnalosti brúsnym papierom.

111) Zariadenie stropu druhej úrovne
Inštalácia druhej úrovne stropu sadrokartónu: konštrukcia tvarovaného rámu
 1. Naplánujte si vopred výkres, nakreslite ho na strop.
 2. Z prvej úrovne stropu prekonajte výšku druhej.
 3. Upevnite vodiaci profil.
 4. Hlavné vodidlá druhej úrovne inštalujeme do hlavných vodiacich líšt, výstuží prvého.
 5. Ohyb profilu pre požadovaný polomer.
 6. Oddeľujeme drôty pod svietidlami.
 7. Reznú dosku požadovaného tvaru a upevníme ju tak, ako na prvej úrovni.
 8. Vystrihnite prúžok sadrokartónu a zatvorte škatuľu.
 9. Nainštalujte svietidlá.
 10. My omietky.

Ak jasne dodržiavate vyššie uvedené pokyny, nezostanú žiadne otázky o tom, ako upevniť sadrokartónové dosky na strop. Môžete robiť všetko zamyslene a presne. Stačí, keď budete trpezliví, vynaložíte úsilie a môžete získať skvelý dizajn stropu, vyrobený vlastnými rukami.