Zahrievanie podkladu expandovaným polystyrénom, polyuretánovou penou a polyfoamom - ochrana konštrukcií

Základ, rovnako ako steny, podlaha a strecha domu, je náchylný k zamrznutiu, pretože betón, z ktorého je postavený, je veľmi ľahko studený. Podľa starej, dobrej tradície, mnohí majitelia domov dávajú prednosť teplej suteréne s penovým plastom, ale táto možnosť je prijateľná len v prípade, že neexistuje hrozba zaplavenia základne domu alebo majiteľ chaty je obmedzená vo financiách, pretože penový plast môže byť považovaný za najdostupnejší tepelne izolačný materiál. Medzi obrovské množstvo syntetických materiálov pre tepelnú izoláciu je stále považovaná za najlepšiu izoláciu z extrudovaného polystyrénu, ktorý nemá žiadne analógy kdekoľvek na svete. Napriek vyššej cene (v porovnaní s konvenčnou penou) je izolácia s extrudovanou penou z polystyrénu praktickejšia a spoľahlivejšia.

otepľovanie v suteréne - byť alebo nebyť?

Mnohí majitelia vidieckych domov často na jar nájdu praskliny na základoch, ktoré sa javia ako dôsledok štrukturálnych deformácií alebo deformácií spôsobených zdvíhaním pôdy. Samozrejme je možné tieto chyby odstrániť, ale náklady na takéto práce sú pomerne vysoké. Dôvod pre skreslenie konštrukcií a deformácií základu je vlastne jednoduchý.v dôsledku zimného chladu je pôda nasýtená vlhkosťou a je vystavená mrazu.

Voda, zmrazenie, zväčšuje svoj objem a vedie k napučaniu pôdy pod základom budovy, čo vedie k tomu, že betónové dosky sa začínajú vytláčať z pôdy. V dôsledku takýchto zmien sa objavujú trhliny a deformácie. Okrem zdvíhania môže jarné topenie snehu tiež viesť k deformácii suterénu. Počas tohto procesu sa pôda stáva mäkšou a viac plastickou, čo spôsobuje pokles základu.

Tieto ťažkosti sa dajú čiastočne vyhnúť, ak inštalujete základ na pieskovú vankúšku asi 10 cm hrubú a použijete nedrobivú pôdu na zásyp, napríklad na ten istý piesok. Náklady na takéto práce sú relatívne nízke, ale ako už bolo uvedené, tieto opatrenia tento problém vyriešia len čiastočne. A aby sa úplne eliminovala možnosť vzniku trhlín a deformácií základu, musíte sa postarať o izoláciu základu akýmkoľvek izolačným materiálom, najmä penovým polystyrénom alebo penou.

Tepelná izolácia základu pomocou expandovaného polystyrénu

Práce na tepelnej izolácii nadácie sú veľmi jednoduché a dokonca aj najvzdialenejšia osoba zo stavby sa s nimi vyrovná.

Takže po obvode domu odstránia vrstvu pôdy asi 0,5 metra hrubú a asi 1,5 metra širokú. Piesok sa naleje do výsledného výkopu o 20 centimetrov piesku a opatrne sa natočí nohami alebo improvizovanými prostriedkami. Potom na piesočnatejvankúš je položený penová doska v celej šírke výkopu. Pre spoľahlivosť sú lepené bitúmenovým tmelom, ropným bitúmenom alebo inými lepidlami.

Spoje medzi plechmi musia byť vyplnené penou alebo studeným bitúmenovým tmelom, aby sa nedostal dovnútra, ak vlhkosť vnikne do základu. Po ukončení všetkých prác na pokládke izolácie môžete plniť polystyrénové penové dosky pieskom. Vrstva piesku by mala byť najmenej 30 cm, cena problému je relatívne nízka, pretože si môžete vykopať priekopu sami a izolačné materiály samotné nie sú až tak.

Expandovaný polystyrén - ľahký účinný materiál na zohrievanie základu
Polystyrénová doska, znižujúca hmotnosť nosnej konštrukcie

Dôležité: tepelné straty v rohových oblastiach sú oveľa vyššie, takže vrstva expandovaného polystyrénu v rohoch domu by mala byť 1,5-krát väčšia ako pozdĺž rovných plôch.

Ohrievanie základu polystyrénovou penou po obvode budovy nielenže zabraňuje zamrznutiu pôdy a zabraňuje deformáciám a trhlinám v základni domu, ale prispieva aj k tepelnej izolácii suterénu, ak existuje.

Táto izolačná technológia sa môže použiť aj na tepelnú izoláciu suterénov, pretože ak si želáte premeniť studený suterén, napríklad na teplú posilňovňu, nie je potrebné odstrániť celú vrstvu pôdy v blízkosti základu a prilepiť ju izoláciou. výška bude stačiťIzolačný polystyrén vykonajte len tak, ako je popísané vyššie.

Zahrievanie základu polyuretánovou penou

Polyuretánová pena je moderný tepelnoizolačný materiál, ktorý je ideálny na zohrievanie základov, pivníc a suterénov. Má množstvo výhod:

  • trvanlivé a bezpečné;
  • má nízku tepelnú vodivosť;
  • má vynikajúce vodotesné vlastnosti;
  • je šetrný k životnému prostrediu;
  • je trvanlivý;
  • nie je horľavý;
  • keď striekanie nezanecháva trhliny a spoje;
  • rýchlo aplikované na steny a základy;
  • nevyžaduje žiadne špeciálne úchyty.

Technológia striekania polyuretánovej peny úplne eliminuje možnosť odmietnutia počas inštalácie a umožňuje dosiahnuť dokonale hladký náter bez medzier. spojov a nepravidelností. Pri striekaní polyuretánovej peny penová hmota, ktorá sa splyne s povrchom základu, vyplní všetky dutiny.

Takto sa vytvorí silná, pevná, hermetická doska a v dôsledku neprítomnosti vzduchovej medzery, uzavretej penovej bunkovej štruktúry a jej nízkej priepustnosti sa možnosť kondenzácie vo vnútri izolačného materiálu zníži na nulu.

Technológia striekania polyuretánovej peny eliminuje prítomnosť trhlín a nespracovaných plôch
.
Monolitická vrstva izolačného povlaku - záruka spoľahlivej ochrany

Samozrejme, izolácia suterénu polyuretánovou penou je jedným z najúčinnejších spôsobov tepelnej izolácie, ale prekonáva náklady na tepelnú izoláciu.polystyrénová pena a penový plast.

Takýmto spôsobom vám tiež ponúkame video o izolácii suterénu:

Metóda izolácie suterénu penovým plastom

Pena je najlacnejším tepelnoizolačným materiálom. Má poréznu štruktúru, nízku tepelnú vodivosť a priepustnosť pre pary, ako aj nízku hustotu. Penu je potrebné aplikovať len v prípade, že vám náklady na dom na výšku a hrozbu zaplavenia základne neohrozia.

Rovnako ako v prípade polystyrénovej peny, aj izolácia suterénu by sa mala začať penovými zákopmi, ktoré sa musia vykopať po obvode budovy do hĺbky približne 50 - 60 cm. potom posypané pieskom.

Zahrievanie základu penovým plastom je jednoduchá operačná metóda, ktorá nevyžaduje odborné zručnosti
.

Peny môžu izolovať nielen základ, ale aj suterén, podlahy a steny domu.

Dôležité: je potrebné nainštalovať akúkoľvek izoláciu 6 - 7 dní po ukončení izolácie základu. Ak začnete izoláciu skôr ako toto obdobie, rozpúšťadlá obsiahnuté v hydroizolačnej zmesi môžu poškodiť štruktúru polystyrénovej peny alebo peny.

Izolácia suterénu je dôležitým krokom na ceste k vlastnej útulnosti a pohodliu, takže by ste ho nemali zanedbávať, ale musíte tento proces prijať s plnou zodpovednosťou.