Základ koberca: čo sa stane a ktorý z nich je lepšie si vybrať

V modernom dizajne sa koberec čoraz viac používa namiesto tradičného koberca. Na rozdiel od svojho „predka“ nemá úplnú kresbu ani sprisahanie ani jasné hranice, ale má iné výhody. Vysoko kvalitný koberec - základ útulného a funkčného interiéru. Studené podlahy - problém mnohých bytov. Niektorí to riešia pomocou vykurovacieho systému, ale pre tých, ktorí považujú túto možnosť za príliš nákladnú a nepríjemnú, je najlepší spôsob, ako koberec.

Môžu rýchlo a jednoducho zakryť celú plochu podlahy bez ohľadu na povrch, izolovať ju a získať dodatočný dekoratívny efekt. Tento povlak sa vyznačuje odolnosťou voči opotrebeniu, trvanlivosťou, trvanlivosťou a má viacvrstvovú štruktúru: vlas, primárny základ, sekundárny základ a výstužnú vrstvu. V tomto článku budeme hovoriť o tom, čo je základom koberca a čo je lepšie si vybrať, ale najprv pochopíme, čo tento materiál je.

Koberec: trhový sortiment

Kobercové koberce sa líšia výrobnou metódou, môžu byť všívané, vločkované, vyrazené a tkané.Posledne uvedený spôsob má dlhoročnú tradíciu, s ktorou sa hromada vytvára vzájomným prepletaním nití a viazaním uzlov, ktorých konce sú narezané. Všívacia technológia spočíva v tom, že po nalepení nite do podkladu sa upevní aj pomocou lepidla. S jeho pomocou, aby zdriemnutý, loopback a ďalšie koberce krytiny. V prípade metódy ihlového dierovania sa pomocou špeciálnych ihiel so zárezmi v prípade viacnásobného prepichnutia vlákna zachytia a dôkladne zaplietajú;

Vločkovanie: s použitím elektrostatického poľa sa villus „zoradí“ na báze polyvinylchloridu a fixuje lepiacou kompozíciou. Koberec môže mať jedno alebo dvojvrstvový základ. Jednovrstvová najčastejšie pozostáva z hustej syntetickej tkaniny s tkaninou a fixovanou latexovými vláknami. V dvojvrstvových kobercoch je vnútro uzavreté latexom. Napriek tomu, že životnosť koberca, jeho estetický vzhľad a pohodlie v prevádzke je 90% určovaná kvalitou vlasu, nadácia má tiež dôležitú hodnotu.

Existuje mnoho typov kobercov, ktoré sa líšia výrobnou technológiou, textúrou, vzhľadom
.

Aký je základ koberca

Výroba koberca sa začína výrobou primárnej základne a na ňu sa upevňuje. V tomto štádiu ešte nie sú závity pevne pripevnené a dajú sa ľahko odstrániť. Sú pevné upevňovacie zloženie asekundárny základ. Počas prevádzky môže byť náraz na podlahu veľmi intenzívny, a preto sa zvyšujú požiadavky na pevnosť a trvanlivosť. Zvláštna pozornosť sa venuje spoľahlivej fixácii nití, ktorá sa uskutočňuje použitím lepidla na báze polymérov s prídavkom latexu.

Po správnom upevnení vlasu sa aplikuje sekundárny substrát. Vo väčšine prípadov ide o penový latex alebo textilnú vrstvu, ktorá sa bude priamo dotýkať podlahy. Vďaka tejto medzivrstve získava koberec pružnosť, odolnosť voči kĺzaniu a zmršťovaniu, dodatočnú zvukovú a tepelnú izoláciu.

Základ upevňuje zdriemnutie a zabezpečuje stabilitu svojho tvaru. Môžu byť tkané a netkané. Tkanina je vyrobená prevažne z polypropylénu. Netkané - z polyamidu alebo rovnakého polypropylénu. Posledný z nich sa vyznačuje nízkou ťažnosťou, ktorá neumožňuje použitie povlaku, ktorý je na ňom založený v prípadoch, keď je potrebné ďalšie tvarovanie (napríklad pri čalúnení povrchov). Na trhu stavebných a dokončovacích materiálov môžete vidieť koberec, ktorý má iný základ: juta, guma, pena, textil a plsť. Plstené a jutové základy môžu byť vyrobené z prírodných aj umelých materiálov.

Na trhu existuje koberec s iným základom
.

Atraktívne strany juty

Prírodná juta je prírodný materiál. Je ekologický, ale má niekoľkoNevýhody: vlákna sa rýchlo opotrebovávajú, hnijú, dokonca sa môžu objaviť plesne s nadmernou vlhkosťou. Umelá juta sa vyrába zo syntetických vlákien. Je odolná voči vlhkosti, nezráža, je trvanlivá, netoleruje však časté čistenie umývacím vysávačom. Materiál je tuhý, čo môže spôsobiť poškodenie hornej vrstvy podlahy: parkety, laminát, linoleum.

Gumový (gumový) základ

Koberec na báze gumy sa najčastejšie používa v miestnostiach, kde je zaťaženie podlahy nadpriemerné: kancelárie, verejné budovy atď. Pre nich je to dokonalé. Základom je špeciálny pogumovaný materiál. Podobná báza sa získa impregnáciou sekundárnej vrstvy vodotesným gumovým lepidlom alebo zmesou na báze nylonu, po ktorej nasleduje vulkanizácia. Vrchná vrstva je zvyčajne ihla prepichujúca hromada, ktorá má vynikajúce odpudzujúce vlastnosti a dlhodobo si zachováva atraktívny vzhľad. Táto štruktúra poskytuje vlastnosti s vysokým výkonom.

Plsť prírodná alebo syntetická?

Prírodná plsť - materiál z minulosti. Teraz je populárny jeho umelý náprotivok. Podklad z umelej plsti má dobré vlastnosti na tlmenie hluku, odpudzovanie prachu a tepelnú izoláciu. Koberec na plstenom podklade sa dá ľahko narezať, naskladať a zároveň nie je „rozstrapkaný“. V starostlivosti je jednoduchšie ako ten istý povlak na prírodnej plsti, pričom sa môže čistiť. A hocije oveľa drahšia ako prírodná, moderné koberce sa vyrábajú častejšie na jeho základe. Materiál na prírodnom plstenom podklade je teplý a mäkký, ale ťažko udržiavateľný, rozmarný a má rovnaké nevýhody ako prírodná juta.

Ak sa zakladá na textíliách

Na výrobu komerčného alebo zmluvného krytia sa používa textilný základ. Tkaný koberec má základ v tvare sieťoviny, ktorá je následne šitá kartáčovanými niťami. Sú najdrahšie, ale majú množstvo výhod, z ktorých hlavnou je jednoduchosť a presnosť inštalácie.

Charakteristiky penového základu

Povlaky na báze peny (latexu) majú vynikajúce vlastnosti pohlcujúce zvuk a vyznačujú sa dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré zabezpečujú vysoký komfort v miestnosti. Latexing sa dobre odráža v sile povlaku a špeciálne aditíva môžu poskytnúť povlaku odolnosť proti ohňu a antistatické vlastnosti.

Medzi hlavné nevýhody tohto náteru patrí skutočnosť, že približne 6 rokov po jeho inštalácii stráca latex svoju pružnosť, základ sa stáva krehkým, na povrchu sa objavujú drobivá a škvŕn.

Voľba koberca závisí od účelu miestnosti, v ktorej sa bude klásť, a od základne
.

Príručka výberu - vlastnosti základu

Voľba koberca závisí od účelu miestnosti, v ktorej sa plánuje používať, a od základne, na ktorej sa plánuje umiestniť. Kladenie nevyžaduje kapitálpríprava povrchu, môže byť položená na vrchole parkiet a linolea, a môžete odstrániť starý náter a položiť ho priamo na betónový podklad, bez toho, aby to zvlášť znepokojujúce s vyrovnaním. Nepoužívajte koberec iba v kúpeľni, kuchyni a na miestach s konštantnou vysokou vlhkosťou, pre ktoré bude praktickejší povlak.

Ak z nejakého dôvodu plánujete položiť koberec na drahšiu podlahu, ako sú parkety, je zmysluplné používať kobercové krytiny na báze plsti, pretože náter na pevnom základe môže poškriabať lak a bude vyžadovať nákladné opravy. Môžete však použiť špeciálne podklady, ale toto sú dodatočné náklady.

Pri miestnostiach, cez ktoré každý deň prechádza veľa ľudí, je vhodné vybrať si koberec na gumovom alebo pogumovanom základe. Je dokonale umýva, nebojí sa vlhkosti, je odolný voči opotrebeniu, dlho si zachováva originálny tvar. Tento koberec sa používa na chodbách, verejných budovách a dokonca aj na letných detských ihriskách. Je vhodný ako koberec v aute.

Koberec je schopný poskytnúť komfort interiéru, ale zároveň praktický a funkčný

Koberec na báze prírodnej juty alebo plsti vyžaduje starostlivú starostlivosť a iba suché čistenie, preto sa neodporúča položiť ho na miesta s vysokou prevádzkou, ale ak hľadáte krásnu, teplú a pohodlnú podlahovú krytinu v spálni alebo kancelárii, bude to celkom vhodné. Pre detské izby je lepšie zvoliť si povlak na syntetickom základe,Paradoxne to znie. Existuje niekoľko dôvodov: nespôsobujú alergie, ľahko sa čistia, sú atraktívne a mäkké. Je dôležité dbať len na kvalitu materiálu. Najlepšie sú koberce vyrobené v USA a západnej Európe.

Video materiály pomôžu uprednostniť dôležitú otázku výberu koberca:

Pohlavie je dôležitým prvkom obytného priestoru domu. Nálada nájomníkov a „nálada“ interiéru závisia od typu dekorácie, ktorú si vybrali. Úspešná podlahová krytina by mala nielen potešiť oko a byť príjemná na používanie, ale mala by zodpovedať funkčnému účelu miestnosti. Koberec je kryt, ktorý je schopný dodať pohodlie interiéru, naplniť priestor teplom a zároveň zostať praktický a funkčný.