Základom pece: výpočet, technológia, príklady, rôzne verzie zariadenia

V súčasnosti existuje široký výber prefabrikovaných kovových pecí pre vane zvárané z oceľových plechov a liatiny. Nevzdávajte sa však svojich pozícií a tehlových kachlí, ktoré zdobia vaňu masívnymi formami a dlhodobo zadržiavajú teplo. V každom prípade, pred inštaláciou konštrukcie pece, je nevyhnutné vytvoriť základ pre pec, ktorej rozmery závisia od jej hmotnosti. Správnosť výpočtu a súlad s technológiou výstavby základovej základne ochráni pec pred deformáciami, výskytom trhlín v murive, úplným zničením stavby.

Výpočet základu pre tehlovú pec

Dĺžka, šírka a hĺbka základovej základne závisí od rozmerov budúcej pece a jej hmotnosti. Pre približné posúdenie tohto ukazovateľa je potrebné pripomenúť, že jeden meter kubický muriva čerpá približne 1350 kg. Táto hodnota už zohľadnila hmotnosť tehál a mált, čím sa zaplombujú vodorovné a zvislé švy. S vedomím objemu pece je ľahké vypočítať jej hmotnosť vynásobením tejto hodnoty 1350. Ak hmotnosť konštrukcie pece neprekročí750 kg, bez zariadenia samostatného základu. Na takýchto malých peciach sa zvyčajne nevyužíva viac ako 200 tehál. Preto ako základňa sa používa azbestový list, položený na ílovom roztoku, na vrchu ktorého je umiestnený plech zo železnej krytiny.

Spoľahlivý základ pre pec v kúpeli z tehál by mal byť umiestnený pod úrovňou zamrznutia pôdy v tejto oblasti. V tomto prípade je možné vyhnúť sa vplyvu sezónnych pohybov pôdy na konštrukciu pece, pretože pod ňou bude tuhá umelo postavená základňa.

Dôležité! Hĺbka zamrznutia pôdy v každom regióne má svoje vlastné hodnoty. Ak chcete zistiť presné informácie o tomto probléme, musíte použiť referenčné knihy.

Štádiá výstavby základu pece

 1. Práca začína kopaním základovej jamy, vyrovnaním jej základne a položením vrstvy pieskovcového štrku. Po podbíjaní upravia podošvu pomocou zlomených tehál alebo drveného kameňa. Podošva sa potom naleje tekutou zmesou cementu.
 2. Potom položili murované tehly alebo sutinové kamene, pričom zabezpečili, že riadky sú rovné a správne. Nezabudnite na potrebu ligácie stehov. Vonkajšie rady sa umiestnia na cementovú maltu pod stierkou a vnútorné rady sa položia. Vrchná plošina je vyrovnaná nanesením cementovej vrstvy. Je potrebné dosiahnuť ideálny horizontálny povrch, takže všetka práca sa vykonáva podľa pravidla s úrovňou.
 3. Na ochranu kachieľod prieniku podzemnej vody, nezabudnite naskladať dvojvrstvovú strešnú krytinu, ktorá slúži ako vynikajúca hydroizolácia.
 4. Po položení ďalšej jednej alebo dvoch tehlových radov na úroveň podlahy. Na tomto základnom zariadení je možné uvažovať. Je mu daná doba na vyschnutie a dosiahnutie sily. Ďalej vykonajte práce na kladenie tehlovej pece.

Schéma základne zariadenia

 1. Drvená podrážka.
 2. Podzemná časť muriva.
 3. Horný rez.
 4. Hydroizolačná vrstva.
 5. Pec.
Schéma základu pre kachle v kúpeli

Dôležité! Základ pre kúpeľné kachle nie je v žiadnom prípade spojený so základovým základom postaveným na stenách vane. Dokonca aj v tesnej blízkosti zostáva medzera niekoľkých centimetrov, ktorá je pokrytá pieskom alebo jemným štrkom.

Stĺpová konštrukcia základu pece

Stĺpikový základ pre pec znižuje množstvo výkopu a prispieva k úspore materiálu.

Okrem montáže stĺpikov do štyroch rohov pece je potrebné namontovať základňu namontovanú na tieto podpery. Ako podklad môžete použiť hotovú železobetónovú dosku alebo rám, ktorý je zváraný z oceľových profilov. Zároveň si uvedomte, že kachle by mali byť väčšie ako pec, čo umožňuje lepšie udržať hmotnosť konštrukcie pece.

Stĺpová konštrukcia nadstavby na kachle

Stĺpy alebo piloty, ktoré slúžia ako spoľahlivá opora pre základovú dosku, umožňujú vyhnúť sa následkomsezónne zemné pohyby, ktoré sú dôsledkom vyvýšenia ílovitých a hlinitých pôd počas silných mrazov.

Inštalácia pilotov pre nadáciu

 1. Do požadovanej hĺbky sa v zemi vyvŕtajú valcovité otvory s priemerom približne 20 cm.
 2. Vo vyvŕtaných jamách vložte rúrky strešného materiálu, ktoré slúžia ako debnenie.
 3. Nalejte betónovú zmes.
 4. Nechajte betónové hromady na desať dní zaschnúť.
 5. Po uplynutí stanoveného časového limitu prejdite na montáž železobetónových dosiek.
 6. Na hornom okraji suterénu sa hydroizolácia vykonáva pomocou tej istej strešnej fólie, natretej horúcim bitúmenom a položená v dvoch vrstvách.

Dôležité! Na zaistenie voľného zmrštenia medzi základňou a zemou musí byť ponechaná medzera.

Ak vlastnosti pôdy umožňujú použitie plytko zahĺbeného základu, potom doska zapadne do plytkého výkopu na zhutnenej sutine. V tomto prípade je možné sa vyhnúť montáži pilót. A znížiť náklady na základy pre tehlové pece.

Základ pre pec vo forme železobetónových dosiek - štandardná spoľahlivá možnosť, ktorá vydrží jednotky s akoukoľvek hmotnosťou

Výstavba základu butobetónu

 1. Vykonajte označenie jamy, ktorej rozmery by mali presiahnuť vypočítanú hodnotu o 10-15 cm
 2. Ďalej nalejte 15 centimetrov vrstvu sutiny a manipulujte s ňou špeciálnymiručné upínanie.
 3. Urobiť debnenie dosiek, ktoré je krabicou bez dna, čo zodpovedá veľkosti budúceho základu.
 4. Steny debnenia sú z vnútornej strany vodotesné, na ktoré sú pokryté strešnou krytinou.
 5. Vrstva veľkých kameňov je položená na základňu, ktorej optimálny priemer nie je väčší ako 15 cm.
 6. Medzery medzi kameňmi sú pokryté sutinami.
 7. Vrstva sa naleje cementovou maltou pripravenou v pomere 1: 3. Konzistencia roztoku by mala pripomínať hustý krém. Ak je suterén oblasť je veľká, potom druhá vrstva kameňov je stanovená len za deň. V opačnom prípade sa všetka práca vykonáva za jeden deň.
 8. Stavebná výplň je dokončená v okamihu, keď sedem centimetrov zostáva na úrovni hotovej podlahy. Povrch je starostlivo kontrolovaný úrovňou budovy pre horizontálnu polohu. Ak sa zistia odchýlky, pridáva sa cementová malta, až kým zariadenie nevykáže požadovaný výsledok.
 9. Vyrovnaný a vyhladený povrch základu je pokrytý polyetylénom a ponechaný týždeň na úplné vysušenie betónu.
 10. Po ukončení prác na základoch demontovaného debnenia.
 11. Roztopený dech sa nanáša na dve strany základne v dvoch vrstvách.
 12. Medzery medzi stenami jamy a základom sú pokryté jemným štrkom alebo hrubým pieskom.
Vlastnosti položenia základu pod sporák

Dôležité! Na prípravu roztoku sa zakúpi portlandský cement triedy nie menšej ako 400.

Podstavec pre kovový sporák

Mnohí noví stavitelia sa pýtajú, ako vytvoriť základ pre sporák z oceľového plechu.

Hmotnosť takýchto hotových pecí zvyčajne nepresahuje 150 kg.

Bude potrebný aj základ pre kovový sporák
.

V tomto prípade sa základ vykonáva takto:

 • vykopať priekopu, ktorej hĺbka je pol metra, a šírka a dĺžka závisí od rozmerov konkrétnej kovovej pece;
 • 30 cm vrstva sutiny sa vyleje na vyrovnané dno, ktoré je dobre utláčané;
 • cementová a piesková malta sa naleje na rozdrvenú makadamovú vrstvu pripravenú na základe: jednej časti cementu - štyroch častí piesku; voda sa pridáva podľa potreby, kým sa nedosiahne krémová konzistencia;
 • práca je pozastavená na jeden deň, počas ktorého cement stvrdne;
 • dve vrstvy strešného materiálu sa položia na vrch zmrazenej vrstvy, čím sa hydroizoluje základ;
 • potom vylejte jamu betónovou zmesou a skontrolujte vodorovnú úroveň povrchu;
 • pri použití červených pálených tehál sa položí niekoľko radov, čím sa základ odstráni na úroveň čistej podlahy.
Schéma suterénu pre kovové vaňa

Dôležité! Betónová zmes je vyrobená z cementu, piesku, jemného štrku a vody, pričom prvé tri zložky sa odoberajú v pomere 1: 2,5: 4.

Najrýchlejší aJednoduchý spôsob výroby základu spočíva v elementárnej betonáži vykopanej jamy. Súčasne sa pod tehlovými pecami umiestni výstužná klietka do výkopovej jamy, ktorá sa naleje betónom na úroveň zeme. Niekedy sa tieto práce vykonávajú bez debnenia. Po ohlásení základu tehlou, ktorá nedosiahne úroveň podlahy o 10 cm, povrch posledného radu tehál je vyrovnaný úrovňou cementovej malty. Je pokrytá dvoma vrstvami strešnej lepenky alebo strešnej lepenky na hydroizoláciu. Na vrch sa položia hrubé drevené dosky s hydroizolačnou úpravou alebo sa stavia tehlová škatuľa, ktorej veľkosť zodpovedá základni pece. Krabica je plná trosky alebo bitky z tehál.

Ak sa zariadenie základu nachádza vo vlhkej pôde, potom sa obyčajná tehla nahradí železnou tehlou. V tomto prípade sa spodná časť základu naleje butobetónom alebo betónom a horná časť je z tehál. Súčasne sa okrem piesku (9 dielov) a cementu (1 diel) pridá do roztoku vápenná pasta (1 diel). Pri suchých pôdach môžete použiť ílový roztok, ku ktorému sa pridáva cement.

Základ pece vlastnými rukami: video

Začať výstavbu základne vlastnými rukami, nesnažte sa šetriť na kvalite použitých materiálov. Pretože trvanlivosť saunových pecí bude závisieť od sily tejto konštrukcie, a teda od samotného kúpeľa. Koniec koncov, pec je "srdcom" tejto štruktúry, ktorá sa stará o telo i dušu človeka.