Zakrivenie pňov a stromov na pozemku

Keď všetko rastie a zmení sa na zeleno v záhrade, potom sa srdce každého letného obyvateľa chveje radosťou. Ale raz skoro každý záhradník musí čeliť situácii, keď strom vyschne v starobe alebo kvôli chorobe. A nie je to len horké uvažovať: je tu aj čisto praktická otázka: ako ju vykoreniť? Zakorenenie pne nie je ľahká úloha pre začiatočníkov. Pracujme teda s vami na tom, ako to vyriešiť jednoduchšie a jednoduchšie.

Najbežnejšie metódy odstraňovania pňov

Samozrejme, môžete ísť najkratšou cestou - zveriť prácu špecialistom. Stojí však za zmienku, že táto služba nie je lacná. Preto, záhradníci často radšej zachrániť, vykonávať nezávislý boj s pne.

Pred vykorenením musíte zistiť, aké sú spôsoby, ako sa zbaviť pňov. Okrem toho existuje veľa z nich, ale nie je ľahké rozhodnúť, ktorý z nich dá prednosť.

Obvykle sú rozdelené do niekoľkých typov:

  • odstraňovanie pňov pomocou mechanizovaného zariadenia, benzo alebo elektrického náradia;
  • manuálny spôsob, ako sa zbaviť zvyškov stromu a jeho koreňov;
  • chemická deštrukcia pňa.
Ťažké strojové zariadenia pomôžu rýchlo vyriešiť problém, ale vyžaduje si prístup a pri výkone neprofesionálov je to tiež riskantný podnik
.

Prvá možnosť zahŕňa použitie mechanizovaného zariadenia alebo iných nástrojov. Druhou je čisto fyzická práca, ale určité vedomosti sú pre ňu tiež potrebné, aby mohli správne vyvíjať svoje úsilie. Chemickou metódou je zničenie pahýľa pomocou špeciálnych nástrojov. Je potrebné pochopiť vlastnosti každej z metód zúčtovania, aby ste si vybrali najvhodnejšiu pre konkrétnu situáciu.

Mechanizmy a nástroje na vykorenenie

Ak sledujete cestu prilákania špeciálnych nástrojov alebo mechanizovaného zariadenia, môžete si vybrať jednu z niekoľkých možností. Koreňové pne sa dajú urobiť pomocou rýpadla alebo traktora, ak je vo vašej farme samozrejme takáto špeciálna preprava. To je za predpokladu, že miesto vám umožní otočiť sa na takom veľkom stroji pre operáciu.

Pozvať vodiča traktora na dachu je nielen drahé, ale aj riskantné: vytiahnutie pňa, traktor môže spôsobiť poškodenie koreňov okolitej vegetácie
.

Vlastníci dacha najčastejšie pracujú s menšími nástrojmi. Na záchranu príde napríklad bežná benzínová alebo elektrická píla. Odrezala hornú časť pňa pri koreňoch, čo je najlacnejšie zo všetkých. Ak však očakávate prerušenie postele v mieste stromu, táto metóda nebude pre vás fungovať.

Ak je to možné, pozemok sa môže transformovaťšpeciálny nástroj, ktorý sa nazýva - brúska na pne. Pomáha brúsiť drevo na obyčajné piliny, čo spôsobuje minimálne poškodenie okolia. Ale je to dosť drahý stroj, takže by ste ho nemali kupovať na jednorazové použitie. Je lepšie si ho prenajať alebo zvoliť iné spôsoby vykorenenia.

Brúska sa nesmie používať na miestach, kde môžu byť kovové predmety - skrutky, klince atď. Pretože poškodia mlyny zariadení a škody budú musieť byť kompenzované letným rezidentom

Ako rýchlo odstrániť pahýľ vlastnými rukami

Teraz prejdime k možnosti, ako vykonávať zúčtovanie stromov bez použitia akýchkoľvek nástrojov alebo mechanizmov, s výnimkou tých najjednoduchších, ktoré každý letný rezident určite má - lopaty, píly alebo sekeru.

Prvou možnosťou je najprv rozriediť pôdu okolo stromu a potom opatrne uvoľniť korene zo zeme, najhrubšie a najhlbšie z nich len rozrezaním pílkou. Táto metóda je prijateľná, ak je pôda na mieste ľahká - piesčitá alebo hlinitá. Treba tiež pamätať na to, že okolo pňa by nemali byť žiadne pristátia, ktoré by mohli byť zasiahnuté vodou.

Keď potrebujete odstrániť pahýľ, môžete tiež vlniť sekeru, ak máte silu a túžbu. Výhodou tejto metódy je, že pomôže, ak nie je možné pristúpiť k stromu s inými nástrojmi
.

Druhou možnosťou je vykopať predmet v kruhu a potom ho vytrhnúť, pod ním sa posúva páčidlo. Iba v prípade práce s pomerne malým konope - s priemerom nie väčším ako 20 dm je prijateľný.

Tretí spôsob, ako sa ručne zbaviť zvyškov stromu - je hľadať najväčšie procesy koreňov v kruhu a ukladať ich. Potom môžete naviazať pahýl lanom a vytiahnuť ho von. Treba však mať na pamäti, že to nie je také jednoduché: s najväčšou pravdepodobnosťou nie je možné zvládnuť úsilie jednej osoby.

Používanie chemických látok

Povedzme teraz, ako sú stromy vykorenené pomocou vedy, ako je chémia. Existuje niekoľko trikov o tom, ako odstrániť pne na mieste pomocou chemikálií. Niektoré z nich sa nachádzajú na farme u záhradníka a niektoré sa budú musieť kúpiť.

Najjednoduchšou a najprístupnejšou metódou je odstrániť drevo a korene potašom alebo dusičnanom sodným. Navrhuje, aby sa chemikália vstrekovala pod pahýľ vo veľkých množstvách. Keď je dobre nasiaknuté chémiou, môžete na tomto mieste urobiť oheň a všetky podzemné a nadzemné časti stromu úplne vyhoria. Aby sa zabezpečil čo najefektívnejší výsledok, stojí za to vŕtanie dier do pňa, do ktorého potom nalejte liadok, nalievanie vody. Potom je zvyšok stromu zabalený polyetylénom, pričom ho ponechá v tejto polohe až do budúceho roka. Počas tejto doby bude chémia robiť svoju prácu a požiar dokončí úlohu. Iba tento nástroj nie je možné použiť v oblastiach s rašelinovým terénom, inak môže dôjsť k požiaru v podzemí, ktorý je veľmi ťažké zvládnuť.

Chemické metódy sú dobré v tom, že ničia koreňový systém stromu, takže nebudete rušení zeleným rastom alebo koreňmi,občasné horské trate na poschodí
\ t

Bežná močovina je vhodná aj na boj proti pňov. Pomáha premeniť strom na prach a jeho zvyšky sa dajú ľahko odstrániť lopatou. Technológia práce s močovinou je podobná metóde použitia dusičnanov. Len pod fóliovým pňom bude potrebné stáť rok a lepšie - dva. Potom na jeho mieste nebudú žiadne stopy.

Ďalšou možnosťou chemického drvenia je použitie bežnej hrubozrnnej stolovej soli. Vylieva sa do dier vyvŕtaných do dreva, po ktorých je pahr pokrytý slamou. Soľ postupne premení zvyšky dreva na prach.

Nakoniec je možné ísť a nie najbežnejším spôsobom - použiť huby saprofytov v boji proti pastierstvu. Usadzuje sa na umierajúcej časti stromu, po ktorej rastie mycélium a drevo sa rozkladá. Letný rezident dostane dve výhody naraz - môže si vychutnať vlastnú produkciu húb a po troch alebo štyroch rokoch sa konečne zbaviť zvyškov pňa.

Dôležité tipy na výber metódy pařezu

Na záver tohto článku poskytneme niekoľko dôležitých odporúčaní, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa o najvhodnejšom spôsobe odstránenia zvyškov mŕtveho stromu na mieste. Mechanizovaná technológia má také výhody ako vysoká rýchlosť a minimálne použitie fyzikálnych síl. Ale ak neexistuje žiadna špeciálna preprava - buldozér, traktor, atď., Potom je to drahé potešenie.

Bolo by možné nazývať drvič pre pne, ideálne riešenie, ale má jednu veľkú nevýhodu.- jeho rezačky dosahujú hĺbky iba 30 cm a sú veľmi malé, ak chcete rozbiť záhradu namiesto stromu.

Niektorí nemajú radi chemické metódy boja, pretože sú aktívni už dlhšiu dobu. A na tomto mieste nemohla vegetácia okamžite rásť.

Ak odstránite pahýl vlastnými rukami, potom v nasledujúcom roku môžete na jeho mieste zlomiť posteľ
.

Ručne robená práca so zvyškami dreva je možno najjemnejšia, ale je veľmi tvrdá, a preto nie je vhodná pre každého.

Video: mechanické odstraňovanie pňov

Odstránenie pňov pomocou húb má svoje výhody, ale prináša aj jednu hrozbu: existuje riziko infekcie mycélií susedných stromov, ak na nich zomierajú časti. Takže sa musíte starať o svoju záhradu starostlivejšie, vybrať si tak originálny spôsob.