Zariadenie a návrh drenážneho miesta vlastnými rukami

Čo robiť, ak máte problémovú oblasť s vysokou vlhkosťou zeme? Pokazený základ, zlá úroda, konštantné kaluže a kíl špiny na topánkach - to všetko nepochybne kazí náladu každého majiteľa pôdy. Prvé rozhodnutie, ktoré príde na myseľ: predať územie. A čo keď ste sa už zamilovali do svojho majetku a nikdy by ste si toto útulné miesto nevymenili za iného? Potom nebuďte leniví, robte vlastné odvodnenie a naďalej si vychutnávajte svoje obľúbené okolie.

Video: poradenstvo od odborníkov o realizácii odvodnenia na stavenisku

Predpoklady pre organizáciu drenážneho systému pre pôdu

Rozmary prírody vo forme častých dažďov, individuálne kaluže v záhrade, sezónne bahno v záhrade - to všetko nie je dôvodom na spustenie alarmu a míňanie peňazí na projekt odvodnenia. Je potrebné jasne rozlišovať, kedy potrebuje Zem pomoc, av ktorých prípadoch sa pôda sama vyrovná s prírodnou silou. Dbajte na svoj majetok, vyvodzujte závery a začnite vypustiť pozemok, odčerpajte pôdu len v prípade nasledujúcich problémov.

 • Záplavy priestorov, ako sú pivnica, pivnice a iné budovy na prízemí alebo mierne pod úrovňoupozemkov. Aké nebezpečné javy sú nebezpečné? Škody na budovách, pretože nadmerná vlhkosť vyvoláva vznik a množenie plesní, húb a iných nešťastí pre majiteľa pôdy. Rebríky, podlaha, nábytok, ostatné komponenty budov - to všetko sa začne hniť, stať sa zbytočným, zničiť vašu náladu a viesť k stratám;
 • Zaplavenie pôdy v dôsledku skutočnosti, že voda nemôže dostatočne rýchlo prejsť do hlbších vrstiev. Budete mať zlú úrodu alebo nedostatok, zhnité kvety, mŕtve stromy a ako výsledok nechutný vzhľad vášho majetku;
 • Vylúhovanie pôdy, ktorá sa stáva viditeľnou v dôsledku konštantných poklesov, priehlbín na spevnenej ceste z kameňa alebo dlaždíc;
 • Opuch pôdy je extrémnym stupňom preťaženia vlhkosťou, keď je potrebné okamžite podniknúť kroky, inak sa rozširujúca pôda zničí nielen cesty, ale tiež povedie k trhlinám v základoch, stenách, nezosúladených dverách a oknách, až kým ruiny.
Kvalitná drenáž zabezpečuje celoročný odtok vody

Je dôležité vedieť! Projektovanie a inštalácia drenáže na stavenisku je neoddeliteľným opatrením pre tých, ktorí vlastnia územie s ílovitou pôdou, v nížinách, oblastiach s bohatou podzemnou vodou, údoliami riek, ktoré sú pravidelne zaplavované silným dažďom alebo snehom.

Príklad organizácie odvodňovacieho systému v vidieckom dome

Odvodnenie a jeho typy

Odvodnenie je integrovaný systém rúrok a zákopov načasti územia alebo po obvode územia, vrátane stavieb na stavenisku. Hlavným cieľom týchto činností je ochrana budov pred vlhkosťou, normalizácia pôdnej vlhkosti odvádzaním prebytočnej vody za hranice majetku.

Môžete si objednať projekt odvodnenia od špecializovanej spoločnosti alebo si vybudovať drenážny systém vlastnými rukami. Ako sa často stáva, v tomto prípade všetko závisí od vašej schopnosti financovať, času a túžby.

Skôr, ako sa naučíte, ako sa má vykonať odvodnenie na mieste, je potrebné rozhodnúť, ktorý z jeho typov si vybrať, pretože základom úspechu akejkoľvek operácie je kompetentná voľba a správne poradie práce.

Systém odvodnenia je teda dvojakého typu:

 1. Povrch, keď sa na území nachádza drenáž pre nadmernú vlhkosť, ktorá sa objavila v dôsledku častých dažďov a /alebo ťažkého snehu.
 2. Hlboké, čo je dôležité v prípade umiestnenia podzemnej vody v blízkosti povrchu na ochranu budov pred zničením a záhrady, dvore a záhrady pred povodňami.
Áno, táto vážna "práca" vás čaká, ak chcete vytvoriť spoľahlivý odvodňovací systém
.

Systém povrchovej drenáže je ďalej rozdelený do týchto typov:

 • lineárne,
 • bodovo.

Systém lineárneho povrchového odvlhčovania sa najčastejšie skladá zo série misiek usporiadaných so špeciálnym vychýlením smerom k miestu úplného odberu vlhkosti. Nádrže sú inštalované v priekopách s vrstvou štrku na dne. Takáto drenáž dachy je účinná, aksklon pôdy presahuje 3 stupne vzhľadom na horizont. Zjednodušene povedané, keď váš majetok je pod susednými lokalitami.

​​

Bodový odvodňovací systém je kombináciou odtokov s prívodom vody. Takéto zariadenie sa podobá vrtu, oddelenému sifónovou priehradkou - roštom, ktorý je nevyhnutný na čistenie prichádzajúcej vlhkosti z odpadu tak, aby sa systém neupchával a neobjavil sa nepríjemný zápach. Niektorí vlastníci pozemkov vybavia prijímaciu jednotku špeciálnym košom na odvoz odpadu.

Toto je dôležité vedieť ! Jeden z drenážnych systémov nie je pre každý úsek dostatočný, niekedy je potrebné ich kombinovať, aby sa zachovala normálna vlhkosť.

Ako samostatne vytvoriť drenáž povrchu

Takto funguje systém odvodnenia povrchov
.

Ako už bolo uvedené, povrchový drenážny systém je riešením pre územie, ktoré trpí silnými zrážkami (dážď, sneh). Preložiť takýto projekt „do života“ je oveľa jednoduchšie ako vybudovanie hlbokej drenáže. Dokonca aj nováčik v lete môže robiť tento druh práce. Hlavnou vecou je kompetentný prístup a presné poradie práce.

Ako začať? Vykonajte kontrolu oblasti, vykonajte indikatívny vzor ryhovania. Hlavné priekopy spravidla prechádzajú po celom obvode a na miestach akumulácie vody sa vytvárajú ďalšie zákopy. Šírka priekopy odporúčaná odborníkmi je 50 cm, hĺbka je 70 cm a skosenie stien je asi 30 stupňov. Prídavné drážky vykopané so sklonom k ​​hlavezákopy, a posledný - so sklonom k ​​zbernej nádrži.

Ako vytvoriť systém odvodnenia povrchov pomocou podnosov? Priekopa (10 cm) piesku, ktorý je potrebné zhutniť, sa naleje do priekop, vykopaných podľa vyššie uvedených odporúčaní. Top vybrané misky by mali byť umiestnené a pokryté lapačom piesku a odpadu. Aby nedošlo k poškodeniu krajiny a zabráneniu vniknutiu veľkých nečistôt do systému, odporúča sa uzavrieť zákopy mriežkami.

Stojí za to venovať pozornosť! Aké zásobníky si môžete vybrať na zabezpečenie povrchovej drenáže? Tento problém môžete vyriešiť. Môžete si kúpiť plast alebo vyrobiť betón (je to možné a s pridaním polymérov) nádob.

Na organizáciu spoľahlivého drenážovania povrchov odborníci odporúčajú nákup špeciálnych vaničiek
.

Medzitým niektorí vlastníci pôdy nemajú žiadne zásobníky. Potom sú drážky na 2/3 častí pokryté veľkými sutinami. Potom nasleduje vrstva jemného drveného kameňa a na vrchole bahna. Na zlepšenie výkonu takéhoto drenážneho systému sa môže sutina obaliť geotextíliou.

Takto vyzerá dobre vytvorený systém hlbokej drenáže
.

Odvodnenie územia hlbokým odvodnením

Hlavným pravidlom vytvorenia účinného systému hlbokého odvodnenia je umiestniť potrubia v hĺbke pod prietokom podzemnej vody. Ak sa vyskytnú vážne problémy, môžete vyhľadať odbornú pomoc od hydrogeologickej firmy, ktorej pracovníci jednoznačne identifikujú úroveň prechádzania potrubiami a prípadnevypracovať plán odvodnenia. Nepotrebujete takéto služby, pretože vaše budovy nie sú ohrozené a na záhrade to môžete urobiť sami? Prevádzkujte osvedčený súbor záhradkárov. Na minerálnych pôdach vykopať priekopy s hĺbkou 60-150 cm, dodržiavajúc tieto normy:

 • plocha okolo ovocných stromov - 120-150 cm;
 • plocha v blízkosti lesných stromov je 90 cm;
 • územie kvetinových záhonov, trávnikov, záhonov - 60-80 cm.

Odporúčaná šírka vybrania je 40 cm

Je to dôležité vedieť! Ak je pôda na vašom pozemku je rašelinisko, potom odborníci odporúčajú, aby zákopy najmenej 1 meter hlboký, pretože táto pôda rýchlo klesá.

Príklad hlbokej drenáže v časti

Na vytvorenie hlbokého drenážneho systému používajte špeciálne rúry so sieťou otvorov s priemerom 0,15-0,5 cm, nepoužívajte azbestové alebo keramické rúry, ktoré boli ponechané po sovietskych časoch, pretože tieto materiály sa dobre nepreukázali. (vyžadujú časté spláchnutie kvôli skorému upchatiu). Pre takéto práce sú dnes perforované polymérové ​​rúry, niektoré sú dokonca vybavené filtračným plášťom, ktorý zabraňuje upchávaniu konštrukcie.

Pre hlboké odvodnenie je potrebné zakúpiť špeciálne perforované rúrky

Poradie prác:

 1. Vrstva piesku (do 10 cm) sa naleje do vykopaných priekop a zhutní.
 2. Výkopy sú pokryté geotextíliami tak, že okraje plátna sú nad drážkou.
 3. Ďalejpotom nasleduje vrstva (20 cm) sutiny.
 4. Rúry sú položené na vrchole.
 5. Konštrukcia je naplnená sutinou až do polovice výšky priekopy.
 6. Ďalej musíte zvinúť geotextíliu, ktorá prejde vodou, ale zadržiava čiastočky pôdy a zvyšky.
 7. Zostávajúca polovica priehlbín je pokrytá hlinitou a úrodnou pôdou.
 8. Komplex prác je ukončený vytvorením studní umiestnených na najnižších miestach areálu, z ktorých je možné viesť vodu do dažďových staníc, rokliny alebo najbližšej nádrže.
Geotextílie - druh filtra, ktorý chráni systém pred upchatím

Hlboká drenáž je dobrá, pretože je takmer nepostrehnuteľná. Skutočnosť, že je na území, viete len. Ale vytvoriť takýto systém bude musieť tvrdo pracovať.

Musíte vytvoriť také studne na prietok vody

Odvodnením pozemku chránite budovy, záhradu a zeleninovú záhradu pred negatívnymi účinkami vlhkosti a zmeníte problematickú pôdu na obľúbené miesto odpočinku.