Zariadenie a tipy na výber reťazovej píly na drevo

Píla je nevyhnutná v vidieckom dome. Vzhľadom k tomu, manuálna verzia tohto nástroja vyžaduje značné úsilie od jeho majiteľa, príchod automatických reťazových píl bol prijatý s radosťou. Zdrojom energie pre prácu môže byť benzín alebo elektrina a druhá možnosť je obľúbenejšia medzi neprofesionálmi. Preto je otázka, ako si vybrať správnu reťazovú pílu, veľmi dôležitá.

Video príbeh o výhodách a nevýhodách elektrických píl

Prečo potrebujeme reťazovú pílu

Pri rôznych drevárskych prácach je elektrická píla takmer nenahraditeľná. To môže byť rezanie malé guľatiny, dosky, lamely, tesárstvo. Reťazová motorová píla vo svojej funkcii zaujíma medziľahlú polohu medzi záhradnými a stavebnými nástrojmi. Je nepravdepodobné, že by bolo možné postaviť dom s jeho pomocou, ale je nepostrádateľné pri sanitárnom a lisovacom prerezávaní, výrobe nábytku a príprave palivového dreva.

Elektrický alebo benzínový model

Každá z možností pre reťazovú pílu má svoje výhody a nevýhody. Je zrejmé, že benzínová píla má veľkú autonómiu, pretoženepotrebuje kábel. A čo iné sú nuansy použitia týchto nástrojov?

 • Reťazová motorová píla je ľahšie ovládateľná ako benzínová píla. Motor vyžaduje určité zručnosti a techniky av prípade elektrickej energie je všetko oveľa jednoduchšie.
 • Elektrická píla na rozdiel od benzínu nevypúšťa spaliny. To nielenže zvyšuje jeho bezpečnosť, ale tiež ho robí vhodným pre vnútorné použitie. Je však lepšie nepoužívať benzínovú pílu v uzavretom priestore.
 • Použitie benzínovej píly znamená nákup paliva, čo okamžite výrazne zvyšuje náklady na prevádzku. Okrem toho je počiatočná cena benzínových píl oveľa vyššia ako cena elektrických.
 • Elektrická reťazová píla je ľahšia ako benzín a produkuje omnoho menej hluku.
Ručné píly sú minulosťou: nahrádzajú sa vyspelejším nástrojom
.

Vlastnosti použitia reťazových píl

Elektrické reťazové píly sa môžu úspešne používať celé roky, ale na to je potrebné dodržiavať určité pravidlá. "Slabým miestom" reťazových píl je nestabilita kolísania napätia. Najčastejšou príčinou zlyhania tohto nástroja je preťaženie.

 • V elektromotore je kotva pevne spojená s prevodovkou, preto v prípade preťaženia sa motor ľahko zlomí.
 • Hlavnou príčinou preťaženia je nedostatočná ostrosť píly. Preto by sa mal starostlivo sledovať stav zubov a pravidelne ich ostriť.
 • Zaťaženie motorazvyšuje s poklesom napätia v sieti, čo, bohužiaľ, nie je nezvyčajné v vidieckych domoch. V tomto prípade sa teplota motora začne zvyšovať. Automatická ochrana proti prehriatiu tento problém rieši, ale vykonávanie tejto ochrany pri vypínaní prináša veľké nepríjemnosti, ak dochádza k častým kolísaniam napätia.
 • Profesionálne píly sa líšia od amatérskych píl výrazne vyššou cenou. Potenciálny čas ich fungovania je však dvakrát dlhší.
 • Zariadenie motorovej píly znamená jeho včasné mazanie. Nedostatok maziva vedie k poruche motora, takže je potrebné starostlivo monitorovať hladinu oleja a včas ho naliať. Prúžok mikroskopických kvapiek, ktorý by sa mal objaviť, keď sa reťaz urýchli na pracovnom povrchu, indikuje dostatočné množstvo oleja. Ak takéto stopy neexistujú, je naliehavo potrebné pridať mazivo.
 • Záleží aj na kvalite maziva. Pre reťazové píly sa odporúča použiť špeciálne oleje. Zvyčajne sa vyrábajú na rastlinnej báze a pridávajú sa k nim polyméry. Takéto kompozície majú najlepšie vlastnosti a tým aj nižšiu spotrebu.
 • Pri práci s akýmkoľvek elektrickým zariadením si bezpečnostné predpisy vyžadujú, aby sa zabránilo otvorenej vode. Preto sa tieto píly nepoužívajú v daždi alebo v blízkosti otvorenej vody.
Elektrická píla mení ťažbu dreva na radosť
.

Na čo sa treba zamerať pri nákupe reťazovej píly

Najprv sa určí výber akéhokoľvek nástrojapredpokladané podmienky jeho prevádzky. Cena elektrických reťazových píl sa pohybuje v rozmedzí od 2 do 25 tisíc rubľov, ale skutočná kvalita variácie nie je tak široká. Najlacnejšie možnosti od neznámeho výrobcu, okrem nákupu z rúk alebo na trhu, sa často v doslovnom zmysle slova javia ako jednorazové. Na druhej strane, preplácanie za premrštené ceny za profesionálnu možnosť, ktorej potenciál nikdy nebude potrebný, tiež nedáva zmysel. Hlavné rozdiely medzi domácimi a profesionálnymi pílami sú redukované na životnosť a maximálnu dobu nepretržitej prevádzky. Zvyčajne postačujú reťazové píly pre domácnosť, ak ich plánujete používať maximálne 3-4 hodiny denne. Trvanie nepretržitej prevádzky pre väčšinu nástrojov tejto triedy je niekoľko minút. Ak chcete pochopiť, ako si vybrať motorovú pílu, musíte zvážiť nasledujúce body.

 • Poloha motora
\ t

Táto časť môže byť umiestnená priečne alebo pozdĺžne. Druhá možnosť je oveľa lepšia, pretože umožňuje ovládať nástroje v rôznych rovinách, čo dáva väčšiu slobodu činnosti, taká píla je univerzálna. Modely s podobným usporiadaním sú zvyčajne drahšie, ale cenový rozdiel je malý a výsledná výhoda stojí za to.

​​
 • Výkon motora

Treba poznamenať, že čím vyšší je tento ukazovateľ, tým väčšia bude veľkosť, hmotnosť a cena. Preto, ak je nástroj potrebný na to, aby ste niekedy videli kúsok dosky v krajine, prenasledujteTento ukazovateľ pravdepodobne nestojí za to. Výkon však musí byť nielen dostatočný, ale musí mať aj rezervu, aby sa zabránilo preťaženiu motora. Čím vyššie je toto rozpätie, tým väčšie sú výkyvy v sieťovom nástroji schopné odolávať bez poškodenia. To je užitočné mať na pamäti pri výbere píly pre dacha.

Sila píly určuje jej spoľahlivosť a rozsah možných prác
.
 • Maximálny prúd je v čase zapnutia, preto je lepšie zvoliť modely s hladkým štartom. A priori majú väčšiu mieru bezpečnosti a životnosti.
 • Elektrická píla je nebezpečná a pri práci s ňou sa dá ľahko zraniť. Preto je potrebné chrániť seba a svojich blízkych pred možnými problémami. Systém blokovania príležitostného začlenenia je pre tento nástroj povinný.
 • Vývojári reťazových píl sa snažia vyriešiť problém prehriatia a jedným z týchto riešení bol špeciálny tepelný spínač, ktorý vypne napájanie pri kritickej teplote motora.
 • Ďalšou neistotou, ktorá predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre prácu s reťazovou elektrickou pílou, je okamih, keď sa píla dotkne pracovnej plochy. Odolnosť materiálu vytvára tzv. "Spätný kop", čo môže viesť k nepredvídateľným následkom. Preto pri dobrých modeloch existuje také zariadenie ako brzda reťaze. Po prekĺznutí zo spätného zdvihu ručná ručička zatlačí na malý štít umiestnený nižšie a pohyb reťaze sa zastaví.
 • Pri výbere motorovej píly je dôležité venovať pozornosťna prítomnosť systému napínania reťaze. Mal by pozostávať z jahňacieho - veľkej matice upevňujúcej pneumatiku. Na napnutie reťaze sa jahňacie mäso uvoľní, potom sa pneumatika môže pohybovať.
 • Najlepšie elektrické píly sú vybavené automatickým systémom mazania, ktorý sa skladá z čerpadla, ktoré sa zapína súčasne s motorom. Prostredníctvom čerpadla olej vystupuje z nádrže cez otvory a je rovnomerne rozložený po povrchu rezu.

Starostlivosť o elektrickú reťazovú pílu

V ideálnom prípade skontrolujte hladinu oleja a po každom zásahu podoprite reťaz. Ak model nemá automatické čerpadlo, musí byť pílová tyč pravidelne spúšťaná do nádoby na olej. Okrem toho by ste mali skontrolovať spoľahlivosť upevňovacích dielov a dobré elektrické vedenie. Dobrým kritériom pre kontrolu kvality nástrojov je jednoduchosť obsluhy. V normálnom stave si reťazová píla nevyžaduje takmer žiadnu fyzickú námahu. Po dokončení sa reťaz odstráni, opály sa odstránia, box sa vyčistí a naukladá.

Pomocou tohto nástroja môžete postaviť bungalov alebo prelamovaný altánok
.

Prístroj sa často počas chladného obdobia uchováva v nevykurovanej miestnosti. V prípade elektrickej píly to môže viesť ku skratu, pretože vo vnútri sa hromadí kondenzát. Aby sme sa vyhli týmto problémom, je potrebné, aby ste po zime niekoľko dní vydržali v teplej a suchej miestnosti. Modely batérií sa nedajú prehriať, ak teplota skladovania dosiahne 50 ° C, môžu zlyhať. Priame čiaryslnečné lúče tento nástroj je prísne kontraindikované.

Reťazová píla je teda vhodným, relatívne rozpočtovým nástrojom, ktorý si však vyžaduje prísne dodržiavanie bezpečnostných predpisov. S relatívne jednoduchou starostlivosťou môže slúžiť niekoľko rokov s malými alebo žiadnymi dodatočnými nákladmi. Voľba konkrétneho modelu reťazových píl je určená účelmi, na ktoré boli získané, a zamýšľaným spôsobom ich prevádzky.