Zariadenie podlahovej dosky: pravidlá výstavby, nuansy pokládky

Mnoho ľudí je presvedčených, že drevená podlaha je úplne zastaralý náter, ako sa hovorí, na výzdobu bývania, je potrebné dať výhodu len na najnovšie syntetické materiály. S týmto názorom je možné sa dohadovať, po tom, čo všetky správne položené podlahy z dosiek nie sú vrúbkované, slúžia dlho. A je teplý, krásny, ľahko sa o neho postará a ak sa objavia nedostatky, môžu byť opravené vlastnými rukami. Toto poschodie vyzerá skvele v chate, vidieckom dome, to je len o harmónii s interiérom by sa nemalo zabúdať.

Výber praktického dreva

Pokládka podlahovej dosky začína opatrným výberom materiálu. Na tento účel sú najvhodnejšie ihličnaté dosky, ako napríklad borovica, smrek, jedľa, smrekovec. Toto drevo má vynikajúci vzhľad, je trvanlivé a odolné voči opotrebeniu. Ak v budúcnosti bude doska podlahy pokrytá lakom, a nie farby, je potrebné vyzdvihnúť ľahké drevo s prírodným vzorom vlákien a silný lesk. Predpokladá sa, že najkrajšia textúra je mahagón a orech. Iba tieto materiály sú dosť drahé, takže ak sú takéto náklady neprijateľné, potomVoľbu na dube môžete zastaviť - cena je nižšia ako všeobecne uznávané dekoratívne druhy a textúra je celkom slušná.

Ihličnany

Ďalším bodom je, že na pokládku by sa mali používať iba suché dosky. Práca so surovým alebo sušeným drevom je neprijateľná, pretože dosky sa budú deformovať, objavia sa medzery, čo znamená, že práca pôjde do kanalizácie.

Ďalšou dôležitou odchýlkou ​​je vykonávanie ochranných opatrení, tj spracovanie drevených konštrukcií, ktoré zabraňujú vzniku hniloby a škodám spôsobeným hmyzom.

Dôležité: ak ignorujete štádium liečby antiseptikami, následky budú mimoriadne sklamaním: podlaha bude po niekoľkých rokoch nepoužiteľná.

Najmä hnilobné huby, ktoré rýchlo ničia celulózu, ničia a kazia drevo, dosky sa menia na prach. Huby, ktoré sa živia miazgou drevných buniek, sú tiež veľkým nebezpečenstvom. Drevo postihnuté týmito mikroorganizmami mení farbu, stáva sa zelenou alebo modrastou z formy.

Je to v podmienkach typických pre obytné priestory, v ktorých sú huby aktívne, preto zaostávanie a tesnenia, ktoré sa používajú na stavbu promenády, sú nevyhnutne ošetrené antiseptickými prostriedkami. Podobne, sú pokryté antiseptickým z nesprávnej strany a dosky, predná strana nepotrebuje takýto proces, pretože naň bude nanesený náter, lak alebo tmel.

Na tento účel je optimálny napríklad fluorid sodný, fluorokremičitan amónny. Skúsení stavitelia radia nepoužívať liek.len s antiseptickým účinkom, ale tiež chráni pred ohňom a zvyšuje životnosť klincov a skrutiek, ktoré držia dosky dohromady.

Rozdiely v položení podlahovej dosky

Technológia pokládky podlahovej dosky závisí od mnohých faktorov, počnúc hrúbkou dosiek, druhom primárnej základne a končiac neochotou alebo túžbou znížiť výšku miestnosti. V každom prípade sa odporúča začať pokládku podlahy až po úspešnom ukončení hlavnej práce. To znamená, že okná a dvere sú nainštalované, strop a steny sú konečne hotové.

Dôležité: pri pokládke by vlhkosť miestnosti nemala prekročiť 60%, ale príliš nízke percento je neprijateľné.

Zariadenie podlahovej dosky pozostáva z týchto stupňov:

  • položenie oneskorenia na pripravený základ;
  • podlahové dosky;
  • priehyb, po ktorom nasleduje čistenie od prachu a triesok;
  • Inštalácia vetracích mriežok a soklov.

Podlahové dosky na polenách

Najlepšie je položiť podlahu na konci vykurovacej sezóny: v lete drevo absorbuje veľa vlhkosti, takže v zime dosky vyschnú a medzi nimi sa vytvoria neskoršie medzery. No, ak je v lete položená rovnaká podlaha, potom je potrebné zvoliť obdobie, ktorému predchádza horúce počasie (1-2 týždne).

Pokládka podlahovej dosky na polená

Konštrukcia hrubého podkladu

Podlaha dosiek na zemi je vyrobená na špeciálnom betónovom povrchu alebo na samostatných podperách, ktoré nie sú spojené so stavebnými prvkami. Takéto zariadenieumožňuje izolovať podlahu od stien domu, to znamená, že znižuje prenos vibrácií a zvukových vibrácií. Táto konštrukcia však vyžaduje dobrú vodotesnosť, pretože vlhkosť prítomná v zemi má veľmi škodlivý vplyv na drevené materiály.

Pre stĺpiky z červených tehál je dobrým základom príprava betónu: drvený štrk zapustený do zeme, zhutnená pôda, vždy s nerušenou štruktúrou. Takéto stĺpiky sú nastavené v radoch, intervaly medzi nimi závisia od hrúbky podlahy. Potom sú na nich umiestnené oneskorenia, pod ktorými je uzavretá vrstva strešnej krytiny a antiseptických podložiek.

Dôležité: neodporúča sa montovať drevené stĺpy, pretože sa rýchlo hnijú.

Podkladová betónová vrstva je často nerovnomerná, má priehlbiny a hrbole a môže dôjsť k poklesu hladiny. Z tohto dôvodu musíte najprv vyrovnať všetky existujúce chyby, inak bude podlaha nerovnomerná a dosky začnú vrzať, prepadávať a „chodiť“. Na tento účel je potrebné povrch betónu ošetriť kovovou kefou alebo hrubovacím strojom. Všetky nečistoty by mali byť odstránené a povrch ošetrený základným náterom.

Zariadenie konštrukcie z guľatiny

Zariadenie drevených podláh začína položením extrémneho oneskorenia v blízkosti protiľahlých stien (medzera 15-25 mm), potom nasleduje všetko ostatné. Sú umiestnené naprieč smeru svetla, s výnimkou miestností s určitým pohybom (chodbou), potom sú guľatiny položené cez priechod a podlahové dosky,spolu. Vzduchový priestor pod podlahou by zároveň nemal komunikovať s dymom a vetracími kanálmi, ako aj v miestnostiach s rozlohou viac ako 50 m. 25 m2. m) aplikovať dodatočné oddelenie priečok na uzavreté priestory.

Pokiaľ ide o oneskorenie, sú naskladané presne na rovnakej úrovni a vzdialenosť medzi nimi sa pohybuje medzi 700-1000 mm. Veľké medzery sú nežiaduce, pretože dosky kovaných môžu klesnúť. Pri použití lag barov je správnosť ich nastavenia kontrolovaná dvojmetrovou koľajnicou (musí ležať na všetkých polenách bez medzier) a vodorovnou polohou - na úrovni, ktorá je inštalovaná na koľajnici.

V jednej alebo dvoch vrstvách?

Podlaha dosky môže byť položená v jednej /dvoch vrstvách. Druhá možnosť je oveľa praktickejšia, pretože podlaha udrží teplo v dome omnoho lepšie. Pri usporiadaní dvojvrstvových podláh je v prvom rade čierna podlaha vyrobená z hobľovaných dosiek (hrúbka 25 mm). Tieto dosky sú umiestnené vo vzťahu k guľatine v 45 stupňoch a pevne pribité. A potom je položená čistá podlaha a je dobré položiť lepenku medzi vrstvy.

Teraz, keď boli stanovené oneskorenia, môžete začať s plánovaním značených dosiek.

Dôležité: susedné dosky sa volia tak, aby vytvorené medzery boli minimálne (1 mm).

V prípade potreby sa dosky režú tak, aby boli spoje priamo na guľatine. Medzi vonkajšími stenami a doskami (šírka 20 mm) sa vytvorí medzera medzi vnútornými stenami - 10 mm tak, aby dosky nebolihnilé zo studených stien, a tiež mal rezervu priestoru (s nadmernou vlhkosťou, expanzia je možná).

V predbežnom usporiadaní sa všetky dosky opäť preskúmajú na chyby: trhliny, škvrny na živici. Zlé dosky sa buď úplne vyhodia, alebo sa použijú v tmavých miestnostiach (špajza).

Inštalácia denníka

Premenná je položená v ročných vrstvách nevyhnutne v rôznych smeroch. Toto pravidlo by sa malo dodržiavať najmä pri používaní širokých dosiek. Potom sú dosky očíslované tak, aby sa rýchlo zmestili bez opätovného stroboskopu.

V krátkej vzdialenosti od steny je položená prvá doska, ktorá je upevnená klincami dlhými 100 - 125 mm (2 na každej doske). Najlepším riešením je jazdiť v nechtoch s nakláňaním a čiapky sa musia sploštiť, aby sa utopili v hrúbke dosky.

Potom sa druhá doska pripojí k prvej doske vo vzdialenosti 5 mm od okraja krajnej dosky, do konzoly sa vsunie obvyklá konzola alebo konzoly Smolyakov. Do výslednej medzery sa vloží bezpečnostná tyč a potom sa zasunie klin. Vzhľadom k tomu, že klin je poháňaný určitou silou, hrany sú pritlačené pevne, to znamená, že dosky sa spájajú. Po naskrutkovaní svoriek sa odstránia a naskladajú nasledujúce dosky. A tak ďalej.

Na konci podlahy sú spoje dosiek sklopené tak, že sú v rovnakej rovine a sú rovné.

Dôležité: na vylúčenie nepodstatných rozdielov v spojoch, pod guľatinou, sú priložené kartóny, lepenkové krytiny, lepenkové krytiny (kategoricky nie čipy).

Zostávajúce medzery medzi podlahou a stenami by mali byť uzavreté podlahovými lištami alebo profilovými profilovanými pásmi, ktoré sú zložité alebo jednoduché. Dosky so skosenými hranami a drážkami sa veľmi dobre hodia k stenám, ale v tomto prípade je vetranie podlahových krytín prasknuté, takže v podlahe sú umiestnené špeciálne vetracie mriežky.

Dôležité: najpohodlnejší a najpraktickejší podstavec s postriekaním z mäkkého dreva.

Pre čo najlepšiu funkčnosť by mal byť voľný priestor medzi položenými okami vyplnený izoláciou a zároveň by mali byť pod podlahou položené rôzne komunikácie. Musíte sa tiež zamerať na návrh požiarnej bezpečnosti. Pokiaľ ide o smer pokládky dosiek, záleží na myšlienke projektanta, pracovných podmienkach, hlavná vec je nezabudnúť na pravidlo - dosky musia byť kolmé na oneskorenie.

Dôležité: nedávno stavitelia používali samorezné skrutky namiesto klincov.

Podlaha podlahovými nosníkmi

Toto poschodie umožňuje použitie nosníkov ako nosných prvkov, ktoré slúžia ako základ podlahy. Výhodou tejto podlahy je spoľahlivá izolácia stavebných prvkov zo zeme. Navyše, tento dizajn zvyšuje pevnosť celkového rámu domu. Ale je tu významná nevýhoda, ktorou je pevné upevnenie nosníkov korunami domu. Táto tuhá konštrukcia sa vyznačuje vysokým hlukom, pretože všetky vibrácie, zvuky sú prenášané z podlahynosníky na stenách budovy. Preto je nežiaduce usporiadať drevenú podlahu priamo na podlahové nosníky a používať ich ako polená.

Promenáda na podlahových nosníkoch

Zvýšenie hladiny hluku v určitej časti pomáha zabrániť použitiu izolačných gumených podložiek, impregnovaných plstenými antiseptickými a inými materiálmi na tlmenie vibrácií. Hlavnou metódou riešenia „hlučných podláh“ je inštalácia dodatočných oneskorení naprieč lúčmi, pod ktorými sú umiestnené špecifické podložky absorbujúce hluk.

Brúsené drevené podlahy

Na vyrovnanie drevených podláh sa používajú ručné a podlahové brúsky. Najprv musíte odstrániť z povrchu všetko, čo nie je pribité a opatrne zametať podlahu.

Dôležité: je potrebné skontrolovať, či na podlahe nie sú klince, kovové konzoly, aby nedošlo k poškodeniu brúsnej pásky.

Potom by ste mali prejsť cez celú podlahu a pred brúsením skontrolovať prípadné chyby, ktoré je potrebné opraviť.

Ide o hlučnú a veľmi prašnú prácu, takže musíte použiť ochrannú masku a ochranu očí, uši.

Nástroje na pokládku podlahovej dosky

Stroj sa musí pohybovať pozdĺž podlahových dosiek, aby sa zabránilo trieskam triesok. Počas brúsenia netlačte na stroj, pretože je brúsená značná vrstva dreva. Proces začína s použitím najväčších kožiek a končí menším.

Farbenie podlahy

Po prvé, podlaha musí byť dobre vysávaná a potom môžete začať maľovať. Pripevňuje sa k podlaheextra teplo a tiež pripravuje na ďalšiu konečnú úpravu. Na zafarbenie môžete aplikovať štetcom (naneste vodu rozptýlenú farbu pozdĺž dosiek) alebo striekaním. Po vysušení sa podlaha stáva svetlejšou, ale po nanesení číreho laku získa bohatý krásny odtieň. Stabilné nitroly sú nebezpečné pre zdravie a nepohodlné použitie, takže sú nahradené jednozložkovými akrylátovými polyuretánovými zlúčeninami, ktoré sa riedia vodou. Ľahko sa nanášajú, takmer bez zápachu, rýchlo schnú.

Farbenie podlahy

V podstate sa aplikujú dve vrstvy laku, prvá vrstva nie je veľmi hrubá (nie je potrebné pokúsiť sa vyplniť medzery), druhá po 2 hodinách.

Dôležité: ak je potrebná tretina, povrch by mal byť pred aplikáciou laku brúsený stredným pieskom.

Videoklip predstavuje jednu zo zaujímavých možností na maľovanie drevených podláh:

Nepochybne pokládka drevených podláh je proces, ktorý si vyžaduje určité stolárske zručnosti a špeciálne nástroje (rezací stroj, sekací strojček). klince). Ale pri dodržaní všetkých noriem môžete kvalitatívne položiť podlahu, ktorá nebude vrzať a bude trvať dlho.