Zariadenie podlahy v drevenom dome: tipy na kladenie a stavbu dvoch typov konštrukcií

Keď vyslovuje slovo „podlaha“, väčšina z nás predstavuje konečnú podlahovú krytinu, bez toho, aby si mysleli, že pod ňou, podobne ako pri námraze koláča, je skrytých niekoľko vrstiev výplne - zložité inžinierske stavby. Jedno alebo iné podlahové zariadenie v drevenom dome závisí predovšetkým od účelu domu a jeho jednotlivých miestností, od kvality a schopností základne, teda od podlahy alebo od podlahy. Áno, a prekrytie najvyššej kvality nemôže zabezpečiť trvanlivosť podlahy, ak základ pre ne nebol riadne pripravený a nemá požadované fyzikálne a mechanické vlastnosti.

Ako je usporiadaná podlaha dreveného domu

Konštrukcia, ktorá sa nachádza medzi základňou a poslednou podlahou, sa nazýva podkladová podlaha alebo čierna podlaha. Konštrukcia podkladu môže byť odlišná, ale v každom prípade ide o kombináciu rovnakých prvkov:

  • podkladová vrstva - berie záťaž z náteru, prenesie ju na steny a rovnomerne ju rozloží na základňu; môže to byť základná doska alebo pripravená v súlade s požiadavkami pôdy;
  • vyrovnávacia vrstva - hustá vrstva, ktorá vyrovnáva povrchpodkladovú vrstvu; ak je plánovaný sklon podlahy, bude v tomto štádiu vytvorený aj poterom alebo inými technikami;
  • medzivrstva - medzivrstva spájajúca podlahu s podkladovými prvkami podlahy;
  • izolačné vrstvy poskytujú tepelnú, vlhkostnú a zvukovú izoláciu a ich umiestnenie závisí od usporiadania podláh v drevenom dome a od funkcií, ktoré budú priradené izolačnej vrstve.
Možnosti položenia podlahy dreveného domu

Takže drevené podlahy v súkromnom dome sú usporiadané na nosnom základe, ktorého úlohu môžu zohrávať prízemné alebo podzemné, suterénne alebo suterénne podlažia.

Nosná základňa je prekrytie

Podlahy usporiadané na medzipriestorovom presahu nie sú prakticky ovplyvnené významnými poklesmi teploty a vlhkosti. Koniec koncov, mikroklíma v prvom a druhom podlaží, ktoré sú nimi rozdelené, je takmer rovnaká pomerne stabilná, a preto podlahová konštrukcia nepotrebuje ďalšiu tepelnú alebo parotesnú zábranu. Pre tento typ izolácie podlahy je dôležitejšie a ak sú v druhom poschodí kúpeľne, treba dbať na posilnenie ochrany pred prípadnými netesnosťami.

V prípade, že podlaha v drevenom dome je oddelená teplou obytnou podlahou z nevykurovaného suterénu alebo suterénu, osobitná pozornosť by sa mala venovať jej tepelnej ochrane. Pretože prúd teplého vzduchu je smerovaný zhora nadol z obytných priestorov do suterénu, ochranná vrstva parotesnej vrstvy by mala byť umiestnená na vrch tepelnej izolácie priamo pod povrchovou úpravou.podlahová krytina. Inak bude izolačná vrstva navlhčená kondenzátom a stratí svoje tepelné tienenie.

Konštrukcia drevenej podlahy na zemi

Pri výstavbe prefabrikovaných drevených domov je výstavba drevenej podlahy na zemi veľmi obľúbená: sú lacné a ich výstavba je jednoduchá. Tento spôsob podlahových krytín je tiež široko používaný v suterénoch, ak sú projektom poskytnuté, a v prístavbách na rôzne účely. Častejšie ako iné v drevených domoch vybaviť podlahy na pilieroch.

Dôležité: Podlahy na zemi sa môžu používať výlučne na suchých pôdach! Drevená podlaha na nosných pilieroch je inštalovaná len v tých prípadoch, keď nie sú v konštrukcii stien dreveného rámu položené špeciálne konštrukčné nosníky na položenie podlahy. Podlaha na nosných stĺpoch je plávajúca konštrukcia, ktorá nie je závislá od oporných stien.

Inštalácia drevenej podlahy na nosných stĺpoch sa vykonáva v nasledujúcom poradí. Najprv sa z podzemného priestoru vytiahne vrstva bahna do hĺbky najmenej 50 cm a do dutiny sa naleje vrstva sutiny, štrku alebo riečneho piesku. Vrstva zásypu sa preleje vodou a opatrne sa zhutní špeciálnou technológiou razenia. Po ukončení zhutňovania by mala úroveň zásypu vzrásť približne o 20 cm nad úrovňou zeme okolo domu

V drevených domoch bez podpivničenia sú podlahy často usporiadané na nosných stĺpoch
.

Ďalším krokom je inštalácia stĺpikov. Ako materiál pre oporné stĺpikyNajlepšie je použiť tehlu a nie silikát, ale červenú. Plocha prierezu nosného stĺpika na zaistenie stability celej konštrukcie je zvolená v závislosti od jej konštrukčnej výšky: čím vyššie stĺpce, tým väčšia je požadovaná plocha prierezu. Ak výška stĺpikov tehlových nosníkov neprekročí 250 mm, kladie sa v jednom a pol tehle a vo výške 250 mm a viac - v dvoch. Niekedy sa inštalujú betónové nosné stĺpiky s rozmermi od 400x400 mm do 500x500 mm. Po prvé, nainštalovať stĺpiky po obvode domu v krokoch po 50-60 cm, starostlivo vyrovnajte vodorovné zarovnanie, pretože dokonale rovný povrch budúcej podlahy závisí na tom. Po dokončení montáže vonkajších podperov zmontujte vnútorné. Ich krok, v závislosti od konštruktívneho riešenia budúceho poschodia, môže byť 70-100 cm.

Dôležité: Niekedy počas výstavby drevených vidieckych domov pre sezónne bývanie nie sú inštalované vnútorné podporné miesta a špeciálne hrubé nosníky, ktorých prierez sa počíta pri projektovaní domu.

Po ukončení montáže podpery sú ich konce chránené vodotesnou vrstvou, zvyčajne 2-3 vrstvy strešnej krytiny vykonávajú túto funkciu, a začnú pokládku nosníkov. Nosný nosník je z masívnej guľatiny alebo dreva s príslušnou dĺžkou, ale ak takéto rezivo nie je, alebo z nejakého dôvodu nie je možné ho použiť, je možné sa dostať s kratšími trámami a spojiť ich na stĺpoch podpier. Vystavenie lúčov, ak je to potrebné, opäť starostlivo kalibrované pomocou horizontálnej úrovne,vyrovnajte ich pomocou drevených podložiek a klinov. Keď sú všetky nosníky odkryté, poloha tesnení a klinov by mala byť upevnená klincami. Nosná základňa na nosných nosníkoch je pripravená, teraz na ňu môžete položiť podlahu z dreva, ktorá môže byť jednoduchá alebo dvojitá.

Dôležité: Ak sa má drevený dom používať ako letný dom v teplej sezóne av zime sa nebude vykurovať, aby sa zabránilo vytesneniu nosných stĺpov v dôsledku zamrznutia pôdy, mala by sa vykonať vyššia podstielka a jej vrchná vrstva. z hrubého štrku.

Jednotná drevená podlaha

Jednotlivé drevené podlahy, ktoré sú jednoduché vo výstavbe a prevádzke, sú najčastejšie umiestnené v vidieckych domoch, kde sú ľudia neustále len v teplej sezóne. V drevených vidieckych domoch na malej ploche nevytvárajú z nosných pilierov ani konštrukciu, ale jednoducho montujú nosné nosníky určené na umiestnenie podlahy do vonkajších stien zrubu.

Pokladanie podlahy v drevenom dome malej plochy sa vykonáva v nasledujúcom poradí. Ak sú nosné nosné nosníky pôvodne vytvorené v štruktúre vonkajších stien zrubovej budovy, potom medzi nimi urobia najprv polená a potom na ne položia podlahové dosky z jednej podlahy.

​​
Pokladanie podlahy v drevenom dome malej plochy sa vykonáva na nosných nosníkoch namontovaných na stenách zrubu
.

Ak sa v projekte dreveného domu nachádza na nosných stĺpoch jedno poschodie, nosné nosníky spravidla zapadajúpožiadavky tohto typu podlahy v procese vytvárania nosnej konštrukcie. To znamená, že keď je vzdialenosť medzi nosnými stĺpmi 80 cm, nosné nosníky sa položia s prierezom 100 x 100 mm a ak je vzdialenosť medzi podperami 100 cm, potom sa nosníky položia s prierezom 120 x 120 mm.

Ak systém nosných nosníkov spĺňa tieto podmienky, potom môže byť priamo na ne položená podlaha drážkovanej dosky. Ak z nejakého dôvodu táto podmienka nie je splnená, potom sa najskôr na nosných nosníkoch položí mriežka guľatiny a na ňu sa položia iba podlahové dosky. Lags sú drevené trámy s prierezom 50x50 mm alebo 60x60mm, ktoré sú položené na nosných nosníkoch. Krok pokládky oneskorenia sa volí v závislosti od hrúbky dosky určenej na položenie podlahy. Ak je hrúbka drážkovanej dosky určenej na podlahu 28 mm, polená sú umiestnené vo vzdialenosti 50 cm a ak je hrúbka drážkovanej dosky 38 mm, prírastok oneskorenia sa zvýši na 60 cm.

Pomocou klinov a tesnení je systém zaostrený a nakoniec pevne upevnený klincami. Priamo do systému sa lag položí na čiernu podlahu z neomietanej dosky alebo na hotovú podlahu z králikov. Na podlahe je položená každá podlahová krytina: linoleum, laminát, koberec. Hotová podlaha drážkovaných dosiek je zvyčajne ovinutá a pokrytá niekoľkými vrstvami laku alebo inej podlahovej krytiny.

Inštalácia drevenej podlahy s jedným ťahom

Jednotlivé drevené podlahy sú položené v letných drevených domoch a iných dočasných alebo pomocných zariadeniach, \ tkeď izolačné vlastnosti nezohrávajú svoju úlohu a voľba možností závisí od nízkej ceny a rýchlej inštalácie. V hlavných drevených domoch, určených na trvalé alebo pravidelné bývanie počas celého roka, vrátane zimných, sa odporúča vybaviť teplé dvojité drevené podlahy.

Dvojitá drevená konštrukcia

Komplikovanejšia dvojitá drevená podlaha v porovnaní s jednoduchými lôžkami je viacvrstvová štruktúra pozostávajúca z hrubej podlahy z nebrúsených dosiek, parotesnej zábrany, tepelne úsporných vrstiev a zvukovo izolačných vrstiev a napokon stropnej podlahy. z drážkovanej dosky. Táto konštrukcia hlavného podlažia si zachová príjemný chlad v dome v horúcom lete a poskytne príjemné mikroklímu v zime.

Kladenie drevených podláh dvojizolovanej konštrukcie začína položením nosných nosníkov systému tzv. Lebečných tyčí na nosných stĺpoch ležiacich na nosných stĺpoch. Na kraniálne lišty a položte podklad, tesne priliehajúce dosky k sebe, pre podklad je vhodná doska hrúbky 15-45 mm. Môže to byť nízkopodlažná doska, neomietaná doska, doska, ale musí byť nutne z mäkkého dreva, najlepšie zo smrekovca. To znamená, že by to malo byť drevo s vysokým obsahom živice, vopred ošetrené antiseptikom.

Upevnenie dosky a hrubého a dokončovacieho obloženia sa vykonáva klincami v uhle 40 - 45 ° vo vzdialenosti 15-20 mm od okraja
.

Po položení hrubej podlahy sa aplikujetepelne tienená vrstva. Môže to byť akýkoľvek moderný izolačný materiál, napríklad minerálna vlna alebo pena. Ale v tradícii drevostavby, osvedčená zmes pilín a ílu v pomere 1: 1, navlhčená malým množstvom vody, ktorá sa aplikuje s vrstvou 35-50 mm, sa už dlho používa ako ohrievač podkladu. Na vrchnej vrstve sušenej hliny - piliny položte vrstvu malého alebo stredne veľkého expandovaného ílu. Hrúbka sypkej vrstvy hlinky by mala byť 5-10 mm, ale zároveň by mala byť medzera medzi tepelnoizolačnou vrstvou a finálnou podlahovou doskou minimálne 10-15 mm.

Na požiadanie je možné položiť hrubú vrstvu tepelnej izolácie s plastovou fóliou, ktorá plní funkciu parotesnej zábrany a môžete pokračovať v inštalácii hotovej podlahy z drážkovanej dosky. Doska tak hrubých, ako aj dokončovacích palúb sa prilepí na polená alebo na lebky s klincami v uhle 40-45 ° vo vzdialenosti 15-20 mm od okraja na každej strane. Doska z čistej podlahy je položená pevne a medzera medzi dvoma susednými doskami by nemala presiahnuť 1 mm, inak v prípade vysychania dreva v podlahe sa môžu objaviť príliš veľké medzery.

Ak plánujete opustiť finálnu podlahu ako vrchný náter, opláštiť a potom lakovať, potom je vhodné na pripevnenie k polenám použiť špeciálne klince bez čiapok, zatlačiť ich do dosky pomocou kovového doboynika do hĺbky 3-5 mm. Ak je kladenie parkiet plánované, potom druhý, takzvaný veľtrh podlahymôžu byť vyrobené z nižších kvalitných dosiek a potom podľa technológie položiť parkety.

Vzhľadom na to, že konštrukcia podlahy na nosných stĺpoch nie je pevne spojená so zvyškom konštrukcie budovy, aby sa zabránilo nárazovým zaťaženiam na zvislých priečkach a stenách, v spojoch zostávajú medzery asi 20 mm široké. Medzery sú vyplnené špeciálnymi podložkami z elastických materiálov a potom zdobené soklom.

Na križovatke plávajúcej podlahovej konštrukcie so stenami sú ponechané medzery široké asi 20 mm
.

Na vetranie priestoru medzi vrstvami dvojitej podlahy v rohoch dokončovacej podlahy sa zhotovujú otvory s priemerom 50 - 60 mm, ktoré sú pokryté ozdobnými mrežami, mierne ich zdvíhajú nad úroveň podlahy o 10-15 mm tak, aby pri čistení podzemie nenarazilo na vodu. Pre efektívnejšie vetranie nie sú niektoré otvory v podlahe dostatočné, preto aj v suteréne domu sú k dispozícii špeciálne vetracie okná alebo poklopy.

Navrhovaná technológia pokládky dvojitej podlahy je vhodná na usporiadanie podláh na chodbách, obývacích izbách, kanceláriách a spálňach dreveného obytného domu. V kuchyniach a kúpeľniach by sa pri usporiadaní podláh tohto typu mala venovať väčšia pozornosť utesneniu hydroizolácie technologických medzier na spojovacích miestach podlahových a stenových konštrukcií.

Video: ako usporiadať podlahu na betónovej doske